Jump to content
IGNORED

Pula, Rijeka, cela Istra


archi

Recommended Posts

Gračišće je prelijepo, a  ovih dana je i sad već tradicionalna smotra vina središnje istre, pa ako je netko u blizini toplo preporučujem, iako je zadnjih godina znala biti povelika gužva.

Inače za to mjesto vezano je dosta mitova koji ga povezuju sa templarima i masonima,ako si obratio pažnju kod glavne crkve (ima ih nekoliko u dva km2) vrlo čudnih simbola i znakova sve sa lubanjama, božjim okom, suncem na ulaznim vratima itd. 

Tamna noć, ti i žena uz kamin cirkate vino, dok je ledeni vjetar rastjerao svih devet stanovnika u svoje hiže i nanosi uvozni ugljen iz termoelektrane plmin c i pitaš se šta ti je to trebalo  :happy:

 

 

E bas to. I dobro si me podsetio da vidim datum smotre ove godine, oni imaju cini mi se jos nekoliko festi tokom godine tamo. Ma selo je genijalno, jedino sto je taj spooky element vrlo prisutan. Mogu misliti kakav je osecaj kada nocu ne mozes zaspati i izadjes napolje na glavni trg. Brrrrr..... prividjaju ti se kosturi u oklopima i slicno.

 

Inace je u medjuvremenu otkako je ova kucica slikana ceo ovaj put tj ulica pored i pjaceta iza nje poplocana divnim istarskim kamenom. Mora da ima jos neka pizdarija oko toga kada to i dalje nije prodato a kuca je jeftina i za srpske standarde.

 

 

PS. dobrodosao na forum!

Edited by yolo
Link to comment
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • archi

    38

  • raskopcani

    14

  • Barti66

    13

  • frit

    5

Top Posters In This Topic

istrane obožavam

godinama sam se sa njima družila

najviše sa onima iz  i oko pule

cimerka mi bila iz labina, boravila sam kod nje često preko leta,

kupale se u rapcu, bile i u nekom kampu, neki zaliv, čini mi se da se zvao santa marina ili tako nekako

jbt, ne mogu da verujem da sam zaboravila kako se zvalo to mestašce 

 

ed.

@yolo, ta kućica je prelepa, ima dušu i integritet

 

Istrani su stvarno veliki carevi.

 

Baš onako - opušteni, slobodni. 

 

Labin je isto interesantan. Fenomenalan je onaj kran na čijem vrhu piše: TITO. Zarđalo je sve ali stoji i dalje.

 

Super je i Rabac. Tamo je more fenomenalno. Možda su plaže prepune i nema onaj šmek Pule, ali je more jako čisto. 

Link to comment

E bas to. I dobro si me podsetio da vidim datum smotre ove godine, oni imaju cini mi se jos nekoliko festi tokom godine tamo. Ma selo je genijalno, jedino sto je taj spooky element vrlo prisutan. Mogu misliti kakav je osecaj kada nocu ne mozes zaspati i izadjes napolje na glavni trg. Brrrrr..... prividjaju ti se kosturi u oklopima i slicno.

 

Inace je u medjuvremenu otkako je ova kucica slikana ceo ovaj put tj ulica pored i pjaceta iza nje poplocana divnim istarskim kamenom. Mora da ima jos neka pizdarija oko toga kada to i dalje nije prodato a kuca je jeftina i za srpske standarde.

 

 

PS. dobrodosao na forum!

 

Hvala, dugo sam ja sa vama gos gazzo.

Bili žena i ja u decembru u onoj jedinoj konobi. Pojelo se i popilo dosta. DIgli se jedina dva mještana i krenuli, konobarica više ne loži vatru u ognjišću, sve hladnije oko srca, frka mi bila tih 50 tak metara do auta doći. 

