Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Moje komsije Romi su usvojili ( bilo bi cudno da nisu) negativnu konotaciju naziva cigan u jezicima svih okruzenja gde su boravili, pa insistiraju na tome da su oni Romi, a ne cigani, jer ne kradu, ne prose i nisu prljavi. Rec cigan koriste, koliko sam shvatio, iskljucivo u negativnom kontekstu i u sali (napr kad nesto zabrljaju kazu, ma pusti, ciganska posla).
Elaine Wales: You just let them get one wrong Jew in here, and it'll come out of us. It's no fun being the fall guy for the kikey ones.Phil Green: Miss Wales, I'm going to be frank with you. I want you to know that words like yid and kike and kikey and coon and nigger make me sick no matter who says them.Elaine Wales: Oh, but I only said it for a type.Phil Green: Yeah, but we're talking about the word first.Elaine Wales: Why, sometimes I even say it to myself, about me, I mean. Like, if I'm about to do something I know I shouldn't, I'll say, "Don't be such a little kike." That's all.
Tražio sam jutjub klip, ali ga je neko u međuvremenu obrisao. Sorry, Miloglede. Edited by Syme
Link to comment
Ne razumem šta znači prozivati nik. Ja ne prozivam nikove, nego ljude. Nemam ništa protiv da me rozivaš, samo ne razumem za šta me tačno prozivaš. Daj neko objašnjenje.
ok, pre nego što me narogušeni banuju...da ne dužim, recimo, oko prozivanja sa tvoje strane, dovoljno je reći praslin. jbt, čovek je štucao koliko si ga puta spomenuo, te kakav je, te šta misli, pa još i šta misli ekipa slična njemu. a na koju foru ti to znaš? i otkud ti uopšte pravo da javno iznosiš šta neko misli? valjda je ovde poenta da ti kažeš šta ti misliš, pa ko šta prokomentariše, nastavak sledia to oko pameti, koju ti dabović gura u glavu, ne sporim, svako svoj posaosamo mi malo upada u oči da si, u pisanju, perfektan, ne kažem to ni kao kompliment, a ni kao pogrdu, samo konstatujem
Link to comment
ok, pre nego što me narogušeni banuju...da ne dužim, recimo, oko prozivanja sa tvoje strane, dovoljno je reći praslin. jbt, čovek je štucao koliko si ga puta spomenuo, te kakav je, te šta misli, pa još i šta misli ekipa slična njemu. a na koju foru ti to znaš? i otkud ti uopšte pravo da javno iznosiš šta neko misli? valjda je ovde poenta da ti kažeš šta ti misliš, pa ko šta prokomentariše, nastavak sledia to oko pameti, koju ti dabović gura u glavu, ne sporim, svako svoj posaosamo mi malo upada u oči da si, u pisanju, perfektan, ne kažem to ni kao kompliment, a ni kao pogrdu, samo konstatujem
Da ne oftopikujemo na temu Praslina, da ne bi opet štucao :) , u principu spreman sam da branim sve što sam mu u toj raspravi rekao (i mogu ako hoćeš, samo ne ovde) i ništa od toga nije bilo uvredljivo. Ali opet ne razumem kakvu mi neiskrenost prebacuješ. Edited by Syme
Link to comment
pričaš viceve kakve hoćeš
Zaista ne vidim problem u vicevima. Ako smo ravnopravni onda su dozvoljene sale na oba racuna, zar ne? Ako zbog PC-a, ne pricamo viceve o jednoj strani, onda priznajemo da ta strana nije ravna nasoj, zar ne? Ja se ne slazem sa tim.Da potegnem RL. Na raspustima u srednjoj, radio sam kojekakve sezonske poslove. Slucajno ili ne, na svakom poslu gde god sam mrdnuo, cekao me isti lik. Rom koji je malo zaostao u razvoju. Znam da je ziveo u uzasnim uslovima... "Iz aviona" se videlo da je tom coveku drago sto ga je neko prihvatio takvog kakav jeste, sto se nisam kurcio nad njim, a nisam ga ni sazaljevao. Razgovarao sam sa njim kao sa bilo kojim drugom - zezao sam ja njega, ali i on mene. Videlo se da je tom coveku stalo da bude ravan sa nekim,
Link to comment

To je super, ali mislim da previđa jednu prostu činejnicu da u Srbiji Romi nisu ravonpravni i da vicevi održavaju atmosferu neravnopravnosti. Ovo naravno važi u široj javnosti. Među prijateljima možeš pričati kakve god hoćeš viceve, ako nikome ne smetaju. Ako ti i tvoj prijatelj Rom imate takvu zajebanciju među sobom, i ako obojica u njoj drage volje učestvujete, naravno da tu nema ničeg problematičnog.Edit: Uzgred , moraćeš i da mi kažeš koji su to vicevi o Srbima pandan vicevima o Romima u kojima je fora što su ovi prljavi, lenji, lopovi, seksualno izopačeni, skloni incestu, itd.

