Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Hvala ti @Tsai na trudu.

Ja ne razumem engleski tako dobro da bih čitala u cugu, a tek govorni, tu tek imam problem. Zato ti hvala još jednom.

 

Meni je takođe potpuno neshvatljiva potreba da sa sobom povučeš nevine ljude. Takvi bi, da su u mogućnosti povukli celu planetu u ambis. Neverovatne patologije. Baš jezivo 

Link to comment
On 13.12.2022. at 15:23, Tsai said:

@dùda

Pa u sustini slicno onom tekstu kojeg je Frile okacio, s tim sto ovaj lik odbacuje jednu po jednu pretpostavku i objasnjava zasto su neverovatne (pozar (avion ne bi leteo jos 6 sati nakon pozara), hipoksija (ako su svi onesposobljeni, ko je upravljavo avionom rucno) i dolazi do zakljucka da je jedina moguca opcija da je neko svesno upravljao avionom do samoga kraja (pilot ili kopilot, najverovatnije pilot).

 

Dakle neko iz kokpita iskljucuje transponder u najpogodnijem trenutku za avion da nestane (izmedju dva vazdusna prostora Malezije i Vijetnama gde jedni misle da se javio drugima i obratno). Nakon toga pravi nagli zaokret za 180 stepeni (za koji je utvrdjeno da ne moze autopilot da izvede zbog prevelikog nagiba (dakle mora rucno) i onda upravlja avionom izmedju vazdusnog prostora Malezije i Tajlanda opet racunajuci na to da ce jedni da misle da je u kontaktu sa drugima i opet prolazi nezapazen. Tokom tog zaokreta najverovatnije iskljucuje sva svetla u kabini i pritiska dugme za dekompresiju i svi putnici i posada, cak i oni koji uspeju da stave maske imaju svega 15ak minuta kiseonika a nakon toga cao zdravo (pre toga je morao da istera kopilota iz kokpita, ali postoji hiljadu nacina da se to uradi, plus je kopilotu bio idol jer je bio iskusan pilot i smeker, dovoljno je bilo da ga nesto zamoli da mu donese i da se zakljuca u kokpit i da ne pusta nikoga). Potom izbija na more gde se opet krece po obodima vazdusnih prostora i na kraju pravi finalno skretanje ka jugu bukvalno ka najdubljem delu indijskog okeana (Diamantina Deep). Ali onaj deo koji je najjeziviji je sto ovaj lik na osnovu delova koji su pronadjeni na Mauricijusu zakljucuje da je pilot upravljao avionom do samog kraja, i kad je nestalo goriva da je koristio glajd mod da bi ga spustio u okean u jednom komadu (da padne na dno okeana i da ga niko nikad ne pronadje), a da se ne raspadne u milion delova ako padne samo kao kamen sa neba. Dakle masovno ubistvo i samoubistvo, s tim sto se za motiv jos uvek sa sigurnoscu ne zna. Spekulise se takodje da malezijska vlada zna mnogo vise o ovome i da verovatno postoje i nepobitni dokazi da je u pitanju samoubistvo pilota ali da iz razloga da bi zastitili ugled kompanije, drzave a i izbegli placanje milionskih odsteta, jednostavno zataskavaju stvari. U flight simulatoru ovog pilota je nadjena ruta (prethodno obrisana sa hard diska) koja je maltene ista ovoj kojom je avion ishao. Meni je najjezivija u celoj prici (pod uslovom da je istina, a definitivno je po Okamu ubedljivo najlogicniji i najrealniji ishod) ta sistematicna resenost i detaljno planiranje odvodjenja toliko ljudi u smrt. Vec nekoliko dana sam pod jakim utiskom

isto. od kada sam pročitala onaj prvi tekst, ne mogu da se otresem te priče. 

 

ono što mi nikako ne ide u glavu je upravo to detaljno planiranje, sistematičnost i komplikovanost cele akcije. u smislu, čemu ta vratolomija sa u-turnom i odlazak u beskraj vodene pustinje? ako je već hteo da sruši avion, zašto to nije uradio iznad kineskog mora, ili bilo gde? mogao je da se zabije u neku planinu, kao onaj swissair. ovo je previše komplikovano i zahteva detaljno planiranje, a nema nikakvog smisla. 

