Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

 
Mene je razmazio Beograd sa svojim radnjicama koje rade nonstop ili do kasno, u Torontu sam živeo preko puta samo posluge koja je radila 24h, radnje (sve) su radile radnim danom do 21h, samoposluge do 22h, neke robne kuće do 23h. Subotom bar do 20h, nedeljom je sve radilo ali sa skraćenim radnim vremenom. U Cirihu su s druge strane bile cirka 3 samoposluge koje su radile posle 20h, od toga jedna na aerodromu a druga na železničkoj stanici. Ja sam često radio do kasno. I prvoj zgradi u kojoj sam živeo nisam mogao ni veš da perem nedeljom (!). Često sam radio do kasno. Zbog ovoga sam se osećao jako neslobodno. Kao da ti neko drugi diktira raspored. Trči pre nego što se zatvori. Izađi s posla do pošte dok radi (hit mi je bila pošta koja inače radi samo do 18h, ali se zato i zatvori sat i po u vreme ručka). Trči subotom da završiš sve što imaš jer nedeljom ništa ne radi. Ustaj rano subotom jer masa stvari radi do 12, 14. Itd. Meni je to pakao. Ali to je samo jedna stvar koja mi je smetala u tom gradu pored hrpe drugih.
 
Osećao sam se da sam morao da budem dobro programirani robot da bi funkcionisao kako treba. Što su i većina mojih švajcarskih kolega izgleda bili, s obzirom da su svaki dan tačno u 10:00 dolazili na prvu kafu, tačno u 11:30 išli na ručak, i tačno u 15:00 išli na drugu kafu (nismo radili u fabrici, mogao si na kafu kad si hteo).
 
Hiljadu ljudi hiljadu ćudi. Nekome je to super, meni je bilo baš bezveze. Pritom ja nisam neki raspojasani balkanac-južnjak, naprotiv, ali to je i za mene bilo previše
Potpuno te razumem, ja isto cesto radim do kasno pa idem u vecu nabavku slobodan dan a ostalim danima kupujem nesto pre posla a posle posla nadjem srecom neki mini-market gde dam 10% vise ali ebiga. Kao Salvini sad zeli da ogranici preprodavce a i nedeljom da zatvori samoposluge i trzne centre ali ne damo se jos... Skoro svaki jos bar nedeljom ujutro radi. Komoditet je i kupcu a i prodavcima. ima sad par komada Carrefour 24h i shvatam da to moze biti life saver. Problem je i sto radimo predugo... jesi probao online kupovinu i dostavljanje?

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
6 hours ago, noskich said:

 

Meni je fascinantno da ti mozes da zivis i radis na bilo kom mestu na ovom svetu na kojem ima internet pristupa, a biras da ostanes na jednom istom mestu gde si proveo gotovo ceo zivot.

Čovek nije jedinka sam za sebe... Moja žena ne može da radi nigde van Srbije u struci...Imamo i neke porodične okolnosti koje nas teraju da budemo gde su nam roditelji i ženina sestra...

 

Inače, da, ja bih najradije živeo na moru negde, ali jbg...

Link to comment

Postojanje tih prodavnica koje rade 24h dnevno i 365 dana u godini pokazuju samo totalno odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade celu noc za 30k, da bi neko mogao da kupi cigare, cips ili pivo u 2 ujutro. Posto ga je mrzelo da to uradi do 9 uvece. Konzumerizam kao najveci kvalitet zivota.

 

Vecina stvari ovde mi deluju kao gastarbajterske bajke. Svi su kao roboti, hrana nema pravi miris, u Srbiji su svi lenji. U Cirihu sam bio pre tri nedelje, dosao u nedelju popodne i prosetao 15 minuta do prodavnice koja radi nedeljom do 22 (Migros na glavnoj stanici). Da me bas mrzelo da hodam, mogao sam da se odvezem 5 minuta tramvajem koji vozi na svakih 10. Do sada sam bio tamo 20 puta, uglavnom nedeljom dolazio, i kad mi je trebalo da negde nesto kupim, nikad nigde mi nije bio veliki logisticki poduhvat da to i nabavim. Nije neophodno da postoji jedna prodavnica na svakih 10 metara.

