Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

U velikoj nadi da će topik pretežno biti za vesti i analize, a manje za Podguzne američke muve, jedva čekate nove ekspolozije / Šta je Srbende, ljubite li Ahmadinedžadovu sliku svako jutro sad kad vam je omiljeni pukovnik crko
Ahmadinedžad nije podržavao Miloševića niti ga nazivao faktorom mira i stabilnosti.
Link to comment
Pa sad, Iran direktno ne napada nikog nego indirektno. Finansiraju sve terorističke organizacije, pogotovo Hezbolah i Hamas. A u Afganistanu pomažu svoje igrače.
Iranci ne zapocinju ratove i ne ulaze u frku bez potrebe. u Libanu su podrzali siitsku miliciju nakon izraelske invazije, u Iraku podrzali siite nakon americke invazije, dok su Hamas i Sirija takticki saveznici protiv zajednickog neprijatelja.u Afganu su bili i vise nego spremni da saradjuju sa Amerima, obzirom da su im se tu interesi poklopili. nakon sto su Ameri odlucili da oslobode Irak i poceli da brbljaju o oslobadjanju Teherana, Iranci su naravno poceli da potkopavati Amere u Afganu. sto je potpuno logicna i smislena odluka, nemaju niti jedan valjani razlog da pomazu Amerima dok im ovi rade o glavi.smradna vlast. galame i prodaju jeftin populizam. kako bilo, u spoljnoj politici, oprezni i podmukli realpolitik.
Highlight je i neverovatni intervju sa čovekom koji je vratio diplomantske odnose sa Amerikom, Mohamedom Hatamijem. On je pokušao da normalizuje odnose sa Amerikom i zapadom, koristeći tzv. dijalog kultura, kada su amerikanci poslali nekog rvača i to je bio okidač za početak normalizacije i pregovora.
Hatami je postigao dogovor sa EU (2004-e), po kojem su Iranci privremeno zaustavili proces obogacivanja uranijuma. po tom dogovoru, EU se obavezala da garantuje Irancima da mogu da koriste uranijum u mirnodopske svrhe.Hatami je svoj deo dogovora ispostovao, EU nije. dobrim delom pod uticajem US&UK budala koji su tripovali kako "svi zele u Bagdad, pravi smekeri zele u Teheran."nakon toga, Iranci na rec ne veruju, vec traze cvrste garancije. pokusaj pruzanja cvrstih garancija obema stranama je bio sporazum koji su Iranci postigli sa Turskom i Brazilom, obzirom da se racunalo da bi potonje dve drzave predstavljale pouzdane posrednike. Iran had tried the conciliatory approach. For over seven months, from mid-November 2004 through July 2005, it suspended its preparations to enrich uranium, as its interlocutors had demanded, but the result was simply more demands. European negotiators persisted in asking Iran “not to pursue fuel cycle activities other than the construction and operation of light water power and research reactors,” and to acquire reactor fuel abroad, in essence denying Iran its treaty rights to develop mastery of the nuclear fuel cycle itself. These demands were little but the Bush administration’s iron fist in Europe’s velvet glove. The West, it appeared, would not budge as long as Iran played nice. The decision to lift suspension was made during the last days of the Khatami presidency -- in a meeting announced to have included all the post-revolutionary executives of the Islamic Republic, among them former Prime Minister Mousavi. Edited by Gandalf
Link to comment
IAEA Director General-designate Yukiya Amano thanked the U.S. for having supported his candidacy and took pains to emphasize his support for U.S. strategic objectives for the Agency.Amano reminded Ambassador on several occasions that he would need to make concessions to the G-77, which correctly required him to be fair-minded and independent, but that he was solidly in the U.S. court on every key strategic decision, from high-level personnel appointments to the handling of Iran's alleged nuclear weapons program. Edited by Gandalf
Link to comment
Како тврди „Тајмс”, директор ИАЕА Јукија Амано пре 11 дана је са налазима новог извештаја упознао Савет за националну безбедност, мада се напомиње да „администрација одбија да потврди да је Амано уопште ушао у Белу кућу” (где је седиште и Савета).
