Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

A nazad na hejt. 

 

Žalosno je to što sam veoma lako našao trojicu drugara, vršnjaka, da mi pomognu oko selidbe u utorak pre podne. 

 

radni dan, a oni "slobodni". 

Link to comment

Malo se previse izvinio/izvinuo

 

 

"I am deeply remorseful that comments I recently made in the Playboy interview were offensive to many Jewish people. Upon reading my comments in print I see how insensitive they may be, and how they may indeed contribute to the furtherance of a false stereotype. Anything that contributes to this stereotype is unacceptable, including my own words on the matter.

 

"If, during the interview, I had been asked to elaborate on this point I would have pointed out that I had just finished reading Neal Gabler's superb book about the Jews and HollywoodAn Empire of Their Own: How the Jews invented Hollywood. The fact is that our business, and my own career specifically, owes an enormous debt to that contribution.

"I hope you will know that this apology is heartfelt, genuine, and that I have an enormous personal affinity for the Jewish people in general, and those specifically in my life. The Jewish people, persecuted thorough the ages, are the first to hear God's voice, and surely are the chosen people."

 

Link to comment

Opet, ti misliš da su politika i jezik dva izolovana polja, ja mislim da je jezik sastavni deo politike i obrnuto. Što se tiče ovog menjanja odozgo, meni ne smeta ukoliko je cilj koji se želi postići legitiman. Baš kao što mi ne smeta, na primer, usvajanje zakona kojima se zabranjuje govor mržnje. I to je isto regulisanje upotrebe jezika odozgo.

 

Није ово математика, ово је друштво. За сваку тврдњу се може наћи драстичан контрапример, све се може релативизовати, а већ је и било релативно.

 

Једно је регулисање језика тако, забраном псовке или погрдних израза у јавним наступима (мада је и то врло релативно и лако може да склизне у цензуру, као што се већ догађало са, нпр, копирајтом), а друго је да се за разне ствари декретом мења назив, од данас се не каже кајиш него околотрбушни панталодржач (да се подсетимо још једног таквог силовања језика).

 

Нису језик и политика одвојени, него ми онак орвеловски смета кад политика користи језик као оруђе. Ваљда навијам за слабијег.

 

 

Dalje, elementarno je netačno da "Све те групе којима су качени увредљиви називи су у истом положају у ком су биле и након што су ти називи кориговани"

Rasejani je uzeo šut i promašio ne koš nego teren na kom se igra.

 

Ајде опет контрапример: Јужноамериканци. Колико им се то поправио положај откако не сме да се каже Чиканос (и још вероватно гомила других речи које ни не знам)? Штавише, осим званичног израза "Латински Американци", добили су још званичнији "илегални усељеници", укључујући на неким местима право разних месних полиција да их легитимишу ако користе градски парк за који није сигурно да плаћају порез, разне облике шиканирања, десетак пута увећане шансе да их заустави саобраћајац само зато што изгледају како изгледају... али имају политички исправљен назив.

Link to comment

 

Ајде опет контрапример: Јужноамериканци. Колико им се то поправио положај откако не сме да се каже Чиканос (и још вероватно гомила других речи које ни не знам)? Штавише, осим званичног израза "Латински Американци", добили су још званичнији "илегални усељеници", укључујући на неким местима право разних месних полиција да их легитимишу ако користе градски парк за који није сигурно да плаћају порез, разне облике шиканирања, десетак пута увећане шансе да их заустави саобраћајац само зато што изгледају како изгледају... али имају политички исправљен назив.

Ne, ne možemo polemisati o osnovanosti generalizirajuće teze tako što navodiš jedan primer koji ide u prilog generalizirajućoj tezi. Neka bude da si u pravu što se tiče tog jednog slučaja. Ali, da bismo nastavili polemiku, potrebno je da se odrediš, da li ostaješ pri tezii da "Све те групе којима су качени увредљиви називи су у истом положају у ком су биле и након што су ти називи кориговани", ili pak koriguješ svoju uopštavajuću tvrdnju, tako što prihvataš da je položaj nekih grupa kojima su kačeni uvredljivi nazivi ipak popravljen nakon korekcije naziva.  

