Jump to content
IGNORED

Partizanski pokret - KPJ, NOPOJ, NOV i POJ (1941-1945)


Prospero

Recommended Posts

Da, miljenik (tada) princa Aleksandra Karađorđevića i "njegov čovek" u komandnom kadru, je odbio da se povinuje naređenju novih vlasti da mora da primi izbeglice u svoju vilu, što je bilo naređenje za sve koji su imali višak stambenog prostora, izdato kako bi se privremeno rešio problem sa stanovanjem u tada razrušenom Beogradu. Stoga je potegao sablju na oficira iz vojničke patrole koja je došla da ispita zašto vojvoda nije postupio humanistički, ljudski, hrišćanski i dostojanstveno, i primio izbeglice u svoju vilu, na šta je bio obavezan uredbom i zakonom da svako ko ima preko XY kvadratnih metara mora primiti još nekoga, u skladu sa mogućnostima. Pretpostavljam da je u doba Bojovića potezanje sablje na oficire kažnjavano ajmokcem i orhidejama.Bojović je inače odgovoran za silne žrtve na Mačkovom Kamenu. Naravno, tada nažalost nije bio streljan, već je Mišić došao da vadi armiju iz bule u koju ju je Bojović uveo pa streljao pred Kolubaru onih 900 nesrećnika koji su pobegli iz klanice.Naravno, dozvoljavam da je moguć i scenario gde je grupa osionika niotkuda došla da se iživljava nad sirotim starcem i baš namerno krenula da ga mlati i kolje iz čiste obesti, igrajući se svo vreme sa šaka noževima™. Uostalom, svi znamo da su Ličani krenuli iz Udbine, Otočca, Perušića i Korenice sa ciljem da proteraju 72 najelitnije, najintelektualnije i najgrađanskije porodice sa Dedinja.

Edited by Filipenko
Link to comment

"svi koji su imali višak stambenog prostora", privremeni problem koji nije rešen evo već cca 70 godina, i pored onolike društveno-solidarne stanogradnje. :lolol:

Edited by buffalo bill
Link to comment

Филипенко,Који је извор за ту верзију?Да ли неко има извор за верзију да је војвода пребијен?Најраније помињање сам нашао на некој беседи 2008. године, која је пренесена у новинама.

Link to comment
Jasno ko dan, čovek od 87 godina poteže sablju i ovi nisu mogli ništa drugo nego da ga prebiju na smrt.
Šta znači "prebijanje na smrt"? Dovoljno je bilo da Bojović potegne sablju, a da ga ovaj zvizne jednom malo jače i da ga unakazi. Ako se to uopšte i desilo. Ništa ne treba verovati tim pričama, baš kao što se pokazalo na primeru pukovnika Gavrilovića (eno ga Praslin laže dole za njega naširoko na ČvP). Uostalom, sve su to samo verzije događaja, koje zvuče drugačije u zavisnosti od toga ko ih ispriča.Za izvor - nemam pojma gde sam čitao, ali čitao sam o Bojoviću i njegovoj smrti kao primeru istina koje naknadno saznajemo, gde se od jedne, nekada zvanične verzije ide u nekoliko drugih, gde zapravo onda pojma nemamo šta se dešavalo. Bilo je izloženo nekoliko verzija Bojovićeve smrti, od kojih ja ponajviše verujem u ovu o kojoj sam pričao jer je i najlogičnija. Naravno, uvek postoji i alternativa, okupilo se 10 ljutih skojevaca da overi vilu vojvodsku pa reklo da usput isprebija vojvodu od 87 leta dok mu gazi oficirsku kapu koja ih je posebno iritirala jer je bila simbol veze sa kraljem. To je praslinovština koja će se naći svuda po forumima nacoša.
Link to comment

„Nismo imali milosti, bili smo okrutni jer smo čistili smeće… To je tada bilo kao da sam Bog. Nije bilo propisa, a mogli ste da sudite i da odlučujete… Šta ja sada da se mirim sa nekim kome sam brata ubio... Srbija je većinom bila za četnike, ne za partizane, to vam ja kažem. Srbija je bila vezana za kralja, dinastiju, crkvu, koja je u duši naroda i intelektualce kakav je bio Slobodan Jovanović”, rekao je Kapičić za dnevni list “Blic” 17. septembra 2009.

