Jump to content
IGNORED

Econ&Fin What's Up


MayDay

Recommended Posts

@Indy Ne kapiram ni ja tebe baš. Šta ti znači ovo sa makroekonomistom, nisam ja ni to. Citati su tu diskusije radi, bilo kakve, otkad je to zabranjeno? Ni ti nisi započeo ovu nit objašnjavanjem nego si postavio video. Ili misliš da diskusija više vredi ako učesnici prepričaju svojim rečima nešto su drugde pročitali i pretvaraju se da je njihova originalna misao u pokušaju da pridobiju malo internet brownie poena?

Link to comment
5 hours ago, eumeswil said:

@Indy Ne kapiram ni ja tebe baš. Šta ti znači ovo sa makroekonomistom, nisam ja ni to. Citati su tu diskusije radi, bilo kakve, otkad je to zabranjeno? Ni ti nisi započeo ovu nit objašnjavanjem nego si postavio video. Ili misliš da diskusija više vredi ako učesnici prepričaju svojim rečima nešto su drugde pročitali i pretvaraju se da je njihova originalna misao u pokušaju da pridobiju malo internet brownie poena?

E, ovako, kao prvo izvinjavam se ako sam zvučao oštro, to mi nije bila namera, već je bilo ovde iza ponoći pa sam žurio da izbacim nešto što kraće.

 

Pošto je ovo Econ&Fin What's Up, okačio sam "TED talk" prof. Kelton (taj govor je objavljen istog tog dana, dakle to je "What's up" komponenta; bio je tu po sistemu, "šta ima novo".) Video nije bio okačen zato što sam ja lično nekakav 1) fanatični i ubeđeni sledbenik MMT-kulta, 2) ekspert koji se s tim slaže, 3) čak ni amaterski poznavalac materije. Nema mnogo ni smisla da ja branim MMT: prof. Kelton je na twitteru i ekstremno spremna na interakciju (znam iz druge ruke), a koliko vidim i Mitchell, tvorac termina MMT je takođe tamo.... Možda će oni odgovoriti na pitanja - nisam niti sarkastičan ovde, niti podjebavam; ja zaista kad mi nešto u vezi stavova tih i takvih autora nije jasno, ja ih i pitam - recimo, dugo me muči opsesija Branka Milanovića neprestanim ekonomskim rastom, i njegov pomalo podsmešljivi stav prema post-growth pokretu: lepo sam ga pitao u vezi toga, i on mi je odgovorio, poslao link gde detajno objašnjava svoj stav (sa kojim se i dalje ne slažem, ali eto... pričamo.)

 

Pitanje koje si postavila zvučalo je baš kao nešto što treba postaviti (profesionalnim) (makro)ekonomistima, tipa, "a kako vi mislite to da uradite, kada su centri moći protiv toga".

 

Zašto se bunim protivu lepljenja copy+paste citata? Prosto, rasprava treba da bude između NAS, a meni je da se raspravljam sa ekonomskim analitičarem od karijere (Dougom Henwoodom) iznad moje platežne kategorije, a da ni ne pominjem ranije paste-ovanog ekonomskog "nobelovca". Ako ja nešto kažem, onda treba (recimo) ti nešto da kažeš (a ne Henwood ili Krugman), pa onda opet ja nešto kažem (a ne prof. Kelton), itd. Razumeš? Nefer je da ja postujem svoje (neprofesionalno, a verovatno i neuko) mišljenje, a da me s druge strane dočekuju vrhunski stručnjaci. Šta je sledeće, jer moram da se boksam sa Majkom Tajsonom? (Btw. predajem se unapred.) Ne razumem ovo o brownie poenima? Nije mi namera da se ovde "ćeram" (štaviše)... Ne želim da razgovaram sa sadržajima koje - potom - ja moram da parsujem i analiziram (i najverovatnije odem i pročitam originalni članak, da bih razumeo kontekst). Mani brownie poene, da li ti vidiš koliko je takav način "diskutovanja" nefer prema mom vremenu?

