Jump to content
IGNORED

Doom is upon UK also (split DOOM IS UPON US)


fonTelefon

Recommended Posts

Ne znam nista o UK zdravstvu, drzao sam se toga da se ne razlikuje previse od australijskog. Sad gledam, u Australiji 40-50% ima privatno zdrav. osiguranje (blizu 80% toga je "sveobuhvatno", sto je relativan pojam - to znam iz iskustva). Ovde je to jos i puno skuplje (sveobuhvatno, za bracni par, izadje oko 3000 dol. godisnje), a s druge strane (po mom iskustvu) niko te nista ne pita o pre-existing condition, mozes da se prijavis i ako si zombi.

Link to comment
  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • palikaris

    65

  • Indy

    47

  • fonTelefon

    36

  • adam

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

A zubare da ne spominjem. Ne znam dal iko ide kod zubara tamo, to nhs ne pokriva, osin najosnovnijih stvari. Kvalitet zuba u prosecnog londonca ko na kontramitingu 97me. Sva steca pa mi nije trebao zubar do sada.

Link to comment

Moguce da cu i ovde naici na 1 nerazumevanje¹, kao nedavno na Drustvu, ali ponovo: u pominjanim neprijatnim anegdotama radi se (prevashodno) o customer service fokusu. (Odnosno, odsustvu istog, karakteristicnog za zdravstvo, posebno javno/drzavno).Sumnjam da je stvarno nepoznavanje svog posla veoma rasireno u UK zdravstvu. Aboljenje™ one stvari je, vec, druga prica. I to spada u customer-centric attitude.(Unapred se ispricavam sto se necu upustati u besmislene rasprave oko toga da li je korisnik zdravstvene usluge/pacijent = "customer", tj. musterija.)-----------¹ - blago receno.

Link to comment

ne znam, pristojno privatno zdravstveno moze da se nadje za jedno 100 funti mesecno. prosecni pusac (kutija dnevno) popusi duplo. jace zubarsko osiguranje je oko 20 funti mesecno a sky sport je oko 40 funti mesecno. ima nesto i u prioritetima... realno, da nhs bas toliko ne valja, mnogo vise ljudi bi uplacivalo privatno zdravstveno osiguranje kao sto uplacuju svasta drugo kad nemaju otvorene druge opcije.kazem opet, nhs nije sjajan al sjajno je sto postoji i ja to ne bih menjao. osim toga, privatno osiguranje opet nista ne garantuje. eno onaj hirurg zbog kojeg je poceo ovaj split je radio u privatnoj praksi i delom za nhs. nisam bas siguran da je kasapio samo siromasne zene, cak mi je logicnije da je one opasne nepravilnosti po dekolteu radio privatnim pacijentkinjama ne bi li bile zadovoljnije posle operacije.

Link to comment
Sumnjam da je stvarno nepoznavanje svog posla veoma rasireno u UK zdravstvu. Aboljenje™ one stvari je, vec, druga prica.
Ufff, pazi. Godina 2004-ta, Old Trafford, Manchester, UK. Pacijenta boli grlo i oseća neki "lump" u grlu jedno mesec i po dana. Odlazi kod GP-ija. GP kaže "kaži AAAA...hmm, ne vidim ništa". Pacijent traži uput za vađenje krvi. GP kaže Ok, ćuti par momenata nagnut nad uputom i onda upita ON pacijenta "a šta biste vi da proverite u krvi?". Pacijent kaže "Pa ja bih leukocite i eritrocite ako može". GP: "aaa, to vam je dobra ideja. Jel vi studirate medicinu?". Pacijent: "Ne. Istoriju, U stvari, nemojte ništa da pišete, hvala, doviđenja". I pacijent ode u svoju istočnoevropsku postojbinu i sve te analize obavi za 30 evra i bude sve ok na svu sreću. GP je Dr. Khan, a pacijent možeš da pretpostaviš ko je. Mislim, draga je meni Engleska i sve, ali zbog nekih drugih stvari.
Link to comment

Pa, ne kazem, sigurno ima i tamo nemilih slucajova... Uostalom, sta imam ja da filozofiram, nek pricaju ovi sto zive u UK.(BTW. I sam sam imao donekle slicne dogodovstine ovde kod GP-a, medjutim to sam vise sklon da pripisem pomenutom aboljenju one stvari. Jednostavno mislim da ih ili a) stvarno boli patka, ili su b) stvarno pretovareni pacijentima... pa ih mrzi da te cak i pogledaju. Cesto sam imao osecaj kao iz onog Monti Pajton skeca kad se onaj budi bez noge posto ju je odgrizao tigar, a svi oko njega mrtvi hladni).

