Jump to content
IGNORED

Istorija mundijala


Moća

Recommended Posts

90-te su takodje igrali u istoj grupi, poslednji sastav Sovjetskog Saveza sa legendarnom generacijom koja je igrala evropsko finale protiv Holandije (Protasov, Dobrovolsky, Dasaev, Zavarov, Litovčenko, Šalimov...)Sovjeti su izgubili prve dve utakmice od Rumunije i Argentine tako da su protiv Kameruna već bili eliminisani (a Kamerunci se već kvalifikovali sa dve pobede) pa su ih nakantali 4-0 u revijalnoj utakmici. Ono što je Rusija dovela u SAD četiri godine kasnije nije ni blizu ovih legendi koji su svi redom bili strašni fudbaleri ali na žalost nisu ništa osvojili.Edit: ova tekma 94-te je samo u teoriji imala takmičarski značaj pošto je Rusija već bila eliminisana a Kamerunu je trebala visoka pobeda plus poraz Švedske od Brazila. Ni jedno ni drugo se nije desilo a pamtiće se Roger Miller koji je ušao na poluvremenu i posle tri minuta na terenu, u 42. godini, postigao počasni gol za Kamerun i postao najstariji strelac u istoriji SP.

Edited by beowl
Link to comment
  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MocaVukotic

    45

  • Muwan

    16

  • dillinger

    12

  • Ajant23

    11

@ arbeitmannimaju svi albumi okaceni na maticnoj temi, negde na SZD-u.dakle, slozili smo se da manje-vise ne postoji nesto sto se zove dosadno ili lose prvenstvo sveta. svako je imalo neke svoje specificnosti i antologijske momente, cak i ovih nekoliko poslednjih, koji, po mom misljenju, predstavljaju drastican pad u odnosu na period do 1998.inace, mundijal u cileu 1962 je prvi mundijal na kome je prosek golova pao ispod 3 po mecu, i pogadjate, do dan danas se nije dizao iznad te cifre. najblize je dosao mexico 1970 (2.97), a neslavni rekorder je italija 90 (2.21) i juzna afrika 2010 (2.27). cile 62 je otprilike zacetak modernog fudbala, da ne kazem fudbala u boji (engleska 66).

Edited by MocaVukotic
Link to comment
odličan poustjedino što su večernje utakmice igrane u zlo doba po našem vremenu i to što za to SP nije bilo Paninijevog albuma sa sličicama
Kako bre? :DSve je bilo podređeno evropskim gledaocima, finale u podne, a najgore je bilo ako zabode termin u 16h na zapadnoj obali, pa moraš čekati do iza ponoći.Ali gneralno bilo je do jaja lako ispratiti naročito ako si školarac bez obaveza. Sa globalizacijom sigurno više nikad nećemo biti u prilici tako uživati kad se prvenstva budu igrala van Evrope i Afrike. Već 2002 je bio horor, :( Edited by dillinger
Link to comment