 

Za jednu svajcarsku firmu radim vec godinama; ne postoji doslovno nijedan covek koji dolazi u isto vreme na posao, a raspon je nekad bio od 7:30 do 10:30. Kafa se pije tokom celog dana, ko kako hoce.

 

U Nemackoj (kod mene) sve prodavnice rade do 8 ili 9, ima jedna da radi do 10. Ne znam stvarno nijednu radnju koja zatvara u 18. Kome je to prerano ima radnji koje rade kasnije, jedino ce morati da se opruzi duplo za to pivo i cips koje mu je bas u ponoc neophodno. Poslednjih godina pocinju da uvode "prodaju nedeljom" po prodavnicama -- ja to bojkotujem, najgora ideja svih vremena.

 

Link to comment

Има ту један фактор који се често превиђа: радно време у Швајцарској подразумева да чоек ради а жена седи кући и иде у бакалук. Никако да се ослободе тога, али раде на томе.

 

Ово наше је једноставно иживљавање газда у недостатку било каквих регулаторних механизама.

 

 

Link to comment



Postojanje tih prodavnica koje rade 24h dnevno i 365 dana u godini pokazuju samo totalno odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade celu noc za 30k, da bi neko mogao da kupi cigare, cips ili pivo u 2 ujutro. Posto ga je mrzelo da to uradi do 9 uvece. Konzumerizam kao najveci kvalitet zivota.
 .
 


Ovo ti je sad malo nategnuta konstrukcija...
Traženjem da se kupi sok ili čips u 23 ili 02, podržava se gazda koji plaća zaposlene 32k?




... Shiit has hit the fan...

Link to comment
37 minutes ago, Frank Pembleton said:


 

 


Ovo ti je sad malo nategnuta konstrukcija...
Traženjem da se kupi sok ili čips u 23 ili 02, podržava se gazda koji plaća zaposlene 32k?




... Shiit has hit the fan...
 

 

 

Koliko znam, plate u nocnoj smeni su i malo vece, makar u nekim prodavnicama. Tako da, ne, nisam to rekao.

Link to comment
20 hours ago, hazard said:

 

Živeo sam u Cirihu 4 godine...

 

Eto kako se ljudi razlikuju. Ja sam i rođen i odrastao u Beogradu, a opet uživam da živim u malim gradovima - u Vršcu sam proveo 9 godina, i ne bih verovatno ni odlazio odatle da nisam imao problem sa najstarijim sinom, kome nisam mogao da tamo obezbdim adekvatne terapije. Bio sam Cirihu četiri puta i cenim da bi mi legao kao dupe na nošu, sa svim tim svojim čudnim pravilima - tamo je problem što ne možeš da se tuširaš i bacaš đubre posle 22 i što ništa ne radi nedeljom, a ovde su problem pokvareni liftovi po zgradama, porušene fasade, raspadnuta infrastruktura i što trebaš da uzmeš godišnji odmor da bi stigao na red kod državnog lekara specijaliste (da ne govorim sada o katastrima, tretmanu dece sa posebnim potrebama i sličnim sitnicama). Čak mi i klima odgovara, jer više volim hladno i kišovito vreme od prženja na Suncu. Avaj, bio sam glup kada sam birao fakultet...

Edited by Ayatollah
Gutam cele reči
Link to comment

kod nas se noćni rad plaća 26% više

- znači časovničari poštuju koliko toliko pravo na slobodno vreme svojih ljudi, nekada se i kod nas to poštovalo do 90-te recimo, radnje nisu radile nedeljom a zatvarale su se u subotu u podne, danas linda radi svakog dana do 22h a radnici ostaju do ponoći da popunjavaju rafove, malo je reći da nisu baš oduševljeni, nadam se da im bar plaćaju taj prekovremeni ostanak na poslu

Link to comment

Pre jedno devet-deset godina mi je jedan radnik u lokalnom Maksiju rekao da za rad nedeljom ništa više nisu bili plaćeni, vodio se kao i svaki drugi radni dan. Nadam se da se to promenilo vremenom.

