Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

On 15.5.2019. at 11:50, hazard said:

Nije mi jasna Slovenija u poređenju s Hrvatskom, ili je iz Hrvatske već otišlo pola onih koji su hteli da emigriraju, pa nisu učestvovali u anketi

nema smisla da

mozda je ovo sto kaze namenski

mozda je zelja mladih slovenaca da se presele u vece gradove kojih u sloveniji jednostavno nema

mozda je drugacije fomulisano pitanje, pa mladi slovenci odgovaraju u nekom privremenom smislu, dok se kod hrvata pojavio 1 jak nacionalni ponos ("boze cuvaj hrvatsku, odoh ja u njemacku" ) gde govore jedno, a rade drugo

 

ili najjednostavnije, a najverovatnije posto su nasi mediji u pitanju, jednostavno su u tabeli pomesali hrvatsku i sloveniju :D

 

uostalom, dovoljno je pogledati popise stanovnistva i videti "demografske trendove"

 

katatrofalna situacija je u ex yu, pogotovo delovi hrvatske i federacije gde je ranije bilo vecinsko srpsko stanovnistvo, to je manje vise sve prazno

 

kod mene tamo je 95 pobeglo svo stanovnistvo do neke 2005 se vratilo oko 20%, do popisa 2011 je ih je vec bilo znacajno manje, sad je preostalo mozda 1/4 tih koji su se vratili posle rata. najvise jer su bili uglavnom starci koji su u medjuvremenu pomrli, a dobrim delom su i mladi koji su se vratili otisli negde dalje zbog katastrofalne ekonomske situacije u tim krajevima

ni sa okolnim hrvatskim selima nije mnogo bolja situacija, oni su svi proterani 1991, posle rata obnovili kuce, ali se mali deo vratio u medjuvremenu se dobrim delom desilo isto sto i u srpskim selima

 

za 10ak godina u lici, kordunu, baniji, onom delu bosankse krajine izmedju knina i banjaluke maltene nece biti ljudi uopste

 

Link to comment
On ‎26‎.‎5‎.‎2019‎. at 22:52, jms_uk said:

Kako svi finu stancuju decu na svake 22 godine :D

I meni zapala za oko ta pravilnost, verovatno su gadjali generacije :) 

 

A opet, tesko da smo danas svesni koliko se, do samo pre mozda 50-ak godina, radjanje i podizanje dece podrazumevalo za - za danasnje pojmove - kao 'posao' za izuzetno mlade ljude: babe i dede stari po jedva 40-ak godina nisu bili nikakav izuzetak, naprotiv.

Pored gomile socijalnih cinilaca, tome u prilog govori i povecanje zivotnog veka, tek sa 22 godine se uveliko radjalo i podizala deca.

Link to comment

To je ostalo još od starih Grka. Oni su imali pojam "acme"  (ἀκμή) koji se kod nas uglavnom prevodio kao "cvetanje" odnosno vrhunac nečijeg života. Pa su različiti dokoni istoričari tom cvetanju dodeljivali različit broj godina, izmedju 20 i 40. pa, ako imaš niz od deset ličnosti i acme im računaš na 30 godina, znači to je period od trista godina.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Mapa visine evropljana iz tridesetih godina xx veka,

 

troe-map5a.jpg

 

Zanimljivo je da i tada Stara Hercegovina(danasnja Hercegovina plus delovi CG i Srbije) spadaju i najvisocije u proseku.

Ali Holandjani nisu bili visoki u proseku.

Rekao bih da promena ishrane igra ulogu kod Holandjana.

Link to comment

Baš razmišljam, ako izuzmemo košarkaše, ne znam ni jednog prilično visokog cgorca. Niti sam ih se u CG ikad nagledao.

Ne kapiram kako je taj mit zaživeo. 

Link to comment
2 hours ago, ToniAdams said:

Baš razmišljam, ako izuzmemo košarkaše, ne znam ni jednog prilično visokog cgorca. Niti sam ih se u CG ikad nagledao.

Ne kapiram kako je taj mit zaživeo. 

Kako ne znaš...1,96m 

 

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за milo ÄukanoviÄ

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...