Jump to content

Jedna mapa govori vise od rijeci

borris_

Recommended Posts

6 minutes ago, SNARC said:

Grickalice, slatkisi, ALKOHOL..ako se ne razmisli na vreme o skladistenju..za cca 10% jacu cenu..nikakav skandal, ne razumem da je to bio toliki problem. Cak nisam ni imao auto dok sam bio tamo..ali mi pumpa nije bila daleko.

Ne,  u to vreme mi nije bio problem... Facepalm je više za to, jebo te, kupujem hleb na pumpi, šta je sledeće kupujem benzin u knjižari... E da, a pumpa mi je bila 2-3 kilometra od mesta gde živim, dakle, ako nešto nemam, sat vremena rutinske šetnje, jer nisam imao auto... Jbg...

• Replies 2,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• hazard

180

• namenski

89

• MancMellow

79

• Meazza

79

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Izgleda da je Poljak prdnuo, čim ostali beže od njega.

i jedna odličan video osvrt na tu temu:  

kliknuti par puta za zoom.

Posted Images

Instant pire..nekoliko puta. Za nedeljni rucak.

Beat that :)) 

Nisam pridavao tome znacaj. Cak mi je bilo simpa. Natera te da razmisljas unapred i planiras vikend. U cetvrtak se pravi krajnji spisak, petak ili subota realizacija. 

3 hours ago, radisa said:

Sad, trebalo bi mi vremena da to prihvatim... Zato se ide mlad iz zemlje, a ne mator... Matorog konja je teško naučiti...

Meni je fascinantno da ti mozes da zivis i radis na bilo kom mestu na ovom svetu na kojem ima internet pristupa, a biras da ostanes na jednom istom mestu gde si proveo gotovo ceo zivot.

Mene je razmazio Beograd sa svojim radnjicama koje rade nonstop ili do kasno, u Torontu sam živeo preko puta samo posluge koja je radila 24h, radnje (sve) su radile radnim danom do 21h, samoposluge do 22h, neke robne kuće do 23h. Subotom bar do 20h, nedeljom je sve radilo ali sa skraćenim radnim vremenom. U Cirihu su s druge strane bile cirka 3 samoposluge koje su radile posle 20h, od toga jedna na aerodromu a druga na železničkoj stanici. Ja sam često radio do kasno. I prvoj zgradi u kojoj sam živeo nisam mogao ni veš da perem nedeljom (!). Često sam radio do kasno. Zbog ovoga sam se osećao jako neslobodno. Kao da ti neko drugi diktira raspored. Trči pre nego što se zatvori. Izađi s posla do pošte dok radi (hit mi je bila pošta koja inače radi samo do 18h, ali se zato i zatvori sat i po u vreme ručka). Trči subotom da završiš sve što imaš jer nedeljom ništa ne radi. Ustaj rano subotom jer masa stvari radi do 12, 14. Itd. Meni je to pakao. Ali to je samo jedna stvar koja mi je smetala u tom gradu pored hrpe drugih.

Osećao sam se da sam morao da budem dobro programirani robot da bi funkcionisao kako treba. Što su i većina mojih švajcarskih kolega izgleda bili, s obzirom da su svaki dan tačno u 10:00 dolazili na prvu kafu, tačno u 11:30 išli na ručak, i tačno u 15:00 išli na drugu kafu (nismo radili u fabrici, mogao si na kafu kad si hteo).

Hiljadu ljudi hiljadu ćudi. Nekome je to super, meni je bilo baš bezveze. Pritom ja nisam neki raspojasani balkanac-južnjak, naprotiv, ali to je i za mene bilo previše
Potpuno te razumem, ja isto cesto radim do kasno pa idem u vecu nabavku slobodan dan a ostalim danima kupujem nesto pre posla a posle posla nadjem srecom neki mini-market gde dam 10% vise ali ebiga. Kao Salvini sad zeli da ogranici preprodavce a i nedeljom da zatvori samoposluge i trzne centre ali ne damo se jos... Skoro svaki jos bar nedeljom ujutro radi. Komoditet je i kupcu a i prodavcima. ima sad par komada Carrefour 24h i shvatam da to moze biti life saver. Problem je i sto radimo predugo... jesi probao online kupovinu i dostavljanje?

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

6 hours ago, noskich said:

Meni je fascinantno da ti mozes da zivis i radis na bilo kom mestu na ovom svetu na kojem ima internet pristupa, a biras da ostanes na jednom istom mestu gde si proveo gotovo ceo zivot.

Čovek nije jedinka sam za sebe... Moja žena ne može da radi nigde van Srbije u struci...Imamo i neke porodične okolnosti koje nas teraju da budemo gde su nam roditelji i ženina sestra...

Inače, da, ja bih najradije živeo na moru negde, ali jbg...

Postojanje tih prodavnica koje rade 24h dnevno i 365 dana u godini pokazuju samo totalno odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade celu noc za 30k, da bi neko mogao da kupi cigare, cips ili pivo u 2 ujutro. Posto ga je mrzelo da to uradi do 9 uvece. Konzumerizam kao najveci kvalitet zivota.

