Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Троје мртвих, подлегли су тешким повредама у болници. Наравно ови су за то време твитовали како им се десило мало излетање за писте и нема жртава. Није им пало на памет да то што су сви извађени живи из овакве олупине не гарантује да ће сви остати живи.

 

Невероватно. Путпуно невероватно шта овај назови превозник ради већ две године. Оне злогласне авио компаније из Индонезије су бре појам професионализма и обучености за ове дунстере, њихове инстант пилоте и ретардирану управу.

Link to comment

U normalnim uslovima bi dobar deo flightopsa i sejftija sa generalnim odleteo (pun!) zbog ovoga, ako je bilo ranijih incidenata sa slicnim uslovima... 

To neka erdoganova firma? 

Edited by Ravanelli
Link to comment

Не, ови припадају једној од две најбогатије и најмоћније фамилије у земљи. Нема шта немају у холдингу а авио компанија је класична прича о срозавању свих стандарда - и на крају безбедности путника - зарад профита.

 

Генерални је дошао на позицију пре 3 године и тачно тада креће суноврат. А то можда има неке везе са тиме што је лик читаву каријеру провео у ритејлу и био директор ланаца супермаркета и беле технике који припадају холдингу. Чова од поверења, дакле. Једино што са авијацијом има везе колико и Жика Обретковић. Замисли да Ер Србију и Макси супермаркете поседује исти домаћин и онда једног дана постави директора Максија за директора Ер Србије јер је подобан. Ово је приватна компанија, држава се не меша, и опет добијеш ухлебе на кључним позицијама. Само што нису страначке него приватне подгузне муве.

 

Нова корпоративна култура и стратегија је очас посла дала резултате. Прво им је у Трабзону авион слетео низ насип и малте не упао у море, онда су пре месец дана солидно оштетили још један авион, и онда јуче ово. Све ситуације су се десиле услед потпуно суманутих поступака пилота (листом доведених из војске) по лошем времену и на клизавим пистама. Регулаторно тело уместо да их притегне, малте не им помогне да гурну све под тепих и наставе даље. За ово од јуче заслужују катанац из момента али нешто имам осећај да ће им бити остављено да надаље режу безбедност трошкове све док најзад направе нешто где ће сви путници да изгину.

 

 

Link to comment
  • 3 months later...
6 hours ago, napadaj said:

Auf

 

I jos neverovatnije da je samo cetvoro povredjenih koji nisu bili u avionu + kako su ona dva putnika prezivela...

Link to comment

Prebacio sam par postova sa Politike na ovu temu...

 

Meni je ovaj PIA8303 jak kandidat za najbizarniji udes za koji sam do sada čuo, a načitao sam se svega i svačega na ovu temu. Dakle, avion se srušio pri drugom prilazu, nakon što je u prvom prilazu uradio go around. Ali šta se zapravo desilo na prvom prilazu? Iz nekog razloga su dotakli pistu bez točkova i još uvek nije jasno da li su ili nisu bili svesni da stajni trap nije izvučen (po nekim izveštajima, prijavili su da nosni točak nije ispao ali to verovatno nije tačno jer nisu najavili sletanje "na trbuh", niti emergency landing, niti je urađena bilo kakva priprema na pisti).

 

Tragovi na pisti i jedna neverovatna fotka napravljena nekoliko sekundi pre udesa ukazuju na to da su pri prvom pokušaju sletanja zagrebali motorima o pistu, odskočili pa opet zagrebali, i još jednom odsočili i zagrebali, zatim nekim neviđenim čudom uspeli da podignu avion nazad u vazduh i da pri tome ne odvale rep o pistu, zatim su tako osakaćeni motori izdržali kompletnu go around proceduru i povratak na prilaz za sletanje, da bi najzad otkazali na ponovljenom prilazu.

 

Na pomenutoj fotografiji pred sam pad, lepo se vide oštećenja na motorima. Vidi se i da je izbačen pomoćni mini-generator koji automstski izlazi kada oba motora prestanu da rade. I vidi se da opet nije izbačen stajni trap!

 

 

PIA Flight final landing attempt. (Image: Plane Spotter Pakistan)

 

Izveštaj o ovom udesu će biti neverovatno štivo a onaj prvi kontakt sa pistom i povratak nazad u vazduh je nešto najneverovatnije što sam ikada video u civilnoj avijaciji.

Link to comment
4 hours ago, Redoran said:

Izveštaj o ovom udesu će biti neverovatno štivo

 

Kako je u pitanju PIA, a i lokacija udesa Karachi, nisam siguran da ce biti izvestaj dostupan javnosti...

 

4 hours ago, Redoran said:

onaj prvi kontakt sa pistom i povratak nazad u vazduh je nešto najneverovatnije što sam ikada video u civilnoj avijaciji.

 

Izgleda da se (nesto vrlo slicno) desilo dvaput ranije, ali u oba slucaja su bili avioni sa motorima na repu (Malev Tu-154, tenk i American Eagle E135).

Link to comment

Bilo je pre koju godinu ono jedno sletanje, cini mi se u USA, direktno na trup, bez tockova, jer je mehanizam otkazao. Sve proslo dobro, niko zaginuo.

