Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Velika imigracija, u paru sa skoro pa samoodrzivim prirodnim prirastajem. Ne zaboravi da su to male zemlje, Svedska je tek pre dve godine dosegla 10 miliona ljudi, tako da migracije imaju srazmerno veci uticaj na njih. Ali, ove projekcije se baziraju na sadasnjim trendovima, i sigurno ce biti znacajnih odstupanja.

Link to comment
13 minutes ago, Host said:

Nije samo do imigracije i imigranata, Svedska trenutno ima veliki natalitet medju domicilnim stanovnistvom. Vecina Svedjana iz mog okruzenja ima po nekoliko (>2) dece.

i iz mog isto.

aj kad si tu, namesti mi mrdalicu u avatar.

Link to comment

Fertilitet u Svedskoj je ispod 2.1, to znaci da bi imali pad broja stanovnika bez imigracije.

Imam ja jednu drugu mapu koja moze delimicno da objasni neka demografska kretanja,

 

PF_11.29.17_muslims-update-22.png

 

U poreklu stanovnistva, svedska je vec danas trajno izmenjena zemja.

Do 2050 ce 50% populacije imati barem jednog roditelja koji imigranta po poreklu.

 

As of 2017,

Statistics Sweden reported that around 2,439,007 or 24.1% of the inhabitants of Sweden were from a foreign background: that is, each such person either had been born abroad or had been born in Sweden to two parents who themselves had both been born abroad. Also taking into account people with only one parent born abroad, this number increases to almost a third in 2017.

Link to comment

Ono sto meni cudi je Nemacka.

Kolike su razmere demografskog pada kada i pored ogromne imigracije ne mogu da imaju rast broja stanovnika ili barem stagnaciju.

Da se razuemo ona mapa gore oko kretanja broja stanovnika, kao i ova sto sam stavio, sigurno nece biti tacne u %.

Ali je cinjenica da Nemacka ima  demografske probleme i pored velike imigracije sto nije toliko slucaj sa ostalim zemljama po zapadu i severu evrope.

 

Dodatak mapa za poredjenje sa onom gore:

 

PF_11.29.17_muslims-update-20.png

 

 

Cinjenica je da porodice koje praktikuju islam imaju vise dece. Tako u Svedskoj ima i tog efekta.

U Irskoj je jako katolicanstvo, iako taj uticaj pada. Mislim da su tek nedavno imali referendum o pravu na abortus.

Edited by pasha
Link to comment
4 hours ago, pasha said:

U poreklu stanovnistva, svedska je vec danas trajno izmenjena zemja.

 

 

Sto je sasvim u redu, imajuci u vidu da su do 70-tih bili zastrasujuce homogena zemlja. Kao i Danci i Norvezani.

Link to comment

Teoretski, nije problem, ili ne nuzno. Govorim vise na nivou osecaja. Ilustracije radi, nije mi simpaticno da kuce izgledaju apsolutno isto u precniku od 1000km ili vise. Ili da apsolutno svi svi svi pripadaju istoj religiji, pritom dosta rigidnoj (ne toliko po kanonima, koliko po tome koliko oblikuje drustveni moral i svakodnevni zivot). Ali, sa tim je u Skandinaviji gotovo, i zapravo sam dosta radoznao kako ce ta drustva izgledati u buducnosti.

Link to comment
24 minutes ago, Kampokei said:

Teoretski, nije problem, ili ne nuzno. Govorim vise na nivou osecaja. Ilustracije radi, nije mi simpaticno da kuce izgledaju apsolutno isto u precniku od 1000km ili vise. Ili da apsolutno svi svi svi pripadaju istoj religiji, pritom dosta rigidnoj (ne toliko po kanonima, koliko po tome koliko oblikuje drustveni moral i svakodnevni zivot). Ali, sa tim je u Skandinaviji gotovo, i zapravo sam dosta radoznao kako ce ta drustva izgledati u buducnosti.

 

Slazem se.

Ali ima i negativnih pojava poput stvaranja geta u Stokholmu i Geteborgu gde zive imigranti ili deca imigranata. Sto udaljava te ljude i gura ih ka marginalizaciji a to povlaci kriminal koji onda izaziva reakciju u rastu ekstremne desnice koja je u Svedskoj na oko 20%, sto je nezabelezeno.

Link to comment

To je problem koji zavredjuje zaseban topik. Geta u Stokholmu su delom i rezultat geografije grada, koji je bas rastrkan. Delom su i rezultat centralizovanog sistema izdavanja stanova, gde na stan u sirem centru grada treba sacekati u redu i 10 i vise godina. Svedjani bi nekoc svoju decu upisivali na liste cekanja za stanove cim se rode. Ali, to vise nije moguce. Generalno je segregacija u Evropi dobrim delom nusprodukt nekih sasvim drugih politika, ili odustva istih. U Becu recimo segregacija nije toliki problem, ali to se desilo - manje vise slucajno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...