Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

3 hours ago, morgana said:

ne razumijem zasto se u medijima i aktivistickim drustvima insistira da se u svakodnevnom (neteorijskom) govoru za ubistvo zena koristi pojam 'femicid' kad znaci doslovno isto ali jebiga nepotrebno udaljavajuce. 

 

osmi femicid, kaze ona zenska grupa sto organizuje proteste posljednjih mjeseci (za sta im naravno svaka cast)

 

U spanskom jeziku pored femicidio, postoji i izraz feminicidio, gde postoji element nekaznjivosti prema pociniocu, kao rezultat propusta drzave u zastiti zena. Inace se ne koristi u medijima, vec violencia de genero (rodno nasilje).

Edited by Lancia
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Femicid je ubistvo žene samo zato što je žena, znači mora da postoji taj element, dakle ubistva koja su negde skoro ekvivalent rodno zasnovanog nasilja, dakle ubistvo iz razloga jer žena.

 

Ubistvo deteta o kome se priča nije femicid. 

 

Ta struja o kojoj govorite mislim da nije još uvek projektno isplanirana, ali verujem da tipuju na status aktivističke naslednice znatno starije i artikulisanije organizacije. 

  • +1 6
Link to comment
4 hours ago, morgana said:

ne razumijem zasto se u medijima i aktivistickim drustvima insistira da se u svakodnevnom (neteorijskom) govoru za ubistvo zena koristi pojam 'femicid' kad znaci doslovno isto ali jebiga nepotrebno udaljavajuce. 

 

osmi femicid, kaze ona zenska grupa sto organizuje proteste posljednjih mjeseci (za sta im naravno svaka cast)

 

 

Nije svako ubistvo zene femicid. Femicid ora da ima polnu  komponentu motiva. Ako je zena ubijena u pljacki, onda to, na primer, nije femicid.

 

 

  • +1 6
Link to comment
znam, ali cemu u medijima, njima nije obaveza

Zato što u medijima rade ljudi koji sanjaju da se naklate na neki "projekat" pa da pokažu da umeju...
[emoji12]



....shiit has hit the fan.
  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Svemir Zeka said:

Femicid je ubistvo žene samo zato što je žena, znači mora da postoji taj element, dakle ubistva koja su negde skoro ekvivalent rodno zasnovanog nasilja, dakle ubistvo iz razloga jer žena.

 

Ubistvo deteta o kome se priča nije femicid. 

 

Ta struja o kojoj govorite mislim da nije još uvek projektno isplanirana, ali verujem da tipuju na status aktivističke naslednice znatno starije i artikulisanije organizacije. 

 

da, ženska solidarnost je organizacija koja je izvan projekata, za sad. a da bi došli do nekih para (a da nisu dobrovoljni prilozi članica i simpatizera) moraju da promene stavove o par bitnih tema oko kojih su se i okupile: surogat, seksualni rad, transžene.

  • +1 1
Link to comment

hvala svima, nisam znala da je femicid uzi pojam od ubistva zene, dakle ono sto zovemo rodno zasnovano ubistvo. citam istorijat pojma, aktivisticki je, seze iz feminizma sedamdesetih, ali se rasirio (takodje u aktivistickom diskursu, prije svega u americi) devedesetih.

u srpskom jeziku taj termin zvuci kao da mu je odstranjena emocionalna komponenta i to nije ok u javnom diskursu, dobija se na preciznosti i istovremeno sustinski gubi na komunikativnosti.

ok je u lobiranju ka zakonodavcu.

'osmi femicid' u naslovima je promasaj. na stranu sto ubistvo dvogodisnje djevojcice od prije pad dana ni nije femicid.

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, svashtabezneshto said:

 

da, ženska solidarnost je organizacija koja je izvan projekata, za sad. a da bi došli do nekih para (a da nisu dobrovoljni prilozi članica i simpatizera) moraju da promene stavove o par bitnih tema oko kojih su se i okupile: surogat, seksualni rad, transžene.

 

Ma ne, ne moraju. Ni najveća organizacija nema drugačije stavove u vezi s tim temama. Naprotiv.*

 

Meni je njihova energija sveža i mlada, puna revolta, što je dobro. Ono što po meni nije dobro je to da definišeš cilj - ako hoćeš da budeš upadljiv i utičeš na javnost da se pokrene i izađe na ulicu, što uspevaju, to je to. Ako hoćeš dalje od toga - a ne moraš naravno - onda se ne nose transparenti tipa "što nemam jedan pištolj", ne seje se hejt na kante™ prema muškarcima, itd. Al ok, to su neke moja lična zapažanja. 

 

*Naravno, jasno mi je da one moraju da se probiju tek. Ali mogu uvek da potraže podršku od Rekonstrukcije ženski fond, recimo. 