Link to comment

istrane obožavam

godinama sam se sa njima družila

najviše sa onima iz  i oko pule

cimerka mi bila iz labina, boravila sam kod nje često preko leta,

kupale se u rapcu, bile i u nekom kampu, neki zaliv, čini mi se da se zvao santa marina ili tako nekako

jbt, ne mogu da verujem da sam zaboravila kako se zvalo to mestašce 

 

ed.

@yolo, ta kućica je prelepa, ima dušu i integritet

 

Sveta Marina ;)

 

Plaza%201_zpstr0io7in.jpg

 

Plaza%202_zps0we0rde3.jpg

 

tamo živi sunđer bob

 

HPIM9718_zpsctea7upg.jpg

 

i neeksplodirana mina iz WW I

 

HPIM9409_zpsqmnnqogu.jpg

Link to comment

Sveta Marina ;)

 

jeste

 

tamo sam jednog leta videla najviše meduza u životu svom

 

more se crveni, niko živ u vodi

 

samo jedna hrabra devojka na surfu, ali bio lagan vetar, polako je klizila, ali svejedno

srećom, prošla najezda za 2 dana

Link to comment

 

Koristan mi je bio taj odlazak da se rešim nostalgije i konačno oprostim sa tim prostorom posle naglog prekida ‘91. 

 

 

Propustio sam da shvatim iz onoga što je napisano..zašto?

Link to comment

Propustio sam da shvatim iz onoga što je napisano..zašto?

 

Mislila sam da je jasno iz napisanog. U Istri sam redovno provodila ceo juli i avgust sve od npr. 78 do 91, od kada su se ti odlasci naglo prekinuli, a valjda je jasno i zašto. 

 

Červar (moji su tu kupili stan) je inače jedno naselje (niz apartmana ostao iz socijalističkog vremena) koje još uvek vidno plaća danak prošlosti. Simpatična preteča današnje apartmanizacije. Prvo sezonsko turističko naselje, planski zidano od 1974 do 1981. Pravi mali "socijalistički" raj, okružen šumom i morem.

 

Prilično urbanistički uspelo, kad sad unazad razmislim o njemu. Postojale su i neke težnje da ga zaštite kao celinu (znam da sam čitala neki rad na tu temu nedavno), jer sad, za razliku od prvobitne namene, u njemu ljudi žive tokom cele godine. 

 

Par kilometara od njega je selo Červar sa maslinjacima i starim kućama, a onda i grad.

 

Hrvatske izbeglice po početku rata useljene su, prvo u hotel "Marina", a potom i u stanove vlasnika iz Srbija, pa tako i u naš. Hotel je i još uvek devastiran. Inače nismo imali drugih veza sa Hrvatskom, ni poreklom, niti bilo kako. Priča nije ni bitna. Odlasci su prestali, a potom smo krajem 90-tih stan i prodali.

 

Prvi put sam ponovo bila prošle godine na par dana, čisto da prođem istim ulicama. 

Link to comment

Mislila sam da je jasno iz napisanog. U Istri sam redovno provodila ceo juli i avgust sve od npr. 78 do 91, od kada su se ti odlasci naglo prekinuli, a valjda je jasno i zašto. 

 

Červar (moji su tu kupili stan) je inače jedno naselje (niz apartmana ostao iz socijalističkog vremena) koje još uvek vidno plaća danak prošlosti. Simpatična preteča današnje apartmanizacije. Prvo sezonsko turističko naselje, planski zidano od 1974 do 1981. Pravi mali "socijalistički" raj, okružen šumom i morem.

 

Prilično urbanistički uspelo, kad sad unazad razmislim o njemu. Postojale su i neke težnje da ga zaštite kao celinu (znam da sam čitala neki rad na tu temu nedavno), jer sad, za razliku od prvobitne namene, u njemu ljudi žive tokom cele godine. 

 

Par kilometara od njega je selo Červar sa maslinjacima i starim kućama, a onda i grad.

