Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

I još samo nešto... wallet.dat fajl koji drži sav novac možete enkriptovati, i njegovo korišćenje je onda moguće samo uz password. Po difoltu on nije enkriptovan, što je prilično glupo, ali to se rešava sa par klikova. Tako da, i ako vam neko ukrade taj fajl, on neće moći da ga koristi ako nema password, dakle ni da potroši vaše pare. Problem je veći ako je fajl izbrisan, onda ste stvarno izgubili novac.

Link to comment

Hmm, ali taj wallet.dat možeš da iskopiraš na nekoliko fleševa tako da jedan obrisan manje/više ne menja stvar tvoje "imovine", zar ne?Malo sam se izgubio, kako se tačno verifikuje da li je jedan coin koji si miningovao/stvorio autentičan? Ili ako neko tebi "plati" nešto jednim coin-om, kako znaš da je pravi?I u RL imamo problema sa falsifikatima.. Kako se sprečava da ja jednim istim coinom platim uslugu i tebi i nekom drugom?Probaj da malo objasniš, uprostiš, nemoj samo da nas upućuješ na razne linkove, sajtovi na koje vode su za mene preopširni.

Edited by ion
Link to comment

takodje, ako se radi o PTP mrezi, kako ce "zaustaviti" stampanje novca kada se stigne to tih 200 mil ili koliko si vec rekao da je max. i ko ce ga zaustaviti, kada ne postoji neko centralno telo, koje upravlja sistemom, kada svako moze da stampa novac?ista molba kao ion, ako mozes da objasnis jednostavno svojim recima, ni ja nisam za citanje obimnih tekstova.

Link to comment
To je "mining", dakle to je minovanje ako ćemo da prevodimo na srpski.
Nije nikakvo minovanje™ :isuse: (šta je uopšte minovanje?), nego rudarenje. Geez.
Tu sad već debelo zalazimo u tehničku priču koja možda nije ni potrebna. Sve je opensource i da tu postoji neka logička rupa, odavno bi bilo primećeno, community koji se bavi time je ogroman.
Meni baš to deluje zanimljivo i voleo bih da si o tome nešto više konkretno rekao. Heš stabla i kriptografski protokoli ftw, dakle malo struktura i stohastike, čini mi se ništa strašno. 2r3v348.gif... i ti na sve to sevaš linkove i ograđuješ se "ima pametnijih od mene koji su to pokušali da provale!" stavom umesto da držiš auditorne vežbe za zainteresovani computer scientific plebs! <_< Iskreno, malo je reći da sam razočaran. Kada sam video da neko evanđeliše o ovome, mislio sam da će se ispostaviti kako je u pitanju iskreni zaljubljenik u bitcoins kao ideju, ne neki pretežno špekulant... :( Edited by Oxymoron
Link to comment
Meni baš to deluje zanimljivo i voleo bih da si o tome nešto više konkretno rekao. Heš stabla i kriptografski protokoli ftw, a ima i malo stohastike, no čini mi se ništa strašno. 2r3v348.gif... i ti na sve to sevaš linkove i ograđuješ se "ima pametnijih od mene koji su to pokušali da provale!" stavom umesto da držiš auditorne vežbe za zainteresovani computer scientific plebs! <_< Iskreno, malo je reći da sam razočaran. Kada sam video da neko evanđeliše o ovome, mislio sam da će se ispostaviti kako je u pitanju iskreni zaljubljenik u bitcoins kao ideju, ne neki pretežno špekulant... :(
Jbg nije čovek ekspert za kriptografske sisteme. Nisam ni ja <_<Koliko ja kapiram generiše se blockchain - umesto centralne baze podataka banke koja izdaje sertifikate o transakcijama i pazi da nema double-spendinga, sve transakcije su zapisane u jedan fajl od 2 gb koji je distribuiran svim članovima bitcoin sistema. Tako da je svako svačija centralna banka.Svaka bankarska transakcija mora biti šest puta da bi bila prihvaćena kao confirmed - znači kada osoba A pošalje 1 bitcoin osobi B to mora da se potvrdi 6x da bi transakcija bila dodata u blok. Novi blokovi ne mogu da se dodaju u bazu dok se ne reši matematički težak zadatak (da izgeneriše hash postojećeg bloka po SHA256 algoritmu koji se poredi sa treshhold value koja mora biti ispod određenog nivoa. Ako ta vrednost hash-a nije manja znači da se mora generisati novi nonce i ponoviti hash. Ovaj kriptografski deo u zagradi mi nije baš najjasniji ali to bi bilo to.) koji arči procesorsku i GPU snagu. Kada se zadatak reši i blok doda u blockchain, rešavalac bloka dobija 50 BTC a ta vrednost se smanjuje 50% svakih 210.000 generisanih BTC. Do sada je izgenerisano 10.003.350 BTC/200067 blokova x 50BTC što znači gotovo pola svih BTC a ukupan broj će ih biti 21 miliona po ovom algoritmu.Kada budu izgenerisani svi BTCovi onda će se na isti način naplaćivati verifikacija transfera - umesto da dobiješ iz ničega 50 BTC onaj ko želi da mu transakcija bude verifikovana moraće da plaća verifikatoru neki procenat.Ispravi me ako grešim.06Bitcoin-1338412974774.jpg Edited by Utvara
Link to comment

