Jump to content
gagorder

rodna ravnopravnost

Recommended Posts

pacey defender
Posted (edited)

Dobro, drvite svađu iako se generalno slažete oko principa. Ali to je forum, moramo se oko nećega svađati, zašto bismo inače bili ovde, je li tako tako je. 

Takmičenje je kategorizovano po polovima, za muškarce i žene. Sve dok je tako, prelazak iz jedne kategorije u drugu ne sme da se posmatra isključivo kroz progresivno ljudskopravaški narativ. On može i treba da važi za sve druge društvene segmente - zapošljavanje, brak, usvajanje dece, slobodu govora, zaštitu od diskriminacije, itd. Ali što se tiče sportskih takmičenja, mislim da tu prednost odnose insteresi drugih, odnosno potreba da se za sve takmičarke obezbede ravnopravne startne pozicije.  Prelazak iz jedne kategorije takmičenja u drugu kategoriju takmičenja negira osnovne razloge postojanja različitih kategorija, to mi se čini očiglednim.

Edited by pacey defender

Leia

Ne drvim ja nista nego mi ne treba da mi neko “objasnjava” situaciju koju niti razume niti ga zanima ali oseca snaznu potrebu da daje “savete” na osnovu svojih povrsnih observacija.

Takoreci sustina mansplaininga, “Doktore, kako je biti majka” fazon ftw :ph34r:

Leia
26 minutes ago, pacey defender said:

Prelazak iz jedne kategorije takmičenja u drugu kategoriju takmičenja negira osnovne razloge postojanja različitih kategorija, to mi se čini očiglednim.

To sto se tebi ili meni cini ociglednim - vrlo ocigledno ne znaci nista u siroj slici, a da bi se prvo naucno dokazalo a onda uspostavilo kao norma potreban je ogroman napor i kinta kao i za svako lobiranje, inace verovatno ona zena pored trandze ne bi tamo stajala kao budala i krivila usta nego bi o cas posla digla glas ili prosto bojkotovala par puta i resila stvar. 

Ali lakse je njoj soliti pamet kako je inertna i okriviti levicu i feministkinje sto se fokusiraju na gender issues kao da citav taj tabor kriticara vredno radi na iskorenjivanju siromastva u trecem svetu pa im to daje za pravo da pljuckaju na ove sto se bave “trivijalnostima”.

Joe D

Sta, sad je potrebna obiljna naucna studija da bi se utvrdilo da su muskarci fizicki dominantniiji pol?

Leia
Just now, Joe D said:

Sta, sad je potrebna obiljna naucna studija da bi se utvrdilo da su muskarci fizicki dominantniiji pol?

Za pocetak, u pitanju je trans zena, a ne muskarac, super sto pratis fabulu radnje

Ocigledno™ da postoji potreba da se neoborivo potvrdi da nije dovoljno primiti 2 inekcije estrogena i ugraditi sise da bi se postalo zenom po svim kriterijumima u koje spadaju i fizicka snaga i izdrzljivost. 

Inace ocigledno™ ne bismo ni imali ovakvu situaciju.

Ali vazno da su stvari proste™, nekom ko formira stav bez i malo razmisljanja svakako jesu

Anduril
Posted (edited)
9 hours ago, ToniAdams said:

Problem je u celoj jebenoj danasnjoj kvazilevici koju boli kurac za decu koja rade za dva dolara mesečno da bi megakompanije ostvarile megadobit, a zato brinu za tanušna osećanja kakvog degenerika koji je ugradio sise da bi legalno bio uajf biter.

Totalna glupost. Ekonomska nejednakost je vazna koliko i etnicka ili polna sistemska nejednakost - ustvari, cesto su povezane. I nije istina da je problem u kvazilevici - centristicka levica i zeleni vise guraju ovo drugo, dok populisticka levica gura ovo prvo ali svakako pokrivaju sve najproblematicnije stavke. Problem je vise ocigledna dominacija desnice usled boljeg pristupa medijima i ugradjenoj manipulaciji i propagandi u desnicarskoj ideologiji kojoj pogoduje sadasnje katastrofalno stanje sistema informisanja. Pre 50 godina su radnici po fabrikama bili bolje informisani o politickim problemima (sa sve x10 vecim clanstvom u partijama i sindikatima) nego danas sa sve internetom.

Glavni problem je u celom sistemu informisanja planete - od dominacije modernog politickog PR-a koji je vise politicka zabava i razonoda (hleba, igara, anti-feminizma) nego ozbiljno bavljenje politickim problemima, preko dominacije tajkunskih privatnih ili drzavnih (uglavnom desnicarskih/autoritarnih) politiziranih medija, do totalno neregulisanog i kanalisanja ka ekstremistickom (opet cesto autoritarno desnicarskom i anti-feministickom) sadrzaju po netu. 

Ljudi su totalno sludjeni politickom zabavom, razonodom i manipulacijama koji od politike prave rijaliti show, a ono sto nedostaje jesu visoko profesionalne i zaista nezavisne institucije informisanja koje primarno informisu, edukuju i postavljaju kriticka pitanja po celom politickom i ekonomskom spektru nezavisno od profita, broja klikova za reklame ili politickog interesa vlasnika (drzavnog ili privatnog) medija. Sa takvim stanjem informisanja elektorata i mladih ljudi po internetu, demokratija ima smisla koliko i dvadesetih i tridesetih godina proslog veka sa sve opasnostima.