Covek je sluzbenik WH-a, jbt, kakva crna medjunarodna agencija! Sad ocekujem da za jedno 20 godina, kad sazna za ovo, Voja Kostunica izda jedno saopstenje o krsenju medjunarodnog prava i prekoracenju ovlascenja direktora jedne medjunarodne agencije.
Link to comment

Ako izraelsko vazduhoplovstvo jednog dana i bude napalo Iran, to sigurno neće uslediti nakon desetodnevne najave po medijima, štaviše. Osim u slučaju nekog velikog terorističkog napada na Zapadu, za koji bi bio optužen Iran.Inače, u kontekstu onoga što je Sanchez rekao (da svako može doći do Bombe ako se dovoljno potrudi), i pošto vidim da postoji forumska struja koja bi u potpunosti razumela sve što Izrael eventualno odluči da uradi - da li bi neko mogao da mi elaborira zbog čega Iran ne sme da ima Bombu? Ono, sme Pakistan u kojem se krio McLaden i čije bezbednosne strukture naširoko pomažu regionalni i međunarodni terorizam, ali ne sme Iran? Šta, odjednom smo postali zabrinuti za teritorijalni integritet manjih suseda Irana, koji bi mogao biti ugrožen teheranskom hegemonijom iza koje bi stajala Bomba? Ili smo odjednom pali s kruške pa verujemo da Iran pravi Bombu jer jedva čeka da je šibne na Izrael? Ja razumem da američki i izraelski stratezi ne dopuštaju ni promil mogućnosti da se Iran nuklearno naoruža, ali ne vidim zašto bi njihova Bomba bila trn u oku srpskim forumskim stratezima (SFS).

Edited by beowl
Link to comment
... i pošto vidim da postoji forumska struja koja bi u potpunosti razumela sve što Izrael eventualno odluči da uradi - da li bi neko mogao da mi elaborira zbog čega Iran ne sme da ima Bombu?... Ja razumem da američki i izraelski stratezi ne dopuštaju ni promil mogućnosti da se Iran nuklearno naoruža, ali ne vidim zašto bi njihova Bomba bila trn u oku srpskim forumskim stratezima (SFS).
Pitanje je potpuno ideolosko, otud je i Marvin stavio veto na ideologiju na samom pocetku topika. E sad - kako samo linkovati informacije i kako komentarisati bez ideoloske vizure, nejasno je.Ja komentarisao dogadjaje u Libiji iz gradjanske, liberalne vizure, optuzen sam da sam Gadafijev obozavatelj. Optuzili su me oni koji podrzavaju militantni fasizam SAD, bas kao i na ovom topiku.Bolje mi je da citam s vremena na vreme i nerviram se nad potpuno izokrenutom odbranom "gradjanskih sloboda". Slazem se sa Marvinom, ovde je rasprava nemoguca, davajte dakle linkove.
Link to comment

Ne mislim da je rasprava nemoguća, ali je suviše da još jedan topic zatrpaš otkrivanjem tople vode da velike sile imaju svoje interese i nisu baš fer u njihovom ostvarivanju.

Link to comment
Inače, u kontekstu onoga što je Sanchez rekao (da svako može doći do Bombe ako se dovoljno potrudi), i pošto vidim da postoji forumska struja koja bi u potpunosti razumela sve što Izrael eventualno odluči da uradi - da li bi neko mogao da mi elaborira zbog čega Iran ne sme da ima Bombu? Ono, sme Pakistan u kojem se krio McLaden i čije bezbednosne strukture naširoko pomažu regionalni i međunarodni terorizam, ali ne sme Iran? Šta, odjednom smo postali zabrinuti za teritorijalni integritet manjih suseda Irana, koji bi mogao biti ugrožen teheranskom hegemonijom iza koje bi stajala Bomba? Ili smo odjednom pali s kruške pa verujemo da Iran pravi Bombu jer jedva čeka da je šibne na Izrael? Ja razumem da američki i izraelski stratezi™ ne dopuštaju ni promil mogućnosti da se Iran nuklearno naoruža, ali ne vidim zašto bi njihova Bomba bila trn u oku srpskim forumskim stratezima (SFS™).
