Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

Bio je tada zenski tenis meni prilicno interesantan. Narocito na Viimbldonu. Kada se pojavila Graf, mecevi nje i Navratilove su bili uzbudljivi. Ja, nekako po difotu navijajuci tada za Cehe bez ikakvog valjanog razloga (rodjene i imigrante - Lendl, Navratilova, Novotna, Mecijar) dva puta nisam mogao d prezalim kako je Novotna izgubila protiv Grafove. Slicno sam se rastuzio kada je Kes dobio Lendla i aktivno mrzeo Canga zbog RG i onog cuvenog servisa protiv Lendla.Ali sam, kao navijac a ne poznavalac tenisa, skakako od srece kada je jedna Aranca Sancez pobedila Grafovu na RG.Tada su se RG i VImbldon prilicno dobro pratili na televiziji, a Zvonko Mihajlovski je dobro legao Vimbldonu.
Secas li se tekstova Mire Radojcica sa Vimbldona u Sportu? :) Da mi je sad da vidim takve tekstove u nekoj nasoj novini ne bih zalio godisnju pretplatu. A Miro se cak nije ni zanimao mnogo za tenis, samo je bio prokleto dobar i pismen novinar.
Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

Tenis je sport za kojim veoma žalim što ga nisam trenirao. Igram ga retko, naravno da sam amater, ali osećam veliko zadovoljstvo u igri i umem da odigram dobru kombinaciju udaraca. Imajući u vidu da posedujem neke karakteristike vrlo poželjne za tenis (fanatičnu posvećenost stvarima koje volim, stalnu glad za pobedama, itd) mislim da se od mene mogao napraviti odličan igrač. Svakako bih zaradio više nego od enigmatike :lol:Jedna od stvari koja mi je ostala u sećanju sa boravka u Engleskoj 2004. godine je meč koji sam odigrao sa drugarom. U trećem setu odbranio sam neverovatnih 11 meč-lopti i nismo završili meč pošto nam je istekao termin! Dakle, imao sam prilike da osetim koliko je to sjajan sport kad se namere dva igrača podjednakih kvaliteta, obojica rešenih da ne popuste makar crkli.Tenis napreduje kao i svi drugi sportovi, i biće zanimljivo videti na šta će ličiti za desetak godina. Možda su ovo neki vrhunci kao što će jednog trena neminovno i u atletici biti postavljeni maksimalni rekordi koje čovek može da ostvari? Dok ne saznamo odgovor na to pitanje, uživajmo u onome što radi Novak Đoković, koji je, usudiću se da kažem, izrastao u najvećeg sportistu kog je Srbija ikad imala.

Link to comment
Ne možeš ga ne voleti.
Gugu? Coveka koji je od babe zajmio da igra svoj prvi RG i ceo turnir odigrao sa dva kompleta opreme? Senzacionalan lik.
Link to comment
Senzacionalan lik.
I otac, i brat, i sve nedaće, i kako se nosio sa njima. Čitao baš pre nego što će ga anantaram spomenuti, živi na ostrvu, surfuje i uči za glumca. Legenda.
Link to comment
dva puta nisam mogao d prezalim kako je Novotna izgubila protiv Grafove.
Najluđi ženski meč koji sam gledao, na Rolan Garosu, Jana Novotna ima dobijen set, 5:0 i 40:0 protiv Čende Rubin i na kraju izgubi. Ova je spasla neznam koliko meč lopti. Nisam mogao da verujem da je uspela da je dobije.Pomenuh već, tenis sam počeo da pratim zbog čehoslovačkog iceman-a a ženski kada je na scenu stupila Gabrijela Sabatini. :wub:Gabriela-Sabatini-400x300-17kb-media-766-media-134649-1206794102.jpg
Link to comment

Svaka čast, harper. Možda i ja napišem nešto duže, kad smognem koncentracije. Za sada samo jedan osvrt: ono što meni najviše nedostaje kod današnjeg tenisa (u odnosu na onaj iz 80-ih i 90-ih) je različitost podloga i praktično izumiranje specijalaca za pojedine podloge. Hoću reći - sve podloge su po brzini i ostalim uslovima toliko približene jedna drugoj da se izgubila ta fina nepredvidljivost tenisa, mogućnost da neki veliki server na travi ili pimpler na šljaci iznenadi nekog od favorita. Jeste ova ekipa na vrhu (naročito prva trojka) dominantna, ali pomalo postaje dosadno čekati na polufinale da bi video neki uzbudljiv meč na grand slamovima. To mi nedostaje - da kroz velika finala procirkuliše malo veći broj igrača nego što je to sada slučaj.