Volim svjetska prvenstva, svako pratim i gledam sve utakmice, mnoge sam i snimo na vhs pa dodatno ćejfio, fala internetu pa se danas može skoro sve ponovo odgledat.Svako prvenstvo od 1982 sam pratio. Pamtim i kad je umro neko sa klupe Hondurasa (fizioterapeut?) poslije poraza od nas i kako je Šumaher satro Batistona, kako je Đentile siledžijski gazio Maradonu, Nijemce strašnog izgleda, Fišer, Brigel, Kalc. Šeika koji se buni i i zavodi red na terenu i danas zaboravljenog Edhema Šljivu.Pamtim i Mexico 86. Božija Ruka, dribling i gol Maradone protiv Engleske, Valdano i Buručaga, uz ono u Francuskoj najbolje prvenstvo ikad odigrano, od ovih koje ja pamtim. Manuel Negrete, Enco Šifo, Rumenige, Belgija.Italia '90. bilo je i nas, ali to je tema za sebe. Prvi put smo imali grafiku koja pokazuje udaljenost živog zida, udaljenost od gola i brzinu kojom se lopta kreće. Njemačka zasluženo prva, Argentina nezasluženo u finalu. Cipiripi reklama dovodila do bijesa, bila i neka balerina ali se ne sjećam šta je ona reklamirala i niški Classic. Kamerun, Tomaš Skuravi, Hwangbo Kwan, Skilaći, Rodžer Mila, Marijus Lakatuš, Zoran Petrović.USA '94. u sred rata, frka za struju, akumulatori u pripravnosti, Milorad Đurković, golmanske rukavice -Reusch - Progres Mol- reklama svako malo tokom meča ostala upamćena, Saljenko, Maradona i doping, Batistuta, očajni Nijemci, Bugarska, Švedska, Eskobar, Nigerija, Roberto Bađo.Francuska '98.Hrvatska, Holandija, ono kad su Brazil i Norveška zajebali Maroko, Mijatović prečka, Argentina-Engleska, Davor Šuker, Lilijan Tiram, Majkl Oven.Japan-Koreja '02Promijenio smjenu da bi mogo odgledat utakmice u jutarnjim i podnevnim terminima.Jadna Francuska, sudijska pomoć u korist domaćina Koreje protiv svih, naročito Italije i Portugala.Rivaldovo foliranje protiv Turaka u grupi, Turci, Davala i Šukur, Senegal, Kasiljas, suđenje na meču Italija-Hrvatska, finalni meč u po dana u nedjelju, nije vrijedilo noćnog rada ali halal im bilo.Njemačka '06.Argentina-SiCG, Gana-Brazil, Francuska, Zidan, Materaci, žao mi je tadašnje Francuske.J Afrika '10Urugvaj, Forlan, Holandija, Španija, Argentina-Njemačka.Brazil '14, BiH, bože zdravlja pa da i to vidimo.mali off, dobrim dijelom se zbog njega i oglašavam ovde nadajući se da će biti fajde.Ovi koji se sjećaju Mexico '86. nadam se da se sjećaju i koka-kola reklame u kojoj djeca sa raznih strana svijeta igraju fudbal a tekst pjesme koja pokriva reklamu ide otprilike ovakoTo je DžordžTo je ???To je HansTo je LuisTo je ??? neko kinesko ime čini mi seOsjećaj je lijep kad te preuzme tooooTi znaš već šta je toTi znaš da to je toTi znaš daKoka Kola je tooooDa mi je da je ponovo vidim, eh živote. Ako je nekad neko iskopa neka baci link.

Link to comment
Skroz ste me bacili u karasevdah s tim uspomenama. Prvo svjetsko koje sam gledao, 1982. mi je izazvalo traumu na cijeli život. Počev onim Dancem, penalom za faul na 17m, pače dvaput izvođenim penalom, preko ruba sloma živaca s Hondurasom do potpuno neshvatljive letargije protiv Sjeverne Irske. Slijedeće prvenstvo je podarilo valjda najveću dramu koju pamtim, 1/4 finale Bra-Fra, odbranjeni penal, nesvirani faul brazilskog golmana za crveni karton, Socrates iz koraka, Fernandez s potpuno nemogućom konstitucijom, pogrbljeni kratki trup nasađen na kvrgave pritke od nogu koje rastu ispod pazuha. Cijelu tekmu sam se lomio na koju će srce stranu. Ali svako je donijelo neku dramu, gubitnike i heroje. Svetih mjesec dana kad se život zaustavlja. Dočekajmo ga dostojanstveno, uzdržavanjem od užitaka i kontemplacijom.
Link to comment
Ех, а Тунис против Немачке, прво Платинијево првенство, Бетегин гол Аргентини, Гемилов гол Холандији...
+1Prvi WC koji sam pratio, navijao za Holandiju u finalu, Rensenbrink pogodio stativu u 90 pa se otišlo u produžetke. Brazil kao jedini neporaženi na prvenstvu namešten od Argentine i Kiroge, golovi Arija Hana sa 40 metara, super tekma Nemaca i Holanđana, Krankl i Prohaska koji su sjebali Nemce, haubica Kubiljas...Jedna od većih nepravdi je ispadanje Alžira 82, kada su Belumi i Madjer silovali kompletnu nemačku odbranu i Šumahera. Poslednje kolo, Nemci vode protiv Austrije 1:0, srećni i jedni i drugi, jer Alzir mora da dobije Čile tri razlike. I povedu Alžirci 3:0 i prime dva glupa gola... Bog Madjer se osvetio u finalu Porto- Bajern kada je dao gol petom i namestio gol za pobedu.
Link to comment

