Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Ja bio sa drustvom u restoranu Rubin na Savi, preko puta moje zgrade, vece pre te jutarnje tragedije i pada. Par puta je neki borbeni avion preleteo iznad nas bas jako nisko i odvratno je zvucalo, mnoge podsetilo na bombardovanje, prosto taj zvuk para usi i stvara nelagodnost a zbog male visine avion je mogao dosta jasno da se vidi i mnogi su cak mislili da ce pasti. Nevezano za ovu tragediju, bilo bi jako pozeljno da izbegavaju takve manevre makar iznad naseljenih mesta.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Link to comment
15 hours ago, 3opge said:

nadam se samo da se nece ispostaviti da su ova dvojica nisu poginula samo zato sto je jedan od njih hteo da pozdravi majku prelecuci nisko iznad sela.

ne bi bilo prvi put.

 

Bojim se da je u ovom trenutku to veoma realan scenario. Ne vidim drugi razlog da se neman kao što je MiG-21, čiji je osnovni konstruktorski adut brzina, nađe u dolini Drine na maloj visini. Tom tipu letelice naprosto nije mesto tamo. Obaška što kod naših pilota postoji višedecenijska tradicija korišćenja borbenih aviona za privatne aeromitinge iznad rodnih sela. Lično sam prisustvovao jednom takvom događaju krajem 80-ih, čak je i JNA tolerisala takvu kaubojštinu.

 

 

6 hours ago, Zli Gli said:

Nevezano za ovu tragediju, bilo bi jako pozeljno da izbegavaju takve manevre makar iznad naseljenih mesta.

 

Stare letelice koje vojska ima u inventaru (u šta je spadao i ovaj MiG-21) nemaju bogzna kakvu navigacionu opremu i piloti se u letu dosta oslanjaju na topografiju. Za to naravno nije neophodna ekstremno mala visina i opet je bitno koji tip je u pitanju. MiG-21 na maloj visini i maloj brzini veoma lako može da se pretvori u ciglu ako pilot nije proveo dovoljno sati u njemu. Svako ko odobri plan leta koji predviđa nizak i spor nalet ovog tipa aviona iznad naseljenog mesta, zaslužuje momentalnu šut kartu iz bilo koje iole ozbiljne vojske. Čak i sa lakim G-4 ne bi bilo baš najsrećnije rešenje iz mnogih razloga, a kamoli sa ovim čudovištem koje je dizajnirano da se juri sa drugim supersoničnim čudovištima u višim slojevima atmosfere. 

Link to comment
13 minutes ago, Redoran said:

 Čak i sa lakim G-4 ne bi bilo baš najsrećnije rešenje iz mnogih razloga, a kamoli sa ovim čudovištem koje je dizajnirano da se juri sa drugim supersoničnim čudovištima u višim slojevima atmosfere. 

 

Spomenuo sam da sam samo jednom video izbliza MIGove (doduse 29ke) ... ono sto me iznenadilo je velicina, duplo veci avion nego sto sam mislio da jeste. Ogromna, masivna, teska skalamerija, bomba u vazduhu. Ponavljam, svaka cast ljudima koji u to ulaze i lete.

Link to comment

29-ka je školarac u odnosu na veličinu Su-30 ili Su-35, treba te nemani da vidiš...

 

Nije to bomba sama po sebi. Sasvim je moguće da se decenijama leti u tome bezbedno i bez problema. Ključne reči su disciplina, protokol i tako te stvari. Ako nemaš disciplinu i protokol onda imaš leteću bombu. Starost i dimenzije su tu na poslednjem mestu uticajnih faktora.

Link to comment

Ovi migovi su bili na remontu, video sam ih prakticno i spolja i iznutra. Odatle i taj utisak da se radi o bombi, jer su sa drugim letelicama neuporedivi po snazi i zahtevima pred koje se stavljaju. Opet, toliko slozeni sklopovi, toliko elemenata - jedan da zakaze ode sve u majchinu.

 

Naravno da velicina i starost nisu presudni, leteo sam vecim i matorim putnickim avionima, ali ovde te nekako moc letelice fascinira (sto rece onaj ministar za JSO)

Link to comment
12 hours ago, Zli Gli said:

Ja bio sa drustvom u restoranu Rubin na Savi, preko puta moje zgrade, vece pre te jutarnje tragedije i pada. Par puta je neki borbeni avion preleteo iznad nas bas jako nisko i odvratno je zvucalo, mnoge podsetilo na bombardovanje, prosto taj zvuk para usi i stvara nelagodnost a zbog male visine avion je mogao dosta jasno da se vidi i mnogi su cak mislili da ce pasti. Nevezano za ovu tragediju, bilo bi jako pozeljno da izbegavaju takve manevre makar iznad naseljenih mesta.

Slažem se, iznad naselja treba zabraniti takve letove.

Ja se pre setim leta 1991. Stari Galebovi ili Jastrebovi, (pravougaona krila, to je sigurno) su  leteli "brišuće letove" (rekli su mi tada da se to tako zove) iznad mog kraja. NIsam video bliže vojni mlazni avion do one Putinove posete pre 5-6 godina kada je ona ruska akrobatska grupa par dana vežbala nad NBG. Nije prijatno, sem ako ne volite takve stvar - a ja volim :)

 

On 25.9.2020. at 22:01, Redoran said:

JNA je izgubila desetine 21-ica još pre rata i piloti su ga svejedno obožavali.

Po vazduhoplovnim YT kanalima vidim da i mnogi zapadnjaci cene tu mašinu, zanimljivo da su je i Finci dugo držali u sastavu i da se odlično pokazala.

