Jump to content
IGNORED

Doom is upon UK also (split DOOM IS UPON US)


fonTelefon

Recommended Posts

that's a tough one. po jednoj strani, ja bih volela svet u kome su svi slobodni agenti, da zive i rade od projekta do projekta, casually, kako i sta ih trenutno zanima, jer provesti zivot kao srafic u nekoh bezlicnoj korporaciji i nije nesto (kako je vise puta primetio noskich....). po drugoj strani, i ja bih volela da mi neko garantuje standard koji sam jednom dostigla da cu imati uvek :D
Kad vec to pominjes, glavni problem je prakticne prirode. Racuni stizu (i moraju biti placani) u nemilosrdno mehanickim vremenskim intervalima. A primanja stizu kad stignu (a lepo je ako stignu). Taj "casualisation" je dosta nova stvar cak i za ove zemlje odmaklog ekonomskog liberalizma, mislim da se ni ovde jos nisu sasvim oformili mehanizmi da se sa tim prakticno moze ziveti. Sve je lepo i krasno u big end of town (kao i uvek), medjutim na dnu ekonomske piramide je, moram reci, vrlo cupavo. Na svu srecu, ja sam trenirani profesionalac, prosao skolu "Srbija 1991-1995."
Link to comment
  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • palikaris

    65

  • Indy

    47

  • fonTelefon

    36

  • adam

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa npr u Španiji 80tih i 90tih jeste bilo takoa i u Srbiji su ljudi "odmah" kupovali i/ili zidali sami vikendice i takve neke stvari (naravno ne mislim na ono "stanarsko pravo" ili kako se već zvalo)a sada o bilo čemu sličnom možeš samo da sanjaš u najluđim snovima
kako ne, zidaju i danas ljudi u selima. recimo moj ujak je pre par godina sazidao kucu za njegovog sina. ujak je zemljoradnik.
Link to comment
Pa ne, ja sad kontam, kad poredim cene života, pa čak i odnos kvalitet/cena, i da kad bi ovde perspektiva društva kao celine bila malo svetlija, ovde meni ni ne bi bilo ni tako loše...Jebi ga, problem je te perspektive...Prosto sam iznenađen tolikim cenama u odnosu na plate, stvarno...Edit:To je to... Nije problem u plati, većina tih što žele da ode i ovde dobro žive, problem je u nekoj sigurnosti...
pricaj mi malo o sigurnosti.
Link to comment

Ja imam utisak da ljudi ovde, u Nemackoj, kupuju stan/kucu tek kad izracunaju da im je to jeftinije od iznajmljivanja. Ili kao moj gazda, izracunao da mu je to veci i sigurniji prihod od penzije, pokupili sve iz penz. fonda i on i zena i kupili 3-4 stana u izgradnji.

Link to comment
Ja imam utisak da ljudi ovde, u Nemackoj, kupuju stan/kucu tek kad izracunaju da im je to jeftinije od iznajmljivanja. Ili kao moj gazda, izracunao da mu je to veci i sigurniji prihod od penzije, pokupili sve iz penz. fonda i on i zena i kupili 3-4 stana u izgradnji.
e da, nemacka ima vise od polovine stanova u razlicitim formama javnog vlasnistva, gde dobijas stanarsko pravo, slicno kao nekada kod nas, i zivis za male pare u super stanovima, cesto gradjenim po vecim standardima nego sto grade private developers. isto to imaju i holandija, svedska, svajcarska, austrija (75% stanova u becu je public housing), i uglavnom sve te razvijene centralno- i zapadno-evropske zemlje. I to nije nikakav social housing, nego bukvalno skoro sve kategorije stanvonistva (osim najbogatijih naravno) mogu da apliciraju i dobiju te stanove na koriscenje. placas netrzisnu rentu, koja treba da pokrije odrzavanje zgrade i prakticno nista vise. I sto bi onda kupovao stan, ako mozes da iznajmljujes za 150-200 evra mesecno lep stan na lepom mestu, a zasticen si zakonom tako da ne mogu da te isele dok si ziv, a u vecini slucajeva i tvoja deca mogu da naslede stanarsko pravo? UK je imala prilicno veliki javni stambeni fond do 90ih, kada su odlucili da je to neefikasno i brutalno privatizovali sve, pa sad imaju ove probleme o kojima pricamo, da stanovanje postaje nedostupno sve vecem broju ljudi.
Link to comment

celo nemacko govorno podrucije i par satelita slabo stoji sa procentom vlasnistva stanova i kuca. grubo govoreci ima racuna rentati kad novac koji manje platis rentu od kredita moze da zaradi na kraju ciklusa vise nego sto je otplaceni stan ili sta slicno, do sada mi niko nije pokazao takvu racunicusamo svode na sadasnju vrednost koju nemas i niko ti je nece ni dati ni pozajmiti, a sve ljude ubedjuju da je bolje rentati nego kupiti. prosto ne mogu da skupe kapital za kupovinu. onosto se racuna je akumulirano bogatstvo na kraju kao ti koji ce da finansiraju penziju iz svog licnog bogatstva a ne anonimnog fonda.