Verujem /nadam se/ da nisi mislio na mene zbog onog "Izrael i USA svakako neće dozvoliti da Iran ima bombu, nisu blesavi" ili nešto slično što sam napisao, ali ja lično uopšte ne ulazim u etička i filozofska pitanja koja postavljaš. Ona u svakom slučaju jesu dobra, na mnoga od njih bih verovatno zapravo odgovorio nešto tipa "U pravu si, zašto Iran ne bi smeo da ima nuklearno oružje?" kada bih želeo da povedem razgovor u tom smeru.A ne želim, jer meni lično, ti razgovori nisu preterano zanimljivi. U prošlosti i jesu bili, ali nakon 10+ godina praćenja internet diskusija, pročitao sam ih previše. Ne sporim da bi bio gušt čitati odmereno napisana mišljenja na tu temu, ali znamo i ti i ja da bi tu takvih bilo vrlo malo, pre nego što kažemo "Godwin" tu bi se iskristalizovale matrice zastupljene našim ličnim afinitetima i emocijama oko geopolitike (mrzim li tu reč...) zasnovane na tisuću drugih faktora, od opravdanosti/umešanosti svakoga u Hrvatske, Oluje, Bosne, '99-te, Palestine, Izrela, Iraka, Libije, Vijetnama, Folklanda, Jorktauna. Povukle bi se stare linije sukoba i sve bi se brzo svelo na ono što smo već videli stotine puta. Najmanje bi se pričalo o samoj temi, bilo bi svega počev od (razumljivih) simpatija prema Palestini, ogorčenosti zbog bahatosti (blaga reč!) Izreala i velikog tatice Amerike koja ima toliko putera na glavi, i sa druge strane standardnih (i tačnih) odgovora da svetsku politiku kroje interesi, a ne subjektivna poimanja pravde i istine.Tako kad ja kažem nešto "Izrael nema šanse da dozvoli da Iran ima nuklearno naoružanje", ja se pre igram kafanskih razgovora "Šta će sutra da bidne" stavljajući se u cipele nekoga u Izraelu ko se pita za tako nešto. Uopšte ne izražavam sopstveni stav jer je on savršeno nebitan, to što ja mislim o ponašanju i aferama države Izrael neće nikako sprečiti izraelski kabinet da kaže "Bomb the fuckers? Liiiike!" ako je Iran zaista na stopu od završetka programa. Isto kao što i ako kažem "Jednog dana, samo je pitanje vremena, jedan terorista hoće prokrijumčariti atomsku ili manju dirty bomb do Tel Aviva" ne znači nimalo da se radujem takvoj mogućoj slici.
Link to comment
Ne mislim da je rasprava nemoguća, ali je suviše da još jedan topic zatrpaš otkrivanjem tople vode da velike sile imaju svoje interese i nisu baš fer u njihovom ostvarivanju.
Zapravo, to jest topla voda, ali dok god se u zapadnim medijima kao aksiom uzima da Iran ne sme da ima bombu i da to automatski povlaci rat, to se pitanje mora postaviti.
