Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

odjednom? pa miralem je ovakav.... oduvek. ne primećujem nikakvo odstupanje u stavovima, niti u načinu na koji raspravlja.

mislim da je host zaboravio niščima ostaviti /i  ili /s tag, koliko ga ja poznadem.

Link to comment

 et Indy

 

Pa ovde se radi o srpskom jeziku. A i ne vidim šta hoćeš da dokažeš - i u mnogim drugim jezicima rod u jeziku nije isto što i rod u životu.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

 et Indy

 

Pa ovde se radi o srpskom jeziku. A i ne vidim šta hoćeš da dokažeš - i u mnogim drugim jezicima rod u jeziku nije isto što i rod u životu.

Nisam mislio samo na rod, vec na temu (politicku korektnost). I tamo gde je rod neutralan/neutralniji (kao u engleskom) uvele su se promene koje su masovno prihvacene (tipa he or she), toliko da se verovatno sad mogu smatrati standardnim jezikom.

 

Palo mi je na pamet da se slucaj Miralem delom moze objasniti odsustvom zelje da se menjaju stare navike. Sto je ljucki.

Link to comment

gramatički rod nema ama baš nikakve veze sa pričanjem o ženskoj osobi u muškom rodu, mašiš debelo poentu uvođenjem toga

 

 

inače ja lično ne bih imala protiv da kažu da sam bila dobar student, ali bih imala protiv da kažu da sam završio fakultet za X godina i ostvario uspeh taj-i-taj

Link to comment

Obrisao sam nekoliko poruka u kojima se spekulise o REV pripadnosti forumasa. Rasprava moze i bez toga da nastavi u konstruktivnom tonu.

 

Editovao sam poruku forumasa Kingmejker i sklonio licne podatke iz nje (poruke).

Izvinjavam se, ali bih pomenuo da je pomenuta osoba sama iznela tu informaciju na forumu (svojevremeno). Ja sam tu kriv sto pamtim kao slon.

Link to comment

 

inače ja lično ne bih imala protiv da kažu da sam bila dobar student 

Zato sto nisi prolecno pile i ti si se na to navikla. Zato mozda ne treba temu svoditi na licne preferencije. Hej ja sam mator i ja sam za to da se nista ne menja, ever.

  • +1 1
Link to comment

Nisam mislio samo na rod, vec na temu (politicku korektnost). I tamo gde je rod neutralan/neutralniji (kao u engleskom) uvele su se promene koje su masovno prihvacene (tipa he or she), toliko da se verovatno sad mogu smatrati standardnim jezikom.

 

Palo mi je na pamet da se slucaj Miralem delom moze objasniti odsustvom zelje da se menjaju stare navike. Sto je ljucki.

Pa nije tačno za engleski - kako će biti žena koja je lawyer?

 

I nije u pitanju nikakva navika, već profesionalno iskustvo u kome dosta koristim jezik i gde sam već imao problema da sačuvam svoj prostor za stvaranje, zbog nečije političke akcije koja je idiotski usmerena na marginu gde se ja nalazim.

Link to comment

Pa nije tačno za engleski - kako će biti žena koja je lawyer?

 

I nije u pitanju nikakva navika, već profesionalno iskustvo u kome dosta koristim jezik i gde sam već imao problema da sačuvam svoj prostor za stvaranje, zbog nečije političke akcije koja je idiotski usmerena na marginu gde se ja nalazim.

Iskustvo je navika, a za engleski molim te smaraj nekog drugog.

Link to comment

Zato sto nisi prolecno pile i ti si se na to navikla. Zato mozda ne treba temu svoditi na licne preferencije. Hej ja sam mator i ja sam za to da se nista ne menja, ever.

Nisi me razumeo, ja sam rekla šta bi meni lično smetalo, čisto zato što sam u "prozvanoj" grupi, nikako nisam htela reći da ništa ne treba menjati.

 

Pa ja lično nisam mogla da kažem "vatrogasac mi je rekao to i to" kad je bila devojka u pitanju nego sam spontano rekla "vatrogasica".

A da li će baš to postati naziv ili nešto drugo, vreme će već pokazati.

 

Btw "sviđa" mi se i ono kao "žena trener = trenerka" buahaha u smislu dokazivanja kako je to nemoguće/nakaradno, kao da ne postoje homonimi

Link to comment

gramatički rod nema ama baš nikakve veze sa pričanjem o ženskoj osobi u muškom rodu, mašiš debelo poentu uvođenjem toga

 

 

inače ja lično ne bih imala protiv da kažu da sam bila dobar student, ali bih imala protiv da kažu da sam završio fakultet za X godina i ostvario uspeh taj-i-taj

Evo ovako: On je jako voleo majčinu dušicu i ona je oplemenjivala svako jelo koje je on kuvao. Nije se ustezao da stavlja uvek taj začin, koji mu je bio omiljen.

 

Kapiraš? Devojka - ženski rod. Student - muški rod. Majčina dušica - ženski rod. Začin - muški rod.

Link to comment

Nisi me razumeo, ja sam rekla šta bi meni lično smetalo, čisto zato što sam u "prozvanoj" grupi, nikako nisam htela reći da ništa ne treba menjati.

 

Definitivno sam nesto promasio oko tvog prihvatanja termina 'student' (za samu sebe), obzirom da je izraz 'studentkinja' stariji cak i od mene. Polako dolaze sitni sati i ovde i vreme je da se gubim sa zahtevnih tema.

Link to comment

Evo ja sam taj. I nije mi nakaradno da o ženi pišem u muškom rodu, isto kao što mi nije nakaradno da o soli pišem u ženskom.

 

Na pola druge rečenice sam bila skoro ubeđena da će se završiti '...isto kao što mi nije nakaradno da o muškarcu pišem u ženskom.' :D U tom slučaju bi imao poentu, ovko ne. Nisam sigurna da li si svestan da je ovo duboko kontradiktorno sa tvojim stavom da jezik treba da prati realnost. Zašto je u ovom slučaju ne prati? 

Link to comment

a jel te nervira i učiteljica?

medicinska sestra?

vaspitačica?

 

 

 

pročitaj ovo:

 

 

naš učitelj je bio super, uvek je sve lepo i strpljivo objašnjavao i nije bio mnogo strog pri ocenjivanju

 

 

i kaži mi je li učitelj muškarac ili žena?

Link to comment

Evo ovako: On je jako voleo majčinu dušicu i ona je oplemenjivala svako jelo koje je on kuvao. Nije se ustezao da stavlja uvek taj začin, koji mu je bio omiljen.

 

Kapiraš? Devojka - ženski rod. Student - muški rod. Majčina dušica - ženski rod. Začin - muški rod.

 

:mellow:

 

Kako je ovo glupo. Osoba koja studira može da bude i muškog i ženskog roda, začin nije osoba i može da ima samo gramatički rod. Nigde veze.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...