 

Da se vratim na tvoje pitanje, ono koje je bilo tamo (pre citata Henwooda, koga ću možda čitati kasnije, ako nađem vremena, sad sam u sred druge knjige) - kako će se MMT "sprovesti" kada ide protiv interesa centara moći? Ako sam dobro razumeo? Kao prvo, MMT nije nešto što se sprovodi, to je nešto što jeste! (Ovo je od Bill Mitchella.) To je mehanizam funkcionisanja monetarne politike. Ono gde "a šta će oni da urade" dolazi kao pitanje je u konkretnom budžetiranju za određene namene (koje sada, barem u USA, odakle je Kelton) nisu adekvatno pokrivene. Tu je taj progresivni element, pošto de fakto Kelton ima nameru da se založi za one koji su dosad tradicionalno ostajali kratkih rukava (nezaposleni, slabo zaposleni i sl.) Ona je sama bila glavni ekonomist Demokrata u US Senatu ranije, a potom ekonomski savetnik Sandersa u toku kampanje - dakle, odgovor je da ona ima nameru da to uradi koristeći demokratske institucije sistema (a mnogi od nas imaju zebnju u pogledu toga koliko to uopšte funkcioniše, ali to je zaista druga priča.) Dakle, nema tu nikakve revolucije. Problem je što je celokupna politička scena (kad su u pitanju finansije i budžet) u USA otišla toliko radikalno desno (čak su i pojedini demokrati "fiskalni sokolovi" i naravno svi GOP-ovci) da njena u osnovi tehnička intervencija (da je i te kako moguće odvojiti neki bilion za stimulus radnika bez posla npr, pa čak ići i na punu uposlenost) ispada (ponovo, posebno u USA) nekakva malte ne lenjinistička pozicija. To je naravno skroz off, ona jeste progresivac, ali nije socijalista (otuda masivne kritike sa prave levice: ona hoće da popravlja kapitalizam, njena teza je štaviše da je moguće da USA privreda funkcioniše i raste čak i bolje, ako se eliminiše "mit o deficitu": ona je u pravu da je priča o deficitu mit, ona je takođe u pravu da treba ići na garantovani posao/punu uposlenost, tj. da bi to bio veliki napredak u ovom trenutku, za USA i slične zemlje; naravno, krajnja odrednica, da načini da se industrijska mašina još više zahukta i da pali na sve cilindre - nije nešto što ja delim, i stoga ja nisam nikakav sledbenik ni advokat MMT-a.)

 

 

Link to comment

E ovo je dobar odgovor, hvala.

  

1 hour ago, Indy said:

 Ono gde "a šta će oni da urade" dolazi kao pitanje je u konkretnom budžetiranju za određene namene

ona ima nameru da to uradi koristeći demokratske institucije sistema

 

na taj način može da preusmeri pare od deficita sa vojno-industrijskog kompleksa na druge namene? i misli da je to u domenu ostvarivog u okviru dEmOkRatSkiH inStItUciJa?

Edited by eumeswil
Link to comment
45 minutes ago, eumeswil said:

E ovo je dobar odgovor, hvala.

  

 

na taj način može da preusmeri pare od deficita sa vojno-industrijskog kompleksa na druge namene? i misli da je to u domenu ostvarivog u okviru dEmOkRatSkiH inStItUciJa?

Ne, naprotiv. Ona vrlo često "brani" military spending od napada s leva (koji idu u smislu tog što piše u prvoj rečenici). Njen (a I Mitchellov) uvid je da se u finansijski suverenim državama novac izdaje od strane (savezne) države (Fed u USA slučaju). Oni niodčega kreiraju* taj novac, bukvalno "iz tankog vazduha", prema tome priča o deficitu je nešto što određeni profil glasača (kroz višedecenijsku kampanju o fiskalnoj odgovornosti, povremeno histeričnoj, i u nekoj meri i dvopartijskoj) naprosto podrazumeva i očekuje. MMT pomiče tu zavesu sa bine, i kaže, ma nema deficita, to je tlapnja.