Link to comment

Opravdanog razloga da se Iran bombarduje sada nema. Lijepo je ranije napisano da bi šteta od takvog nečega bila ogromna. Iran bi na jedan bi se zatvorio Hormuški prolaz i cijena nafte bi skočila u nebesa. Za takvo nešto im je dovoljno par protivbrodskih raketa, a imaju oni toga, volja da potope dva tankera i to je to, blokada i eksplozija haosa na bliskom istoku, posto Saudijska Arabija, na primjer, ne bi mirno gledala kako im gore tankeri. To je, po zapad (tačnije, po čitav svijet osim Rusije), mnogo opasniji scenario od samog posjedovanja atomske bombe, najviše zbog ionako krhke ekonomije.Iran sa Bombom ima sve navedene mogućnosti ucjene plus što će imati bombu. Naravno, neće je nikad upotrebiti. Upotreba bi značila da Irana neće biti. Pretnje sa njom, kao i antisemitizam i sve slične budalaštine su Ahmadinedžadova demagogija za unutrašnje potrebe. On ima sasvim ozbiljnu opoziciju u zemlji, ogromne ekonomske probleme koje ne uspijevaju riješiti. Stara priča, bla bla.Moje neko mišljenje je da je to izraelska igra kako bi rješenje za Palestinu njima više odgovaralo, i da tu treba tražiti pravi razlog. Njima vrijeme polako ali sigurno ističe. Amerikanci su u šahu. Sa jedne strane imaju scenario opšteg haosa a sa druge postepeno puštanje Izraela niz vodu.

Link to comment
Zapravo, to jest topla voda, ali dok god se u zapadnim medijima kao aksiom uzima da Iran ne sme da ima bombu i da to automatski povlaci rat, to se pitanje mora postaviti.
kako da kazem nije Zapad terao Ahmadinedzada da pravi konferenciju negatora holokausta i da poredi Izrael sa kancerogenim tkivom koja se mora iseci. da zivim u Izraelu i da to cujem, ne bih, sto kaze Dig, imao ni milisekundu dileme oko toga kako da se postavim prema iranskom nuklearnom programu.
Link to comment
Ako izraelsko vazduhoplovstvo jednog dana i bude napalo Iran, to sigurno neće uslediti nakon desetodnevne najave po medijima, štaviše. Osim u slučaju nekog velikog terorističkog napada na Zapadu, za koji bi bio optužen Iran.Inače, u kontekstu onoga što je Sanchez rekao (da svako može doći do Bombe ako se dovoljno potrudi), i pošto vidim da postoji forumska struja koja bi u potpunosti razumela sve što Izrael eventualno odluči da uradi - da li bi neko mogao da mi elaborira zbog čega Iran ne sme da ima Bombu? Ono, sme Pakistan u kojem se krio McLaden i čije bezbednosne strukture naširoko pomažu regionalni i međunarodni terorizam, ali ne sme Iran? Šta, odjednom smo postali zabrinuti za teritorijalni integritet manjih suseda Irana, koji bi mogao biti ugrožen teheranskom hegemonijom iza koje bi stajala Bomba? Ili smo odjednom pali s kruške pa verujemo da Iran pravi Bombu jer jedva čeka da je šibne na Izrael? Ja razumem da američki i izraelski stratezi™ ne dopuštaju ni promil mogućnosti da se Iran nuklearno naoruža, ali ne vidim zašto bi njihova Bomba bila trn u oku srpskim forumskim stratezima (SFS™).
