Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

  • 1 month later...

Količina podataka je problem. Zamisli kakav je wifi u avionu (užas), pa sad zamisli da se svi podaci i snimci razgovora uploaduju. Za svaki avion na svetu. Za sada (skoro) nemoguće. 

Link to comment

Mislim da u poslednje vreme neki proizvodjaci prikupljaju u realnom vremenu informacije o stanju osnovnih tehnickih parametara putem satelitskog linka kako bi mogli odmah da priskoce u pomoc pilotima ukoliko dodje do problema.

Link to comment
2 hours ago, dragance said:

Količina podataka je problem. Zamisli kakav je wifi u avionu (užas), pa sad zamisli da se svi podaci i snimci razgovora uploaduju. Za svaki avion na svetu. Za sada (skoro) nemoguće. 

I nemoguce i nema (prakticne) svrhe: kada kazem prakticne, mislim na mogucnost intervencije na licu mesta u slucaju frke.

Na stranu sto ni u naznakama ne postoji medjunarodna organizacija organizovana i tehnicki potkovana da u realnom vremenu procenjuje, filtrira, reaguje. Na nacionalnom planu, izuzev mozda zemalja sa izuzetno razvijenim vazdusnim saobracajem poput SAD bi stvar mozda mogla da zapocne, ali je toliko kompleksna i opterecena prakticno beskonacnim brojem mogucih urgent situacija, da je stvar u praksi neizvodljiva.

Kada se tome doda sestocifreni broj takozvanih malih aviona, od privatnih pa dalje, sa osobljem koje ni izbliza ne podpada pod standarde koji bi ma izdaleka omogucili formiranje barem osnovnih procedura...

Sve u svemu, moderan putnicki avion je danas - a tako ce biti i u poprilicnoj buducnosti - na nebu sam i izlozen mnostvu nepredvidivih faktora i opasnosti da osim klasicnog poverenja u Konradovo:

Quote

The wisdom of his county had pronounced by means of an Act of Parliament that before he could be considered as fit to take charge of a ship he should be able to answer certain simple questions on the subject of circular storms such as hurricanes, cyclones, typhoons; and apparently he had answered them, since he was now in command...

za sada nema nacina, a ni svrhe, osim: osloniti se na procedure/tehnologije koje su vremenom i praksom proverene i usavrsavane i koje - ma koliko to izgledalo falicno kada se dogodi neka katastrofa - ipak cine vazdusni saobracaj najsigurnijim od svih do sada covecanstvu poznatih nacina premestanja od tacke A do tacke B na Planeti.

 

1 hour ago, JozoMujica said:

Mislim da u poslednje vreme neki proizvodjaci prikupljaju u realnom vremenu informacije o stanju osnovnih tehnickih parametara putem satelitskog linka kako bi mogli odmah da priskoce u pomoc pilotima ukoliko dodje do problema.

Prikuplja se, i to ne samo u zadnje vreme, nego i nekoliko decenija u nazad: ali samo za potrebe prozvodjaca opreme, narocito motora: nema danas nacina da se posadi priskoci u pomoc - motor koji se u vazduhu pokvariotm niko ne opravi...

Proizvodjaci motora podatke prikupljaju za svoje potrebe, ali se radi o vrsti podataka koja za prakticne svrhe, u realnom vremenu, nema nikakvu vrednost.

Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

Prikuplja se, i to ne samo u zadnje vreme, nego i nekoliko decenija u nazad: ali samo za potrebe prozvodjaca opreme, narocito motora: nema danas nacina da se posadi priskoci u pomoc - motor koji se u vazduhu pokvariotm niko ne opravi...

Proizvodjaci motora podatke prikupljaju za svoje potrebe, ali se radi o vrsti podataka koja za prakticne svrhe, u realnom vremenu, nema nikakvu vrednost.

 

Kapiram, ja sam to video u nekoj epizodi Avionskih nesreca kad su pokusavali da im rese neki problem remote, ne secam se da li je uspelo...