 

Prosto, ja sam osporio tvoju generalizirajuću tezu a ti si uzvratio nečim što nazivaš kontraprimerom. No, to nije kontraprimer. To je samo jedan primer u prilog teze do koje si došao nepotpunom indukcijom. Zapravo, Vasa je naveo jedan pravi kontraprimer koji ruši tvoju tezu, budući da se tvoja teza odnosila na apsolutno sve grupe. 

Edited by pacey defender
Link to comment
"granice moga jezika, jesu granice moga sveta"

 

implicitno: svaka nova reč ili pojam proširuje granice moga sveta; sve ono što znam i na šta nalazim, pokušavam uobličiti jezikom, a ono što ne znam i ne primećujem, ne postoji 
Link to comment

Prosto, ja sam osporio tvoju generalizirajuću tezu a ti si uzvratio nečim što nazivaš kontraprimerom. No, to nije kontraprimer. To je samo jedan primer u prilog teze do koje si došao nepotpunom indukcijom.

 

Повлачим оно "све", одвалих у дефекту. Не повлачим да сам реченицу мазнуо из неке дискусије међу Америма на мом стручном форуму. Рачунам да су они имали разлога да је напишу.

Link to comment

Повлачим оно "све", одвалих у дефекту. Не повлачим да сам реченицу мазнуо из неке дискусије међу Америма на мом стручном форуму. Рачунам да су они имали разлога да је напишу.

Ok, ne živim u Americi tako da ne mogu da tvrdim kako je tamo, ali ostavljam mogućnost da i među Amerikancima ima ljudi koji imaju pogrešno mišljenje. 

Mislim da je kod ovakvih rasprava najvažnije umeti staviti se u tuđe cipele; a čini mi se da to vrlo često nedostaje protivnicima političke korektnosti. Da li bi isto razmišljao da si pre 65 godina rođen kao crnac u Neshoba County u Mississippiju?

 

Uzgred, dozvoli da primetim da mi uopšte nije jasno kako je promena od crossroads do interchange posledica političke korektnosti. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Ok, ne živim u Americi tako da ne mogu da tvrdim kako je tamo, ali ostavljam mogućnost da i među Amerikancima ima ljudi koji imaju pogrešno mišljenje. 

Mislim da je kod ovakvih rasprava najvažnije umeti staviti se u tuđe cipele; a čini mi se da to vrlo često nedostaje protivnicima političke korektnosti. Da li bi isto razmišljao da si pre 65 godina rođen kao crnac u Neshoba County u Mississippiju?

Не живим више ни ја, тако да све што знам о томе постепено бајати. А не верујем да су имали баш погрешно мишљење, него не знам да ли је било у истом контексту. Има томе доста, и не сећам се више о ком коригованом називу је било речи тада. Тема јесте била о неком од горућих питања које је простом променом званичног назива стрпано под тепих, ал' стварно се не сећам о којем.

 

С друге стране, откако више речи видимо и чујемо из медија него уживо од саговорника, званични речник се све више усваја а улични полако губи трку. Ево и једна комшиница стала да пита да ли сам видео једног што би требало да је тражи па је изгледа залутао, и као кључну тачку описа рече да је Ром. Пре двадесетак година моје комшије су себе звали Циганима, а и сад почесто, међутим и овај кориговани назив је почео да се прима.

 

Што се тиче тих ципела, наносио сам их се. Прво седамдесетих и помало још у осамдесетим док сам штрчао дужином косе и брадом, да не поверујеш шта су све људи у стању да ти кажу, и јебало им се за политичку коректуру, сматрали су да имају пуно право, чак и дужност, да ти ставе до знања. Слично, само поганије & перфидније, деведесетих и нултих, као пушач. Не толико често у лице, али свеједно јавно и без уздржавања. Не видим да би званична промена из "чупавац" у "особа са алтернативном фризуром" или из "пушач" у "корисник никотинских производа" нешто мењала.

