Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

10 minutes ago, Taihoskopija said:

 

Mhm, zamišljam hipotetičku situaciju u kojoj se donose odluke koje fundamentalno menjaju fudbal i košarku, toliko da se dovodi u pitanje svrha takmičarskog aspekta sporta i pojavim se u raspravi o LŠ sa "što se bavite tim budalaštinama dok pati kosovski živalj", sigurno bih naišla na salve razumevanja. 

 

I nije u pitanju samo sport, nego se tu susreću drugi problemi koje bi trebalo rešavati. 

 

Ne moras da zamisljas, secam se jos kako je MayDay prolazila u “ozbiljnim” raspravama na pdf Sportu a nije ni dolazila tamo s namerom da zajebava i provocira, zena tamo pisala jer iskreno voli sport. Pa mogu onda valjda i ja ovde da napenalim kad neko lupeta i to sa namerom.

Link to comment
1 minute ago, Joe D said:

za slucaj da neko nije primetio, ovo jeste rasprava o sportu.

 

Ovo je rasprava o rodnoj ravnopravnosti, i topik se cak tako zove.

 

Link to comment
9 minutes ago, Leia said:

 

Naravno, pa nisam valjda blesava da se raspravljam pojedinacno sa svakim ko em besomucno lupeta em me jos zajebava i misli da je mnogo duhovit.

 

Da preciziram ovo oko actual teme, nisam htela reci da je ovo pojedinacni slucaj nakaradnog pristupa problematici transrodnosti nego da zbog problematicnog pristupa transrodnosti ne treba diskvalifikovati celokupno delovanje feministkinja i levice u drustvu kad je rodni identitet u pitanju. 

Da, mislim da sam te razumeo naknadno. Sve jasno.

 

Ok, slažem se da ne treba odbacivati feminizam i levicu. Ali ovde je bitno da se na pitanju učešća transrodnih takmičarki očigledno sapliću.. Levica i feminizam zasnivaju na stavu da se ne treba petljati u opredeljenje, izbore, raspolaganje telom. I onda ..... puf. Postoji zainteresovana treća strana, koja trpi štetu.

 

Zapravo, meni je iz ove cele priče glavni zaključak da L i G sa jedne strane, i T sa druge strane, nisu ista kategorija, a levica i feminizam ih uglavnom sve posmatraju kao LG(B)T, dakle paket. Sva sreća pa je tu Martina Navratilova da donese malo razuma, naročito kao L osoba. 

Link to comment
Just now, Meazza said:

Ovo je rasprava o rodnoj ravnopravnosti u sportu.

 

Da, ali pre svega o rodnoj ravnopravnosti, na pdf Drustvo, tako da bi manire sa sportskog pdf mogli ostaviti tamo.

Link to comment

Tema se ove rodna ravnopravnost. Rasprava koja je u toku je o transgener osobama, sportskim propozicijama i buducnosti zenskog sporta. Ne postoji sport u vakumu, i to je drustvena pojava. 

 

Sto se tice sportskog dela foruma, to sto ti ove pises bi se verovatno okarakterisalo kao teranje sa topika tamo. Ali to je samo azto sto je rasprava tamo necivilizovana i neargumentovana. 

Link to comment
4 hours ago, Leia said:

 

Ali treba da izdrzis i da se uporedo akash sa svim tim sranjem dok usput vredno radis u svojoj profesiji. 

Nije da je i jedan muskarac u istoriji sveta ikada morao da se bori sa takvim glupostima ali ce se uvek naci neki da ti udeli ovako koristan i inovativan savet :ph34r:

edit. A najbolje od svega na kraju korene cele te nakaradnosti traziti u levici i feministkinjama, kad bi samo oni ucutali vec jednom sve bi doslo na pravu meru. Misliiiim.....

Kvazilevici i kvazifeminizmu.

Sori sto sam mislio da kapiras.

Link to comment
26 minutes ago, Leia said:

 

Da, ali pre svega o rodnoj ravnopravnosti, na pdf Drustvo, tako da bi manire sa sportskog pdf mogli ostaviti tamo.

 

Mislis "biste" ili "bismo"? Ne razumem.

Link to comment

Od forumasa sam ocekivao da imaju 100% slican stav prema ovoj gluposti , transrodnosti u (fizickom) sportu. Telo je jedno, psiha je drugo, sve jasno 1/1.

Link to comment
1 hour ago, pacey defender said:

Da, mislim da sam te razumeo naknadno. Sve jasno.

 

Ok, slažem se da ne treba odbacivati feminizam i levicu. Ali ovde je bitno da se na pitanju učešća transrodnih takmičarki očigledno sapliću.. Levica i feminizam zasnivaju na stavu da se ne treba petljati u opredeljenje, izbore, raspolaganje telom. I onda ..... puf. Postoji zainteresovana treća strana, koja trpi štetu.

 

Zapravo, meni je iz ove cele priče glavni zaključak da L i G sa jedne strane, i T sa druge strane, nisu ista kategorija, a levica i feminizam ih uglavnom sve posmatraju kao LG(B)T, dakle paket. Sva sreća pa je tu Martina Navratilova da donese malo razuma, naročito kao L osoba. 