Link to comment
17 minutes ago, JozoMujica said:

 

Kapiram, ja sam to video u nekoj epizodi Avionskih nesreca kad su pokusavali da im rese neki problem remote, ne secam se da li je uspelo...

RollsRoyce to radi, moja firma i MS smo im radili aplikaciju, ali to je korišćeno za proactive maintenance i standardno održavanje. 

Link to comment
1 minute ago, JozoMujica said:

 

Kapiram, ja sam to video u nekoj epizodi Avionskih nesreca kad su pokusavali da im rese neki problem remote, ne secam se da li je uspelo...

Ima toga, naravno, i bice ga sve vise, ali je sustina u tome da je stvar toliko komplikovana, kompleksna da prakticno ne postoji nacin da se sistemskitm uredi i stavi u neke procedure.

U slucaju poput ovog koji si pomenuo, stvar se svodi na srecu - naravno pojednostavljujem - da li je lik koji je kvalifikovan da pomogne slucajno u pravo vreme na pravom mestu.

U modernom vazduhoplovstvu ne postoji slozenija naprava od modernog putnickog aviona: sve vojne konstrukcije su u odnosu na njega pickin dim, uostalom dovoljno je uporediti broj proizvodjaca putnickih aviona sa brojem proizvodjaca vojnih koje danas jos uvek proizvodi svaka susa: za njegovo odrzavanje, pa i pomoc u slucaju nuzde, potreban je ogroman, trocifren broj specijalista, a ponavljam da je broj promenljivih i nepredvidivih situacija prakticno - i tako ce biti dok je sveta i veka - neogranicen.

Na stranu ekstremno, u slucaju vazduhoplovstva, ograniceno vreme za iole delotvornu reakciju jer moderan putnicki avion moze u vazduhu da ostane u najboljem slucaju samo nekoliko sati.

Toliko da se danas jos uvek, a bice i jos nekoliko decenija, svodi na - coveka:

 

Ili, ako cemo bas u ekstreme :D:

 

 

Link to comment

vidim da 737max ponovo leti nad evropom. kako se upuceniji ovde osecaju tim povodom? je li verovati boeingu posle svega? kapiram da su ispostovali sve sto su mogli i vise od toga, jos jedan pad modela bi ih ugasio dibidus. opet,nisam siguran da bih spokojno usao u jedan od tih aviona...

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

vidim da 737max ponovo leti nad evropom. kako se upuceniji ovde osecaju tim povodom? je li verovati boeingu posle svega? kapiram da su ispostovali sve sto su mogli i vise od toga, jos jedan pad modela bi ih ugasio dibidus. opet,nisam siguran da bih spokojno usao u jedan od tih aviona...

 

Velika vecina putnika ni ne zna u kom tipu aviona leti.

Link to comment
29 minutes ago, jms_uk said:

 

Velika vecina putnika ni ne zna u kom tipu aviona leti.

 

Pa kapiram da je tako, ali ti, recimo, verujem, znas. Jel bi se ukrcao u 737max bez ikakve dileme?

Link to comment

Kad bi znao za neke avione u koje sam se ukrcavao, ne bi me to pitao :D

 

A i kad jednom udjes (u bilo koji tip aviona) ti tu vise nemas nikakvu kontrolu. 

 

Mislim/nadam se/ da su, osim popravljenog aviona/softvera, toliko obuceni piloti za 73M da bi resili problem ako bi se (opet) pojavio, kao sto su i uradili i neki piloti pre ona dva udesa.

Link to comment
4 hours ago, jms_uk said:

Kad bi znao za neke avione u koje sam se ukrcavao, ne bi me to pitao :D

 

 

good old times. kada se setim samo unutrasnjih letova po ukrajini i rusiji na sovjetskoj tehnici i low cost skakutanja po indoneziji :D

 

b094e7ce0f1c5f7dd701cee1dfa325d9.jpg

 

 

  • +1 2
Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...