E, super je ova sličica, jer objašnjava uslov u momentu kod igle u plastu sena... Nisam kontao sinoć dok sam čitao da se sve ponavlja da bi iskočio hash sa toliko i toliko leading zeros, mislio sam da je nešto drugo, neki Portugalac čiji sam paper na tu temu čitao je malo počeo da komplikuje na tom mestu i uvodi dodatne pojmove u priču, tako da je ispalo da su te nule samo nusproizvod, ne verifikacioni uslov...Lepo. :) Kad budem za kompom, postovaću taj rad, opisuje moguće napade na verifikacioni protokol i objašnjava zašto su praktično neisplativi.edit:typo

Edited by Oxymoron
Link to comment

Ne znam kako u praksi sve ovo funkcionise, mada verujem da nema problema, ali kao ideja (novac baziran na kriptografskim sistemima, potpuno distribuiran p2p sistem) ovo je sjajno. Verovatno NSA i slicni imaju mogucnosti da prate sve transakcije i da istrazuju sumnjive, ali to je po meni ok.

Link to comment
Kako se sprečava da ja jednim istim coinom platim uslugu i tebi i nekom drugom?
To na engleskom zovu "double spending" i u vezi toga sam mogao da pročitam da je to sistemski onemogućeno, dakle rešeno. Sve ostalo što bih mogao da kažem na tu temu zalazi dublje u sam algoritam cele priče, a time se nisam bavio jer je stvarno dosta napredno... Jednostavno nemam vremena za to, pa oslanjam se na postove likova koji izgleda da su prilično stučni, na raznim forumima i blogovima... Edited by pyc
Link to comment

OK, pretpostavimo da je pitanje falsifikata, prevara i slično rešeno. Utvara je malo pojasnio.Ostaje još problema.Npr: Zašto bi se države odrekle oporezivanja? Kako sprečiti pranje novca od nelegalnih poslova?...

Link to comment
OK, pretpostavimo da je pitanje falsifikata, prevara i slično rešeno. Utvara je malo pojasnio.Ostaje još problema.Npr: Zašto bi se države odrekle oporezivanja? Kako sprečiti pranje novca od nelegalnih poslova?...
U praksi sve se obračunava u lokalnu valutu i piše se faktura za sve usluge/robu koja je prodata, pa se ta faktura oporezuje. Koliko ja kapiram. Država ni ne mora da zna da si ti primio uplatu u BTC.
Link to comment
... i ti na sve to sevaš linkove i ograđuješ se "ima pametnijih od mene koji su to pokušali da provale!" stavom umesto da držiš auditorne vežbe za zainteresovani computer scientific plebs! <_< Iskreno, malo je reći da sam razočaran. Kada sam video da neko evanđeliše o ovome, mislio sam da će se ispostaviti kako je u pitanju iskreni zaljubljenik u bitcoins kao ideju, ne neki pretežno špekulant... :(
Ne znam šta bih ti rekao, ova tvoja opaska zvuči baš kao "hajde nešto da mu prikenjam - samo da bih prikenjao"... Nisam baš od juče u kriptografiji, niti u programiranju, tako da bih bio sposoban da se zabavljam i sa dubinama bitcoina, ali jednostavno nemam vremena za to, a ni potrebe za tim. Ja sam ovde samo došao da podelim moje mišljenje i neka moja saznanja, a sve iz nesebične želje da vidim da bitcoin eventualno i ovde uzme maha, a i jednostavno volim sve projekte koji potpunu isključuju državne pipke po pravilu mrse konce svakoj slobodnoj transakciji i trgovini... Ko ne veruje, neka kopa po dubinama, ko veruje neka veruje. Šta tu ima još da se doda? Ništa..
Link to comment

Država je mnogo manje humana tvorevina nego što se na prvi pogled to čini. Dosta kriminala zapravo i nije kriminal, nego su samo kriminalizovani određeni oblici ponašanja koji su potpuno moralno prihvatljivi, kao što je npr. download i upload, dakle ceo taj bullshit oko copyright-a. Budžet je cirkus, itekako bi bilo para za sve neophodne servise i usluge kada se elita ne bi bahanalisala. Propast država nije dobra stvar, ali one svakako moraju da se promene i da budu u funkciji naroda a ne mafije, jer kako stvari stoje, čovečanstvo srlja u propast, moralno, ekonomski, kako god. 3. svetski rat se smeši... Bitcoin je recim pokazao u praksi šta je to novac i kako se uopšte sa njim rukuje, a postoje i mnoge druge sfere življenja gde se dešavaju revolucionarne promene... Bilo bi samo dobro da se veliki brat ne razbesni, jer će raja da ispašta a elita će se zavući u unapred pripremljene rupe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...