Edited by Syme
Link to comment
To je super, ali mislim da previđa jednu prostu činejnicu da u Srbiji Romi nisu ravonpravni i da vicevi održavaju atmosferu neravnopravnosti. Ovo naravno važi u široj javnosti. Među prijateljima možeš pričati kakve god hoćeš viceve, ako nikome ne smetaju. Ako ti i tvoj prijatelj Rom imate takvu zajebanciju među sobom, i ako obojica u njoj drage volje učestvujete, naravno da tu nema ničeg problematičnog.
amin...nagli napredak ;)
Link to comment
To je super, ali mislim da previđa jednu prostu činejnicu da u Srbiji Romi nisu ravonpravni i da vicevi održavaju atmosferu neravnopravnosti. Ovo naravno važi u široj javnosti. Među prijateljima možeš pričati kakve god hoćeš viceve, ako nikome ne smetaju. Ako ti i tvoj prijatelj Rom imate takvu zajebanciju među sobom, i ako obojica u njoj drage volje učestvujete, naravno da tu nema ničeg problematičnog.
Znam kakva je realnost ali je ja ne priznajem :D.Nijednim gestom necu priznati da ti ljudi nisu ravni nama. Otkad znam za sebe, u tom sam fazonu ;)
Edit:Uzgre , moraćeš i da mi kažeš koji su to vicevi o Srbima pandan viceima o Romima u kojima je fora što su ovi prljavi, lenji, lopovi, seksualno izopačeni, skloni incestu, itd.
Eh sad, kao da je malo predrasuda o Srbima, narocito posle devedesetih. Edited by ficfiric
Link to comment
To je super, ali mislim da previđa jednu prostu činejnicu da u Srbiji Romi nisu ravonpravni i da vicevi održavaju atmosferu neravnopravnosti. Ovo naravno važi u široj javnosti. Među prijateljima možeš pričati kakve god hoćeš viceve, ako nikome ne smetaju. Ako ti i tvoj prijatelj Rom imate takvu zajebanciju među sobom, i ako obojica u njoj drage volje učestvujete, naravno da tu nema ničeg problematičnog.Edit:Uzgre , moraćeš i da mi kažeš koji su to vicevi o Srbima pandan viceima o Romima u kojima je fora što su ovi prljavi, lenji, seksualno izopačeni, skloni incestu, itd.
pade mi na pamet jedna analogija...to sa vicevima je pomalo kao prelazak sa "vi" na "ti". do toga treba da dodje sporazumno i ne smes da pretpostavis da je druga strana voljna da se "tika" sa tobom.secam se da me je to uvek nerviralo kod onog Radovana Brankova, cara koji je izbeglicu iz Krajine docekao na autoputu recima "Kojim dobrom, domacine". E on je imao fazon da seljaku na pijaci uvek govori ti, a drugovima gospodi uvek bi govorio vi.
Link to comment
Znam kakva je realnost ali je ja ne priznajem :D.Nijednim gestom necu priznati da ti ljudi nisu ravni nama. Otkad znam za sebe, u tom sam fazonu ;)Eh sad, kao da je malo predrasuda o Srbima, narocito posle devedesetih.
Mislim da mešaš normativnu i faktičku ravnopravnost. Poricati da su Romi neravnopravni većinskoj populaciji u normativnom smislu je naravno okej, i zapravo jedini ispravan stav. Poricati da su oni faktički nerovnopravni može da bude jedan vid izbegavanja neprijatne stvarnosti.Naravno da svi treba da ih tretiramo kao ravnopravne, i naravno da se oni sada tako ne tretiraju.
Moj odličan prijatelj hoće da bije kad mu se kaže da je Rom. Kaže čovek, ja sam Cigan, i imaš me tako zvati.
Taking it back Edited by Syme
Link to comment
Moj odličan prijatelj hoće da bije kad mu se kaže da je Rom. Kaže čovek, ja sam Cigan, i imaš me tako zvati.
Prosta stvar, zoves coveka kako hoce da ga zoves. To je ono sto pricam od pocetka. U slucaju cele nacije, smatram da ih treba zvati Romima jer su preko svojih ustanova izdejstvovali da ih UN tako zove. Dakle cenim da im je to bitno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...