Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

CHINA-SPACE.jpg

 

Kina je juce, 5. juna 2019. izvela uspesno  prvo lansiranje sa Off Shore platforme locirane za ovu priliku u Zutom moru.

Lansirana je raketa Дуги марш 11, koja je nosila 7 satelita: 1 za osmatranje vetrova na moru zarad predvidjanja i pracenja tajfuna, 2 koja pripadaju kompaniji China 125 koja namerava da postavi mrezu od 100-ak satelita i uspostavi takozvani global data networking services...

Sama raketa je relativno mala i razvijena specijalno za lansiranja sa pokretnih lansera poput ove barze: predstavlja deo programa kojim Kina namerava da do 2030. godine pretekne SAD i postane vodeci svetski igrac u svemiru.

Kao deo tog napora, za sledecu godinu se predvidja i postavljanje prve kineske svemirske stanice.

Iako KIna insistira na mirnodopskoj prirodi svog svemirskog programa, iz ameerickog ministarstva odbrane vec stize upozorenje da Kina razvojem sopstvenog svemirskog programa ima - izmedju ostalog - za cilj da:
 

Quote

 

...pursuing activities aimed at preventing other nations from using space-based assets during a crisis.

 

 

Link to comment
  • 1 month later...
9 hours ago, banecare1 said:

danas na pregovorima sa HK firmom sam bio u cudu kada su mi pricali kolike su dnevnice za te protestante. od statista za 500HK$ do ovih sto su u privim redovima i sa zadacima za 3-5K. nije mi ni na kraj pameti bilo da moze biti tako. prvo sa mislio da me zezaju, ali posle "are you sure - yes - you're kidding - no" i tako puta 5, ne znam sta da mislim. 

 

nije neko koga sam juce upoznao i da su levati, ovi su najveci u cijeli svijet u svom poslu, radimo prilicno dugo i uspesno. bas wtf momenat. js i dalje ne verujem.

Bilo tacno ili ne, ma i u tragovima, vise je nego sigurno da po negdetm ima strateskih genija koji bi da iskoriste trenutnu situaciju u Hongkongu ne bi li Kini zamutili vodu barem malo i koliko se moze.

Samo sto je HK izgubljen slucaj po tom pitanju, obaska sto ce racun biti ispostavljen naravno samim Honkonžanimatm: ovog puta nece biti plemenitih rebelatm toliko dragih ljubiteljima liberalnih sloboda diljem sveta i mrziteljima svih represivnih rezima i diktatora dozivotnih predsednika.

Uz svu kinesku do sada demonstriranu umerenost, sklonost ka kompromisima, ovde ce biti, ako se pretera  kada u Pekingu ocene da se preteralo - batina.

I to po receptu drugova Maoa ili Denga.

Kina je naime potrebna Hongkongu, Hongkong Kini - nije.

Ili - vise nije, ni izbliza onoliko koliko je bio, a bio je, sve od osnivanja NR Kine i ukidanja stranih koncesija, od strane Crvene Kine negovan prozor u svet, trgovine i tehnologije pre svega, sa apsolutnom i nikada dovedenom u pitanje, recimo kontrolom nad mnogim drustvenim segmentima, od sindikata pa na dalje.

Bio je i parazit koji se na Kini hranio i odrzavao u zivotu, koji je zahvaljujuci Kini - postojao.

Tako da - ako batina nedajboze bude - nece pomoci nikakvo medjunarodno kukanje, pozivanje na humanost i ljudska prava jer Kini je ovo dobrodosla prilika da - pogotovo ako neko sa strane mulja - pokaze ko je gazda u kuci.

Link to comment
34 minutes ago, Tsai said:

To, milicijo moja... :rolleyes:

 

Nisam ni sumnjao da ce dr. mr. Obaško da vaskrsne kad god treba pruziti podrsku nekoj od diktatura sirom sveta

:D

To Цајко, tranzicioni demokrato opsteg smera!

Ali nisi u pravu kada ustvrdis da su mi diktature diljem sveta slabost, ja sam bezuslovno za demokratiju ali da se zna kakav model bi Kini bio namenjen, pozeljan: libijskog, irackog, jeljcinovskog, postmilosevicevskogtm, kosovskogtm tipa?

Da li se predvidja colara u bulju drugu Dozivotnom sa sve pratecim folklorom, igranjem, pevanjem?...

Malo pucanja, po neka bomba, da stvar bude socnija, a uvoz demokratije temeljniji sa sve najmanje desetak godina raskantavanja Kine sa vrsljanjem po njoj misija, posrednika, specijalnih izaslanika i ostale lesinarske bratije specijalizovane za tu vrstu radova?

