Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

1 hour ago, ObiW said:

Svi ti hotspotovi koji se prodaju na helium sajtu rade na LoRa protokolu. Samo jedan ima LoRa+5G kombo, i za taj je waitlist zatvorena. LoRa protokol je spor kao puž i koristi se za IoT u nedostatku boljeg. Nije to pravljeno za narod da dowloaduje flmove nego za senzore. Čemu uopšte LoRa hotspot može da služi u bavarskoj ili bilo kojoj drugoj selendri?

Misterija, i ja sam citao dva puta da razumem i dalje mi nije jasna upotreba. Mreza zbog same mreze, meta mreza.

Link to comment
36 minutes ago, gospa buba said:

e, super, ajde za nas shto nam mozak ostao na trecoj godini, kakva je to sad tehnologija? biranim rechima, molim :vikleri:

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

IoT je tvoj smart teve koji nakačiš na WiFi. IoT je moj alarm za kuću koji nakačim na WiFi. Ako te zanima, imaš applikaciju Fing koja će ti reći šta je sve nakačeno na tvoj WiFi, sve što vidiš je IoT.

 

Senzori koji mere recimo temperaturu ili vlažnost u fabrici su takodje IoT, i moraju nekako da se umreže. Oni periodično šalju u centralu izveštaj da su živi (ping!) i šta su izmerili. Pošto se relativno retko javljaju (svaki minut, ili slično), i pošto uglavnom šalju tekst (to će se promeniti uskoro), ne treba im veliki protok podataka, LoRa ima protok do 27 kb/s. Dialup je za LoRu ko Konkord za Boing 737. 

 

LoRa (a i SigFox, ta dva protokola su slična i stalno ih mešam) je napravljen da umreži fabričke senzore prevashodno po ruralnim krajevima, tamo gde je slab signal mobilne mreže. Tamo gde je signal mobilne mreže dobar, svrha LoRa je konkurencija komercijalnim mobilnim provajderima (Telenor, VIP, mts) koji bi da prodaju uslugu umreženja fabričkih senzora fabrikama, gde bi se prenos podataka odvijao na mobilnim mrežama, 3G, 4G, 5G, svejedno. LoRa protokol (ili SigFox, mrzi me sad da tražim) je veoma popularan u Francuskoj, gde su celu zemlju umrežili tako. Radi na nižim frekvencijama (800 u Evropi, 900 MHz u Americi), a može i na 400 MHz, kolko se sećam, pa im je i domet veći.

 

Ko je konkurencija tom protokolu? Bilo koja mobilna mreža, i naravno WiFi. WiFi ne može lepo da se prostire napolju, ali ako fabrika ima internet (a koja nema?), mogu da nakače WiFi u fabriku automobila i vozi Miško. Problem je kad recimo imaš postrojenja za preradu nafte a ne fabriku automobila - sve je na otvorenom ili poluotvorenom, tu nemere WiFi, mora nešto drugo.

 

32 minutes ago, djeneralche said:

Misterija, i ja sam citao dva puta da razumem i dalje mi nije jasna upotreba. Mreza zbog same mreze, meta mreza.

Da bre. LoRa senzori su industrijski senzori, nije to pravljeno da se kači po kućama, mada može ko hoće. I ako hoće neko da napravi stotine miliona malih kućnih senzora, al da koštaju ko Politikin Zabavnik, e onda će da budu bitan faktor u consumer electronics.

Edited by ObiW
Link to comment
On 23.1.2022. at 18:03, ObiW said:

Čemu uopšte LoRa hotspot može da služi u bavarskoj ili bilo kojoj drugoj selendri?

 

Reklamiraju je da će raditi za praćenje pošiljki, kamiona, lociranje dece i ljubimaca i gušće hotspotovanim mestima, nekad. Za sad mršavo deluje.  Mada činjenica je da su ljudi otplatili opremu prodajom zarađenih kriptovaluta i da su u plusu ali pričamo o ljudima koji su krenuli na vreme i pitanje je koliko dugo će se isplati/zaradi na celoj priči.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...