Jump to content
IGNORED

Kako otići u Norvešku?


Bakemono

Recommended Posts

Ja ti preporučujem da se ne vezuješ isključivo za Norvešku jer tamo je stvarno teško otići ako nemaš nešto konkretno (a nekad čak iako imaš). Au pair jeste izgledna varijanta za sam odlazak, ali ne baš i za ostajanje. Od 10+ slučajeva koje znam, samo su dve devojke ostale tamo duže, a jedna od te dve se udala. :D Plus što, kako je već rečeno, za to u 99.99% slučajeva traže devojke i potrebno je znanje jezika.

Link to comment
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    32

  • Dr Arslanagić

    7

  • Time Crisis

    6

  • pt 2.0

    6

Ja ti preporučujem da se ne vezuješ isključivo za Norvešku jer tamo je stvarno teško otići ako nemaš nešto konkretno (a nekad čak iako imaš). Au pair jeste izgledna varijanta za sam odlazak, ali ne baš i za ostajanje. Od 10+ slučajeva koje znam, samo su dve devojke ostale tamo duže, a jedna od te dve se udala. :D Plus što, kako je već rečeno, za to u 99.99% slučajeva traže devojke i potrebno je znanje jezika.
Imaš pravo, ali uskoro završavam faks i moram da se odlučim za jednu zemlju pošto treba da naučim jezik.
Link to comment
Sumnjam da ću pomoći, ali i mene zanima tema. LM, sestra koja je takođe filolog, pomenula mi je neki sertifikat nakon kojeg može da se zaposli kao profesor jezika u drugim zemljama. Sad, ona je čini mi se gledala za Australiju i engleski jezik, ali, možda postoji slična opcija za tebe?
Ako nisi native speaker slabe su ti šanse za tako nešto čak i u Kini i sličnim zemljama, mada teorijski sve je moguće :) Edited by Time Crisis
Link to comment
Ako nisi native speaker slabe su ti šanse za tako nešto čak i u Kini i sličnim zemljama, mada teorijski sve je moguće :)
Grešiš, šanse su gotovo stoprocentne, potražnja je ogromna i nema dovoljno (belih) ljudi koji bi predavali engleski. To jest, ako si fakultetski obrazovan i imaš sertifikat za predavanje engleskog. Ovo što ti tvrdiš važi za Koreju, Japan i Tajvan. Edited by Bakemono
Link to comment

jao što volim ovo mračnjaštvo.ne škodi da se proba, nemoj taej tajm krajsis odma "teško, slabe šanse, bolje ne" i sličnomožda je teško u oslu, al u manjim gradovima pored osla postoji veća šansa. ne znam da li bi baš mnogo amerikanaca ili britanaca pristalo da ode u neko norveško selo da tamo živi i radi. oni bar mogu da biraju gde će.

Edited by funk soul sister
Link to comment

pa time se ugl bave mladi ljudi sa zapada koji na taj nacin finansiraju svoja duza proputovanja, a njima je i selo kul jer ga ne posmatraju kao mesto za emigraciju vec onako za neki kraci ostanak dok proputuju zemlju i region.

Link to comment
jao što volim ovo mračnjaštvo.ne škodi da se proba, nemoj taej tajm krajsis odma "teško, slabe šanse, bolje ne" i sličnomožda je teško u oslu, al u manjim gradovima pored osla postoji veća šansa. ne znam da li bi baš mnogo amerikanaca ili britanaca pristalo da ode u neko norveško selo da tamo živi i radi. oni bar mogu da biraju gde će.
Super, eto rešenja što se kaže :)
Link to comment

Dali su ti ljudi dosta kvalitetne savete, dodao bih par stvari>Nemoj odmah da se fiksiraš na Norvešku, sužavaš sebi opcije. Uvek postoji mogućnost da iz neke EU zemlje, posle par godina, pređeš tamo. Gledaj master programe u Nemačkoj, Austriji i sličnim pristupačnijim zemljama. Uvek postoji mogućnost da kasnije spičiš neki phd ili postdoc baš u Norveškoj. Moraš sa devojkom ozbiljno da razgovaraš jer može da se desi da jedno od vas dobije mogućnost da zapali vani a drugo ne. U perspektivi to može da bude zajebana stvar. Meni i mojoj devojci se to desilo 2 puta: jednom je meni nuđen Novi Zeland ali ona nije mogla da ide a jednom njoj Amerika ali ja nisam mogao. To su teške odluke. Ostasmo zajedno srećom, ali u Srbiji.Takođe, možeš da obogatiš svoj portfolio... Prijavi se na biro pa gledaj neki od kurseva za prekvalifikacije: moj savet nešto što se radi rukama, pekar, mesar itd. Jbg, znam da je glupo ali mnogo su veće šanse da prođeš sa tim napolju nego kao filolog. Takođe gledaj sam te kurseve, NU Božidar Adžija ili neko sličan ima to za stotinak evra.Ovo sa sportom uopšte nije glupava stvar... srpski prosek ili čak ispod proseka u sportovima koji nisu razvijeni (na severu npr. vaterpolo ili košarka) može da radi kao trener u nižim ligama ili u školama.

