Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Homogena drustva ne moraju biti nista manje dinamicna. Nove generacije dolaze, sa novim idejama. 

 

Prevelika i prebrza mesanja kultura znaju izazvati lomove tako da multikulti po svaku cenu i bez ikakvog plana, hm, pitanje je koliko je to pametno.

Link to comment

ako se polomilo znači da je bilo lomljavi sklono

takve stvari (mešenanja kultura, ali da ne budu prevelika i prebrza) se ne mogu dešavati planski u zemljama koje žele da budu demokratske

Link to comment

ne čini mi se da je tu poenta u mešanju kultura, nego u radnoj snazi željenog obrazovnog profila
(sve i da je mešanje kultura bitno, mislim da je to nemoguće planirati i kontrolisati demokratskim metodama)

Link to comment
On 10.4.2019. at 15:24, Kampokei said:

Teoretski, nije problem, ili ne nuzno. Govorim vise na nivou osecaja. Ilustracije radi, nije mi simpaticno da kuce izgledaju apsolutno isto u precniku od 1000km ili vise. Ili da apsolutno svi svi svi pripadaju istoj religiji, pritom dosta rigidnoj (ne toliko po kanonima, koliko po tome koliko oblikuje drustveni moral i svakodnevni zivot). Ali, sa tim je u Skandinaviji gotovo, i zapravo sam dosta radoznao kako ce ta drustva izgledati u buducnosti.

 

Verovatno će biti daljeg slabljenja nordijske socijaldemokratije. Visok stepen homogenosti je jedan od glavnih razloga zbog kog su skandinavska društva izgradila tako uspešne socijaldemokratske države. Postoje studije iz UK npr. koje pokazuju da rastom heteregenosti društva pa i tolerancije prema drugima, opada spremnost ljudi da budu solidarni sa svojim sugrađanima. Ljudi neće da daju svoj poreski novac drugim ljudima sa kojima se neidentifikuju (i ako ih često tolerišu i nemaju nikakav problem s njima ovako - ali, ne vide ih kao ,,svoje"). To se često uzima kao i objašnjenje zbog čega soc.dem. politike nemaju prođu u SAD.

Link to comment

A ja gajim nadu i slabašno uverenje da će moderne tehnologije, internet pre svega i sve šira komunikacija, da unište nacionalizam. Biće sve više ljudi koji se osećaju gradjanima planete.

Internet će promeniti svet u rangu renesanse ili industrijske revolucije.

Link to comment

Ja mislim upravo suprotno, internet pospesuje nacionalizam. Na internetu je veca verovatnoca da uocis nacionalistu nego normalnu osobu, sto izaziva nacionalisticku reakciju. Recju, sto manje znas o drugima manje si sovinista i nacionalista. Treba imati disciplinovan um da ne postanes takav. 

Link to comment

Moguće da će se stvar i tako razvijati ali više verujem da će razlike bledeti kako sve više  budemo mogli da komuniciramo s ljudima bilo gde na planeti. Evo, dopisivao sam se sa nekima iz tamo neke daleke Skandinavije a uključio se i neki kinez ili šta već. Pisali smo o muzici ali nemoguće je da barem malo nismo skapirali da smo svi ljudi, zemljani pre svega. I eto, korak po korak, za generaciju ili dve, nacija više neće biti toliko bitna toliko velikom broju ljudi.

Link to comment

Pa nije kao da internet postoji od pre par godina. Mozemo da sagledamo situaciju vec sad. A situacija u ovom regionu je nikad gora sto se tice nacionalizma u ovom milenijumu.

Link to comment
4 hours ago, hazard said:

 

Verovatno će biti daljeg slabljenja nordijske socijaldemokratije. Visok stepen homogenosti je jedan od glavnih razloga zbog kog su skandinavska društva izgradila tako uspešne socijaldemokratske države. Postoje studije iz UK npr. koje pokazuju da rastom heteregenosti društva pa i tolerancije prema drugima, opada spremnost ljudi da budu solidarni sa svojim sugrađanima. Ljudi neće da daju svoj poreski novac drugim ljudima sa kojima se neidentifikuju (i ako ih često tolerišu i nemaju nikakav problem s njima ovako - ali, ne vide ih kao ,,svoje"). To se često uzima kao i objašnjenje zbog čega soc.dem. politike nemaju prođu u SAD.

Pa to je cist rasizam. Placacu socijalu ali ne crnjamatm.

Link to comment
31 minutes ago, Meazza said:

Pa nije kao da internet postoji od pre par godina. Mozemo da sagledamo situaciju vec sad. A situacija u ovom regionu je nikad gora sto se tice nacionalizma u ovom milenijumu.

Internet je još mlad.  Složene i lako prenosive sprave kao što su savremeni mobilni telefoni su još mladji. 

Zamisli neke naše unuke koji će se radjati s mobilnim telefonima i odmah komunicirati sa svima.

 

Evo, ovaj forum....koliko nas ima i gde sve...mnogo i svuda....to je jedna od mogućih budućnosti. Ljudi će shvatiti da ljudi ima svuda i da su svi....ljudi. Eto.

Naravno, i uništenje čovečanstva nuklearnim ratom je jedna od mogućih budućnosti.

Link to comment

Pogledaj Bosnu. Ljudi zive jedni s drugima vekovima i pokolju se dok si rekao keks, i pored toga sto govore isti jezik. Zasto bi preko interneta bilo drugacije?

 

Odakle uopste zakljucak da cemo vise razumeti i voleti druge ljude ako sto vise znamo o njima? Meni se cini da je cesto upravo suprotno. :) 

Link to comment

Sa meazzom sam ovde, nažalost. Čini se da se u praksi desničari pokazuju kao agilniji i snalažljiviji u širenju svoje ideologije putem web-a. Ne samo islamisti, imamo i skoriji primer sa NZ, pre toga i Brejvik je mislim bio aktivan.

 

Isprva se stiče utisak da nije tako jer ne dominiraju mejnstrimom, ali imaju oni svoje 4-chanove, 8-chanove, dark web..

Link to comment

Ja cak ne mislim ni na to. Nikakvu ideologiju i njeno sirenje nemam u vidu, prosto i jednostavno susretanje sa nacionalizmom "druge strane" i citanje "vesti". Recimo na YT komentarima, forumima, portalima... Internet je jedan veliki tabloid i "Farma". Ja sam uveren da to moze da ima samo lose posledice po toleranciju. Najbolje za toleranciju je kad onako izdaleka idealizujes i nemas pojma o toj zemlji i narodu. Sta ima da pricam, vidim to i po sebi. Sto vise znam o Srbima vise mi idu na kurac, zasto bih prema drugim narodima imao drugaciji odnos?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...