mundijal 82 je prvi koji pamtim, mada kroz maglu, ali sam dosta toga video naknadno (zanimljivo je da ima da se skine sa neta gomila utakmica baš iz španije), i ta tekma nemačka-austrija, koja je odigrana tako da se izjebu alžirci, je bila velika afera, ali prosto se ništa nije moglo, nije bilo nikakvih materijalnih dokaza, otprilike kao kad su danci i šveđani na nekom EURO-u odigrali 2-2 da zajebu žabare. svi znaju i vide, ali ne možeš im ništa. zatim, taj album iz 82 je prvi koji sam skupljao, i možda zbog toga mi se čini da je bio najlepši i najbolji od svih. naši su imali sjajne adidas trenerke i dresove. u prvoj grupi, koja je imala 5 remija, italijani prođoše kamerunce na gol razliku, a poljaci ugazili peru 5-1. u drugoj grupi su nemci, austrija i alžir imali svi po 4 boda, alžir ispušio zbog gol razlike. u trećoj grupi mađari demolirali el-salvador 10-1 (najubedljivija pobeda u istoriji mundijala, zajedno sa naših 9-0 protiv zaira, i mađarskih 9-0 protiv j.koreje 1954), klinci se ložili na kempesa, a svuda se pričalo samo o novoj argentinskoj zvezdi, diegu armandu iz boca juniorsa, koji upravo treba da pređe u barsu za rekordnu sumu novca. pamtim vrlo dobro kako ardiles nosi broj 1 na dresu (argentinci ređali brojeve po abecedi, neovisno od pozicije, goman fillol nosio broj 5), u belgiji glavni igrač bio ludo kuk, kasnije igrač intera, koji je tragično nastradao u 30. godini života kad se slupao sa bembarom. belgijanci imali takođe super lude dresove.team_belgium.jpgu četvrtoj grupi englezi i francuzi prošli dalje, ostavivši iza sebe već izduvane čehoslovake i slabašni kuvajt, koji je sa klupe vodio carlos alberto pareira. izdvaja se klasik engleska-francuska 3-1, robsonov gol u prvom minutu. mi u petoj grupi, ispod svih očekivanja. na poslednjem treningu pred odlazak u španiju, 30.000 ljudi na marakani. prvi i jedini put FSJ određuje i premije za eventualno osvajanje mundijala. totalno izmešan tim, među 22 igrača našlo se mesto i za igrače kao što su jerolimov, hrstić, zvonko živković, rezervni golmani bili pudar i svilar, kapiten bio šurjak, a iznenađenja su bili matori šljivo iz nice i jurica jerković iz ciriha. predrag pašić iz sarajeva mundijal presedeo na klupi, a vaha jedva skrpio poluvreme. o penalima protiv španije već je rečeno, bruka sudije sorensena. u poslednjoj grupi brazilci i rusi ispred škota i novog zelanda. brazil imao opaku ekipu, zico, socrates, falcao, tonino cerezo, bombarder eder, od celog skvoda samo dvojica stranaca (falcao iz rome i dirceu iz atletika). i rusi su imali solidan tim, predvođen blokhinom. pamte se zicove makazice potiv zelanda, kao i opak gol iz slobodnjaka.iz grupa se išlo u drugu fazu, gde smo ponovo imali 4 grupe sa po tri ekipe, pobednici idu direkt u polufinale. u prvoj gupi belgija, poljska i rusi. poljaci bili najozbiljnija ekipa, boniek het trikom izbacio belgiju, dok su rusi uspeli samo jedan da im daju, tako da je krajnjih 0-0 u meču poljska-sssr bilo dovoljno za prolaz poljaka u polufinale. druga grupa ludilo, engleska, španija i nemačka. englezi obe svoje tekme odigrali bez golova, tako da su nemci pobedom protiv španije 2-1 otišli u polufinale. treća grupa još veće ludilo, brazil, argentina i italija. probudio se paolo rossi, italija tukla argentinu 2-1, dok ih je brazil tukao 3-1 (maradona isključen zbog maj gerija nad batistom), tako da je brazilu bio dovoljan i remi sa italijom u zadnjem kolu. estadio sarria u barceloni, local time 17:15, 40 stepeni i paolo rossi, koji het trikom izbacuje brazil u možda i najboljoj utakmici prvenstva - 3:2. četvrta grupa je bila možda i najslabija, francuzi rutinski odrali austriju i severne irce, po dva gola giresse i rocheteau, jedan dao genghini.polufinale, na kamp nou poljska-italija 0-2, dva gola paola rossija. drugo polufinale za antologiju, nemačka-francuska u sevilli, na sanchez pizjuan stadionu. litbarski dovodi nemce u vođstvo u 17', vrlo brzo platini izjednačuje iz penala, i tu prestaje fudbal i počinje rat. šumaher ubija batistona, bez faula, bez ičega i ide se u produžetke. pobesneli frncuzi za 10 minuta dolaze do 3-1, preko trezora i žiresa, nemci se vraćaju u drugom produžetku, prvo rumenige pa fišer fenomenalnim makazicama - 3:3, penali! za nemce promašuje (!!!) stielike, za francuze six i bossis, hrubeš daje poslednji penal i idemo na bernabeu.opako finale. u prvom poluvremenu ništa, osim promašenog penala cabrinija, a onda u drugom poluvremenu rossi 1-0 (6 uzastopnih golova na tri najbitnije utamice), tardeli 2-0 (čuveno radovanje) i rezervista altobelli 3-0. za nemce počasni gol dao breitner (dva puta strelac u finalima mundijala). kuriozitet je da je u italijanskom timu sa brojem 17 bio i tada 19-ogodišnji daniele massaro.sjajan mundijal.italia_winner.jpg

