Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

E ja imam jedno pitanje, na onom sajtu flightradar24 postoji mogućnost gledanja iz kokpita, nekih aviona.

da li je to realna slika, ili ide neki snimak?

Prikazuje se snimak sa google earth sa trenutne pozicije aviona (koordinate i visina). Ne postoji kamera u avionu koja šalje sliku, ako je to bilo pitanje.

 

edit: u nekim novijim velikim avionima postoje kamere na repu i na nosu aviona čija svrha je pre svega da pomignu pilotima prilikom vožnje po zemlji, ali sliku sa tih kamera mogu da prate i putnici na ekranima in-flight entartainment sistema (ukoliko je sistem instaliran u avionu)

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Na žalost, drastično je skuplje. Uvođenje ACARS kao obaveznog u svaki putnički avion bi momentalno uništilo jedno trećinu svetskih prevoznika a ovi ostali bi morali na putnike nekog da svale novonastali trošak.

 

Obaška što je MH370 praktično jedini do sada zabeležen slučaj (i donekle AF447) gde bi postojanje nekog full real time ACARS možda razrešilo misteriju ali i to tek nakon što nadležni daju zadovoljavajuće odgovore na neka pitanja koja još uvek stoje.

Nisam samo mislio na razresenje misterije, vec i na odnos izmedju cene uvodjenja takvog sistema i cene potrage za crnim kutijama, odnosno spasavanja podataka sa njih (posto znam za nemali broj slucajeva kada je taj proces trajao nedeljama i mesecima, u najgorim uslovima). Nisam znao da prva cifra moze biti toliko visoka, pri uslovima danasnje tehnologije, da visestruko nadmasuje desetine milona rasutih u pomenutim potragama. Hvala na razjasnjenju.

Link to comment

Prikazuje se snimak sa google earth sa trenutne pozicije aviona (koordinate i visina). Ne postoji kamera u avionu koja šalje sliku, ako je to bilo pitanje.

 

 

Hvala, pretpostavila sam da je tako, iako sam se nemali broj puta tripovala da aktivno učestvujem u pojedinim letovima.

Link to comment
"the aircraft touched down short of and below the runway threshold, clipped a powerline and approach light about 250 meters short of the runway, climbed the embankment up to the runway level and came to a stop past the threshold of the runway near taxiway B about 300 meters down the runway. "

 

 

sV7g1I7l.jpg

 

klik na sliku za veci format

Link to comment

edit: u nekim novijim velikim avionima postoje kamere na repu i na nosu aviona čija svrha je pre svega da pomignu pilotima prilikom vožnje po zemlji, ali sliku sa tih kamera mogu da prate i putnici na ekranima in-flight entartainment sistema (ukoliko je sistem instaliran u avionu)

 

Pogled s repa

 

N9S5KY8.jpg

Link to comment

^^ acars je relativno 'jednostavan' signal, protok koji bi zahtevalo rl praćenje aviona sa video-signalom i sličnim zajebancijama bi koštao boga oca. to traži nove odašiljače na avionima, veći broj satelita, hiljade i hiljade novozaposlenih koji bi na zemlji radili monitoring... ne čini se baš mogućim, a ovo je i inače marginalan slučaj.

 

via TT

Link to comment

Sto se tice pokrivenosti satelita, evo na primeru jednog provajdera koliko toga nije pokriveno/ili koriscenje dozvoljeno [crvenom obelezeno] a kuda lete avioni.

 

 

eptcicdm.jpg?1

 

klik na sliku za veci format

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...