Link to comment
e da, nemacka ima vise od polovine stanova u razlicitim formama javnog vlasnistva, gde dobijas stanarsko pravo, slicno kao nekada kod nas, i zivis za male pare u super stanovima, cesto gradjenim po vecim standardima nego sto grade private developers. isto to imaju i holandija, svedska, svajcarska, austrija (75% stanova u becu je public housing), i uglavnom sve te razvijene centralno- i zapadno-evropske zemlje. I to nije nikakav social housing, nego bukvalno skoro sve kategorije stanvonistva (osim najbogatijih naravno) mogu da apliciraju i dobiju te stanove na koriscenje. placas netrzisnu rentu, koja treba da pokrije odrzavanje zgrade i prakticno nista vise. I sto bi onda kupovao stan, ako mozes da iznajmljujes za 150-200 evra mesecno lep stan na lepom mestu, a zasticen si zakonom tako da ne mogu da te isele dok si ziv, a u vecini slucajeva i tvoja deca mogu da naslede stanarsko pravo?
To onda objasnjava ovakve vesti...
Nemačku zasipaju zahtevima za azilIzvor: TanjugBerlin -- Broj državljana Srbije koji su u oktobru tražili azil u Nemačkoj skoro je udvostručen u odnosu na septembar, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke.To ministarstvo je takođe saopštilo i da niko od njih nije dobio azil.Prema najnovijim podacima, u oktobru je 2.673 državljana Srbije zatražilo azil u Nemačkoj, dok ih je u septembru bilo 1.395, a u avgustu 496. Po broju zahteva zatim sledi Makedonija sa 1.351, Sirija sa 879, Avganistan sa 695 zahteva, Bosna i Hercegovina sa 630.Ukupan broj zahteva za azil u Nemačkoj u oktobru 2012. je u odnosu na septembar povećan sa 6.691 na 9.950. To znači da više od polovine podnosioca zahteva u oktobru potiče iz Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine i Kosova, i niko od njih nije među 505 osoba koje su u oktobru dobile status izbeglice u Nemačkoj.
Link to comment
e da, nemacka ima vise od polovine stanova u razlicitim formama javnog vlasnistva, gde dobijas stanarsko pravo, slicno kao nekada kod nas, i zivis za male pare u super stanovima, cesto gradjenim po vecim standardima nego sto grade private developers. isto to imaju i holandija, svedska, svajcarska, austrija (75% stanova u becu je public housing), i uglavnom sve te razvijene centralno- i zapadno-evropske zemlje. I to nije nikakav social housing, nego bukvalno skoro sve kategorije stanvonistva (osim najbogatijih naravno) mogu da apliciraju i dobiju te stanove na koriscenje. placas netrzisnu rentu, koja treba da pokrije odrzavanje zgrade i prakticno nista vise. I sto bi onda kupovao stan, ako mozes da iznajmljujes za 150-200 evra mesecno lep stan na lepom mestu, a zasticen si zakonom tako da ne mogu da te isele dok si ziv, a u vecini slucajeva i tvoja deca mogu da naslede stanarsko pravo?
Moram što pre da se iz ove Nemačke preselim u tu tvoju.
Link to comment

I meni se čini da u D slabo ko kupuje stan (za razliku od npr E).Većina ljudi rentira do kraja života.Ali ne baš zato što:

mozes da iznajmljujes za 150-200 evra mesecno lep stan na lepom mestu
jer to mogu samo oni koji imaju vrlo niska primanja.
Link to comment
I meni se čini da u D slabo ko kupuje stan (za razliku od npr E).Većina ljudi rentira do kraja života.Ali ne baš zato što:jer to mogu samo oni koji imaju vrlo niska primanja.
da, to je za one sa niskim primanjima. ali imas i opcije za neki middle class, ucitelje, zaposlene na univerzitetima i bolnicama, itd. koji mogu da rentiraju po neprofitnim cenama, sto znaci bar 30tak % nizim od trzista. nije lose. ima to i u uk, al je mali broj tih stanova posto su vecinu privatizovali devedesetih, i lose su locirani, a zbog te homeownership politike su naselja sa council flats stigmatizovana i getoizovana.
Link to comment
da, to je za one sa niskim primanjima. ali imas i opcije za neki middle class, ucitelje, zaposlene na univerzitetima i bolnicama, itd. koji mogu da rentiraju po neprofitnim cenama, sto znaci bar 30tak % nizim od trzista. nije lose. ima to i u uk, al je mali broj tih stanova posto su vecinu privatizovali devedesetih, i lose su locirani, a zbog te homeownership politike su naselja sa council flats stigmatizovana i getoizovana.
u danasnjem londonu, za svaki novi development, developer mora da odvoji 30-50% stanova za neprofitne stanove.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...