Jump to content
IGNORED

Uspon neonacizma u Mađarskoj


anantaram

Recommended Posts

Slažem se da nije baš isto, samo sam hteo da ukažem da nije u pitanju dijaspora, već nacionalna manjina u susednim državama.

Edited by Syme
Link to comment

tacno je da je ovaj orbanov potez prvenstveno namenjen namigivanju ka autohtonoj madjarskoj manjini u rumuniji, srbiji, slovackoj i uopste okruzenju ali ipak je zanimljivo primetiti da je najveca madjarska zajednica u rasejanju ona u americi gde ih ima preko milion & half. takodje, ako je verovati wikipediji vise madjara ima kanadski nego srpski pasos. verujem da je politicki pattern madjarske emigracije u amerikama slican onom kod srba i hrvata odnosno naklonjen krajnje desnom nacionalizmu.

Edited by kim_philby
Link to comment
verujem da je politicki pattern madjarske emigracije u amerikama slican onom kod srba i hrvata odnosno naklonjen krajnje desnom nacionalizmu.
Na osnovu cega to verujes? Kod Srba i Hrvata taj pattern je uslovljen cinjenicom da je emigracija dobrim delom bila posleratna, dakle antikomunisticka i cesto nacionalisticka. Za razliku od toga, Madjari mislim da imaju nesto duzu istoriju masivnije imigracije po Amerikama...
Link to comment
Na osnovu cega to verujes? Kod Srba i Hrvata taj pattern je uslovljen cinjenicom da je emigracija dobrim delom bila posleratna, dakle antikomunisticka i cesto nacionalisticka. Za razliku od toga, Madjari mislim da imaju nesto duzu istoriju masivnije imigracije po Amerikama...
Na osnovu toga što su Sovjeti ušli u Mađarsku koja je imala fašistički sistem a nisu sve ohvatali i potamanili, što implicira da se gro njih izvukao? I kod njih se bežalo pred komunistima, dakle svi preduslovi za radikalizaciju emigracije (koja dabome jeste nešto dugotrajnija i nekada nije bila uslovljena nacionalizmom) su tu, baš kao i sa hrvatskom i srpskom emigracijom, koja je nekada išla trbuhom za kruhom iz sirotinjskih krajeva... Edited by Filipenko
Link to comment
tacno je da je ovaj orbanov potez prvenstveno namenjen namigivanju ka autohtonoj madjarskoj manjini u rumuniji, srbiji, slovackoj i uopste okruzenju ali ipak je zanimljivo primetiti da je najveca madjarska zajednica u rasejanju ona u americi gde ih ima preko milion & half.
po orbanovom zakonu o madjarskom drzavljanstvu nije neophodno biti etnicki madjar da bi se ono dobilo - dovoljno je imati jednog pretka bilo koje nacionalnosti sa teritorije madjarskog dela KuK (dakle izuzimajuci bosanski kondominijum) i znati madjarski da bi se uslo u proceduru. cak stavise, ako je neko bio etnicki madjar koji je ziveo s onu stranu dunava i save, u srbiji proper - a bilo ih je - njemu ovo nista ne znaci.
Link to comment
Na osnovu toga što su Sovjeti ušli u Mađarsku koja je imala fašistički sistem a nisu sve ohvatali i potamanili, što implicira da se gro njih izvukao? I kod njih se bežalo pred komunistima, dakle svi preduslovi za radikalizaciju emigracije (koja dabome jeste nešto dugotrajnija i nekada nije bila uslovljena nacionalizmom) su tu, baš kao i sa hrvatskom i srpskom emigracijom, koja je nekada išla trbuhom za kruhom iz sirotinjskih krajeva...
1 прича коју Орбановци протурају као историјску чињеницу, између осталог и у музеју Terrorhaza посвећеном жртвама фашистичког и комунистичког терора, јесте да су непохватани и непотамањени фашисти (Стреласти крстови, прије свега) прешли у црвено и постали ударна игла новог режима радећи за АВХ, односно мађарску Удбу.
Link to comment

