Jump to content
IGNORED

WTF London 4.-11.11


renne

Recommended Posts

@keitel, izjednacavanje podloga je mit... teniske podloge su sasvim dovoljno razlicite, samo sto su igraci toliko pripremljeni, da ti se cini da mozes sa jednom igrom da osvojis koji hoces slam(sto nikako nije tacno). dovoljno ti je da pogledas Murraya na sljaci i sve ti je jasno.
Pa ne mogu baš da se složim sa ovim. Pogledaj klip sa turnira u Parizu 2010. kada je Lodra igrao polufinale, pobijedivši usput i Đokovića. Mislim da je to poslednji put da ćemo vidjeti da je neko pobijedio top igrača igrajući servis-volej (ne računam Stahovskog protiv Federera ove godine jer je Fed već daleko od šampionske igre). Tada je imao uslove da igra tako, a nekoliko nedelja kasnije protiv Troickog je uzeo nekoliko gemova, na podlozi koju smo mi pravili. Pariz je sada usporen tako da o takvoj igri više nema govora. Poen koji sam ranije pominjao iz finalnog meča savršeno ilustruje o čemu pričam, Nadal odigra slajs servis koji ide u stranu na bekhend Đokovića, dođe na mrežu i odigra bekhend-volej u drugi ćošak terena - potez koji je esencija teniske igre na brzim podlogama poslednjih 30 godina. Šta se događa - Đoković to stiže i iz streča šalje nevjerovatan lob koji pada u poslednji metar terena. Tereni u dvorani su kao što si isam napisao uvijek bili takvi da su pogodavali topovskim serverima i igračima koji igraju servis-volej i njihovo usporavanje koje se radi sasvim svjesno je nešto što nikako ne mogu da shvatim. U Vimbldonu su bar imali opravdanje jer su uzeli kvalitet trave kao argument, samo što tamo objektivno takmičenje izmiče regularnosti jer iako je trava očuvana mnogo bolje nego prije dvadeset ili trideset godina, uslovi u prvoj i drugoj nedelji sada nisu isti.Čitaviu ovu priču zapravo sam i pokrenuo zato što je Novak do ovih titula stigao igrajući defanzivnije nego ikad. Jednostavno se prilagodio uslovima koji su mu to omogućili.
Link to comment
  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    42