 

Uzgred, dozvoli da primetim da mi uopšte nije jasno kako je promena od crossroads do interchange posledica političke korektnosti.

 

 

Да, чини се да недостаје мотив. Ту ми се више чини да је неки стручњак хтео више пара за пројекат своје петље, па мало накитио да изгледа озбиљније, а то онда ушло у закон о саобраћају. Званични израз је дуго био само званичан; био сам тамо 11 година и гледао како се шири. Прво само у саопштењима путара (државних, па онда и локалних), па онда на тевеу у стању на друмовима и где је гужва, а онда сам то већ чуо и од грађана. То је више случај кад рогобатни званични израз сиђе у народ - механизам је исти, политичка намера недостаје.

 

Слично би било са употребом речи пендрек и палица. Као клинци, сви смо знали шта је пендрек и нико није спомињао палицу, палица је била штафетна и никаква више. Данас, обазри се, мислим да је нормално и да се каже палица. Исто без неке политичке намере, напросто понеки званичан израз се и прими.

Link to comment

Rasejane, ispravi me ako grešim, ali mi se čini da ovde tebi cilj nije da diskutuješ, nego da objasniš, je l' tako?

 

Ako je tako, da se ne trudim da polemišem, ali onda bi ti malo mogao da poradiš na svom "slučaju", jer praviš gomilu, ali gomilu besmislenih grešaka.

 

Evo, samo dva drastična primera: 1) ti misliš da su rocket science (recimo astronautika) i astrophysics (astrofizika) isto, 2) misliš da se izraz "chicano" koristi za sve južnoamerikance.

 

To su ti samo dva prosta primera za čiju proveru tačnosti ti treba desetak sekundi po komadu.

 

A da ne pričam o ostaloj "metodologiji". Ono, potpuna besmislica, nivo teoretičara zavere.

Edited by Lrd
Link to comment

Rasejani, 

 

 

 

Не живим више ни ја, тако да све што знам о томе постепено бајати. А не верујем да су имали баш погрешно мишљење, него не знам да ли је било у истом контексту. Има томе доста, и не сећам се више о ком коригованом називу је било речи тада. Тема јесте била о неком од горућих питања које је простом променом званичног назива стрпано под тепих, ал' стварно се не сећам о којем

Napisao si da si tu tvrdnju "Све те групе којима су качени увредљиви називи су у истом положају у ком су биле и након што су ти називи коригованиmaznuo od poznanika. Šta god da su tvoji poznanici imali na umu, kakav god da je kontekst u pitanju, nije u redu da se to piše. Odnosno, ne samo da nije u redu (u smislu, jelte, političke korektnosti), nego, videli smo, nije ni tačno. Čim uvodiš u priču to da su govorili o nekom, konkretnom korigovanom nazivu, to je valjda znak da nema mesta uopštavajućoj tvrdnji. 

 

 

 

 

Што се тиче тих ципела, наносио сам их се. Прво седамдесетих и помало још у осамдесетим док сам штрчао дужином косе и брадом, да не поверујеш шта су све људи у стању да ти кажу, и јебало им се за политичку коректуру, сматрали су да имају пуно право, чак и дужност, да ти ставе до знања. Слично, само поганије & перфидније, деведесетих и нултих, као пушач. Не толико често у лице, али свеједно јавно и без уздржавања. Не видим да би званична промена из "чупавац" у "особа са алтернативном фризуром" или из "пушач" у "корисник никотинских производа" нешто мењала.

 

Bold: jebalo im se za političku korekturu? Baš kao i tebi, kada govoriš o nekim drugim čupavcima? To baš i nije stavljanje u tuđe cipele. 