Edited by MocaVukotic
Link to comment

Au Vukotiću, al si me vratio u '82...Operisao sam krajnike, tešili me da ću posle moći da jedem sladoleda koliko hoću i matori dolazi u bolnicu i pita: "" šta oćeš da ti kupim?", a ja: " album sa sličicama!". I matori donosi album i 100 kesica "Espana 82" i naranjita, jebote koja sreća u bolničkom krevetu je to bila.Tad sam spoznao magiju fudbala, a i njegovu tamnu stranu. A to je upravo bila ta tekma između Francuza i Nemaca, ono, oznojani dlanovi i suze u očima i pitaš se kako je moguća takva nepravda. Hrubeša i Nemce sam zamrzeo još ranije zato što je HSV izbacio, tada nikad boljeg Hajduka koji je vodio Ivković. Matorog sam danima posle ispitivao kako je moguće da sudija ne da nije isključio Šumahera, nego, kao što Moca kaže, nije bilo ni faula. Tek kada su ih Italijani dobili u finalu, malo sam se smirio... Sećam se da su Francuzi su prelepo igrali

Link to comment
+1Prvi WC koji sam pratio, navijao za Holandiju u finalu, Rensenbrink pogodio stativu u 90 pa se otišlo u produžetke. Brazil kao jedini neporaženi na prvenstvu namešten od Argentine i Kiroge, golovi Arija Hana sa 40 metara, super tekma Nemaca i Holanđana, Krankl i Prohaska koji su sjebali Nemce, haubica Kubiljas...
То финале је друга утакмица због које сам плакао( прва кад нас комшије југословени разбише на Мари 1976 -те) . Тад сам замрзео Аргентину и заволео Холандију.
Link to comment
drugo polufinale za antologiju, nemačka-francuska u sevilli, na sanchez pizjuan stadionu. litbarski dovodi nemce u vođstvo u 17', vrlo brzo platini izjednačuje iz penala, i tu prestaje fudbal i počinje rat. šumaher ubija batistona, bez faula, bez ičega i ide se u produžetke. pobesneli frncuzi za 10 minuta dolaze do 3-1, preko trezora i žiresa, nemci se vraćaju u drugom produžetku, prvo rumenige pa fišer fenomenalnim makazicama - 3:3, penali! za nemce promašuje (!!!) stielike, za francuze six i bossis, hrubeš daje poslednji penal i idemo na bernabeu.
Uf, ovo sam bio totalno potisnuo. Kakav francuski tim tih godina, svaka odlučujuća tekma zajamčena drama. Pri čemu su u odnosu na Nijemce izgledali kao rekreativci na plaži, ni na jednom mišića, Platini kad skine dres, torzo oslobođenog od fiskulture.
Link to comment
Dakle..na dva uzastopna prvenstva, ista reprezentacija (SSSR-Russia = skoro pa sija-vrat) pobedjuje istog protivnika, jakim rezultatom..ni za cije babe zdravlje.
Pa sad, neke šanse su postojale za Sovjete/Ruse u oba slučaja - da su u Italiji Argentinci dobili Rumune (vodili 1:0), Gaučosi bi bili prvi u grupi, Kamerunci bi bili drugi, a Sovjeti treći (gol-razlika 4:4 spram 3:3 koju su imali Rumuni prije izjednačenja) te bi prošli kao jedan od četiri trećeplasirana tima u drugi krug (za mišji penis bi opet ispali Škoti).U Americi su i sa kanonadom Salenka bili u igri za drugi krug, i to vrlo ozbiljno u igri za drugi krug, no zajebali su ih (opet) Argentinci i Belgijci u narednih par dana - prvo su Argentinci sa remijem sebi mogli uzeti jedinicu u grupi, izbaciti Bugare i ubaciti Ruse u osminu finala no izgubili su 2:0 od Stoičkova i društva, a onda su Belgijci primili ONAJ gol od Saudijske Arabije pa su na kraju Arapi otišli u osminu finala.