Link to comment
Dali su ti ljudi dosta kvalitetne savete, dodao bih par stvari>Nemoj odmah da se fiksiraš na Norvešku, sužavaš sebi opcije. Uvek postoji mogućnost da iz neke EU zemlje, posle par godina, pređeš tamo. Gledaj master programe u Nemačkoj, Austriji i sličnim pristupačnijim zemljama. Uvek postoji mogućnost da kasnije spičiš neki phd ili postdoc baš u Norveškoj. Moraš sa devojkom ozbiljno da razgovaraš jer može da se desi da jedno od vas dobije mogućnost da zapali vani a drugo ne. U perspektivi to može da bude zajebana stvar. Meni i mojoj devojci se to desilo 2 puta: jednom je meni nuđen Novi Zeland ali ona nije mogla da ide a jednom njoj Amerika ali ja nisam mogao. To su teške odluke. Ostasmo zajedno srećom, ali u Srbiji.Takođe, možeš da obogatiš svoj portfolio... Prijavi se na biro pa gledaj neki od kurseva za prekvalifikacije: moj savet nešto što se radi rukama, pekar, mesar itd. Jbg, znam da je glupo ali mnogo su veće šanse da prođeš sa tim napolju nego kao filolog. Takođe gledaj sam te kurseve, NU Božidar Adžija ili neko sličan ima to za stotinak evra.Ovo sa sportom uopšte nije glupava stvar... srpski prosek ili čak ispod proseka u sportovima koji nisu razvijeni (na severu npr. vaterpolo ili košarka) može da radi kao trener u nižim ligama ili u školama.
Džabe, ja sam operisan od sporta. :)Mada, ovo što kažeš ima smisla... Razmišljam, možda bismo ja i devojka mogli da odemo na postdiplomske u Španiju, ja odlično znam španski, a ona još bolje, to joj je struka. Nego, tamo je kriza, od čega bismo živeli...
Link to comment
Mozes u Vijetnam, a radije bi u Norvesku? Iskreno, ja bih picio za Vijetnam odmah i ne bih se osvrtao. Nikada.Covece, pa ta zemlja je neverovatna!
Dugo sam planirao da odem u Tajland, ali sad se tamo dešavaju neka sranja, kralj će uskoro da umre, a kad se to desi, kažu biće belaja. A pored toga, terorizam koji preti da se proširi... O Vijetnamu nisam toliko razmišljao, ali ovih dana ću pročitati nešto više o tome.
Link to comment
Razmišljam, možda bismo ja i devojka mogli da odemo na postdiplomske u Španiju, ja odlično znam španski, a ona još bolje, to joj je struka. Nego, tamo je kriza, od čega bismo živeli...
Dobiti stipendiju za master u Spaniji je gotovo nemoguce, niti je bilo gde u Evropi mnogo drugacije. Ali, doktorat je vec druga prica, postoje 2-3 drzavna izvora, i ako biste oboje dobili te stipendije bili biste na konju. Ali, nemoguce je znati da li ces dobiti pre nego dodjes, tako da je to kocka. Inace da, nije bas neki tajming za dolazak u Spaniju. Ja sam u Barseloni i imam ozbiljan utisak, kao i mnogo drugih ljudi, da je raspolozenje u gradu mnogo manje vesela nego pre 5-6 godina.
Link to comment
Nemoj odmah da se fiksiraš na Norvešku, sužavaš sebi opcije. Uvek postoji mogućnost da iz neke EU zemlje, posle par godina, pređeš tamo. Gledaj master programe u Nemačkoj, Austriji i sličnim pristupačnijim zemljama. Uvek postoji mogućnost da kasnije spičiš neki phd ili postdoc baš u Norveškoj.
Ovo..ja za dve nedelje palim u Austriju na master..najmanje para,nije predaleko a bolje je nego da ostanem i odradim to ovde. Posle,videcemo,ko zna sta zivot donese.Ne znam da li si boravio vanka i rizikujem da glumim pametnicu..ali ici negde turisticki i citati o tome i ziveti tamo,to su dva apsolutno razlicita pojma. Sta ako se totalno razocaras u Norvesku..ako ti se ljudi ne dopadnu. Zima u Srbiji i zima tamo su dve totalno razlicite stvari. Gledaj siru sliku.
Link to comment

Ej, da se razočaram u Norvešku... posle ovoliko godina provedenih u Srbiji! To ne mogu ni da zamislim! :D A ako se ipak razočaramtm, e pa onda ni za di sam nisam!

Edited by Bakemono
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...