 

Hrvatske izbeglice po početku rata useljene su, prvo u hotel "Marina", a potom i u stanove vlasnika iz Srbija, pa tako i u naš. Hotel je i još uvek devastiran. Inače nismo imali drugih veza sa Hrvatskom, ni poreklom, niti bilo kako. Priča nije ni bitna. Odlasci su prestali, a potom smo krajem 90-tih stan i prodali.

 

Prvi put sam ponovo bila prošle godine na par dana, čisto da prođem istim ulicama. 

upravo se ovo dešava i ponešto objašnjava:

 

http://www.mmsu.hr/Default.aspx?art=902&sec=2

 

 

 

Evo malo i o vama "slovencima" ;)

 

http://hrcak.srce.hr/file/36055

 

Mit o istarskim krajolicima i netaknutoj obali gubi bitku pred turističkim naseljima i kampovima. Jedno od najpoznatijih turističkih komercijalnih naselja je Červar Porat u blizini Poreča, gdje se stambene jedinice prodaju zainteresiranima iz cijele Jugoslavije, prije svega Slovencima. Zahvaljujući tom novom urbanom središtu, izbjegnuta je divlja apartmanizacija priobalja koja je, u većoj ili manjoj mjeri, ozbiljan problem širom Jadrana. Turistička naselja su okružena kamenim blokovima, uređenim u male apartmane nabijene jedan na drugi, sa svim potrebnim popratnim sadržajima kako turisti ne bi morali izlaziti iz svojeg turističkog geta. Stancija Červar, nekad plemenitaško gospodarsko imanje zanimljive ruralne arhitekture u neposrednoj blizini turističkog naselja Červar Porta poprima sasvim drukčija obilježja s razvojem masovnog turizma. Od pitoresknog seoskog domaćinstva preobražena je u ogromna zdanja s malim Etnol. trib. 30, Vol. 37, 2007., str. 29-44 Ivona Orlić: Utjecaj masovnog turizma na domicilno stanovništvo Poreštine u doba… 35 stančićima i nezaobilaznim pogledom na more. Na prošla vremena podsjeća još samo jedan preostao kokošinjac, koji je opstao zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa. Promjena identiteta mjesta otvaranjem trgovina i gostionica mijenja navike i vrijednosti domicilnog stanovništva. Staje postaju apartmani, krušne peći nestaju preko noći, domaće su životinje još samo atrakcija za turiste ili društvo nemoćnim starcima koji ne mogu prihvatiti nagle promjene. Osnovni elementi tradicionalne građevinske kulture, kao trg ili kuće s baladurom, postali su parkirališta, terase turističkih objekata ili loža s pogledom – da bi se u konačnici iskristaliziralo nepostojanje mjesta. 

Link to comment

Nego djeco, izlazili ste i zezali, (galebario singeru?) po poreštini iil bili malji, tamo krajem 80-tih? 

Isto tako,gdje se gubite i s kojim iznogudima bauljate po ri.

 

Darling pa valjda si izvježbana da miris mora osjetiš već u ravnoj gori, a ne da moraš do trsta.

 

Archi: kad se počneš spuštati s magistrale i vidiš harteru dole desno, pa ti onda skreni lijevo u Lujzu. Zatvarala se i otvarala, ali nešto kalaja je i ostalo :

 

http://www.rirock.com/rirock-scena/lujza-kultno-rijecko-okupljaliste-mladih-zatvorilo-svoja-vrata/

 

 

https://hr-hr.facebook.com/lujzijana.bar

Edited by raskopcani
Link to comment

jebate, pa ja sam sluzio vojsku u puli od oktobra 83 do sredine septembra 84

 

poslednjih 6 meseci teren - prolece: trougao galizana fazana vodnjan, sparoge, kuke, gljive.... leto: premantura izmedju gornjeg i donjeg kamenjaka. oko dvojke oficiri zapale kuci a nas desetak koliko nas je bilo pravac nudisticka medju cehinje i nemice. pakao JNA!