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
46 minutes ago, morgana said:

hvala svima, nisam znala da je femicid uzi pojam od ubistva zene, dakle ono sto zovemo rodno zasnovano ubistvo. citam istorijat pojma, aktivisticki je, seze iz feminizma sedamdesetih, ali se rasirio (takodje u aktivistickom diskursu, prije svega u americi) devedesetih.

u srpskom jeziku taj termin zvuci kao da mu je odstranjena emocionalna komponenta i to nije ok u javnom diskursu, dobija se na preciznosti i istovremeno sustinski gubi na komunikativnosti.

ok je u lobiranju ka zakonodavcu.

'osmi femicid' u naslovima je promasaj. na stranu sto ubistvo dvogodisnje djevojcice od prije pad dana ni nije femicid.

 

Da, femicid je aktivistički termin i ima smisla kao pravno definisano. Slažem se s tobom da nije svako ubistvo žene femicid, jasno je da je to onda kad je namera kao u rodno zasnovanom nasilju, sa smrtnim ishodom. 

Reći da je sve femicid, ako se mene pita, unazađuje i ide više koraka nazad za sve pozitivno što feministički pokret donese i unapredi, jer ga javnost gleda pod lupom non stop. 

 

A inače, @morgana smešno mi je to kad u medijima hoće da se pokažu većim katolicima od pape, pa se onda razmeću izrazima i objašnjenjima podilazeći, i gde treba i gde ne treba. ;)

Edited by Svemir Zeka
  • +1 2
Link to comment
34 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

 

A inače, @morgana smešno mi je to kad u medijima hoće da se pokažu većim katolicima od pape, pa se onda razmeću izrazima i objašnjenjima podilazeći, i gde treba i gde ne treba. ;)

 

pa da. govoreci o statistici npr, pomenuti izraz je mogao da stoji. ovako je van pameti, doslovno filovanje teksta kljucnom rijecju.

Link to comment

Ima još jedna stvar koja me nervira mnogo s tim javnogovorima, a to je: gde je dete, to jest gde su deca u svemu tome? 

U svim pričama i u klasifikacijama, deca se kategorišu tamo gde im nije mesto, potpuno ignorišući njihovu specifičnu razliku zbog koje treba da zadrže jedinstvenu, nekategorabilnu poziciju: upravo to što su *deca*.

  • +1 5
Link to comment

slazem se. zene i djeca su stopljeni u jedno, izvodi se funkcionalna veza medju njima. po meni je to, uz osnovno tj zanemarivanje posebnosti djece, bas antifeministicka praksa (u namjeri ove konkretne organizacije mozda i nije, ne znam imaju li eksplicitnu poziciju o tome, mada jesu skloni tj sklone esencijalizmu). 

zene i nejac. zivalj.

 

Edited by morgana
  • +1 4
Link to comment

6 meseci "zatvora" bez kontrole u stanu za pokošenog pešaka na pešačkom pri vožnji u alkoholisanom stanju.

 

Quote

PIJAN POKOSIO DEVOJKU NA PEŠAČKOM, PA PRETIO PROLAZNICIMA Bahati vozač BMW-a iz Zemuna kaznu će izdržavati u stanu

Bahatom vozaču "BMW-a" B.M.(40), koji je pre tri dana u alkoholisanom stanju pokosio devojku na pešačkom prelazu u Glavnoj ulici u Zemunu, pa pretio prolaznicima, određena je zatvorska kazna.

Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odredilo je zadržavanje dana 25.02.2023. godine osumnjičenom B.M., zbog izvršenja krivičnog dela teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja iz člana 297 stav 1 u vezi sa članom 289 stav 1 KZ, u sticaju sa krivičnim delom nasilničko ponašanje iz člana 344 stav 1 krivičnog zakonika, povodom događaja u Ulici Glavna, GO Zemun, kojom prilikom je osumnjičeni upravljao vozilom u stanju veoma teške alkoholisanosti sa 1.76 alkohola u krvi, te je tako ugrozio javni saobraćaj i doveo u opasnost telo ljudi.

Osumnjičeni je vozilom udario i na poklopac motora nabacio ostećenu, koja je prelazila kolovoz na obelezenom pešačkom prelazu, kojoj je naneo teške telesne povrede.

Istom prilikom je osumnjičeni ugrozio spokojstvo građana, jer je nakon izazivanja saobraćajne nezgode prišao okupljenim građanima koji su se zatekli na licu mesta, obrativši im se neprimerenim rečima.

Nakon saslušanja sa osumnjičenim, tužilaštvo je zaključilo sporazum o priznanju krivičnih dela, te je od strane suda presudom najpre utvrđena kazna zatvora od po 6 (šest) meseci za svako krivično delo, a zatim izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine koju će osuđeni izdržavati u prostorijama u kojima stanuje, bez primene elektronskog nadzora, uz kumulativno izricanje mere bezbednosti zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od 1 ( jedne) godine.

Edited by vememah
  • Haha 2
  • Tužno 2
Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...