 

Pretpostavljam da piloti mogu biti nesvesni da tockovi nisu izasli, iako im neki senzor/kompjuter pokazuje da jesu. Ali jel moguce da niko na aerodromu to nije primetio, kontrolni toranj pre svega, vidljivost je bila odlicna. Il' su uvukli tockove u poslednjem trenutku?!

Link to comment
33 minutes ago, goofs said:

Bilo je pre koju godinu ono jedno sletanje, cini mi se u USA, direktno na trup, bez tockova, jer je mehanizam otkazao. Sve proslo dobro, niko zaginuo.

 

Pretpostavljam da piloti mogu biti nesvesni da tockovi nisu izasli, iako im neki senzor/kompjuter pokazuje da jesu. Ali jel moguce da niko na aerodromu to nije primetio, kontrolni toranj pre svega, vidljivost je bila odlicna. Il' su uvukli tockove u poslednjem trenutku?!

 

Kazu da se na audio snimcima (ATC) cuje alarm upozorenja da nisu spusteni...

Link to comment
Možda im se alaram često random palio, pa su bili u fazonu, opet glupa elektronika zakazala, tu su točkovi?

Ako su bili u tom fazonu, cudo da se nisu skrsili pre.

Ne moze se u avijaciji bas tako ignorisati takvo upozorenje...


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Bilo je pre koju godinu ono jedno sletanje, cini mi se u USA, direktno na trup, bez tockova, jer je mehanizam otkazao. Sve proslo dobro, niko zaginuo.

 

Belly landing se dešava tu i tamo, retka je pojava ali je daleko od nezabeležene. Jedno od najčuvenijih takvih sletanja su imali piloti LOT u Poljskoj na B767, savršeno izvedeno:

 

 

E, sad, oni su bili savršeno svesni da im stajni trap nije ispao pa su se pripremili po proceduri. Imali su protivpožarnu penu nasutu na pisti, i vatrogasne ekipe u pripravnosti, i putnike i kabinsko osoblje u emergency položaju. Znali su šta rade i kako da rade. Ovi Pakistanci izgleda uopšte nisu bili svesni da sleću bez stajnog trapa i to je prvi vadafak momenat u ovome. Drugi i trostruko veći vadafak momenat je kako su nakon tri oranja motorima po asfaltu uspeli da ponovo podignu letelicu a da pri tome ne ostave rep na pisti i momentalno se skrše. 

 

Link to comment
49 minutes ago, radisa said:

Možda im se alaram često random palio, pa su bili u fazonu, opet glupa elektronika zakazala, tu su točkovi?

 

Ignorisanje alarma je povreda protokola za koju čitava kompanija treba da bude prizemljena dok se ne sprovedu dodatne i rogorozne provere svih pilota. Nisam baš siguran da su bili toliko ludi, ako ipak jesu to će se jasno videti na FDR i CVR zapisima (crne kutije).

 

Koliko sam uspeo da pohvatam iz live ATC snimaka, i ako nešto nije izostavljeno, oni nisu prijavili bilo kakav problem sve do pred sam pad, kada su kratko prijavili da su ostali bez oba motora. Dakle, dolaze prvi put na prilaz, nešto brže nego što je uobičajeno ali i dalje u granicama dozvoljenog. Nikakav problem sa trapom ne prijavljuju, da su ga prijavili kontrola bi morala da odmah alarmira vatrogasnu i druge hitne službe. Ništa, oni idu normalno na sletanje i zatim prijavljuju go around jer prilaz nije uspeo. Piste su možda daleko od tornja pa niko nije mogao da vidi da im trap nije spušten.

 

Zatim ih kontrolor navodi na drugi prilaz i oni uopšte ne pominju da su zagrebali pistu i nisu imali spušten trap :blink: Ono, morali bi da pomenu jer im je valjda jasno da su oštetili motore i da sada apsolutno mora da se ide na emergency landing. Oni ništa ne prijavljuju, tu negde im počinju problemi pa se višei  ne javljaju, kontrolor ih cima da proveri šta se dešava i oni najzad kažu da su ostali bez motora, posle toga još mayday i gotovo.

 

Dakle, osim ukoliko do samog kraja nisu bili svesni da im trap nije izvučen i da su motorima izorali pistu (što je potpuno neverovatno i zaista malo verovatno), piloti su samo u komunikaciji sa tornjem napravili kriminalne propuste. Jedino što bi donekle moglo da ih izvadi je da istraga utvrdi da je nekim spletom okolnosti indikacija spuštenog trapa otkazala i da je uz nju otkazao i alarm koji se automatski aktivira kada letelica siđe ispod određene visine bez spuštenog trapa. I dalje mi je teško da poverujem da su bili do te mere ludi, mora da postoje još neki bitni detalji koje trenutno ne znamo.

 

 

 

Bitan deo počinje na 1:30. Na 3:10 ima nešto interesantno: piloti prijavljuju gubitak motora a toranj ih na keca pita da potvrde da li će da pokušaju belly landing. Te dve stvari nisu u korelaciji, gubitak motora ne povlači gubitak mogućnosti da se trap izbaci. Ovo zvuči kao da je kontrolor nešto video ili da su mu ovi u međuvremenu javili nešto što nije zabeleženo na ovim snimcima. Mnogo pitanja ovde zahteva odgovor.

 

 

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...