Link to comment
То финале је друга утакмица због које сам плакао( прва кад нас комшије југословени разбише на Мари 1976 -те) . Тад сам замрзео Аргентину и заволео Холандију.
Moja prva za plakanje bila je sa Nemackom (2:4) 1976. A te godine smo oba puta izgubli (1:4, 0:1), nesto si pomesao, Jugosloveni™ su mogli da vas razbiju triput zaredom u periodu prolece '77 - prolece '78, pa ti izaberi ;). Verovatno je 1:3 (jesen 1977) kada je Zavisa zavukao Diki kroz noge...Argentinu sam simpatisao samo 1986, tada su stvarno bili najbolji, a posebno su mi isli na ganglije 1990. I steta za 2006, imali su Nemce u saci... Edited by Yoda
Link to comment
tad je branio pfaff, a jeste bila dobra ekipa, i odlično prvenstvo, sa nekoliko antologijskih tekmi. u grupama, bila je sjajna utakmica paragvaj-belgija 2-2, španija-brazil 0-1, kad je špancima poništen čist gol, danska-urugvaj 6-1, engleska-poljska 3-0 het trik linekera, pa u 1/8 finala rusi i belgijanci 3-4 posle produžetaka, engleska-paragvaj 3-0, opet lineker 2 komada, 1/4-finala su bila ludilo, već pomenuti francuska-brazil i engleska-argentina, u polufinalu maradona ponavlja onaj slalom i protiv belgije, i na kraju fenomenalno finale. stvarno, možda i najbolji mundijal.
I dan danas jedan od najlepših golova sa prvenstava je Negreteov protiv Bugara. Mislim, ima i lepših, ali ovaj nije lep samo po tome što je u pitanju volej sa 15 metara izveden iz skoka, već zbog toga što je esencija fudbalskog poteza, koji su danas tako retki.99 posto igrača danas bi uštopovalo, pa spustilo na nogu da im lepo legne, sve po PSu.I pamtim sa tog prvenstva potez Edinja, nikad do tada nisam video tako nešto. Ne sećam se protivnika, uglavnom napucana je dubinska lopta ka odbrani Brazila, visoka i majstor da ne bi vraćao golmanu ili je ispucavao bezveze, uštopuje loptu glavom.I naravno, WTF momenat prvenstva gde neki Marokanci naduvavaju Portugalce sa 3:1 i uzimaju prvo mesto u grupi.
Link to comment

kada pricamo o SP 1990 i najlepsim golovima, ne znam da li su se isti proglasavali ali prvi Piksijev protiv Spanaca svakako ulazi u TOP3 bas iz tog razloga sto bi vecina igraca zviznula volejcugu pa sta bude, to ga valjda i razlikuje od ostalih fudbalera, takodje Badjov prodor protiv Ceske i Mateusov protiv nas ulaze u ta prva tri iako je gol Koreanaca protiv Spanije mozda i najefektniji, iz punog trka u rašljeinace veliki fenomen mi je Svetsko prvenstvo 1954. Ekipa Madjarske koja u prvoj fazi naduje buduceg pobednika 8:3, a slabasnu Koreju 9:0, dobije Brazil, da u finalu protiv onih istih Nemaca povede vec u 8.minutu sa 2-0 i izgubi to finale 3:2, zato su Nemci bez premca najkompletnija i najbolja evropska reprezentacija ikad, nema predajeinace na tom prvenstvu odigrana je utakmica sa najvise postignutih golova od svih svetskih prvenstava Austrija - Svajcarska 7:5inace imali smo 1938: Brazil - Poljska 6:5, 1954: Madjarska - Nemacka 8:3, 1982: Madjarska - Salvador 10:1 1958: Francuska - Paragvaj 7:3moje misljenje je da su polufinala 1970 Italija - Nemacka i polufinale 1982 Nemacka - Francuska dve najbolje utakmice ikad

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...