 

Nju deo "levice" (mašta god se pod levicom u USA, jel'da, podrazumevalo, što najčešće ne znači ništa - otprilike ne misle da je Augusto Pinochet bio dobar momak; to je tamo dovoljno da budeš "levičar" neke sorte) između ostalog i napada zbog toga. Marksisti pogotovu (oni su u fazonu, "ma jeblo te popravljanje kapitalizma!") a i ovi tipični progresivci recimo vole da se novac prosto prebaci od vojnih troškova na npr. programe za nezaposlene i sl. Ona tu baš ne nailazi na razumevanje. Deo razloga što je ja pomalo simpatišem je to što je (kao i ostali MMT-evci) prilično usamljena, praktično svako oštri patku na njima - ljudi sa svih strana politike su se potpuno primili na priču o "balansiranju budžeta", fiskalnoj odgovornosti, itd itd.

 

=====

*2008 su naprosto ukucali cca 800 milijardi dolara u kompjuter da bi iz čabra izvadili banke ("suviše velike da propadnu"). Taj novac fizički ne postoji, to je stvoreno čarobnim štapićem. Btw. Kelton navodi zanimljiv primer iz pravila igre Monopol (nisam za to znao) - po "oficijelnim" pravilima ove igre "Banka" - ako je to potrebno - može jednostavno da ispiše na običnim komadićima papira npr "100 dolara", ako novca, je li, ponestane u igri! Sasvim legitimno! I da podeli igračima i da oni to koriste u transakcijama, kao da je deo originalnog kita.

 

 

Edited by Indy
Link to comment

Mene iritira što ima više teorija o tome kako novac cirkuliše u ekonomiji, a struka ne može da izađe sa jednom koja najviše odgovara stvarnosti. I onda skaču za vrat kad god neko izađe sa kritikom one koja im ne odgovara.

Link to comment
  • 3 weeks later...
26 minutes ago, Luther said:

Kongres sprečio delimično zatvaranje američke vlade

Jel ima neko da javi tom Kongresu da postoji zemlja dembelija Modern Monetary Theory i da mogu bez posledica, samo pritiskom na dugme, da kreiraju trilione i trilione $ za sve što tzv progresivnima padne na pamet. Dajte ljudi skratite im muke, šta tu ima da se natežu i glasaju.

Pa upravo je to (malo uvijenije) bivsa nacelnica centralne banke rekla juce:

 

Treasury Secretary Janet Yellen voiced support Thursday for the idea of abolishing the federal debt limit, noting that the arbitrary limit on the country's ability to pay back its financial obligations is "destructive."

 

Link to comment
50 minutes ago, Peter Fan said:

Pa upravo je to (malo uvijenije) bivsa nacelnica centralne banke rekla juce:

 

Treasury Secretary Janet Yellen voiced support Thursday for the idea of abolishing the federal debt limit, noting that the arbitrary limit on the country's ability to pay back its financial obligations is "destructive."

 

 

Pa  i nije tako rekla nego da Bajdenov program od 3,5T$ neće koštati ništa jer je predložen i program koji će podići prihode i pokriti ove troškove. Takođe i da će nakon 10 godina doći do smanjenja deficita. Koji je očigledno ipak bitan i ne može se beskonačno pumpati. https://www.bloomberg.com/news/videos/2021-09-30/yellen-says-biden-s-3-5-trillion-spending-plan-will-cost-zero-video

Samo teško da će cela suma proći kroz oba doma, Republikanci predlažu da se nađu na pola.

Link to comment
38 minutes ago, Luther said:

 

Pa  i nije tako rekla nego da Bajdenov program od 3,5T$ neće koštati ništa jer je predložen i program koji će podići prihode i pokriti ove troškove. Takođe i da će nakon 10 godina doći do smanjenja deficita. Koji je očigledno ipak bitan i ne može se beskonačno pumpati. https://www.bloomberg.com/news/videos/2021-09-30/yellen-says-biden-s-3-5-trillion-spending-plan-will-cost-zero-video

Samo teško da će cela suma proći kroz oba doma, Republikanci predlažu da se nađu na pola.

OK, hvala na pojasnjenju. 

 

Ja sam procitao naslov i pomislio da gdja. blagajnica svira onako kako kranje lijevo kongresno krilo zeli da cuje, posto su im sad potrebni ti glasovi da proguraju agendu.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Containergeddon i (jos neke) posledice:

bulk-carrier-loading.jpg

 

Industrija i trgovci zitaricama, hranom, u frci izazvanoj krizom u kontejnerskom saobracaju sa sve posledicnim skokom u nebesa cena kontejnerskog transporta, poceli su da se okrecu/vracaju transportu starim, napustenim nacinima transporta: okrecu se brodovima za prevoz masovnog, rasutog tereta.