Link to comment
39 minutes ago, Ayatollah said:

Eto kako se ljudi razlikuju. Ja sam i rođen i odrastao u Beogradu, a opet uživam da živim u malim gradovima

 

Ta razlika izmedju malih i velikih gradova je bar u ovom poredjenju potpuna besmislica. Beograd sustinski nije veliki grad, a 1) daleko je nefunkcionalniji od stvarno velikih gradova koji su 4x veci (Budimpesta, Berlin...) i 2) nema ni priblizno toliko raznovrsnosti u zivotu kao pominjani Cirih, koji je 4x manji.

Link to comment
3 hours ago, Venom said:

Postojanje tih prodavnica koje rade 24h dnevno i 365 dana u godini pokazuju samo totalno odsustvo saosecanja sa ljudima koji rade celu noc za 30k, da bi neko mogao da kupi cigare, cips ili pivo u 2 ujutro. Posto ga je mrzelo da to uradi do 9 uvece. Konzumerizam kao najveci kvalitet zivota.

 

Vecina stvari ovde mi deluju kao gastarbajterske bajke. Svi su kao roboti, hrana nema pravi miris, u Srbiji su svi lenji. U Cirihu sam bio pre tri nedelje, dosao u nedelju popodne i prosetao 15 minuta do prodavnice koja radi nedeljom do 22 (Migros na glavnoj stanici). Da me bas mrzelo da hodam, mogao sam da se odvezem 5 minuta tramvajem koji vozi na svakih 10. Do sada sam bio tamo 20 puta, uglavnom nedeljom dolazio, i kad mi je trebalo da negde nesto kupim, nikad nigde mi nije bio veliki logisticki poduhvat da to i nabavim. Nije neophodno da postoji jedna prodavnica na svakih 10 metara.

 

Za jednu svajcarsku firmu radim vec godinama; ne postoji doslovno nijedan covek koji dolazi u isto vreme na posao, a raspon je nekad bio od 7:30 do 10:30. Kafa se pije tokom celog dana, ko kako hoce.

 

U Nemackoj (kod mene) sve prodavnice rade do 8 ili 9, ima jedna da radi do 10. Ne znam stvarno nijednu radnju koja zatvara u 18. Kome je to prerano ima radnji koje rade kasnije, jedino ce morati da se opruzi duplo za to pivo i cips koje mu je bas u ponoc neophodno. Poslednjih godina pocinju da uvode "prodaju nedeljom" po prodavnicama -- ja to bojkotujem, najgora ideja svih vremena.

 

 

Prvo u kontekstu Ciriha, ja bih bio prezadovoljan da je sve radilo do 21h. Neke stvari jesu malo otišle na bolje dok sam bio tamo, npr. veliki co-op u centru (pored mosta preko reke preko puta Centrala) je produžio radno vreme od 20h do 22h, sećam se opšteg oduševljenja kada se to desilo.

 

Drugo, ne radi se o konzumerizmu već o slobodi. Većina Švajcaraca tradicionalno radi do 16h li 16:30, ja nisam mogao tako. Takođe veliki broj švajcarskih žena ili ne radi ili radi part-time (u Švajcarskoj je normalno da može da se radi 90%, 80%, 60% radnog vremena, uz proporcionalno umanjenje plate - što je super i za pohvalu, svakako), tako da ima ko u kući da ode sve da kupi i završi radnim danom. Ja sam raido 100%+ radnog vremena...i u tom slučaju, užasno me je smaralo da što sam morao odmah taj sat, sat i po posle posla (ako sam ga imao) da jurcam po radnjama, ili da izlazim s posla, ili da mi cela subota ode na to. A onda nedeljom ne možeš ništa. Dakle, nije konzumerizam (ja nisam nikakav konzumerista), nego sloboda i autonomija, neću da mi neko drugi diktira kako ja moram da provedem svoj vikend.