Link to comment

auuuu, cega se vi sve secate. ovo je potpuno uzivanje citati :Hail: ja cu dati svoja dva centa, iako sam poprilicno nepismen...ocigledno je da sam malo mladji od nekih ovde, posto se ne secam tenisa pre nego sto su Edberg i BB krenuli da se sljakaju po Wimbledoneu. ipak, kroz razne snimke na TV, pogotovo dok se cekalo da stane kisa na Wimbledoneu, upamtio sam neke stvari. prvo ono sto je Harper vec spomenuo za Meka. kakva diskoordinacija prilikom izvodjenja udaraca, neverovatno. i danas imam u glavi kako je covek izvodio(i izvodi) servis. ono je vise licilo na neki visoki volej, neko na servis. a polozaj ruke, i izvijanje tela, strasno nesto. mislim da postave siluetu njegovog servisa svi bi znali da je to je Mek. drugi covek kojeg se secam sa snimaka i iz raznih prica je naravno Ivan Grozni i ona njegova opsesivnost sopstvenom opremom. covek koji je morao imati i carape u savrsenom skladu sa zamisljenim inace ne bi ni izlazio na teren. i gledajuci ga danas imam utisak kao da igra robot. svaki udarac identicno. samo se gadjaju drugaciji delovi terena. znam da je covek bio strasan radnik, ali dovesti igru na takav nivo i eliminisati iz iste gotovo svaki glitch, ja ne znam koliko je znoja trebalo proliti za tako nesto. njih dvojicu sa spomenuo zato sto nakon 25 godina mi nemamo jednog igraca koji je otisao u krajnost u koju su njih dvojica otisli, a kamoli dva coveka, i to u isto vreme, i jos da se poklopi da vladaju tenisom. valjda je sudbina namestila tako :)e sada, ljudi kojih se vec secam, a koji ovde nisu spomenuti.prvi je, po meni prvi prototip all aroundera koji se pojavio. i mozda i danas covek za kojeg se nije moglo reci da li igra bolje sa osnovne linije ili na mrezi. 90ih je igrao finala Garrosa i Wimbledonea i to sa dve potpuno drugacije igre(Agassi je recimo igrao jedno te isto i uzeo obe titule)i po tome ce valjda ostati upamcen. i naravno, po polufinalu Wimbledonea kada je pobedio Edberga ne uspevsi niti jedanput da mu oduzme servis(mada, da budemo posteni, i svoj servis je samo jednom izgubio)!!! takodje, jedan je od retkih igraca koji ima pozitivan skor sa Pistol Petom. rec je naravno o Michaelu Stichu, coveku koji je imao tu nesrecu da svaki put kada pogodi peak forme dozivi neku bezveznu povredu, i tako celu karijeru...sledeci na listi je covek koji je bio preteca Nadala. makar po topspinovima. Jim Currier, covek kojeg sam upamtio po tome sto se okupao u Seni kada je uzeo RG, i koji je imao mozda najcudniji forhend ikada izvodjen. naime, on je forhend udarao bekend stranom da bi dobio veci spin. i dvorucni bekend je izvodio vrlo cudno, sa glavom reketa postavljenom maltene paralelno sa povrsinom terena. zbog nacina izvodjenja svojih udaraca, te lopte su imale neverovatan spin. takodje, da bi uopste mogao da igra njegovi spanovi na reketu su bili zategnuti do tacke pucanja i uopste nije mogao da izvede flat jer bi loptica otisla u tri materine. ljudi su mu cak bili na treninzima i pokusavali da odigraju nesto sa tim reketima, ali pricali su nakon toga da uopste nisu bili u mogucnosti da iskontrolisu lopticu. 90te su nazalost obelezili servis bombarderi na brzim podlogoma, i armada trcarala na sljaci. kada se spomenu imena Brughere ili Beresategija, tacno mi se slosi. ljudi maltene nisu znali da odigraju bekend, a uzeli su GS i zapretili da ce tenis da se promeni u najdosadniju igru ikada. sreca te su se pojavila dva luda rusa i objasnili kako i sa osnovne linije mozes biti uzasno agresivan. Kafelnikov i Safin, jeli ;)jednostavno, Harper je objasnio za Petea i Agassija, spomenut je i Guga, a ostali ni ne zasuluzuju da se spomenu... Mozda jos Pat Rafter i njegovo polufinale RG, kada je igrao chip and charge, i zadivio sve koji su gledali turnir :Hail: elem, ono sto