što me navodi na pomisao - šta ako nije samoubistvo? šta ako je pilot, ili ko je već, hteo samo da nestane iz nekog razloga? da li može nekako da se iskoči iz tog aviona? npr. onda kada su leteli nazad iznad kopna (prešli su i iznad njegovog rodnog mesta).

u nekoj od analiza je pisalo da u-turn nije mogao da se izvede autopilotom, ali da je sve ostalo moglo. čini se da mu je bilo naročito važno da avion nikada ne bude pronađen, ne razumem inače zašto je morao da ide do sred ind. okeana. možda da se ne nađu crne kutije, ili da se ne otkrije da neko nedostaje među žrtvama... možda je imao i saučesnika na letu...

verovatno lupetam, ali ne znam... nije mi logično. 

Link to comment

Previše lako usvajate teoriju o poludelom pilotu. Prvo, za nju ne postoje dokazi nego samo pretpostavke i okamove oštrice a to je malkice nedovoljno da se cela ova priča odmota. Drugo, pilota su dva a ne jedan, i ne postoji “hiljadu načina” da onog drugog izbaciš iz kabine. Zapravo ne postoji nijedan način osim grubog kršenja procedura, što je naravno moguće ali opet zahteva neki dokaz a ne: “ma bio mu je idol, ovaj je trebalo samo da ga pošalje napolje po burek i mali bi izašao bez da išta pita”. Treće, isključivanje transpondera pravi problem za FlightRadar servis i OSINT ekipu sa tvitera, ali ne pravi nikakav problem za civilne i vojne radare koji ga i dalje lepo vide.

 

Ovaj avion je napustio svoj kurs i zatim se iskrao iz jednog od najgušćih civilnih koridora na svetu, a da vazduhoplovne i vojne vlasti tri zemlje (Tajland, Malezija, Indonezija) nemaju nikakvo objašnjenje za svoje reakcije tj. potpuno odsustvo istih. “Šta ste radili kada ste ga videli kako bez transpondera napušta kurs i šetka se tamo gde nije bio najavljen i nije trebalo da bude?  - Paa, ništa specijalno, gledali smo neidentifikovanu grdosiju na ekranu, mislili da je sigurno nešto regularno, čekali da izadje iz našeg VaP i postane tudja briga. Ili da naprosto nestane sa radara.” I to su uradile tri zemlje i tri vojske.

 

Previše je tu pitanja da bi se na sve njih odgovaralo okamovom oštricom, koja je pri tome podsvesno uperena u nešto što je mozgu najlakše da prihvati kao objašnjenje.

  • +1 3
Link to comment

Ili da uprostim. Svemoćni Okam kaže da je ovo bio plan ludog pilota:

 

- rešim kopilota (ubijem ili nekako izbacim iz kokpita)

- rešim ostale (isključim kiseonik)

- prošetam se kroz tri VaP bez najave i identifikacije, a da me niko ne pita za zdravlje ili nedajbože podigne avijaciju da me identifikuje (ovo sam isplanirao, znači sigurno će biti tako)

- bez ijednog problema dodjem do otvorenog okeana i onda dalje po planu

 

Ništa nije nemoguće ali ja bih ipak neki materijalni dokaz pre nego što ovo gore uklešemo u kamen.

  • +1 3
Link to comment

Ono što je meni znimljiovo je, i krši se sa mojom logikom kako zamišljam da svet funkcioniše,  je to kako ne postoji nijedan jebeni satelit koji snima to područije?

 

Ja sam bio ubeđen da USA sigurno, a i Rusi i Kinezi verovatno imaju neke satelite koji nadzitu manje/više celu planetu 24/7... Ok, jasno mi je da neće slikati jebeni indijski okean, ali da će slikati Malezijsko kopno i okolo, to ima smisla zar ne? I ne  postoji ni jedan jedni satelistki snimak sa tim avionom na njemu? Meni to jako čudno...

 

Link to comment

Satelit prodje u odredjenom trenutku, po odredjenoj putanji i veoma brzo. I snima šta u tom trenutku ima dole na terenu, ne lovi neidentifikovane letelice, to je nemoguće. Ljudi previše mistifikuju mogućnosti satelita. Oni vide svašta ali ne vide sve. A i to svašta mora da bude stacionarno tj. na zemlji, a ne u letu.

 

Letelice se najbolje otkrivaju i prate radarima.

