Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

ja se ne bih osecao sigurno kada bi zakon davao blanko saglasnost gradjanima da sami, bez ikakve i makar naknadne kontrole, procenjuju da li su ugrozeni.
Osim u sopstvenom domu kada imaš intrudera.
Poceo sam da pisem mnogo dugacak i mnogo pametan post, ali mi je prokleti softver sve sjebao.Sustina je sledece: zakon nam ne dozvoljava da budemo varvari. On stiti zrtve, ali i napadace. To sto je neko pokusao da nam ukrade laptop i 100 evra ne znaci da ga mozemo nekaznjeno izbusiti kao slinu. To je prosto civilizacijsko dostignuce. Koliko god nam ne odgovaralo, moramo ga prihvatiti zajedno sa ostalim civilizacijskim tekovinama koje nam se svidjaju, kao sto je, na primer, nemogucnost da zbog neotplacenog kredita dospemo u zatvor ili da nam uzmu decu u duznicko ropstvo. I ja bih licno bio najsretnij da svakog veselnika koji mi upadne u kucu u sred noci posaljem da se durzi sa ribama na dnu okeana, ali jebiga, zivimo u 21. a ne u 15. veku. Zamisli sta bi bilo kada bi svako posle gurkanja u redu za kartu ispred stadiona mogao da potegne pistolj. I to je prekoracenje nuzne odbrane, pravno-formalno gledano.
Apsolutno se slažem oko toga, ali zakon bi morao malo više da štiti onoga ko je bio napadnut u svom domu. Keva mi je pričala za slučaj žene nekog pandura, kojoj je lik provalio u gajbu (uprkos upozorenju "pucaću ako uđeš") i upucala ga je u koleno, Da li je potrebno da naglasim da je ona posle odgovarala zbog pokušaja ubistva?Isto tako, lako možeš da odgovaraš za nanošenje teških telesnih povreda ako isprebijaš nekoga ko ti je upao u gajbu. Sa kakvim pravom je on ušao u moj stan? Zakon bi tu morao daleko bolje da me štiti. Dakle ja tu prvenstveno mislim na ugrožavanje privatnog poseda ili kako se već to naziva. Svi ovi primeri, stadioni, lajavi psi u parkovima itd, to nema veze sa ovim o čemu mi pričamo. Moralo bi da postoji milion olakašvajućih okolnosti za onoga u čiji se stan upalo, pa makar taj obijač bio naoružan ili ne. Npr upadne mi u pola noći, mrkli mrak i ja ga odvalim bejzbolkom i gadno ga povredim. Kako sam ja mogao da znam da li je on naoružan ili ne?Jasno je da bi tu moglo da bude zloupotreba (slučaj Pistorijus npr), ali bi sve činjenice oko slučaja mogle relativno lako da se utvrde. Kao npr kada neko sa (debelim) dosijeom proba da me opljačka. Želim da znam da će zakon da me štiti ako ga osakatim ili, ne daj bože, ubijem.Dakle da se razdvoji prekoračenje nužne odbrane od prekoračenja nužne odbrane na mom privatnom posedu.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

Jasno je da bi tu moglo da bude zloupotreba (slučaj Pistorijus npr),
pa to je pojenta. Država ima svoje mehanizme da ispita svaki pojedinačni slučaj.
Link to comment
Nisam imao na umu nikakvu svinjariju. Ja sve vreme pricam o samoodbrani, tj. (prirodnom & neotudjivom) pravu na istu. Zato mi je zalepljena etiketa NRA (sto je meni jednako da su mi kukasti krst nalepili), kao i nekakvog malogradjanina.Ajd u zdravlje i izvini na ostrom tonu (sticaj okolnosti da se u datom momentu zadesilo da su bukvalno svi ostali koji se javljaju na suprotnoj strani, cak i Mau nesto aminuje)Vratio bih se ponovo na ono sto sam juce pisao, sansa da provalnik upadne kod pravog psihopate je mala. To sto vi zovete prekoracenjem nuzne samoodbrane je jednostavno nemogucnost potpune kontrole (koja izmice cak i najbolje treniranim profesionalcima, tipa specijalnih jedinica, u odsudnim momentima) nad onim sto ce se desiti. Inicijator nemilih dogadjaja je, ipak, provalnik, tj. napadac.Ispalo je, vasim slucajno grupnim nastupom, da je sve kristalno jasno, samo redneck Indy tu nesto trabunja. Letimicnim pregledom Wikipedije, koliko vidim, legislatori nisu ni izbliza jedinstveni kao vas 3-4-5. To je mutna zona, sta je prekoracenje nuzne samoodbrane, o tome je lako raspredati iz udobne fotelje, sa nozem pod grlom malo teze (sorry, srcokrvarece obzervacije tipa, on je jadan junky kome treba samo 100 eu za fiks, ne dolaze u tim momentima kao predmet rasprave ---- otuda moj nepristojni stav da "serete").