 

Bold je upravo poenta, levica i feminizam mogu imati svoj stav po pitanjima tipa borbe protiv diskriminacije trans osoba u svakodnevnom zivotu ali ne mogu imati utemeljen stav o njihovom ucescu u sportu jer za to prosto nisu kvalifikovani. Zato i kazem da je neophodno da medicinska struka odradi svoj deo ali to je em skupo em ocigledno nije dovoljno interesantna tema da bi joj se ozbiljno posvetili. 

 

@ToniAdams

Zasto je kvazi levicar ili feministkinja neko ko se bavi samo pitanjima rodnog identiteta, jel mora da pokrije ceo spektar drustvenih problema da bi za tebe bio legit? 

Ja cenim svaki vid aktivizma jer ljudi dobrovoljno trose svoje vreme i energiju na to i sto se mene tice svaka im cast, sad jos da zakeram sto se ne bave temama koje ja mislim da su bitne bilo bi mi malo bezveze pravo da ti kazem.

Link to comment
2 hours ago, Joe D said:

 

Sto se tice sportskog dela foruma, to sto ti ove pises bi se verovatno okarakterisalo kao teranje sa topika tamo. 

 

A to sto pisu pojedini ovde je skolski primer trolovanja, tako da...toliko o tome.

Link to comment
22 minutes ago, Leia said:

 

Bold je upravo poenta, levica i feminizam mogu imati svoj stav po pitanjima tipa borbe protiv diskriminacije trans osoba u svakodnevnom zivotu ali ne mogu imati utemeljen stav o njihovom ucescu u sportu jer za to prosto nisu kvalifikovani. Zato i kazem da je neophodno da medicinska struka odradi svoj deo ali to je em skupo em ocigledno nije dovoljno interesantna tema da bi joj se ozbiljno posvetili. 

 

Sta podrazumevas pod "svojim delom", sta tacno treba utvrditi? Da je osoba fizicki formirana kao muskarac u prednosti?

Link to comment
13 minutes ago, Meazza said:

 

Sta podrazumevas pod "svojim delom", sta tacno treba utvrditi? Da je osoba fizicki formirana kao muskarac u prednosti?

 

Utvrditi i dokumentovati sta sve tacno i u kojoj meri utice na tu prednost jer ocigledno nije samo nivo testosterona u pitanju, za koje sportove je ta bioloski odredjena prednost presudna, za koje i nije - mozda za timske sportove gde je taktika bitna koliko i snaga i izdrzljivost i nije toliko bitno da li je neko bio musko pre par godina... ovo je samo par pitanja koja su pala na pamet meni kao laiku.

U stvari izucavanje transrodnosti bi sigurno bilo zanimljivo i ko zna do kakvih sve otkrica bi moglo da odvede, mozda bismo napokon saznali zasto se neko radja kao gay, ili nesto deseto...

A sto se tice ucesca trans osoba u sportskim takmicenjima postavila bi se neka pravila utemeljena na konkretnim naucnim podacima a ne kao rezultat dreke o jednakosti po svaku cenu. 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Leia said:

Utvrditi i dokumentovati sta sve tacno i u kojoj meri utice na tu prednost jer ocigledno nije samo nivo testosterona u pitanju, za koje sportove je ta bioloski odredjena prednost presudna, za koje i nije - mozda za timske sportove gde je taktika bitna koliko i snaga i izdrzljivost i nije toliko bitno da li je neko bio musko pre par godina... ovo je samo par pitanja koja su pala na pamet meni kao laiku.

 

Meni ne pada na pamet nijedan timski sport u kom je taktika bitna koliko i snaga i izdržljivost. Sport je zahtevna fizička aktivnost skoro po definiciji, uz ekstremne izuzetke kao što je šah.

 

Ali precizno kvantifikovati prednost koju stiče takmičar odrastao u muškom telu praktično je neizvodljivo. Postaviti to kao uslov za bilo kakvo razmatranje pitanja trans osoba u sportu je odraz nespremnosti da se tim pitanjem pozabavi.

 

3 minutes ago, Leia said:

U stvari izucavanje transrodnosti bi sigurno bilo zanimljivo i ko zna do kakvih sve otkrica bi moglo da odvede, mozda bismo napokon saznali zasto se neko radja kao gay, ili nesto deseto...

 

Mda, bilo bi to izuzetno zanimljivo izučavanje u koje se kreće sa preconceived zaključkom. Da napokon saznamo zašto je stanje definitivno XYZ...

 

Quote

Zasto je kvazi levicar ili feministkinja neko ko se bavi samo pitanjima rodnog identiteta, jel mora da pokrije ceo spektar drustvenih problema da bi za tebe bio legit? 

 

Ne mora ceo spektar, ali mora poprilično širok. Intersectionality je odavno gold standard, samo što ga se gomila ljudi pridržava samo nominalno, dok u stvari ne gledaju van svoje prćije. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...