Link to comment
Чим једна заједница притисне један део земљишта као свој, чим организује своју власт на њему, она постаје државом, без обзира на то каквим је начином прибавила то земљиште, и шта је све претходило организовању њене власти.-С. Јовановић, Држава, Београд 1990, 30/1.
:fantom:
Link to comment

Citao delove memoara Rodoljuba Colakovica. Ako je sva NOP-memoaristika takva (ili bar vecina), onda mi je jasno odakle Filipenko crpe svoju inspiraciju. Dakle delovi su se odnosili na ustanak u istocnoj Bosni 1941.-42. Prisustvo "ghostwritera" koji pise po sablonu mi se cini ocigledno. Svi cetnici-ustanici su opisani po istom kalupu: uplaseni, nesposobni, kukavice, neznalice, sakrivaju se u potok ili u zbun cim se nesto glasnije cuje...i to kao beze od jednako jadnih domobrana. No ima se i pokoja lepa rec za obicne seljane-ustanike pod cetnickom komandom, neki bi bili dobri borci ali im fali "dobar politicki komesar" da s njima deli muku i "politicki ih vaspitava" (znamo kako je li). Oficiri koji im komanduju su po pravilu gori i spasa im nema. Samo gledaju kako ce da smugnu, a neki i sami priznaju da nisu za komandu, ali eto nema ko drugi. Svaki je lik takav u sustini karikatura. Svaka akcija protiv neprijatelja je naravno propast i fijasko. S druge strane svi partizani su div-ljudi, hrabri, odvazni, skromni, neprijatelja gone, drze front ne treptajuci i tako. No ni to nije dovoljno, vec je tekst prozet necim sto lici na delove sastava nekog osnovca, tipa lezah na proplanku zelenom dok gledah u kuce pod maglom sa druge strane Drine i tek kad mi dobri seljani pasulja dadose shvatis koliko sam gladan i kako vazda nista nisam jeo...itd.

Link to comment

Pa kad je istina.Kako bi inače njih 11000 zavladalo zemljom od 13 miliona stanovnika, sve se boreći sa Nemcima, Italijanima, Bugarima, Mađarima, predstavnicima starog režima, četnicima, ustašama, balistima, belom gardom, ljotićevcima...? Ili su bili supermeni, ili su imali atomske bombe. Trećeg nema.

Link to comment

Pa cekaj Filipenko, kako su ti cetnici majku mu cas neozbiljni seljaci i kukavice, koji nista ne valjaju, a cas zestoki krvoloci koje su div-ljudi nadljudskim naporima pobedili? Nesto, ovaj, ne stima.

Link to comment
Svi cetnici-ustanici su opisani po istom kalupu: uplaseni, nesposobni, kukavice, neznalice, sakrivaju se u potok ili u zbun cim se nesto glasnije cuje...
Laže Roćko, al laže i Švabo:Feind: a) Führung: Die Cetnik-Banden sind ... nicht in den Kampfeingetreten und ergaben sich kampflos. Kommunistische Banden Gegnerkämpft hartnäckig und weicht nur langsam von Widerstandslinie aufWiderstandslinie aus. Wo es die Lage erfordert, geht er zum Gegenangriffüber,...(MA: RS 3-7/13 Dok. 86; Hervh. i. Orig.).Neprijatelj: a) Vođstvo: četničke bande nisu stupile u borbu i predale su se bez borbe. Protivnik iz redova komunističkih bandi se bori tvrdoglavo i ustupa sporo s linija otpora na nove. Gdje situacija zahtijeva prelazi u protunapad... Edited by king louie
Link to comment
kakav bre ghostwriter? sta lupas?
Hocu reci ic ne verujem da Colakovic zaista sam pisao, vise onako da je diktirao nekome a taj neko po direktivi i sablonu ulepsavao i doteravao. No ne previse dobro. Mislis da je to tako neverovatno? Jos ce mi reci da komunisti nikada ni jednu fotografiju nisu montirali...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...