Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

13 minutes ago, Venom said:

 

Cirih je beskonacno zanimljiviji grad od bilo kog naseg posto pokriva verovatno 99.99% mogucnosti kojima bi bilo ko hteo da se bavi. Od blejanja na livadi uz pivo i rostilj, do zivljenja luksuznog zivota i sve izmedju.

 

Živeo sam u Cirihu 4 godine.

 

Malo je reći da se ne slažem. Počnimo od toga da treba ozbiljno da razmišljam gde mogu da kupim nešto radnim danom posle osam i nedeljom.

 

Ima svakako svoje prednosti. Za mene je to na neki način naj ,,user-friendly" grad na svetu, ako dobro naučiš njegova pravila (kao to da odustaneš od ideje da će ti raditi samoposluga u kraju nedeljom). I da, sve ono ostalo, visok standard života, dobro plaćeni poslovi, itd. itd.

 

No ima svoje mane koje za mene prevazilaze prednosti daleko. Prvo, klima mu je katastrofa. Jul je najmokriji mesec i mogu se očekivati pljuskovi, ili neprestana rominjajuća kiša, i 15 stepeni (ili rominjajuća kiša koju prekida samo - jača kiša ili pljusak). Kada je lepo vreme, Cirih je izuzetno lep i prijatan, sa svojim jezerom, brdima i planinama itd. Ali to je retkost. Moje prvo leto u Cirihu je bilo vanserijski lepo po pitanju vremena, pa mi je podiglo očekivanja. Posle toga sam imao samo niz razočarenja. Oćeš na jezero - e ne može kiša. Oćeš na plivanje - jebiga 12 stepeni je. Ajmo da blejimo na livadi, vozimo bajs - pljusak. Što se mene tiče, Toronto ima 16 puta bolju klimu. Jeste, smrzavanje je na zimu, jeste zima jako dugo traje, ali postoji brate leto, sa konstantnim suncem i 30+ stepeni. I onda kada je lepo vreme, to ti stvara nekakav mentalni pritisak - sunčan vikend! Moram da ga iskoristim! Ajde sada...ma, bezveze. Zilijardu planova za neke izlete (u sred proleća i leta) mi je upropastilo vreme. Brzo sam shvatio zašto švajcarske kolege uvek bulje u radarsku mapu, a ne u ,,običnu" prognozu. 99,99% mogućnosti? U teoriji, svake prestupne godine. Zajebi.

 

Što se tiče zabavnih sadržaja - ništa specijalno u odnosu na druge veće gradove u Evropi. Jeste, Cirih nekada zovu ,,mala metropola" jer u gradu od samo 350k imaš da nađeš sadržaje koje inače moraš da potražiš u gradovima od milion +. No ti sadržaji uglavnom nisu ništa spec. A preskupi su. Jedan noćni izlazak i kaži ćao 100-200 franaka...OK ja samo mogao to sebi da priuštim (imao sam dobru platu) ali zašto bih? Bolje stvari sam iskusio na drugim mestima za daleko manje pare. Cirih jeste sigurno interesantniji od nekog nemačkog grada od 300 hiljada ljudi, ali to za mene nije referenca nikakva. I opet šta to znači ,,zanimljiviji grad od bilo kog našeg"? Cirih zanimljiviji od Kragujevca ili Niša? No shit. Naravno da jeste. Verovatno je zanimljiviji i od Novog sada. Ali od Beograda, što se mene tiče, nije zanimljiviji. A u Srbiji je Beograd jedini grad koji može da se poredi sa nečim na svetskom nivou, sve ostalo je u tom smislu peta liga zapad. No sa druge strane, Aranđelovac ume nekada da izgleda življe od Ciriha (ne preterujem).

 

Možda je za nekoga ko je odrastao u malim gradovima, ili ko se loži na život u malom gradu, Cirih super. Ja to mogu da razumem. Meni nije, ja ne volim male gradove za život. Odrastao sam i uglavnom živeo u Beogradu i Torontu. Za mene grad u kome ne postoji samoposluga koja radi 24h nije mesto za duže zadržavanje, o nekim drugim stvarima da ne pričamo.