pa ja mislim da smo ovde manje vise svi malogradjani. nije to nista strasno ali strasno je kada poverujemo da je nase iskustvo ivica sveta a sto se konketnog slucaja tice: pa to ce da utvrde tzv. nadlezni organi. inace, ja kapiram, da to jeste nuzna odbrana ali kod nas zakon stavlja zivot pre svojine i ne dopusta da se lisi zivota neko ko te je odzepario i bezi niz dzadu dok ga ti juris puskom. tako mu to dodje. miloguz citirao, gagorderka lepo objasnila a bogami i syme je lepo rekao ono poslednje: ne vidim da je tu mnogo srece kada se sirotani i obicni ljudi ubijaju. ja iskreno verujem da je tom coveku, sasi, uzasno tesko i da se pita da li je sve to moglo drugacije da se odigra. ovde su svi zrtve osim onih u vlasti koji su dozvolili da uslovi za ovakve dogadjaje pojedu sve ostalo. ajd uzdravlje i tebe. Edited by kim_philby
Link to comment

Ja molim svoje prijetelje (a sve u ovoj diskusiji smatram takvima) da bar u ovom trenutku prenebregnu ideoloske zadjevice. Ovo zaista nema veze sa tim. Evo, ja zacijelo nisam komunista, pa sam ipak ovde blizak Vasi i Kimu. Ajmo malo principijelnosti.(Inace, ako sam ikad bio blize da se prilkljucim komunistima, to je sad. Dinkiceve podguzne muve me kaznjavaju novcano bez ikakvog razloga, osim sto im nisam na vreme rekao da ........ nije bitno)

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Nisam imao na umu nikakvu svinjariju. Ja sve vreme pricam o samoodbrani, tj. (prirodnom & neotudjivom) pravu na istu. Zato mi je zalepljena etiketa NRA (sto je meni jednako da su mi kukasti krst nalepili), kao i nekakvog malogradjanina.Ajd u zdravlje i izvini na ostrom tonu (sticaj okolnosti da se u datom momentu zadesilo da su bukvalno svi ostali koji se javljaju na suprotnoj strani, cak i Mau nesto aminuje)Vratio bih se ponovo na ono sto sam juce pisao, sansa da provalnik upadne kod pravog psihopate je mala. To sto vi zovete prekoracenjem nuzne samoodbrane je jednostavno nemogucnost potpune kontrole (koja izmice cak i najbolje treniranim profesionalcima, tipa specijalnih jedinica, u odsudnim momentima) nad onim sto ce se desiti. Inicijator nemilih dogadjaja je, ipak, provalnik, tj. napadac.Ispalo je, vasim slucajno grupnim nastupom, da je sve kristalno jasno, samo redneck Indy tu nesto trabunja. Letimicnim pregledom Wikipedije, koliko vidim, legislatori nisu ni izbliza jedinstveni kao vas 3-4-5. To je mutna zona, sta je prekoracenje nuzne samoodbrane, o tome je lako raspredati iz udobne fotelje, sa nozem pod grlom malo teze (sorry, srcokrvarece obzervacije tipa, on je jadan junky kome treba samo 100 eu za fiks, ne dolaze u tim momentima kao predmet rasprave ---- otuda moj nepristojni stav da "serete").
фала курцу. закључајте топик, од ових правних пресеравања добијам замућење мокраће.упадне ти лик на стан у пола три а ти трк у кућну библиотеку да се обавестиш о непрекорачењу нужне одбране па онда запиташ:"комшија, можe ли кафица док утоварите бабин сребрни есцајг? ако бисте мало и жену да ми јебете презервативи су у кутији са шкољкама на нахткасни."
Link to comment
фала курцу.закључајте топик, од ових правних пресеравања добијам замућење мокраће.упадне ти лик на стан у пола три а ти трк у кућну библиотеку да се обавестиш о непрекорачењу нужне одбране па онда запиташ:"комшија, можe ли кафица док утоварите бабин сребрни есцајг? ако бисте мало и жену да ми јебете презервативи су у кутији са шкољкама на нахткасни."
to je samo zato sto volis i najgori fincherov film ikada pa si se natripovao.