Link to comment
Ufff, pazi. Godina 2004-ta, Old Trafford, Manchester, UK. Pacijenta boli grlo i oseća neki "lump" u grlu jedno mesec i po dana. Odlazi kod GP-ija. GP kaže "kaži AAAA...hmm, ne vidim ništa". Pacijent traži uput za vađenje krvi. GP kaže Ok, ćuti par momenata nagnut nad uputom i onda upita ON pacijenta "a šta biste vi da proverite u krvi?". Pacijent kaže "Pa ja bih leukocite i eritrocite ako može". GP: "aaa, to vam je dobra ideja. Jel vi studirate medicinu?". Pacijent: "Ne. Istoriju, U stvari, nemojte ništa da pišete, hvala, doviđenja". I pacijent ode u svoju istočnoevropsku postojbinu i sve te analize obavi za 30 evra i bude sve ok na svu sreću. GP je Dr. Khan, a pacijent možeš da pretpostaviš ko je. Mislim, draga je meni Engleska i sve, ali zbog nekih drugih stvari.
to se dosta izmenilo. ja sam na stalnim lekovima i pregledaju me (ukljucen totalni pregled krvi onaj sto ne pijes ni vodu pre toga) i proveravaju lekove svaka tri meseca. zovu me iz ordinacije mog lekara par nedelja ranije, zakazu pregled krvi u lokalnoj bolnici, zakazu mi pregled posle toga i tako vec evo tri godine. al opet, imam frku s ekcemom i nisu hteli da mi daju uput za specijalistu dok nisam zaglavio u bolnici sa zescom infekcijom. ko vele, s tim se zivi, sto bi se baktali i utvrdjivali sta i kako, ionako su male sanse da se nadje uzrok. jebiga... ne znam sta da ti kazem...edit - mislim da su pretovareni bolesnicima i hronicno nemaju dovoljno kinte tako da to nije bas najsrecnija kombinacija. Edited by adam
Link to comment

ma ok, nije kataklizma, jedino ta država bi mogla bolje, mislim da tu nema spora. ne treba sad sve rušiti, nego popravljati. Ali, zapravo sam hteo da kažem da ima slučaja gde je baš obrnuto od onoga što Indy pretpostavlja - tj. sad kad razmislim, i iz ličnog iskustva i iz iskustva ljudi koji i dalje žive tu - ne čini mi se da je toliko nekakva neljubaznost* problem, više druge neke stvari.*i nepredusretljivost

Edited by MancMellow
Link to comment
ma ok, nije kataklizma, jedino ta država bi mogla bolje, mislim da tu nema spora. ne treba sad sve rušiti, nego popravljati. Ali, zapravo sam hteo da kažem da ima slučaja gde je baš obrnuto od onoga što Indy pretpostavlja - tj. sad kad razmislim, i iz ličnog iskustva i iz iskustva ljudi koji i dalje žive tu - ne čini mi se da je toliko nekakva neljubaznost* problem, više druge neke stvari.*i nepredusretljivost
mogli bi bolje u kojecemu al sumnjam da ima nade u blizoj buducnosti. kriza, konzervativci, alavi biznismeni... jedina nada je neka nova tiha revolucija kad raji dopizdi.
Link to comment
mogli bi bolje u kojecemu al sumnjam da ima nade u blizoj buducnosti. kriza, konzervativci, alavi biznismeni... jedina nada je neka nova tiha revolucija kad raji dopizdi.
Ma da, ok, to je kod Britanaca već oproban recept. Ne verujem (a delimično i znam, pošto se njihovom istorijom upravo i bavim) da su oni "raja" većinski sklona "dopižđavanju", više će to ići na bolje ali jako sporo, slowly but surely (sa nekim ne preterano dramatičnim prelomnim tačkama), ali to je zapravo jedna od stvari koju volim u vezi te zemlje... Edited by MancMellow
Link to comment
ne znam, pristojno privatno zdravstveno moze da se nadje za jedno 100 funti mesecno. prosecni pusac (kutija dnevno) popusi duplo. jace zubarsko osiguranje je oko 20 funti mesecno a sky sport je oko 40 funti mesecno. ima nesto i u prioritetima... realno, da nhs bas toliko ne valja, mnogo vise ljudi bi uplacivalo privatno zdravstveno osiguranje kao sto uplacuju svasta drugo kad nemaju otvorene druge opcije.kazem opet, nhs nije sjajan al sjajno je sto postoji i ja to ne bih menjao. osim toga, privatno osiguranje opet nista ne garantuje. eno onaj hirurg zbog kojeg je poceo ovaj split je radio u privatnoj praksi i delom za nhs. nisam bas siguran da je kasapio samo siromasne zene, cak mi je logicnije da je one opasne nepravilnosti po dekolteu radio privatnim pacijentkinjama ne bi li bile zadovoljnije posle operacije.
Zato i kazem, kada odes dva puta do ordinacije u toku godine, onda je ok.Kada si mator i hronicni bolesnik, svasta se cuje zato sto si cesce tamo.Hronicni i matroci verovatno ne mogu da nadju zdravstveno za 100 funti mesecno, a oni koji mogu, nije im bitno.Sad, ne znam da li je do transparentnosti UK sistema gde se svi skandali otkrivaju, pa deluje gore nego u drugim zemljama ili je sistem stvarno losiji, tek malo-malo pa bukne bruka.Pre par godina malo-malo pa MRSA (i jos neke druge bakterije) epidemije po bolnicama. To je zaista lose.Sto se tice boljenja one stvari, opet iz licnog iskustva, GP je moju partnerku pitao sta misli da treba da uradi i sta pa mu jeje problem ona, iz svog iskustva i uz malo google-a, izdiktirala.NHS je sveta krava i vecina misli kao Adam, i nikakva reforma skoro nije moguca. Ministar zdravlja je smenjen skoro jer nije uspeo da progura reformu i morao je da bude politicki ztrvovan.Edit: Samo sam potvrdio Mancovo iskustvo, samo sto nije Dr Khan, vec Dr Roeber ili nesto slicno, Nemac. Edited by Budja
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...