 

Treće, ja ne pričam gasterbajterske bajke nego onako kako meni jeste bilo i šta sam ja iskusio, ništa ne izmišljam. Neke su se stvari možda promenile, neko drugi ima drugačije iskustvo, drugačije prioritete i navike. Sve OK. Ja bih ovde rekao da ja manje ,,preterujem" u svojoj karakterizaciji Ciriha od tebe u tvojoj karakterizaciji Beograda (mogu bilo kada se nađu ćevapi, čips, i pivo, i ništa drugo).

 

Četvrto, jeste Migros na stanici radi do 22h. I na aerodromu radi do 23h. Ali nije svima to blizu (jedno je kad odsedaš u centru - kao što mi se čini da je po tvojoj priči s tobom bio slučaj - i kada živiš negde van njega), i ne radi se samo o samoposlugama. U celom Cirihu nije bila (tada, ne znam sada= jedna jedina apoteka koja je radila 24h. Ta glavna na železničkoj je radila do ponoći. Složićeš se da jedna dežurna apoteka u celom gradu, da može da se kupi lek u 2 ili 4 ujutru, ne bi bila loša stvar? I mi smo krenuli od priče da li je Cirih dosadan. Cirih je posle 20h radnim danom prilično mrtav grad. To je meni jedan od indikatora dosade. Nekom to ne smeta, nekome se sviđa. Svakom svoje.

 

Peto, ja nisam spominjao Nemačku jer sam tamo bio 2-3 puta u prolazu.

 

Šesto, mani me patetike o odsustvu saosećaja. Posao u radnji nije težak posao u odnosu na mnoge druge. Plaćen je u Srbiji toliko koliko je plaćen jer su u Srbiji svi malo plaćeni. Zapravo ti po radnjama zarađuju ,,mnogo" kada uporediš koliko ljudi zarađuju na nekim drugim, bitnijim, i odgovornijim pozicijama. Ne kažem (ne daj bože) da ih treba plaćati manje, nego jednostavno da su svi jadno plaćeni, a u Beogradu platiti nekoga manje od 30k jednostavno nije humano, pa je to neki ,,pod". Istu platu možeš da dobiješ u trafici i kao profesor engleskog u privatnoj školi (konkretan primer od pre par meseci za koji znam, preko drugara). Ja mnogo više saosaćam sa prosvetarima koji rade za 40k, a imaju mnogo odgovorniji i važniji posao. I koji se ne završava kada đaci odu kući, već se nastavlja kod kuće (spremanje časova, ocenjivanje radova, zadataka, testova, itd.). Ili sa lekarima koji su plaćeni 60k i preplavljeni su pacijentima i tako dalje. Dalje u mom iskustvu, kada je mala radnja u pitanju, to kasno uveče nedeljom i sl. uglavnom sedi gazda, ili neko iz njegove familije. Gazdina je stvar da li on hoće da sedi u svojoj radnji nedeljom, šta tu ima da se saoseća? Kada su veliki lanci u pitanju, tu postoje smene. Ako firma izrabljuje radnike - tera ih da rade duple smene, ne plaća im prekovremeni rad i tako dalje - nije rešenje da se nateraju radnje da se zatvaraju ranije, nego da se pošalje inspekcija u te radnje koje krše zakon i propise.

 

Pod uslovom da se radnici plaćaju i tretiraju po zakonu, ja ne vidim nikakvu štetnost od toga da neke radnje rade dosta duže, ili 24h. U bogatim zemljama (poput Kanade), tu će posao naći raznorazni klinci koji zarađuju za džeparac. U siromašnim zemljama sa velikom nezaposlenošću (poput Srbije) ti tu otvaraš nova radna mesta (jer treba da postoji druga, treća smena).