 

te jeseni se nisam preselio u pulu samo zato sto je bila neka komplikacija sa upisom faksa a moji bi riknuli da nisam krenuo sa time na vreme. inace sam ozbiljno bio odlepio na grad i sve u njemu.

 

sad me zanima sta je sa kaficem mate parlova, on je umro, jel da?

Link to comment

jebate, pa ja sam sluzio vojsku u puli od oktobra 83 do sredine septembra 84

 

poslednjih 6 meseci teren - prolece: trougao galizana fazana vodnjan, sparoge, kuke, gljive.... leto: premantura izmedju gornjeg i donjeg kamenjaka. oko dvojke oficiri zapale kuci a nas desetak koliko nas je bilo pravac nudisticka medju cehinje i nemice. pakao JNA!

 

te jeseni se nisam preselio u pulu samo zato sto je bila neka komplikacija sa upisom faksa a moji bi riknuli da nisam krenuo sa time na vreme. inace sam ozbiljno bio odlepio na grad i sve u njemu.

 

sad me zanima sta je sa kaficem mate parlova, on je umro, jel da?

 

Ko je to prošao ni pakao mu neće teško pasti.

Oko tih godina išao u posjetu svojim starijim kolegama, koji služili na muzilu, pa onda pokisli i išli sušiti se u kinu s brus lijem, pa zaspali, onda nas opet neka tvoja klasa probudi,jebući majku civilnu,  a mi onako sneni kući za ri.

Umro Parlov već sigurno 5, 6 godina, šta je sa bircem ne znam, bila rupa baš. Za njega sam siguran ako je cijeniti po djelima  i riječima gore dobro zbrinut .

Link to comment

Da se upisem i ja. U prvoj polovini 80-ih letovao po 3 nedelje u Puli. Imali smo neku familijarnu time share kamp prikolicu stalno parkiranu na Stoji. Bio sam klinac pa nisam osetio cari nocnog zivota u gradu osim par muvanja oko arene u vreme festivala. Jednom sam zakasnio na otvaranje i vatromet posto sam zaboravio da je to taj dan pa sam kasno krenuo i morao peske (oko 4 Km). U kampu stoja je leti boravilo po nekoliko hiljada ljudi i kamp je imao sve sto treba pa se tamo moglo biti mesecima bez potrebe za izlazenjem. Skoro svako vece sam overavao bioskopsku bastu. Imali su 15-20 filmova koje su vrteli u krug a za koje ni pre ni posle nikad nisam cuo. U glavnom restoranu je svako vece svirao zlajafutabend lilihip (jedan od njih dvojice, puljanin, ne znam tacno koji od ta dva zlikovca). Da sam znao tad da mu krisom ukljucim mikrofon na 220V, verovatno bih nas sacuvao od bar 30% sranja koja jos uvek dozivljavamo.

 

Uglavnom mi je Pula ostala u najlepsem mogucem secanju ali mi se danas ne ide tamo. Bojim se da se ne razocaram.

 

jebate, pa ja sam sluzio vojsku u puli od oktobra 83 do sredine septembra 84

 

U vreme kad si ti brojao sitno, zakacio sam Atomsko skloniste u Uljaniku a posle sam zurio na Iron Maiden na sajmu :) Mladost ludost.

Link to comment

I ne znam što se preskače Volosko, ona stazica pored mora je apsolutni kraj sveta.

 

Bravo.

 

oqy30c7.jpg

 

Šetnica od Opatije do Lovrana. Cijelih 12 kilometara uživanja.

Omiljena nam destinacija. U Rijeku odemo barem jednom godišnje jer nas čeka smještaj u žena-tetkinom stanu.

Ali kako volimo da izbjegnemo redovno nametanje™, Lovran ili Mošćenička Draga (ne računajući Volosko) su stvarno fantastična mjestašca za uživanje na odmoru.

Rijeka je definitivno internacionalni grad ljeti iako se ne može pretjerano pohvaliti plažama poput ovih manjih mjesta. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...