bih jos zeleo da pomenem jeste par meceva koji su mi ostali urezani u pamcenje i mecevi zbog kojih se voli tenis. jer, budimo realni, Federer je vladao tenisom i tenis je bio dosadan dok se nije pojavio Nadal. tako da, mozete biti boga pitaj koliko dobar i harizmatican igrac, ali dok se ne pojavi protivnik koji ce sa vama odigrati epski mec, secace vas se samo po brojevima...prvi je, i cudno mi je da to niko do sada nije spomenuo, "jebo ti foot fault mater". mec koji je psihicki unakazio Zeca i onemogucio ga da napravi mozda jos bolju karijeru nego sto je napravio. jednostavno, nakon tog meca Ivanisevicu nista vise u zivotu nije bilo bitno nego da uzme Wimbledon. i realno, mislio sam da nikada ni nece. najbolji server tog vremena, covek za kojeg se cak verovalo da ce uzeti sve one Wimbledone sto ih je Sampras uzeo a na drugoj strani dogokosi linijas koji se na mecevima pojavljivao u dzins sortsu... za mene i danas najbolji mec na Wimbledoneu, i pored onog epskog finala Nadala i Federera, ili Federera i Roddicka...drugi mec su Rodjo i ElAjnaui na Aussie Openu. epski mec u pet setova, i to na centralnom terenu, u vecernjem terminu. secam se da sam se taj dan video sa drugarom na kafi(koji i nije bio neki teniski fan...) i taman sam hteo da ga pitam za pripremu za ispit sto sam taj dan propustio, kada me on preduhitrio i zapravo pitao mene istu stvar. naime, po njegovim recima, nije otisao na faks jer se zagledao u neka dva idiota sto su igrali tenis :lol: mislim da je to jedan od najgledaniji meceva Aussie opena u Srbiji do pojave NJoleta...treci je hirusko finale US Opena Marata Safina. i po tom mecu mi je Safin ostao mnogo vise u secanju nego po onom polufinalu AO sa Federerom. onakvo razvaljivanje Sampras nije doziveo tokom cele svoje karijere, pa cak ni na Garrosu. brutalan mec Safina u kojem si mogao videti najveceg sampiona tog vremena koji igra zaista odlican mec, i potpuno je nemocan. i za kraj, jos jedan mec Pistol Petea na US Openu. 1/4 finale, ne secam se koje godine, sa Alexom Corretjom. to je mec koji Pete jednostavno nije trebao da dobije. nikako. ceo mec Corretja, potpuni underdog, je unistavao Petea sa onim njegovim flet one hand beckendom, pogotovo po paraleli. ne znam koliko je covek passinga napravio tim udarcem. u drugom i trecem setu Corretja je uzimao servis Samprasu za 7-5, 7-5... i onda tie break petog seta, gde Pete povraca po terenu... nije imao snage ni smec da odigra, a pogodio nekoliko bekend paralela u liniju... potpuno cudesan mec gde ti nikako nije jasno kako se Sampras ne srusi, a on igra. i onaj fenomenalni voley na mec lopti Corretje, potpuno neverovatno sta je tu uvatio Sampras, pa as iz drugog servisa nakon cega Corretja servira dvostruku gresku(iako je i prvi servis te ubacivao)... ma neverovatno nesto. trijumf volje nad snagom. mnogo sta se promenilo u tenisu, mnogo sta ce se nastaviti menjati, ali ne vidim da ce snaga ikada preteci zelju za pobedom :)

Link to comment

Da se samo nadovežem na post od tsva glede meča sa Lendlom.To je bilo par očiglednih sudijskih previda (da ne kažem čistih krađa), u vremenu bez čelendža. Odlično pamtim dva neca koji su suđeni, iako se mašina nije oglasila, a bili su čisti as servisi.Zatim dosuđena dupla gupla greška iako se videlo da je lopta udarila unutrašnji deo linije, pa suđeno nekoliko kretenskih fut folova, svaki put kada bi se rezultat lomio u korist Bobe.

'lebe, ala sam mator, čega se sve sećam :isuse:

Link to comment

Ja imao kompletnu opremu Ivana Lendla i Stefana Edberga. Kod Lendlove opreme sve bilo geometrisji precizno, recimo slova I L i nekim pravougaonicima, sve i milimetar, a kod Edberga kao da su se deca igrala i žvrljala po majicama.Dobri stari Adidas.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...