  • Max Morlock

    24

  • keitel

    14

  • Tinman

    13

Top Posters In This Topic

Pa ne mogu baš da se složim sa ovim. Pogledaj klip sa turnira u Parizu 2010. kada je Lodra igrao polufinale, pobijedivši usput i Đokovića. Mislim da je to poslednji put da ćemo vidjeti da je neko pobijedio top igrača igrajući servis-volej (ne računam Stahovskog protiv Federera ove godine jer je Fed već daleko od šampionske igre). Tada je imao uslove da igra tako, a nekoliko nedelja kasnije protiv Troickog je uzeo nekoliko gemova, na podlozi koju smo mi pravili. Pariz je sada usporen tako da o takvoj igri više nema govora. Poen koji sam ranije pominjao iz finalnog meča savršeno ilustruje o čemu pričam, Nadal odigra slajs servis koji ide u stranu na bekhend Đokovića, dođe na mrežu i odigra bekhend-volej u drugi ćošak terena - potez koji je esencija teniske igre na brzim podlogama poslednjih 30 godina. Šta se događa - Đoković to stiže i iz streča šalje nevjerovatan lob koji pada u poslednji metar terena. Tereni u dvorani su kao što si isam napisao uvijek bili takvi da su pogodavali topovskim serverima i igračima koji igraju servis-volej i njihovo usporavanje koje se radi sasvim svjesno je nešto što nikako ne mogu da shvatim. U Vimbldonu su bar imali opravdanje jer su uzeli kvalitet trave kao argument, samo što tamo objektivno takmičenje izmiče regularnosti jer iako je trava očuvana mnogo bolje nego prije dvadeset ili trideset godina, uslovi u prvoj i drugoj nedelji sada nisu isti.Čitaviu ovu priču zapravo sam i pokrenuo zato što je Novak do ovih titula stigao igrajući defanzivnije nego ikad. Jednostavno se prilagodio uslovima koji su mu to omogućili.
Dobro, sad, malo si uzeo pogresan primer. Niti je Rafa neki server, niti su mu voleji narocito brzi, niti je Novak spor, niti se takav poen vidja vise od dva puta po sezoni.Sto se tice defanzive kojom je Novak dosao do ove titule, odnos u vinerima u finalnom mecu je bio 19:9 u Novakovu korist + nekih 18 od 23 na mrezi ili tako nesto u odnosu na Rafinih 6 od 10. Edited by harper lee
Link to comment
Sto se tice defanzive kojom je Novak dosao do ove titule, odnos u vinerima u finalnom mecu je bio 19:9 u Novakovu korist + nekih 18 od 23 na mrezi ili tako nesto u odnosu na Rafinih 6 od 10.
Pa recimo da je dobro dozirao, Nadala nije moguće dobiti uz čisto pimplanje. Ali generalno, utisak je bio takav, a to se najbolje vidjelo u duelu sa Vavrinkom, koji mu je ove godine zadavao velike probleme.
Link to comment
Pa recimo da je dobro dozirao, Nadala nije moguće dobiti uz čisto pimplanje. Ali generalno, utisak je bio takav, a to se najbolje vidjelo u duelu sa Vavrinkom, koji mu je ove godine zadavao velike probleme.
Dozirao jeste u smislu da je igrao najekonomicnije moguce, igrom koja je ocigledno imala najvise sansi da ga provuce kroz mec na najefikasniji nacin. Protiv Vave ciji je ratio viner : greska bio izrazito na strani gresaka je drzao lopticu u terenu i pustao ovoga da se samoubije, protiv Rafe je igrao agresivno koliko je to bilo moguce a da ne bude grlom u jagode. Dakle, ocigledno nema veze s podlogom, tako bi igrao i na brzoj podlozi. Jesu neke podloge usporenije ali nije to toliki faktor koliko se prica o tome, bar ne u odnosu na standarde ranijih podloga. Cak su neki tereni na sljaci (Rim, recimo) u poslednje vreme dosta "osisani" u odnosu na neke ranije godine. Neuporedivo veci faktor su fizikalije igraca, ovi danas izgledaju kao zveri u odnosu na igrace od pre tridesetak godina, a dosta znacajan faktor je i unapredjena oprema. Teren k'o teren, nekom odgovara brzi, nekom sporiji.
Link to comment
Pa ne mogu baš da se složim sa ovim. Pogledaj klip sa turnira u Parizu 2010. kada je Lodra igrao polufinale, pobijedivši usput i Đokovića. Mislim da je to poslednji put da ćemo vidjeti da je neko pobijedio top igrača igrajući servis-volej (ne računam Stahovskog protiv Federera ove godine jer je Fed već daleko od šampionske igre). Tada je imao uslove da igra tako, a nekoliko nedelja kasnije protiv Troickog je uzeo nekoliko gemova, na podlozi koju smo mi pravili. Pariz je sada usporen tako da o takvoj igri više nema govora. Poen koji sam ranije pominjao iz finalnog meča savršeno ilustruje o čemu pričam, Nadal odigra slajs servis koji ide u stranu na bekhend Đokovića, dođe na mrežu i odigra bekhend-volej u drugi ćošak terena - potez koji je esencija teniske igre na brzim podlogama poslednjih 30 godina. Šta se događa - Đoković to stiže i iz streča šalje nevjerovatan lob koji pada u poslednji metar terena. Tereni u dvorani su kao što si isam napisao uvijek bili takvi da su pogodavali topovskim serverima i igračima koji igraju servis-volej i njihovo usporavanje koje se radi sasvim svjesno je nešto što nikako ne mogu da shvatim. U Vimbldonu su bar imali opravdanje jer su uzeli kvalitet trave kao argument, samo što tamo objektivno takmičenje izmiče regularnosti jer iako je trava očuvana mnogo bolje nego prije dvadeset ili trideset godina, uslovi u prvoj i drugoj nedelji sada nisu isti.Čitaviu ovu priču zapravo sam i pokrenuo zato što je Novak do ovih titula stigao igrajući defanzivnije nego ikad. Jednostavno se prilagodio uslovima koji su mu to omogućili.