 

Ovo za pušenje je već neka druga priča, U pitanju je odabir koji može da naruši zdravlje drugih ljudi, tako da ga ne bih uplitao u polemiku i dovodio u istu ravan za životnim stilovima i karakteristikama (ličnim svojstvima) koje predstavljaju osnov za društvenu diskriminaciju. 

 

 

 

Да, чини се да недостаје мотив. Ту ми се више чини да је неки стручњак хтео више пара за пројекат своје петље, па мало накитио да изгледа озбиљније, а то онда ушло у закон о саобраћају. Званични израз је дуго био само званичан; био сам тамо 11 година и гледао како се шири. Прво само у саопштењима путара (државних, па онда и локалних), па онда на тевеу у стању на друмовима и где је гужва, а онда сам то већ чуо и од грађана. То је више случај кад рогобатни званични израз сиђе у народ - механизам је исти, политичка намера недостаје.

 

Слично би било са употребом речи пендрек и палица. Као клинци, сви смо знали шта је пендрек и нико није спомињао палицу, палица је била штафетна и никаква више. Данас, обазри се, мислим да је нормално и да се каже палица. Исто без неке политичке намере, напросто понеки званичан израз се и прими.

Ne čini se da nedostaje motiv. Nedostaje motiv. Nema tu nikakve političke korektnosti. Teza (nategnuta) može da bude postojanje nekakvog rent seekinga. Kao ovi naši jezičari što izmišljaju da se kaže aUstralija umesto australija, jer, zaboga, nešto valja raditi da bi se primila plata. 

 

Edited by pacey defender
Link to comment

Ајде опет контрапример: Јужноамериканци. Колико им се то поправио положај откако не сме да се каже Чиканос (и још вероватно гомила других речи које ни не знам)? Штавише, осим званичног израза "Латински Американци", добили су још званичнији "илегални усељеници", укључујући на неким местима право разних месних полиција да их легитимишу ако користе градски парк за који није сигурно да плаћају порез, разне облике шиканирања, десетак пута увећане шансе да их заустави саобраћајац само зато што изгледају како изгледају... али имају политички исправљен назив.

 

Chicano nije pogrdan naziv, to je ime koje oznacava autohtono latino stanovnistvo u SAD - one koji se nisu doselili iz Meksika ili juznije nego koje je granica "preskocila" prilikom aneksije Teksasa i Meksicko-americkog rata 1846-48.

 

Izraz koji trazis bi bio 'wetback' (recimo).

Edited by Radoye
Link to comment

Nisam čitao raspravu, ali moram da primetim za Gerija Oldmena - on je super lik, i baš ga volim kao glumca, a u par navrata sam stekao utisak i da je pametan, ali ovo je tako jedno standardno pucanje koje sad već postaje skoro pravilo za moćne bele muškarce u izvesnim godinama. Jebiga, sva nepravda ovog sveta se skupila sad u to što on ne može da kaže nigger, ili da rentuje protiv Jevreja. A politički je libertarian, why am I not surprised. How I learned to stop worrying and learned to love my wealth. Taj smo film isto gledali sa Dejvidom Memetom, kojeg inače obožavam, a koji se pretvorio u paranoika iz sopstvenih scenarija. Kao da se u jednom trenutku sete da su bogati i moćni i da više ne moraju da budu fini, da mogu svakome da kažu šta hoće, da puste svom unutrašnjem tinejdžeru na volju.

Edited by Turnbull
Link to comment
 Не видим да би званична промена из "чупавац" у "особа са алтернативном фризуром" или из "пушач" у "корисник никотинских производа" нешто мењала.

Moj jedan drugar sebe naziva "rekreativnim uživaocem opijata i psihoaktivnih supstanci", ali zaista nije narkoman, nego čovek slobodnog duha koji voli da eksperimentiše. Ima nešto i u imenu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...