Види, ups chirilica :s_c:..., dakle, svet se malo izmenio u zadnjih 5.000 godina od nastanka prvih "drzava". Otkrica ili usvajanja novih vojnih tehnologija su male zemlje pretvarale u velike sile i obratno. Ulaskom u klub nuklearnih sila, moc na svetskoj sceni raste do nezamislivih granica. Narocito ako ti se doktrina inace zasniva na odvracanju protivnika, a ne na njihovom napadanju. Racionalno ponasanje sa bombom u dzepu ti donosi sigurnost da te nijedna velika sila nece pregaziti kad joj se cefne da ti uzme neki resurs, ili da ti okrnji dodatno suverenitet. (JBT je godinama prema viziji™ Paje Savica pokusavao da nas utera u taj klub iz tih razloga - idiotska ideja, naravno, koja je vise hranila sujetu Savica, nego sto je bila korisna za bilo sta drugo, jer je za pravljenje bombe potrebno mnooooogoooo para, ili u prevodu: nije tacno da bombu moze da napravi bas svako). Ali, kao sto rekoh, svet se malo promenio. Kao sto je proizvodnja turskog luka bila strogo cuvana tajna (toliko stroga da se ni danas ne zna kako se tacno pravio taj kompozitni luk koji je bacao strele neverovatnih 800-900 metara, duplo dalje nego bilo koji poznati luk u istoriji), tako je danas zabranjeno voce imati nuke. Zasto bi USA dozvolile, a njima oruzije ne sluzi za odvracanje pretnji, da neko postane ravnopravan? Jos ako je taj u prvih 5 po rezervama nafte, koje su jedno 10 puta vece od sopstvenih...Jasan je i pogled Izraela: u potencijalnom buducem sukobu sa nekom arapskom zemljom Izrael bi u slucaju vojne katastrofe (iako je to vrlo malo verovatno, sto se kroz istoriju i pokazalo) potegao nuklearni arsenal kao argument. Ali sta se desava ako iza Sirije, na primer, stane Iran sa svojim nuklearnim arsenalom?S druge strane Rusija (SSSR) nema aspiracije prema teritorijama sa kojima se ne granici. Jerbo ima resurse, pa su im Gruzije i Cecenije potrebne za odbranu granica. Gde vise da se siri sila koja poseduje onoliko? Iranski nuklearni program ih nikako ne ugrozava, a predstavlja smetnju konkurenciji. Rezultat je prodaja tehnologije i znanja Irancima. Manje vise vazi i za ostale clanove kluba, s tim sto su nekima od njih resursi daleko manji od Ruskih, ali nemaju aspiracije da prisvoje Iranske. Poredjenje sa Pakistanom je izlisno - pa Saudijska Arabija i Bahrein su deveti krug pakla u odnosu na Libiju ili Siriju (da ne pricam Egipat) pa su opet verni saveznici. Sta vise SA jos otvorenije od Pakistana finansira i na sve druge nacine pomaze terorsiticke organizacije i muslimanske oruxane formacije po ratovima diljem sveta. Iran je zaista po tom pitanju mala maca. Dakle, nema tu moralnih dilema ili pitanja prava na nesto. Ratove niko nije pocinjao zbog pravde, ljubavi i mira, zar ne?
Link to comment
kako da kazem nije Zapad terao Ahmadinedzada da pravi konferenciju negatora holokausta i da poredi Izrael sa kancerogenim tkivom koja se mora iseci. da zivim u Izraelu i da to cujem, ne bih, sto kaze Dig, imao ni milisekundu dileme oko toga kako da se postavim prema iranskom nuklearnom programu.
Ma daj, ti stvarno mislis da izrael vode ljudi poput Borisa Tadica i Ivice Dacica, pa veruju u sve sto neko od politicara prica sa govornice za potrebe PR-a? Nedzine price su za njih luk i voda. On je prolazan, predsednik, sutra ajatole rese da ga nema na izbornim listam i cao. Njima je bomba u Iranskim rukama jednostavno oduzimanje dame viska, koju sad imaju. Niko ozbiljan ni ne pomislja da ce Iran, kad napravi bombu, prvog sledeceg jutra istu testirati nad Tel-Avivom. Na stranu sto bi bacanjem bombe na bilo koji deo Izraela upropastio bar podjednak broj arapa muslimana kao i Jevreja (osim ako se ne odlucis za neke selendre po Negevu. Nema velikog Izraelskog grada koji je na vise od 50 km od muslimanksih naselja. Da ne zaboravimo kontaminaciju celog bliskog istoka. I, naravno, da ne zaboravimo da nakon toga Iran prestaje da postoji zauvek, posto verujem da bi odmazda medjunarodne zajednice™ bila momentalna i radikalna.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...