Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

Meni se čini da je u konačnoj dominaciji jezika na terenu  najbitnija stabilizacija strukture vlasništva nad traktovima zemlje, bez obzira na jezik stanovništva koje na toj zemlji prebiva.

 

To je bitno, ali mislim da nije cela priča. I Bugari - oni originalni, neslovenski - su se stabilizovali vlasnički nad zemljom koju su kontrolisali (u prvim vekovima bugarskog prvog carstva tj. bugarskog haganata na Balkanu) imamo boljarsku feudalnu aristokratiju uglavnom neslovenskog porekla. Pa opet, nije se primio tatarsko-bugarski jezik već su se Bugari utopili u Slovene tj. slovenogovoreće. Imamo slične primere i po zapadu Evrope (Franci u Galiji, raznorazni Germani u Italji i Španiji).

 

Biće da ima nešto jednostavno i do brojnosti stanovništva.

Link to comment

Mora da ima, to je taj neki mix. Ovisi o tome, možda, koliko je ta boljarska aristokracija bila u prilici namamiti ljude svog roda/jezika kao kmetove na svojim novim čiftlucima, a koliko je bila prisiljena prihvatiti kao kmetove staro stanovništvo.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Uvodiš revoluciju u istoriografiju kao amater na forumu :D

 

:naughty:  Bez sve šale, ondašnja Duklja je omaleni prostor zetske kotline, područja oko Skadarskog jezera i blage visoravni uz reku Zetu prema današnjem Nikšiću, te i primorje od ušća Bojane do Grblja. To nije više od 50 km u prečniku vazdušnom linijom. Ima pomena, više u narodnom predanju nego u istorijskim izvorima, da su područje oko Skadarskog jezera naseljavale Španje, očigledno neko vlaško pleme. Takođe, poznato je i da su grad Bar podigle izbeglice, dakako romanske, iz unutrašnjosti. Ne bih ja baš a priori odbacivao tezu da Duklja nije slučajno ispuštena iz ubrajanja među Srbe u DAI, verovatno su tu razlike u vreme pisanja dela (zbog priliva ili brojnosti) još uvek bile vidljive (u odnosu na druge oblasti u kojima je proces stapanja već uzeo maha do neprepoznatljivosti ili teškog razlikovanja).

Link to comment

Ono što opet moram spomenuti o doživljaju srednjeg vijeka :lol: , nakon onoga o prolasku križara, je da se samo 4 godine nakon tog događaja, na nedalekom Krku, piše isprava koja završava ovako..

Jošće oću da po mojoj smerti, rečena crikva i z blagom gre mojim sinom Stipanu, i Vidu, i Mavru, i njihovim ostalim va viki, i hćeri Projeti. I ako ne bi oni imeli poslidnjih nasledujućih redi, da gre rečena crikva kap(itu)lu i crikvi s(vetoga) Stipana od Dobrinja, ka je sada, i ka bude na prida.

Na to svedoci g(ospodi)n plovan ............. i sudac Stanić, rečeni Domiče Kontije i Širona Rutabreški, Paval Klatial, Solkae Karmeli, i veće drugih svedok.

Ja Kirin sin Radonjin pisac od komuna Dobrinja na to i ova pisah pravo i verno, moljen od Dragoslava, i biskupa.

:nobles:

Link to comment

koliko je verodostojan dokumentrac hrvatski vladari, stiče se utisak da su dosta isfabrikovali iz nekih šturih izvora iz 9-10 veka

Nisam ni gledao, tako da me nešto ne pogađa Domagnoj Burićeva fabrika, mislim, ako si me htio ubosti s tim glede. Što se mojeg osobnog dumanja tiče postoji dosta jasna pravolinija od Dux Cruatorum iz Šopota 880ikoje pa do kral hrvatskij iz 1101 u Jurandvoru. Porfirogenitos notwithstanding. Nije za napunit seriju, ali osjećam se relativno siguran u sindarinsku srednjovjekovnu egzistenciju i nekako jako sumnjam da je sve tako nategnuto da bi se netko morao osjetit nagnan mijenjati naslove na vikipediji.. Ali to su ti neki kompleksi pojedinaca..