 

Sedmo, nigde nisam rekao da sve radnje moraju da rade 24h i nedeljom. I u Beogradu se većina radnji zatvori između 20h i 22h, i mnoge ne rade nedeljom. Ali bi mogla u svakom kraju grada da bude neka prodavnica koja radi 24h, ili bar trafika, šta tu fali.

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Eto kako se ljudi razlikuju. Ja sam i rođen i odrastao u Beogradu, a opet uživam da živim u malim gradovima - u Vršcu sam proveo 9 godina, i ne bih verovatno ni odlazio odatle da nisam imao problem sa najstarijim sinom, kome nisam mogao da tamo obezbdim adekvatne terapije. Bio sam Cirihu četiri puta i cenim da bi mi legao kao dupe na nošu, sa svim tim svojim čudnim pravilima - tamo je problem što ne možeš da se tuširaš i bacaš đubre posle 22 i što ništa ne radi nedeljom, a ovde su problem pokvareni liftovi po zgradama, porušene fasade, raspadnuta infrastruktura i što trebaš da uzmeš godišnji odmor da bi stigao na red kod državnog lekara specijaliste (da ne govorim sada o katastrima, tretmanu dece sa posebnim potrebama i sličnim sitnicama). Čak mi i klima odgovara, jer više volim hladno i kišovito vreme od prženja na Suncu. Avaj, bio sam glup kada sam birao fakultet...

 

Razumem ljude koji vole hladnije vreme, ali nikako ne razumem ljude koji vole kišovito vreme :D šta sa vama nije u redu? :D OK, da neko voli da kiša padne jednom u 3 dana, ali i Cirihu brate kiša ume da pada po pet dana nonstop (bukvalno). Pakao :D

 

Ma, niko ne spori činjenicu da Cirih ima daleko viši standard života od Beograda. To je jasno, i to sam rekao odmah. Diskusija se povela oko toga da li je Cirih dosadan, pa je onda Venom rekao da je interesantniji od svih naših gradova. Po meni je Cirih dosta dosadniji od Beograda. Eto. A što se tiče bekstva iz Srbije i od njenih problema, samo kažem da ima dosta mesta na svetu koja su mnogo bolja po tom pitanju, ali nisu Švajcarska :D

 

Da ne bude sad da sam neki helvetomrzitelj: u Švajcarskoj je mnogo stvari do jaja, za mnogo štošta im se divim, maksimalno ih poštujem i mislim da od njih može mnogo da se nauči. Ali to je vrlo specifična sredina, i mislim da je najlakše živeti u Švajcarskoj ako si - Švajcarac, koji je odrastao tamo i na to se sve navikao od malena. Za došljake sa strane, kako se ko navikne. Ja se nisam navikao i nemam nikakvu želju da opet živim tamo. To ne znači da mislim da je Srbija super. Po tom pitanju, Švajcarska mi je dosta slična Japanu.

Link to comment
31 minutes ago, hazard said:

 Posao u radnji nije težak posao u odnosu na mnoge druge. Plaćen je u Srbiji toliko koliko je plaćen jer su u Srbiji svi malo plaćeni.

(.......)

+1

 

Radio sam u prodavnici šrafovske robe pre fiskalnih računa i kompjuterskih kasa. Radio sam i u trafikama.

Tokom studiranja sam radio fizikalije na gradjevinama i ostali su se čudili što pevušim dok štemujem zidove i dobijam upale mišića i popucale kapilare (ili kako se to već zove) na rukama.

 

A radio sam i s ljudima, na šalteru ili  online kao first line customer support. To je malo teže mada je meni fino i lako išlo.

 

A kad sam radio neke prevode, bio sam u frci ko nikad.

 

Nije teško rmbačiti. To svako može.

 

Nažalost, neko ni nema izbora.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...