Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

jasno. širenje demokratije je ovde po principu app, 1 poželjni nusproizvod kompleksnih procesa. postoji nivo spoljnopolitičkog interesa do kog je "zapad" zainteresovan za neku zemlju. kada se to dostigne, dopuštaju se interni procesi koji mogu a ne moraju dovesti do nekakvih demokratskih obrisa.pogledati opet srbiju. uštrojena i pacifikovana, sve što je bilo potrebno da se explicitno ne podrži tadi je grobijev načelni proevropski osmeh i nezatezanje oko kosova; dalje ih zaista ne zanima, jer je to domet njihovog svekolikog interesovanja za srbiju.ali, kao što rade pomenuti rusi i kinezi, i ameri će izabrati any given dictator ako se uklapa u jednačinu. saudijci su uvek i iznova case in point. stoga, moralizaciji a conto širenja demokratije kao navijačko-svrstavajućeg faktora u tumačenju konflikata i kriza jednostavno nema mesta.

Edited by buffalo bill
Link to comment
ali, kao što rade pomenuti rusi i kinezi, i ameri će izabrati any given dictator ako se uklapa u jednačinu.
Jednačina je uvek i svuda ono sto je najvaznije a "sirenje demokratije" je jedna dobra zajeb@ncija. Uvek bila & bice.
Link to comment

pa tu formulaciju niko iz tih zemalja ne koristi, ona je nastala u krugovima protivnika Zapada da se ukaze na licemernost demokratije kao takve.

Link to comment
pa tu formulaciju niko iz tih zemalja ne koristi, ona je nastala u krugovima protivnika Zapada da se ukaze na licemernost demokratije kao takve.
Ja nisam bio u Srbiji 1999te al' mi je nekako doslo do ruku ono sto su bacali iz aviona - nesto u smislu "resursi demokratije su nepresushni" i taj rad. Moguce da je Sloba i to podmetnuo, ne mogu da tvrdim. Naci cu ako me ne bude mrzelo.
Link to comment
Ja nisam bio u Srbiji 1999te al' mi je nekako doslo do ruku ono sto su bacali iz aviona - nesto u smislu "resursi demokratije su nepresushni" i taj rad. Moguce da je Sloba i to podmetnuo, ne mogu da tvrdim. Naci cu ako me ne bude mrzelo.
nato propaganda bavila se pretnjama i Kosovom, a ne demokratijom, tako da bi taj letak bio bas ono potpuni izuzetak.originalslika-7240537.jpg Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Efekti zapadnog uticaja su ukupno gledano na zivot gradjana bili pozitivniji nego efekti uticaja druge strane. Posto bih ja svojoj zemlji zeleo da bude deo EU i NATO sto je domen zapadnog uticaja, onda ne vidim zasto bih Libijcima ili Sirijcima trebalo da zelim ono sto smatram gorim.

Edited by Eraserhead
Link to comment

continuity of change :lol:

“In order to facilitate the action of liberative (sic) forces, ...a special effort should be made to eliminate certain key individuals. ...[to] be accomplished early in the course of the uprising and intervention, ... Once a political decision has been reached to proceed with internal disturbances in Syria, CIA is prepared, and SIS (MI6) will attempt to mount minor sabotage and coup de main (sic) incidents within Syria, working through contacts with individuals. ...Incidents should not be concentrated in Damascus … Further : a “necessary degree of fear .. frontier incidents and (staged) border clashes”, would “provide a pretext for intervention... the CIA and SIS [MI6] should use … capabilities in both psychological and action fields to augment tension.” (Joint US-UK leaked Intelligence Document, London and Washington, 1957)
sad mi treba moj stari trumanov signature - the only thing new in this world is the history that you don't know.p.s. da me neko ne shvati pogrešno, ne biram strane i ne interesuje me čija će se glava nataći na koplje kad se ovo u siriji završi/predahne, interesuju me procesi dugog trajanja i njihovo meandriranjetm.@eraserzapadna demokratija je parohijalizam, uređenje određeno različitim uticajima na određenom prostoru od kojih je verska reformacija možda bila i najdominantniji faktor. svoditi svetske sukobe na binarnu bitku između "zapadnog" modela koji samo čeka na svoje ostvarenje i nekakvog drugog koji mu je kao suprotstavljen je teška simplifikacija, da ne kažem antiintelektualizamtm.
Link to comment
svoditi svetske sukobe na binarnu bitku između "zapadnog" modela koji samo čeka na svoje ostvarenje i nekakvog drugog koji mu je kao suprotstavljen je teška simplifikacija, da ne kažem antiintelektualizamtm.
Al' se tako lakshe zivi - ono - jedni crni a drugi beli a do pola filma postoje i sivi pa negde pred kraj ili pocrne ili pobele... I to je tome tako.
Link to comment
zapadna demokratija je parohijalizam, uređenje određeno različitim uticajima na određenom prostoru od kojih je verska reformacija možda bila i najdominantniji faktor. svoditi svetske sukobe na binarnu bitku između "zapadnog" modela koji samo čeka na svoje ostvarenje i nekakvog drugog koji mu je kao suprotstavljen je teška simplifikacija, da ne kažem antiintelektualizamtm.
Slazem se, ali bi podjednaka greska bila ignorisati zapadni uticaj koji se rasprostro po celom svetu sto kroz dominaciju britanske imperije sto kroz americki uticaj u psolednjih pola veka. Taj zapadni uticaj je uz lokalne specificnosti modelirao promene koje su se desavale po svetu i nasao svoju primenu u najrazlicitijim kulturama prilagodjavajuci se podneblju. U totalu on je dao pozitivne efekte. Edited by Eraserhead
Link to comment

Rusi su se još jednom zahebali, ovaj put u Siriji. Nema ništa od podrške gubitničkim dinastijama na izdisaju. Nad njima se vrši eutanazija i tu ništa ne pomaže. Jednostavno, to nije volja samo Amerike već i Arapa.

Link to comment

da da, pise i da je bombas samoubica bio pripadnik prvog kruga Asadovog obezbedjenja :blink: bilo bi interesantno saznati sta ga je sprecilo da raznese licno Asada

Link to comment
da da, pise i da je bombas samoubica bio pripadnik prvog kruga Asadovog obezbedjenja :blink: bilo bi interesantno saznati sta ga je sprecilo da raznese licno Asada
Možda je nekom smetala torba ispod stola..:fashisto:
Link to comment
Slazem se, ali bi podjednaka greska bila ignorisati zapadni uticaj koji se rasprostro po celom svetu sto kroz dominaciju britanske imperije sto kroz americki uticaj u psolednjih pola veka. Taj zapadni uticaj je uz lokalne specificnosti modelirao promene koje su se desavale po svetu i nasao svoju primenu u najrazlicitijim kulturama prilagodjavajuci se podneblju. U totalu on je dao pozitivne efekte.
to je tako široka tema, a ja nisam uopšte "načelno" protiv "zapada" da bih se sad sporio oko toga. čak i da je tako to ne može biti validno svodivo na primer pojedinačnih zemalja. videti pod laos, kambodža, vijetnam.stoga, zapadni uticaj, sam po sebi, ne znači ništa, ni dobro ni loše, nego je samo jedna komponenta situacije.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...