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

 Ali to su ti neki kompleksi pojedinaca..

 

Ma to jes' baš Hrvacka, nema spora, nego okle "panonska Hrvacka" među Vendima u Panoniji (današnjoj Slavoniji), precima današnjih Slovenaca?

Link to comment

Ma to jes' baš Hrvacka, nema spora, nego okle "panonska Hrvacka" među Vendima u Panoniji (današnjoj Slavoniji), precima današnjih Slovenaca?

P ne znam, ovisi o tome koliko ti je Purpurođeni dobar. Ako ti je dobar za srpskost Paganije, Travunije, Soli.. onda bi trebao biti dobar i za Hrvate u Panoniji... :P

Link to comment

Ako ti je dobar za srpskost Paganije, Travunije, Soli.. onda bi trebao biti dobar i za Hrvate u Panoniji... :P

 

Pa ono, znaš, nije da pričamo o srpskosti Srema, nego Travunije i Huma. Da se govori o istarskoj Hrvackoj i sl. bilo bi OK, no ovako...

Link to comment

Pa ono, znaš, nije da pričamo o srpskosti Srema, nego Travunije i Huma. Da se govori o istarskoj Hrvackoj i sl. bilo bi OK, no ovako...

Ne kužim točno na što ciljaš. Postoji neki geolimit preko kojeg Purpurođeni postaje hiperbolidno nepouzdan?

Link to comment

Ne kužim točno na što ciljaš. Postoji neki geolimit preko kojeg Purpurođeni postaje hiperbolidno nepouzdan?

 

Ja se ne sećam da sam kod cara Koste pročitao išta slično tome da postoji ikakva panonska Hrvacka. Kosta Hrvacku smešta, ako ne grešim a mislim da ne, od Zrmanje do Cetine i Kupe i Une na sever.

Link to comment

netanjahu potvrđuje da su srbi narod najstariji :P  sa kojima su jevreji imali odnose još od vremena rimske republike

 

 

pobeda deretića nad zvaničnim istoričarima bečke škole :s_w:

Link to comment

Ja se ne sećam da sam kod cara Koste pročitao išta slično tome da postoji ikakva panonska Hrvacka. Kosta Hrvacku smešta, ako ne grešim a mislim da ne, od Zrmanje do Cetine i Kupe i Une na sever.

from the horse's pen

M2gVHkH.jpg

Link to comment

Aha. To Ilirikon kao ton Panonian. To su se neki o'cepili (nemam pojma, priznajem)? Ja negde čitao da su Slavonijom tj. Panonskom Hrvackom rulali kajkavci, nekako mi oni čakavcima dođu polu-braća.

Link to comment

Aha. To Ilirikon kao ton Panonian. To su se neki o'cepili (nemam pojma, priznajem)? Ja negde čitao da su Slavonijom tj. Panonskom Hrvackom rulali kajkavci, nekako mi oni čakavcima dođu polu-braća.

nema nikakvih onovremenih dokaza da je Slavonijom vladao ikoji vladajući narod ikoje današnje supstance. Dok se nešto ne otkrije u Sisku, ako se ikad otkrije, i neće ih biti. Jedino što je pouzdano poznato je da je kraj oko Kupe pa do Une bio gušće naseljen od onih sjeverno, ali ni izdaleka dovoljno civiliziran da u Sisku opstane biskupija, a iz tog doba bilo koji klesani dokument. Za Gradišćanske (današnje) Hrvate se pretpostavlja da su uglavnom doseljeni iz Pounja i Pokuplja, dakle Panonije po staroj definiciji, a međ njima ima i čakavaca i šćakavaca.. All is clouded by desire, kako kaže Billy Kwan.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...