Zitarice, secer, kakao, itd, itd, do sada prevozeni kontejnerima zbog ociglednih prednosti kao sto su lakse rukovanje, kontrola kvaliteta, itd, itd: primera radi, udeo kontejnera u transportu secera na svetskom nivou je za par meseci sa 80% pao na 60% i nastavlja da pada.

Problem je, pored povecane traznje za brodovima za prevoz rasutog tereta - (dry)bulcarriers - i nedostatak, nepostojanje dovoljnog broja manjih brodova, na stranu zbog povecane traznje prirodni i ocekivani porast vozarina i u ovom segmentu pomorskog saobracaja...

Za sada su jos uvek uzdrzani proizvodjaci kafe s obzirom da bi izlazak kafe iz kontejnera znacio povratak izistinski zaboravljenim nacinima pakovanja i transporta koji bi - sigurno - doveli do poprilicnog rasta cena ove sirovine.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Lobi prodavaca na malotm poceo je da zakukava Kongresu za hitnu akciju koja, izmedju ostalog, predlaze ulaganje 1.2 triliona US$ u infrastrukturu ali i da trazi osavremenjavanje zakonske regulative koja se tice pomorskog i kamionskog transporta, a sve ne bi li se olaksale posledice haosa u snabdevanju.

Zakonodavac, po njima:

Quote

...can help retailers keep store shelves stocked and address some of the issues plaguing supply chains by acting on a few pieces of critical legislation...

...barem kako kazu predstavnici National Retail Federation...

Kao jedan od problema navodi se i po njima zastarela zakonska odredba po kojoj vozaci kamiona mladji od 20 godina nemaju prava da prelaze drzavne granice sto na nivou SAD prouzrokuje manjak od cirka 80,000 kamiondzija, barem prema American Trucking Federation, pa se predlaze da se starosna granica za medjudrzavni kamionski prevoz ukine odgovarajucim izmenama Drive Safe Act-a...

 

Sto se pomorskog saobracaja tice, sve je veci pritisak na administraciju da posveti paznju cinjenici da preko 85% kontejnerskog prevoza kontrolise samo 10 brodarskih kompanija, sto je, po njima, jos jedan od uzroka nestabilnosti na trzistu.

Link to comment
21 minutes ago, Peter Fan said:

Ne znam za EU, ali su u Americi cijene celicnih i aluminijskih limova na najvecim nivoima ikad, tako da su inflatorni pritisci na proizvodjace stvarni. 

Citam ovo pa se nesto mislim... :D 

Tesko da bih sebe ubrojao u zagovarace najraznoraznijih teorija zavere ali mi se javlja da najnovija frka, dizanje na visi, najvisi medijski nivo sranja oko klimatskih promena koje samo sto nas nisu urnisale, predstavlja svojevrsno bacanje peska u oci.

Pokusaj tacnije da se skrene paznja sa po svoj prilici predstojece jedne od najozbiljnijih i najtezih ekonomskih kriza u poslednjih 100-ak godina sa sve onom 1929. godine.

Ekonomisti ce znati bolje, tek predznaci su i laicima vidljivi, dok je korona samo ubrzala i ogolila neke probleme.

Imam utisak da se pod tepih korone i klimatskih promena gura mnogo veci problemi to problem koga su - sto je najgore - svi ili barem velika vecina svesni, svo nabijanje glave u pesak na stranu.

Na sve to, problem svetske i nacionalnih ekonomija, pojacan je koincidiranjem sa poprilicno sistemskih problema koji muce pre svega najrazvijenije zemlje: od SAD do Evrope, Japana pa i Kine: svaka od pomenutih, korona na stranu, se u poslednjih nekoliko godina nasla na pragu ozbiljne sistemske krize neresive kosmetickim zahvatima i/ili promenom ove ili one licnosti, nego prekom potrebom da nesto ozbiljno i dubinski menja i to pod hitno.

Sve u svemu, nece ovo nista da valja, a sudeci po ponasanju i postupcima takozvanih elita tokom korona krize, postupcima koji se ponajbolje mogu opisati kao guske u magli, ziv nisam...

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...