 

Što se mene tiče najbolja stvar kada je ,,zanimljivost" Ciriha u pitanju je spoj mogućnosti da se nađe jako dobro plaćen posao i lokacije i infrastrukturne povezanosti tog grada. To ti daje mogućnost da svaki vikend, ili bar svaki drugi - ne budeš u Cirihu. A to je već nešto :)

Link to comment

Nisam bio jos u samoposluzi koja radi 24h i nemam nameru da tome stremim. Ima tu nesto i u licnim prijoritetima i organizacijskoj volji. Kompromisi se mogu praviti kad se nekom moze...

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment

@hazard Moguce da je Toronto bolji grad za zivot od Ciriha. U Torontu nisam bio, mada ga s druge strane nisam pominjao.

 

Napisao sam dosta dug post sad, ali sam shvatio da je ovo verovatno sustina: Cirih je grad gde mozes da nadjes sta god hoces, ali mozda ne u svakom trenutku. Beograd je pak grad gde 100% vremena mozes da kupis cevape, pivo i cips i to ti je to.

 

Pa nek svako za sebe odluci sta mu je dosadno.

Link to comment
5 hours ago, mlatko said:

Nisam bio jos u samoposluzi koja radi 24h i nemam nameru da tome stremim. Ima tu nesto i u licnim prijoritetima i organizacijskoj volji. Kompromisi se mogu praviti kad se nekom moze...

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk
 

 

Mene je razmazio Beograd sa svojim radnjicama koje rade nonstop ili do kasno, u Torontu sam živeo preko puta samo posluge koja je radila 24h, radnje (sve) su radile radnim danom do 21h, samoposluge do 22h, neke robne kuće do 23h. Subotom bar do 20h, nedeljom je sve radilo ali sa skraćenim radnim vremenom. U Cirihu su s druge strane bile cirka 3 samoposluge koje su radile posle 20h, od toga jedna na aerodromu a druga na železničkoj stanici. Ja sam često radio do kasno. I prvoj zgradi u kojoj sam živeo nisam mogao ni veš da perem nedeljom (!). Često sam radio do kasno. Zbog ovoga sam se osećao jako neslobodno. Kao da ti neko drugi diktira raspored. Trči pre nego što se zatvori. Izađi s posla do pošte dok radi (hit mi je bila pošta koja inače radi samo do 18h, ali se zato i zatvori sat i po u vreme ručka). Trči subotom da završiš sve što imaš jer nedeljom ništa ne radi. Ustaj rano subotom jer masa stvari radi do 12, 14. Itd. Meni je to pakao. Ali to je samo jedna stvar koja mi je smetala u tom gradu pored hrpe drugih.

 

Osećao sam se da sam morao da budem dobro programirani robot da bi funkcionisao kako treba. Što su i većina mojih švajcarskih kolega izgleda bili, s obzirom da su svaki dan tačno u 10:00 dolazili na prvu kafu, tačno u 11:30 išli na ručak, i tačno u 15:00 išli na drugu kafu (nismo radili u fabrici, mogao si na kafu kad si hteo).

 

Hiljadu ljudi hiljadu ćudi. Nekome je to super, meni je bilo baš bezveze. Pritom ja nisam neki raspojasani balkanac-južnjak, naprotiv, ali to je i za mene bilo previše

Edited by hazard
Link to comment
21 minutes ago, Venom said:

@hazard Moguce da je Toronto  trenutku. Beograd je pak grad gde 100% vremena mozes da kupis cevape, pivo i cips i to ti je to.

 

Pa nek svako za sebe odluci sta mu je dosadno.

 

Ja se sa ovom karakterizacijom Beograda uopšte ne slažem. Ali ok, to je stvar ličnih prioriteta i afiniteta.

 

No reći ću da Beograd u poslednjih 10 godina jeste postao dosadniji, konzervativniji, i penzionerskiji. No u isto vreme je postao bogat mnogim sadržajima zapadnog tipa koji ranije nisu postojali. U Beogradu npr. može da se jede jednako dobro kao u Cirihu (ako ne i bolje), a za mnooogo manje pare.

Link to comment

Pričao mi drugar koji radi na nekom institutu u okolini Ciriha da komšije znaju da prijave kad se tuširaš u 24h ako su zidovi tanki, i da panduri bez pogovora lepe kaznu za remećenje JRM.

Jebo ja i pare i standard ako je tako.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment
6 minutes ago, hazard said:

Osećao sam se da sam morao da budem dobro programirani robot da bi funkcionisao kako treba. Što su i većina mojih švajcarskih kolega izgleda bili, s obzirom da su svaki dan tačno u 10:00 dolazili na prvu kafu, tačno u 11:30 išli na ručak, i tačno u 15:00 išli na drugu kafu (nismo radili u fabrici, mogao si na kafu kad si hteo).