Link to comment
20 minutes ago, Redoran said:

Ovaj avion je napustio svoj kurs i zatim se iskrao iz jednog od najgušćih civilnih koridora na svetu, a da vazduhoplovne i vojne vlasti tri zemlje (Tajland, Malezija, Indonezija) nemaju nikakvo objašnjenje za svoje reakcije tj. potpuno odsustvo istih. “Šta ste radili kada ste ga videli kako bez transpondera napušta kurs


Misliš da za Malezijskim vojnim radarom (koji je poslednji registrovao avion) svo vreme sede ljudi što netremice gledaju svaki avion, identifikuju ga, i proveravaju da li prati kus?
Nešto o tome govori odbijanje Malezijskih vlasti da komentarišu nereagovanje svoje posade za radarom. Verovatno su prosto otaljavali posao.
 

Naprotiv, kad su lude teorije u pitanju, baš tada ostaje Okam. 

Pilot je survao avion, a kako je to tačno uradio - naravno može samo da se pretpostavlja. 
Ja recimo pretpostavljam da je imao i alternativu za slučaj da neki od međukoraka prođe mimo plana: da jednostavno zabije avion pravo dole, umesto da leti dok ne "nestane" negde nad Indijskim okeanom.

 

Što se tiče samoubica - zašto ovako a ne onako - ima ih raznih: neko se raznese ručnom bombom na sred seoske raskrsnice, a neko se obesi u planini da ga nikad ne nađu.
 

 

6 minutes ago, radisa said:

Ja sam bio ubeđen da USA sigurno, a i Rusi i Kinezi verovatno imaju neke satelite koji nadzitu manje/više celu planetu 24/7... Ok, jasno mi je da neće slikati jebeni indijski okean, ali da će slikati Malezijsko kopno i okolo, to ima smisla zar ne? I ne  postoji ni jedan jedni satelistki snimak sa tim avionom na njemu? Meni to jako čudno...


Pa imaš onoliko odgovora na ovo pitanje po internetu: satelitsko snimanje/praćenje ne funkcioniše onako kao zamišljaš/zamišljamo. Svet je prevelik, satelita premalo. Nisu to gradske raskrsnice gde na svakom ćošku imaš kameru.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
31 minutes ago, Redoran said:

- rešim kopilota (ubijem ili nekako izbacim iz kokpita)

- rešim ostale (isključim kiseonik)

- prošetam se kroz tri VaP bez najave i identifikacije, a da me niko ne pita za zdravlje ili nedajbože podigne avijaciju da me identifikuje (ovo sam isplanirao, znači sigurno će biti tako)

- bez ijednog problema dodjem do otvorenog okeana i onda dalje po planu

 

Ove dve zadnje stavke su verovatno opcione. Sasvim je moguće da je lik rešio da sjebe sebe, putnike i avion ovako ili onako, i da mu je očiglednim javašlukom kontrola letova i vojski pošlo za rukom da bude sve kako je zamislio i isprobavao na Flight simulatoru.

Edited by vememah
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Frile said:


Misliš da za Malezijskim vojnim radarom (koji je poslednji registrovao avion) svo vreme sede ljudi što netremice gledaju svaki avion, identifikuju ga, i proveravaju da li prati kus?
Nešto o tome govori odbijanje Malezijskih vlasti da komentarišu nereagovanje svoje posade za radarom. Verovatno su prosto otaljavali posao.

 

Poslednji primarni radarski kontakt je bio izmedju Indonezije i Tajlanda, bliže Indoneziji ali opet u tački gde su ga obe vojske morale videti, a ni Malezija nije bila previše daleko. Prethodno je preleteo popreko Malezije nakon što je isključio transponder i potpuno okrenuo kurs, a da Malezija nije ništa preduzela niti je obavestila Tajland i Indoneziju da prema njima ide rogue aircraft. Svi su oni imali spisak najavljenih prolazaka kroz svoje VaP i medjunarodne koridore, i svi su iskulirali putnički avion koji je bez ikakvog objašnjenja prekinuo komunikaciju i napustio svoj kurs. 

 

Ne bih ja tu ništa klesao u kamen bez CVR kutije.

  • +1 1
Link to comment

Pa nije uklesano u kamen, ali je najverovatnije.
T.j. sigurno je da je neko svesno upravljao avionom, najverovatnije je to bio baš pilot.

 

imaš odogovore za vojni radar:


Ono prvo naglo skretanje sa planiranog pravca za Peking navodno jeste primećeno od strane Tajlanskog vojnog radara

 

Quote

(Indeed, this is what happened: Thai military controllers saw the plane but assumed Malaysia was handling it; Malaysian military controllers, on the other hand, probably weren’t paying attention at all.)