Vecina stvari ovde mi deluju kao gastarbajterske bajke. Svi su kao roboti, hrana nema pravi miris, u Srbiji su svi lenji. U Cirihu sam bio pre tri nedelje, dosao u nedelju popodne i prosetao 15 minuta do prodavnice koja radi nedeljom do 22 (Migros na glavnoj stanici). Da me bas mrzelo da hodam, mogao sam da se odvezem 5 minuta tramvajem koji vozi na svakih 10. Do sada sam bio tamo 20 puta, uglavnom nedeljom dolazio, i kad mi je trebalo da negde nesto kupim, nikad nigde mi nije bio veliki logisticki poduhvat da to i nabavim. Nije neophodno da postoji jedna prodavnica na svakih 10 metara.

Za jednu svajcarsku firmu radim vec godinama; ne postoji doslovno nijedan covek koji dolazi u isto vreme na posao, a raspon je nekad bio od 7:30 do 10:30. Kafa se pije tokom celog dana, ko kako hoce.

U Nemackoj (kod mene) sve prodavnice rade do 8 ili 9, ima jedna da radi do 10. Ne znam stvarno nijednu radnju koja zatvara u 18. Kome je to prerano ima radnji koje rade kasnije, jedino ce morati da se opruzi duplo za to pivo i cips koje mu je bas u ponoc neophodno. Poslednjih godina pocinju da uvode "prodaju nedeljom" po prodavnicama -- ja to bojkotujem, najgora ideja svih vremena.

Vila Šindivila

Има ту један фактор који се често превиђа: радно време у Швајцарској подразумева да чоек ради а жена седи кући и иде у бакалук. Никако да се ослободе тога, али раде на томе.

Ово наше је једноставно иживљавање газда у недостатку било каквих регулаторних механизама.

Frank Pembleton

Postojanje tih prodavnica koje rade 24h dnevno i 365 dana u godini pokazuju samo totalno odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade celu noc za 30k, da bi neko mogao da kupi cigare, cips ili pivo u 2 ujutro. Posto ga je mrzelo da to uradi do 9 uvece. Konzumerizam kao najveci kvalitet zivota.
 .

Ovo ti je sad malo nategnuta konstrukcija...
Traženjem da se kupi sok ili čips u 23 ili 02, podržava se gazda koji plaća zaposlene 32k?

... Shiit has hit the fan...

2 hours ago, Venom said:

Postojanje tih prodavnica koje rade 24h dnevno i 365 dana u godini pokazuju samo totalno odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade celu noc za 30k, da bi neko mogao da kupi cigare, cips ili pivo u 2 ujutro. Posto ga je mrzelo da to uradi do 9 uvece. Konzumerizam kao najveci kvalitet zivota

+ milijun

37 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ovo ti je sad malo nategnuta konstrukcija...
Traženjem da se kupi sok ili čips u 23 ili 02, podržava se gazda koji plaća zaposlene 32k?

... Shiit has hit the fan...

Koliko znam, plate u nocnoj smeni su i malo vece, makar u nekim prodavnicama. Tako da, ne, nisam to rekao.

20 hours ago, hazard said:

Živeo sam u Cirihu 4 godine...

Eto kako se ljudi razlikuju. Ja sam i rođen i odrastao u Beogradu, a opet uživam da živim u malim gradovima - u Vršcu sam proveo 9 godina, i ne bih verovatno ni odlazio odatle da nisam imao problem sa najstarijim sinom, kome nisam mogao da tamo obezbdim adekvatne terapije. Bio sam Cirihu četiri puta i cenim da bi mi legao kao dupe na nošu, sa svim tim svojim čudnim pravilima - tamo je problem što ne možeš da se tuširaš i bacaš đubre posle 22 i što ništa ne radi nedeljom, a ovde su problem pokvareni liftovi po zgradama, porušene fasade, raspadnuta infrastruktura i što trebaš da uzmeš godišnji odmor da bi stigao na red kod državnog lekara specijaliste (da ne govorim sada o katastrima, tretmanu dece sa posebnim potrebama i sličnim sitnicama). Čak mi i klima odgovara, jer više volim hladno i kišovito vreme od prženja na Suncu. Avaj, bio sam glup kada sam birao fakultet...

Edited by Ayatollah
Gutam cele reči
gone fishing

kod nas se noćni rad plaća 26% više

- znači časovničari poštuju koliko toliko pravo na slobodno vreme svojih ljudi, nekada se i kod nas to poštovalo do 90-te recimo, radnje nisu radile nedeljom a zatvarale su se u subotu u podne, danas linda radi svakog dana do 22h a radnici ostaju do ponoći da popunjavaju rafove, malo je reći da nisu baš oduševljeni, nadam se da im bar plaćaju taj prekovremeni ostanak na poslu

I*m with the pilots

Pre jedno devet-deset godina mi je jedan radnik u lokalnom Maksiju rekao da za rad nedeljom ništa više nisu bili plaćeni, vodio se kao i svaki drugi radni dan. Nadam se da se to promenilo vremenom.