Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Jbg, ja sam rodjen, rečeno mi je, ovde ali sam odrastao u Engleskoj početkom sedamdesetih i delimično i u Kaliforniji u isto vreme, Takodje i u Beču  početkom devetnaestog veka. Tamo sam bio u svojim formativnim godinama. Dakle, već tad su tehnologija i kulturne tvorevine bile dovoljne da me odvedu na put, i u vremenu i u prostoru. 

Zato i mislim da će nas moderna tehnologija unaprediti.

 

OK, uvek će biti budala i kukavica i oni će se pronaći i udruživati ali, biće ih malo, nedovoljno za one užase dvadesetog veka.

I u evoluciji života i u razvoju civilizacije, nagli rezovi su donosili promene.

Postoje životinjske vrste stare par stotina miliona godina koje su uspešno osvojile svoj habitat, zavladale njime i ostale neuznemiravane. I šta im se desilo? 

Bukvalno ništa, ostale su iste kao i pre. Za to vreme su se druge vrste silom prilika random menjale, usput je nastao i homo sapiens.

 

Da nisu Persijanci napali Grke i da ovi nisu pobedili, ne bi bilo ni razvijene Antike ni republikanskog Rima a ni carskog. Ni hršnjanstva ni renesanse. Niti slobodarskih socijalnih revolucija osamnaestog  veka. (i engleska industrijska revolucija i političke revolucije u Francuskoj i Americi i romantizam u umetnosti, sve su to socijalne revolucije, delimično započete razvojem srednje klase a delimično potpomognute boljom komunikacijom velikih grupa ljudi.) 

 

Živeo internet i mobilni telefoni!

Edited by Bujodrag
Link to comment
  • 3 weeks later...

vrlo, vrlo zanimljivi podaci

 

da me je neko pitao da pogađam, ispromašivala bih se opasno

 

i to bih se ispromašivala i kada su zemlje u pitanju a i ovo dečaci/devojčice

uvek sam mislila da su devojčice deblje, o zemljama tek da ne pričam, mada je baš čudno da nemačka i engleska nisu obuhvaćene

 

ali Kipar ??? pa svašta, da li je to onda mit da ostrva na mediteranu imaju maltene najzdraviju ishranu na svetu ?

 

pa oanda, montenegro, na ''zavidnoj'' poziciji kada su dečaci u pitanju, a na listi za devojčice nije ni na 10%

 

hm, što više gledam, manje verujem ovim podacima :dry:

Link to comment

Evo svih procenata za sve zemlje koje su učestvovale:

 

CDlns9c.png

http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0006/372426/WH14_COSI_factsheets_v2.pdf?ua=1

 

Prekomerna težina po definiciji SZO je ekvivalent indeksa telesne mase (težina u kg podeljena sa kvadratom visine u m) od 25 za 19-godišnjake, a gojaznost kao ekvivalent ITM od 30.

 

Granica prekomerne težine za odrasle osobe od 180 cm iznosi 81 kg, a granica gojaznosti 97 kg.

Quote

BMI-for-age (5-19 years)

Interpretation of cut-offs

Overweight: >+1SD (equivalent to BMI 25 kg/m2 at 19 years) 
Obesity: >+2SD (equivalent to BMI 30 kg/m2 at 19 years) 

Edited by vememah
Link to comment

ili prostije od sopstvene visine u cm oduzmete 100 i dobijate graničnu vrednost preko koje ste elegantno popunjeni, a kada oduzmete 80 dobijate granicu gojaznosti :happy:

Link to comment

Mislim da je problem ovde uglavnom siromasenje porodica u trci sa zivotom. Stres u toj trci pobedjuje slow food vrednosti a deca su prva na udaru. Popravlja se prosek kasnije kad deca odrastu i dobiju decu, ali sve se vise industrijska junk food probija kroz sve redje suncane zabarske dane.

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment

meni je misterija zašto devojčice toliko bolje stoje u ovoj priči ?

 

i gle tursku koliko je ok ovde ? šta bi tu moglo biti ključno ? veliki procenata ruralnog stanovništa i patrijarhalni način života gde žene većinski nisu zaposlene, znači,  kuvaju , znači, nema junk food-a ?

 

mi još dobro i stojimo kad se pogleda da samo pekare rade

 

 

 

 

Edited by dùda
Link to comment
5 minutes ago, dùda said:

meni je misterija zašto devojčice toliko bolje stoje u ovoj priči ?

 

i gle tursku koliko je ok ovde ? šta bi tu moglo biti ključno ? veliki procenata ruralnog stanovništa i patrijarhalni način života gde žena ne radi i kuva, znači, nema junk food-a ?

 

mi još dobro i stojimo kad se pogleda da samo pekare rade,  a meni neretko bude mučnina od mirisa kojeg osetim prolaskom pored pekara, znači junk food bez dileme

 

 

 

 

 

Ti mi ostade duzna da mi objasnis zasto su Uzbekistanci melem na ranu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...