 

Poslednje skretanje, ka indijskom okeanu, desilo se u prostoru van dometa vojnih radara Malezije i Indonezije, a unutar koridora kojim leti gomila civilnih aviona. To drugo skretanje niko nije detektovao.

Zaključak

 

Quote

The official report also did its best to paper over a number of failings that contributed to the plane not being found. In addition to the long delay in informing authorities — caused by missteps at the Kuala Lumpur and Ho Chi Minh City control centers, as well as at Malaysia Airlines — criticism should have been levied at the Malaysian military. Why didn’t they intercept the unidentified aircraft as it was crossing the north of the country? The military claimed it was because the plane wasn’t a threat. But how could they have known that unless they had identified it as MH370, rather than a foreign incursion? And if they had identified it as MH370, why didn’t they tell anyone until days after the crash? The most likely explanation was that the military simply wasn’t monitoring its own radar at the time that the plane flew through Malaysian airspace. But admitting this would expose a massive security vulnerability by revealing Malaysia’s military to be dangerously incompetent. Probably for national security reasons, the official report had nothing to say about this at all.

 

Tajlanski radar: video avion da skreće nazad ka Maleziji

Inodnezijski radar: ništa neobično, gomila aviona leti duž koridora

Malezijski radar: probudite me pola sata pre doručka

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Po meni ključna je informacija da je napravljen zaokret koji je moguć samo ukoliko je avionom upravljao čovek i to iskusan pilot.
Takođe, sve ukazuje na to da je avionom upravljao neko ko je želeo da avion odvede na tačku gde je mala verovatnoća da bude brzo (ako uopšte) pronađen.

Ako ovo uzmemo kao činjenice, onda ispada da su to mogli sprovesti:

 

  • glavni pilot (mnogo sati leta na tom tipu aviona, moguće nezadovoljstvo sopstvenim životom, pa i oni dokazi iz simulatora, al' ajde to se može lažirati)
  • kopilot (obučavao se za taj tip aviona)
  • neko od putnika (nije evidentirano da je neko od putnika imao letačkog aviona, ali postoji verovatnoća da je bio neki slepi putnik koji je imao lukav plan da uđe u kabinu)
  • neko ko je daljinski upravljao avionom (nije poznato da postoji tako nešto, al' nikad ne znaš šta sve neki zli ljudi imaju)

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

@Frile

 

Ima tu još više, vojni radari su samo jedan deo slagalice. Imaš pre svega malezijsku civilnu kontrolu leta koja je u trenutku isključenja transpondera i promene kursa nadležna za MH370. Ako nisu oni, onda je Vijetnam nadležan. Njihovi FIR se dodiruju i jedna oblasna kontrola direktno predaje let drugoj, nema “mrtve zone”. Ako vojska spava za svojim radarom, civilne kontrole leta u Maleziji i Vijetnamu sigurno ne spavaju. Oni u realnom vremenu vide da avion odjednom, umesto da se po proceduri javi Vijetnamu kada ulazi u njihov FIR, drastično menja kurs i isključuje transponder. Kontrola ga je istog trenutka morala pozvati da proveri šta se dešava, i podići uzbunu kada ne stigne odgovor. Meni uopšte ne pije vodu ta priča da su se i jedni i drugi zbunili, pomislili da oni drugi to hendluju, i iskulirali ono što su im ekrani pokazivali. I jedni i drugi su bili dužni da odmah nešto konkretno preduzmu bez da bilo šta pretpostavljaju, a nisu preduzeli ništa.

 

Tajland je takodje bio dužan da nešto preduzme onog trenutka kada je MH370 solidno očešao njihov VaP mimo svake planirane ili očekivane rute. Tu nema: “Ma, rešiće to Malezija”, nego odmah zoveš letelicu koja ti bez ikakve najave ulazi u VaP bez transpondera.

 

Previše je to spavanja i inkompetencije na jednom mestu.

 

  • +1 1
Link to comment

to nešto mora da je na nivou besplatne energije za ceo svet ili dokazi o saradnji amera i vanzemunaca da bi neko pobio 300 ljudi kad već nije stigao da likvidira kurira pre ukrcavanja u avion, imho malo verovatno :happy:

X-files mode on

 

pilot je rešio da ne izazove samo još jedno zakucavanje u planinu, već da nestankom usred okeana napravi misteriju o kojoj će se snimati filmovi i dokumentarci decenijama u budućnosti, kao o nestanku emilije erhart....

 

X-files mode off

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...