ufffffovo sada treba obrazloziti red po red...harper ti je vec napisao neke stvari. ja cu dodati sledece.prvo, uslovi u dvorani nisu pravljeni za topovske servere, vec se igralo na tepihu koji je najbrza podloga(brza od US Opena iz 90ih)... podloge su morale da se uspore, pogotovo u dvorani, Wim i US Openu, jer smo dosli u situaciju da jedan od tehnicki najlosijih brojeva jedan ikada uzme 14 GS titula. ja se ne secam vremena kada su igrali Big Mac i Borg i Jimmy, to ce Harper mnogo bolje da uporedi, ali poprilicno sam siguran da je Big Mac imao bolji volej i bekend od Samprasa... ako i on nije, onda Edberg sigurno jeste. i od njega i od Beckera koji je najbolji indoor igrac u istoriji. ali je covek bio u podredjenoj situaciji protiv obojice, jer je ostavljena brzina terena iz vremena kada se igralo sa drvenim mlatilicama za tepih, a pocelo se igrati sa reketima kojim si ti mogao da proizvedes vecu brzinu nego sto je Big Mac mogao sa svojim... u isto vreme RG je odrzavan kao da ga Pera Grobar presvlaci, pa se od 1/4 finala igralo tako sto si trcao izmedju rupa u terenu... tenis iz 90ih je najruziniji ikada i pretio je da unisti ovaj sport. mislim da je kap koja je odlucila bila Goranovo uzimanje Wimbledonea, kada je covek bez voleja, forhenda i brzine kretanja puza uspeo da uzme Wim zato sto je servirao prosecno 230 na sat i ciji gemovi su neretko bili as, as, dupla, as, dupla, as. sledeci gem. istovremeno su RG tereni bolje odrzavani pa se zavrsio period raznih Brughera, Beresategija i Arance Sancez...druga stvar, prica se kako je Agassi najbolji reterner ikada i kako NJole ili Murray ne bi mogli da se izbore sa serverima kao sto su bili 90ih... mereno je, Novak Djokovic je prvi igrac u istoriji koji ima reakciju na servise oko 0.5 sekunde. to nema veze sa brzinom serivsa... pa Agassi je uzeo Wim sa svojim reternom, zamisli tek sta bi im NJole radio? ili kako bi Ivanisevic breaknuo coveka koji je sposoban da prebaci loptu 20 puta u svakom poenu a da ti ne dozvoli da napadnes? kako bi to izgledalo moglo je da se vidi u mecu Djokovic Chardi na Wim ove godine. ocigledno je Chardiju bio prebrz teren jer nije mogao da vrati niti servis niti retern jer covek jednostavno nema motoriku da moze da stigne do tih lopti(kao sto je nije imao nijedan dobar igrac na Wim iz 90ih, minus Agassi i Rafter). takodje, kada smo kod Djokovica i Agassija(spominjem njega sve vreme jer je besmisleno porediti Djokovica i Samprasa zbog ocigledne razlike u stilu), lik je neki radio analizu finala Agassi-Kafelnikov i Djokovic-Nadal na AO. sta je rezultat analize? Djokovic je u svom finalu udarao lopticu brze nego sto su radili to Agassi i Kafelnikov u njihovom, loptica je cak i brze odskakala, odnosno sam teren je 2012 bio brzi nego 2000... a rezultat? 6 sati epskog tenisa su pruzili Nadal i Djokovic dok su Agassi i Kafelnikov zavrsavali poene nakon 3 udarca jer je teren bio "brz". bio je brz moje dupe. igraci su bili spori...danasnji tenis je ne 10 vec 110 godina ispred onoga od pre 10 godina... mislim da je Harper ovo uporedio svojevremeno sa sahom, i mislim da je to pravi izraz. Djokovic i Nadal cesto izgledaju kao da samo prebacuju lopticu, ali zapravo oni sve vreme biraju udarce kojima je prvi zadatak ne dozvoliti protivniku napad... NJole se krece na HC bolje nego ijedan teniser ikada, ali isto tako, Njole ne dozvoljava igracima da ga napadnu iz sredine terena. i to je najveca snaga njegove defanzive. Rafa, Murray pa i Federer rade slicne stvari, jer poen ne dobija covek koji jace udari lopticu, vec onaj koji natera protivnika da mu da kratku lopticu u sredinu terena. a odatle ce i Murray forhendom da ima direktan poen...
Link to comment

Ne sporim ja većinu toga što si napisao, samo mi reci, šta misliš da li bi Nadal i Đoković bili najbolji teniseri na svijetu da su igrali devedesetih?Ja mislim da bi, Đoković definitivno na hardu, Nadal bi bio neprikosnoven na šljaci. Samo što bi ta margina između njih i ostalih bila manja nego što je danas.

Link to comment
Ne sporim ja većinu toga što si napisao, samo mi reci, šta misliš da li bi Nadal i Đoković bili najbolji teniseri na svijetu da su igrali devedesetih?Ja mislim da bi, Đoković definitivno na hardu, Nadal bi bio neprikosnoven na šljaci. Samo što bi ta margina između njih i ostalih bila manja nego što je danas.
Da ovakvi Nadal i Djokovic igraju devedesetih gubili bi set jednom na pedeset meceva a meceve bi gubili samo jedan od drugog. Naravno, niti bi oni devedesetih bili ono sto su danas, niti bi veliki igraci devedesetih danas bili ono sto su bili tada, tako da to poredjenje bas i nema nekog narocitog smisla.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...