Link to comment
фала курцу.закључајте топик, од ових правних пресеравања добијам замућење мокраће.упадне ти лик на стан у пола три а ти трк у кућну библиотеку да се обавестиш о непрекорачењу нужне одбране па онда запиташ:"комшија, можe ли кафица док утоварите бабин сребрни есцајг? ако бисте мало и жену да ми јебете презервативи су у кутији са шкољкама на нахткасни."
A ko ovde zastupa takav stav?
Link to comment
Zašto?
Šta on ima da traži u mojoj kući? Sa kakvim pravom želji da me opljačka? I kako ja mogu da znam da li je pritom spreman da me ubije?
Link to comment
Šta on ima da traži u mojoj kući? Sa kakvim pravom želji da me opljačka? I kako ja mogu da znam da li je pritom spreman da me ubije?
Pa kako znaš da li lopov na ulici nije spreman da te ubije?A ovo "šta on ima da traži u mojoj kući" smo valjda na prethodnim stranama apsolvirali kao opravdanje za ubijanje bilo koga.
Link to comment
фала курцу.закључајте топик, од ових правних пресеравања добијам замућење мокраће.упадне ти лик на стан у пола три а ти трк у кућну библиотеку да се обавестиш о непрекорачењу нужне одбране па онда запиташ:"комшија, можe ли кафица док утоварите бабин сребрни есцајг? ако бисте мало и жену да ми јебете презервативи су у кутији са шкољкама на нахткасни."
Jebiga, nisam ja odredio da ovu oblast judskog zvota uredjuje pravo, a ne atomska fizika.
Link to comment
Pa kako znaš da li lopov na ulici nije spreman da te ubije?A ovo "šta on ima da traži u mojoj kući" smo valjda na prethodnim stranama apsolvirali kao opravdanje za ubijanje bilo koga.
U pravu si, za ulicu ne mogu da znam. I tu bi lako moglo da bude zloupotreba u fazonu neko nekoga rokne i kaže "bilo je u samoodbrani, jbg" i zato ja lepo kažem da te dve stvari treba da se razdvoje.Ukoliko je neko provalio u moju kuću, hoću da imam pravo da se branim kako god sam u prilici i tu je kraj priče. Ti mi nisi odgovorio na to "šta on ima da traži u mojoj kući?". Šta, treba prvo da utvrdim da li je naoružan ili ne, da li bi samo da mi mazne laptop sa stola ili bi da pobije ukućane i onda natenane sve da izrovari i pokupi šta mu treba?Stičem osećaj da na ovoj temi neki namerno kontriraju potpunim besmislicama.
Link to comment
Jebiga, nisam ja odredio da ovu oblast judskog zvota uredjuje pravo, a ne atomska fizika.
Pa onda znas (bolje od nas ostalih) da se i to kako pravo gleda na nuznu samoodbranu razlikuje u zavisnosti od drzave (ili sistema, u jednoj istoj drzavi).Recimo, u okviru jedne iste Australije, sta je nuzna samoodbrana je veoma razlicito u zavisnosti od toga u kojoj se drzavi zivi. Tj. u kojoj se nalazis u trenutku kada si se uspesno odbranio.Hocu ovo da naglasim kao kontru 1 dojmu koji se moze steci sa prethodnih nekoliko stranica, da je "kristalno jasno" sta je razumna samoodbrana, a sta je pak prekoracenje iste, ili neko sadisticko izivljavanje sa apetitom.
Link to comment
U pravu si, za ulicu ne mogu da znam. I tu bi lako moglo da bude zloupotreba u fazonu neko nekoga rokne i kaže "bilo je u samoodbrani, jbg" i zato ja lepo kažem da te dve stvari treba da se razdvoje.Ukoliko je neko provalio u moju kuću, hoću da imam pravo da se branim kako god sam u prilici i tu je kraj priče. Ti mi nisi odgovorio na to "šta on ima da traži u mojoj kući?". Šta, treba prvo da utvrdim da li je naoružan ili ne, da li bi samo da mi mazne laptop sa stola ili bi da pobije ukućane i onda natenane sve da izrovari i pokupi šta mu treba?Stičem osećaj da na ovoj temi neki namerno kontriraju potpunim besmislicama.
Ne, prvo treba da ga ubiješ. Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...