Edited by Anduril

Joe D
16 minutes ago, Leia said:

Za pocetak, u pitanju je trans zena, a ne muskarac, super sto pratis fabulu radnje

U pitanju je trans zena koja se fizicki formirala kao muskarac i stekla anatomske prednosti u odnosu na druge zene za bavljenje sportom. Ne zavrsava se tu razlika sa nivoom testotosterona. Ne znam kakva su istrazivanja potrebna, ta nauka postoji mnogo pre ove nakaradne implementacije postmodernistickih vidjenja rodnih identiteta.

Weenie Pooh

Jeste, youtube je kriv za to što se ljudi podsmevaju idpol budalaštinama. Da nije jućuba, ne bi smeli to da rade na dostojanstvenim, profesionalnim, etabliranim medijima, pa problema realno ne bi ni bilo jer bi adekvatna edukacija i stručna kritika sve to ispeglala :rolleyes: 

Razmišljanje jednog dinosaurusa koji krajem mezozoika zabija glavu u pesak i gunđa što nije više rani mezozoik, ovi mladi karharodontosauri i spinosauri su podložni propagandi...

Leia
38 minutes ago, Joe D said:

U pitanju je trans zena koja se fizicki formirala kao muskarac i stekla anatomske prednosti u odnosu na druge zene za bavljenje sportom. Ne zavrsava se tu razlika sa nivoom testotosterona. Ne znam kakva su istrazivanja potrebna, ta nauka postoji mnogo pre ove nakaradne implementacije postmodernistickih vidjenja rodnih identiteta.

Pa eto, kad si sve to lepo shvatio i mislis da nema potrebe za daljim istrazivanjima transrodnosti koja inace postoji u praksi maltene od juce, idi lepo pa objasni zasto trandza nije egal sa bioloskom zenom.

Mislim kad smo vec zakljucili da licni utisak pobija svako medicinsko istrazivanje, probaj pa javi kako je proslo.

Samo bez pausalnog diskvalifikovanja levice i feminizma kao takvih zbog pojedinacnih  nakaradnih slucajeva implementacije vidjenja rodnih identiteta, ako nije previse za ocekivati.

Weenie Pooh
1 minute ago, Leia said:

Pa eto, kad si sve to lepo shvatio i mislis da nema potrebe za daljim istrazivanjima transrodnosti koja inace postoji u praksi maltene od juce, idi lepo pa objasni zasto trandza nije egal sa bioloskom zenom.

Mislim kad smo vec zakljucili da licni utisak pobija svako medicinsko istrazivanje, probaj pa javi kako je proslo.

Samo bez pausalnog diskvalifikovanja levice i feminizma kao takvih zbog pojedinacnih  nakaradnih slucajeva implementacije vidjenja rodnih identiteta, ako nije previse za ocekivati.

A ti bi mogla, umesto što određuješ ljudima ko će šta da piše, da izneseš svoj cenjeni lični utisak. Forum generalno tome služi, a ne snishodljivom virtue signalingu. 

Joe D
Posted (edited)

Nisam pomenuo ni levicu ni feminizam. 

Edited by Joe D

Meazza

Ali ovo je stvarno nebitan problem da bismo se uopste raspravljali. Mozes misliti, problemi atleticara.

Leia
20 minutes ago, Weenie Pooh said:

A ti bi mogla, umesto što određuješ ljudima ko će šta da piše, da izneseš svoj cenjeni lični utisak. Forum generalno tome služi, a ne snishodljivom virtue signalingu. 

To to, Glas razuma :lolol:

Moj cenjeni licni utisak je da na ovu temu momci uglavnom dodju da lupetaju i da se zajebavaju, mozda ja da probam ovako na nekom sportskom topiku pa da vidimo kako cu proci 

Filozof manijak

postojao je  sličan slučaj i kod nas... 

Svojevremeno (mislim da je negde krajem devedesetih, i početkom veka)  u Srbiji je nastupala trans rukometašica Barbara (ne mogu sad da joj se setim prezimena). Za nju se znalo da je rođena kao muškarac, a nije mi poznato u kom uzrastu se podvrgla terapiji promene pola.  Nakon toga je bez ikakvih problema nastupala u ženskoj konkurenciji (mislim da je igrala za subotički  ženski rukometni klub Spartak). Fizički jeste bila dominatnija od ostalih igračica, ali to joj nije donelo neku veliku prednost, tj.nije napravila neku karijeru vrednu pomena. Sećam se da su se u početku treneri protivničkih ekipa bunili zbog njenih nastupa, baš nešto slično ovoj situaciji o kojoj se diskutuje, ali je to brzo prošlo i Barbara je nastavila normalno da igra i nastupa. Ubrzo je, kao i svi naši sportisti, karijeru nastavila u inozemstvu. Ne sećam se koje je obrazloženje iskorišćeno da joj se dozvoli nastup u ženskoj konkurenciji.

E, našao sam je, Barbara Brauer. 1971.godište, a  'ladno je igrala do preprošle sezone :blink:

http://www.eurohandball.com/ec/ehfc/women/2014-15/player/512358/Brauer+Barbara

Weenie Pooh
20 minutes ago, Leia said:

To to, Glas razuma :lolol:

Moj cenjeni licni utisak je da na ovu temu momci uglavnom dodju da lupetaju i da se zajebavaju, mozda ja da probam ovako na nekom sportskom topiku pa da vidimo kako cu proci 

Pa ništa, ti otvori svoju ozbiljnu girls-only temu o rodnoj ravnopravnosti, da razmenjujete linkove do peer-reviewed studies. Lupetanje & zajebavanje stop.

A na sportskim topićima bi se savršeno uklopila, tamo uglavnom spuštamo jedni druge dok utakmice slabo gledamo. Jedino što se više ceni aktivna agresija nego pasivna, ali navići ćeš se sigurno i na to.