O da. Kada sam bio u Pešti, vodiči su se prosto utrkivali da nam objašnjavaju da je to sve isto, čak da su se Sovjeti ugledali na naciste. Kada sam dao primedbu da je u mojoj zemlji, jelte, bila praksa komunista da naciste i fašiste ubijaju na istim mestima gde su ovi ubijali svoje žrtve, da su zato zatvori i logori koje su fašovi kreirali radili još neko vreme, te da je to pravedno™ i da je verovatno isti princip bio i kod njih, a ne da je razlog bio što su se "komunisti ugledali na fašiste", vodiči su podobijali srčane udare. Izvesna gospođa Agnes je išla toliko daleko da me je ostatak puta nazivala komunistom (talk about customer service...), valjda misleći da će mi to smetati. Drugi su krenuli da mi pričaju o lepim pravoslavnim crkvama Pešte i o tome da imaju puno prijatelja u Sent Andreji. Dok ih nisam zamolio da me odvedu do obližnje opere, jer me pravoslavne crkve prate ceo život da mi se posade ispred kuće, bez obzira govorimo li o Krajini, Šumadiji ili Beogradu.

Edited by Filipenko
Link to comment
Izvesna gospođa Agnes je išla toliko daleko da me je ostatak puta nazivala komunistom (talk about customer service...), valjda misleći da će mi to smetati.
fakat filipe, ti si njima nedokucivi ideoloski hibrid. to kod njih ne postoji :D
Link to comment
  • 1 month later...

Nije Mađarska ali je blizu. Prebacite ako postoji neki bolji topik.http://www.euractiv....slo-news-531952

Marian Kotleba, a far-right politician notorious for his anti-Roma rhetoric and appearances in a Nazi-style uniform, has won the local election in the Banská Bystrica region of Slovakia by 55.5%, sending a shockwave to the political class ahead of the European elections.Kotleba has a range of controversial views: he considers NATO a terrorist organisation; he has been arrested for hate speech against the country's large and impoverished Roma minority; and he has in the past denied the Holocaust.He is also a trenchant Eurosceptic, believing that Slovakia should dump the euro currency.The 36-year-old has also spoken warmly about former President Jozef Tiso, who agreed to send tens of thousands of Jews to Nazi death camps during World War II. He recently traded in his Nazi-style uniform for a suit and used the fallout from the economic slowdown to lash out at the Roma community.Kotleba won in the election for governor of the Banská Bystrica region in a run-off, beating the ruling party centre-left Smer party's candidate, incumbent Vladimír Maňka, leaving most of the country frozen in disbelief, according to the Slovak Spectator.
Edited by pacey defender
Link to comment
Nije Mađarska ali je blizu. Prebacite ako postoji neki bolji topik.http://www.euractiv....slo-news-531952
The 36-year-old has also spoken warmly about former President Jozef Tiso, who agreed to send tens of thousands of Jews to Nazi death camps during World War II. He recently traded in his Nazi-style uniform for a suit and used the fallout from the economic slowdown to lash out at the Roma community.
Topik je taman za ovo. Mogao bi Kotleba da poput svog ljubimca Tise prepusti madjarskim drugarima citavu juznu Slovacku, svi srecni, svi zadovoljni.
Link to comment

To su Horní Uhry, može ovdje. Inače Češka je za dom spremna, Uspjeh Kotlebi je izazvao veliku euforiju na naci sceni, hvale se i da je pohode protiv Roma prepisao od njih.

Link to comment

Meni je inače super šizofrenija među srpskim nacionalistima po pitanju Orbana (Joda je primetio sličnu stvar na drugom topiku). Čas im je super, i oduševljeni su njim, a čas histerišu da će da im otme Vojvodinu. Why, oh why can't all bigots just get along?

Edited by Syme
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...