Čemu 21 na maloj visini, pojma nemam, čini mi se da je on bio zamišljen za, "uzbuna, dva maha, presreći", ali sa našim vazduhoplovstvom, sve je moguće...

Edited by Zabalujev
Link to comment

Upravo je za to zamišljen mada BIS verzija može da se koristi i za dejstva po zemlji, pri čemu zahteva solidno umeće pilota. Hrvatska ih je tokom rata obilato koristila za udare po zemaljskim ciljevima i to je sve rađeno u brišućem letu, pa su dva oborena. JNA ih je još više izgubila na ovaj način.

 

Ali sve to ne znači da je ovaj 21, jedini u resursu, imao bilo šta da radi u niskom letu tik uz državnu granicu. Dolina Drine sigurno nije mesto gde se vežba dejstvo po zemaljskim ciljevima. Ovo je bila čista kaubojština sa tragičnim ishodom.

Link to comment

[ANALIZA] Udes MiG-a 21: Vreme je za smene i objavljivanje rezultata istraga

 

Quote

Da je u pitanju nedisciplina u planiranju i izvršavanju leta koja je pilote dovela u situaciju u kojoj se dogodio pad zbog neposrednih razloga i faktora koji pre završetka istrage i objavljivanja njenih rezultata neće biti poznati, vrlo je verovatno. Igrom slučaja, Ministarstvo odbrane nije bilo sposobno da kontroliše rad medija na terenu, što je svakako povoljan epilog za istinu o ovom događaju.

Inicijativom novinara blizu lokacije nesreće dobijena je izjava majke jednog od pilota koja je ispričala da ju je on pre leta nazvao i saopštio plan da će preleteti njihovu kuću. Ovo je, ukoliko je tačno (a telefoni i pozivi su sada u nadležnosti tužioca tako da vojska neće moći da zauvek neobjavi ovu činjenicu), indirektni dokaz da je došlo do kršenja internih pravila letenja – zadatak je bio vizuelno izviđanje meteo uslova. Ne može postojati planirani let sa ciljem da neko nadleti svoju kuću i da na taj način troši vojne resurse. Barem u teoriji. U praksi, moguće je da će se ispostaviti, (ukoliko civilna i vojna istraga budu temeljnije zbog izvođenja zaključaka o dugoročnim trendovima i istoriji kulture bezbednosti letenja) da su se slični letovi već dešavali.

Pilot Krsnik je, navodno, takođe obavestio svoju majku, najavivši preletanje lokacije grada u kojem živi.

Kako Tango Six saznaje, odletena ruta aviona odstupila je nekoliko kilometara od one koja je bila planirana.

Sledeći ključni momenat koji se može objektivno zaključiti iz dostupnih informacija o lokaciji udesa govori o, verovatno takođe potpuno neplaniranom, letenju uz granicu susedne države. Što pored neprijavljene namere nadređenima, višim instancama države stvara neplaniranu situaciju.

 

Link to comment

Solidan tekst a ovo je ključno:

 

Quote

Ni jedan ministar odbrane, iz koje god partije, sviđao nam se ili ne, ne može da prodre u specifično profesionalno-kulturološko jezgro RV i PVO. Jedan od bivših ministara je to shvatio i priznao da ne možeš kao laik i stranac očekivati da shvatiš i analiziraš sistem sastavljen od ljudi koji su gotovo kao braća, „klase“. Kao i prethodne, i ovu nesreću će istraživati prijatelji, generacije i nekada bliske kolege.

 

Svidelo se to nekom ili ne, ovaj udes (i dobar deo prethodnih) se nije desio zbog ministra već samo i isključivo zbog boldovanog. Kada se to dovede u red, prestaće i ove sumanute i potpuno nepotrebne pogibije.

  • +1 1
Link to comment
On 27.9.2020. at 16:48, Redoran said:

čak je i JNA tolerisala takvu kaubojštinu.

 

Hamzić čak kaže (u jednom od onih videa) da se na "peglanje" neba gledalo kao na ošljarski pristup zadatku. Od strane nadređenih.

Edited by zorglub
Link to comment
  • 3 months later...

A Sriwijaya Boeing 737-500, registration PK-CLC performing flight SJ-182 from Jakarta to Pontianak (Indonesia) with 59 passengers on board, was climbing out of Jakarta about 11nm north of Jakarta's Sokarno International Airport over the Java Sea when radar and radio contact was lost with the aircraft. The aircraft has so far not turned up anywhere else. A search is underway.

Sokarno Airport confirmed radar and radio contact with the aircraft was lost. Data review is underway, further communication to be expected from the Ministry of Transport.

Indonesia's Ministry of Transport confirmed contact with the aircraft was lost. A search and rescue operation is in progress under the coordination of Basarnas.

The airline so far have not yet commented.

Residents of the islands nearby (Thousand Islands) were out on the sea in two boats when they heard two explosions, then found debris afloat at the sea. It was raining at that time. The residents returned to their islands about 2 hours later and reported to police.

According to ADS-B data the aircraft had departed Sokarno's runway 25R at 07:36Z, was climbing through 10,600 feet at 07:39:50Z about 11nm north of Sokarno Airport and was at 07:40:11Z at 1400 feet about 1.6nm northnortheast of that position (average sink rate 26,300 fpm).

Link to comment

737-500, samo da preciziramo kako nam ne bi na forumu krenula #opetMAX histerija koja je već krenula na tviteru.

 

FR24 zapis pokazuje da se survao sa 10 hiljada stopa kao kamen. Spasioci su pronašli prve krhotine.

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...