 

 

Dok nisam upoznao čari nemanja pauze za kafu(napravim kafu kad hoću i pijem je dok radim), nemanja fiksnog radnog vremena i nemoranja da se ide u kancelariju svaki dan, rekao bih ti da preteruješ sa ovim, i da to nije ništa strašno...

 

Sad, mislim da bi poludeo dok se ne bi uklopio u tako nešto...

 

 

Link to comment
13 minutes ago, radisa said:

Dok nisam upoznao čari nemanja pauze za kafu(napravim kafu kad hoću i pijem je dok radim), nemanja fiksnog radnog vremena i nemoranja da se ide u kancelariju svaki dan, rekao bih ti da preteruješ sa ovim, i da to nije ništa strašno...

 

Sad, mislim da bi poludeo dok se ne bi uklopio u tako nešto...

 

 

 

Ja nešto malo što sam bio u Nemačkoj poslom isti utisak kao Hazard - većina prodavnica kreće polako da se zatvara posle 18h, a posle 20h sve živo zatvoreno. Da nešto radi 24h ni ne pomišljati. Plus nijedan restoran ne služi hranu od 14-17h ili tu negde i slično. :)

Link to comment

Znam, to sam i ja doživeo pre 12 godina, u jednoj maloj evropskoj zemlji... Znam kako to izgleda, ali mi nije bilo baš strašno... Recimo, hleb sam kupovao pri povratku sa posla, na benzinskoj pumpi :isuse:

 

Sad, trebalo bi mi vremena da to prihvatim... Zato se ide mlad iz zemlje, a ne mator... Matorog konja je teško naučiti...

 

Link to comment
52 minutes ago, radisa said:

Zato se ide mlad iz zemlje, a ne mator..

Matorog konja je teško naučiti...

-1

 

Mator konj se lako navikne na red i više ceni komoditet predvidivog.

 

Pajajući Alpe sam impresioniran dosadnim, predvidivim, uređeno sređenim stvarima i pojavama. 

Znači nema tuširanja posle ponoći, bacanja smeća pored kontejnera, ustakljenih terasa, u Sen Galenu se dogovorili da su satelitske antene ružne i nema ih, nema preticanja preko pune linije, zaustavljanja u traci za levo na semaforu i produžavanja pravo, u gradskom svi ulaze na prednja i mogao bih ovako ceo dan i noć.

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Recimo, hleb sam kupovao pri povratku sa posla, na benzinskoj pumpi :isuse:

 

 

 

Grickalice, slatkisi, ALKOHOL..ako se ne razmisli na vreme o skladistenju..za cca 10% jacu cenu..nikakav skandal, ne razumem da je to bio toliki problem. Cak nisam ni imao auto dok sam bio tamo..ali mi pumpa nije bila daleko.

Link to comment
6 minutes ago, SNARC said:

 

Grickalice, slatkisi, ALKOHOL..ako se ne razmisli na vreme o skladistenju..za cca 10% jacu cenu..nikakav skandal, ne razumem da je to bio toliki problem. Cak nisam ni imao auto dok sam bio tamo..ali mi pumpa nije bila daleko.

Ne,  u to vreme mi nije bio problem... Facepalm je više za to, jebo te, kupujem hleb na pumpi, šta je sledeće kupujem benzin u knjižari... E da, a pumpa mi je bila 2-3 kilometra od mesta gde živim, dakle, ako nešto nemam, sat vremena rutinske šetnje, jer nisam imao auto... Jbg...

 

Link to comment

Instant pire..nekoliko puta. Za nedeljni rucak.

 

Beat that :)) 

 

Nisam pridavao tome znacaj. Cak mi je bilo simpa. Natera te da razmisljas unapred i planiras vikend. U cetvrtak se pravi krajnji spisak, petak ili subota realizacija. 

Link to comment
3 hours ago, radisa said:

Sad, trebalo bi mi vremena da to prihvatim... Zato se ide mlad iz zemlje, a ne mator... Matorog konja je teško naučiti...

 

 

Meni je fascinantno da ti mozes da zivis i radis na bilo kom mestu na ovom svetu na kojem ima internet pristupa, a biras da ostanes na jednom istom mestu gde si proveo gotovo ceo zivot.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...