Resite to, pa mi javite, eno ti ga BBC koji proteste vec zove prodemokratskim, bezgranican je liberalno trzisni idealizam, a svet bi bio em mnogo lepsi, em demokratskijitm, kada bi 1 kina bila poslušna...

 

Link to comment

Kina je poslusna i vrlo dobro uklopljena u trenutni poredak. Stavise, Kina bi da ostane status kvo jer njoj odgovara. Veliki privredni rast, polagana reforma sistema(pre svega ekonomskog), naucni i tehnoloski razvoj koji dolaze iz velikog privrednog rasta, sve bolje obrazovanje i visokoskolske ustanove.

Problem je sto to ne odgovara, pres svih, SAD ali zapadu u celini. Kada se pogledaju brojke vidi se i zasto.

Evo npr. obrazovanje: danas u Kini izlazi mnogo vise inzenjera sa skolovanja nego li u SAD. Broj aplikazija za patente je danas veci u Kini nego li u SAD.

Narocito zapad boli strategija "Made in China 2025" jer to znaci gubitak poslednje dominatne pozicije zapada-visoke tehnologije.

 

20170202_STEM.jpg

 

FT_15.06.16_foreignStudents_640px.png

 

Od Asia, to su uglavnom Kinezi na prirodnim i tehnickim naukama, dosta njih se vraca u Kinu.

 

blogimage_china_patent.jpg?la=en

 

Zato u SAD vide ovo kao poslednji voz da se nekako Kina uspori i izbaci iz balansa. Kina ce bii pod sve vecim pritiskom: medijski, privredno, Makao, HK, Tajvan, Ksindzijang, Tibet itd.

Kina je vec sada strasno velika, nikada SAD u modenroj istoriji nisu imale takvog ekonomskog rivala. SSSR, Nemacka ili Japan su bili dosta manje ekonomski u odnosu na SAD. Kina je druga prica.

 

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je pocelo da upozorava zapadne medije i zemlje da prestanu mesanje u HK.

To nece stati jer nije ni sada krenulo. Jos od Obame je krenuo "pivot ka Aziji" samo je sada dobilo otvoreno agresivnu formu.

Kina je suvise velika da bi mogli da je puste, strah je poveliki.

 

 

Link to comment
22 hours ago, namenski said:

ja sam bezuslovno za demokratiju ali da se zna kakav model bi Kini bio namenjen, pozeljan: libijskog, irackog, jeljcinovskog, postmilosevicevskogtm, kosovskogtm tipa?

 

A da probaju mnogo bliži, tajvanski model?

Link to comment
16 minutes ago, zorglub said:

A da probaju mnogo bliži, tajvanski model?

Sa sve Kuomintangom, restitucijomtm, rehabilitacijama Warlord-ova, Canga i brojne mu familije i slicnim specijalitetima...

E'o trče… :sleep:

I, sto se Tajvana tice, zajebace se ruzno dozvoli li da ga se iskoristi za antikineske aktivnosti ma i u nabezazlenijem vidu: za bojati je se da ce se namestiti Kini za pokaznu vezbu i dobrodoslu kosku koju bi kinesko rukovodstvo moglo - ako zatreba - da baci cvrstorukasima ciji uticaj nikako nije zanemarljiv i koje trenutno uspesno smiruju jacanjem oruzanih snaga: dakle pamet u glavu.

 

I nije poenta u tome, poenta je da hoce, mogu i trebaju da urade onako kako oni misle da je najbolje, da treba, svidjalo se to nekome ili ne, uklapalo se u necije seme ili planove: da je Kina postala svoja, obaska sto je u zabezek bacila negovano klasicno liberalnotm ubedjenje da je, recimo, uspesna trzisna privreda nekompatibilna sa jednopartijskim sistemom i da, sve u svemu, demokratija i demokratizacija u 21. veku mogu i moraju da pokusaju da potraze neke druge puteve ne bi li prezivele u svetu u kome se kote autoritativni rezimi koji se sve bolje primaju.

Dok klasicna parlamentarna predstavnicka demokratija - to je sada jasno kao dan - kurbla i trokira na sve strane i to u zemljama koje su do juce bile njen izistinski oslonac.

Geostrateska raspodela moci na Planeti je nesto sasvim drugo i - kada je Kina u pitanju - nema mesta sumnji da je ona sebi definitivno obezbedila poziciju globalne sile sa globalnim interesima i sredstvima da ih zastiti i da u vezi sa protestima u HK ne dozvoli da joj kod kuce, neko petlja na nacine kojima se petljalo poslednjih 30-ak godina, od kraja Hladnog rata tacnije.

Obaska zavidna uzdrzanost i odmerenost glede desavanja u HK nasuprot sve jasnijim znacima da su HK protestantitm sve blize taktici prst u oko Pekingu...

A sa Pekingom se nije igrati.

I obaska glupost i slepilo zapadnih medija i politicara koji - a i to je sve izrazenije - nedotupavno insistiraju na (pro)demokratskom karakteru protesta jadnih ugnjetenih Hongkonžanacatm sve pokusavajuci da Kini sole pamet i izvedu je na jedini pravitm put...

Link to comment
12 minutes ago, namenski said:

Sa sve Kuomintangom, restitucijomtm, rehabilitacijama Warlord-ova, Canga i brojne mu familije i slicnim specijalitetima...

E'o trče… :sleep:

 

Stoji, trebalo im je ~40 godina, ali toliko je prošlo i od Ksjaopingovog otvaranja - opet, u Kini nema naznaka ama baš nikakve demokratije, već samo Orvela na spidu, vidi "social credit".

Link to comment
10 minutes ago, zorglub said:

 

Znam za taj rejting, opaka orvelijanština. Ali se suštinski ne razlikuje od davno lansiranog Ešelona ili ovih balona za masovnu prismotru koji se upravo uvode u upotrebu. Digitalno društvo će biti orvelijansko društvo kako u Kini tako i bilo gde drugo.

Link to comment

Neko ko je blizak komunizmu ne bi trebao preterano kritikovati Kuomintang. Cang je djak crvene Moskve.

Uostalom, kineski komunisti su preziveli "Dugi mars" jer je Moskva trazila od Canga da ih ne unisti jer je trebalo da naprave savez nacionalisti i komunisti u Kini protiv Japana, sto se i desilo.

 

Kina nece lako prihvatiti politicki pluralizam jer imaju lose iskustvo sa pocetka XX veka kada je nastao haos nakon pada Cing dinastije sa razlictih frakcijama i podelom u zemlji.

Veruju u jaku centralnhu vlast koja je dosla sa konacnom pobedom komunista. Iako su prvi komunisti, pre svih, Mao napravili haos u privredi Kine sa teskim posledicama ipak nakon toga se desilo privredno cudno.

Ne treba zaboraviti da dok u Moskvi se sprovodi otvaranje i glasnost u Pekingu se izvode tenkovi na ulice pa to nije usporilo Kinu.

 

Tajvan ce biti koriscen u pokusaju destabilizacije Kine, videcemo koliko ce Peking biti smiren oko toga. SAD pokusavaju da isprovociraju Kinu.

Videcemo da li ce Kina odgovoriti u americkom dvoristu i kako.

 

Link to comment
20 minutes ago, zorglub said:

Stoji, trebalo im je ~40 godina, ali toliko je prošlo i od Ksjaopingovog otvaranja - opet, u Kini nema naznaka ama baš nikakve demokratije, već samo Orvela na spidu, vidi "social credit".

Znas kako: daleko od toga da danas ja ili bilo ko ima recept, ali je vise nego ocigledno da ce se i u praksi i u teoriji morati da poradi - i to ozbiljno - na redefiniciji samog pojma demokratije.

Kina je, i bez demokratije ili takozvane demokratije dokaz da podela po liniji 1984 - Brave New World i suprotstavljenost politickih sistema za koje se stereotipno smatra da su time predstavljeni znaci sve manje: pojednostavljeno, klasican politicar, Drzavnik, vizionar, nestao je sa sve ideologijom i zamenjen je krdom mediokriteta koji se - u najrazvijenijim demokratijama odrzavaju na vlasti samo zahvaljujuci akumuliranom blagostanju - kada zaskripi, odgovor su Trampovi, Orbani pa, ako bas hoces i Vucici.

Buducnost sigurno nije u boldovanom: ta fela je uz sve svoje kvalitete i doprinos civilizaciji sklona raznim ekstremizmima, a to danas nije bas u modi, a ni tehnicki izvodljivo.

Da li je u iznalazenju nacina za povecanje participacije pojedinca u politici, budjenje njegove zainteresovanosti za istu, rezu u sklonosti medija manipulisanju, necem drugom, jos nepoznatom - ne znam.

Ali znam da ovako - ne valja.

Nigde, uz svu ušuškanost i ubedjenost najbogatijih da zive u najboljem od najboljih svetova.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...