Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

ne pratim fabulu, sta u stvari radite? stavite M42 navoj pa onda na nove DSLR kacite stara stakla? jel imate autofokus sa time ili manuelno radite? ne bih isao u tu stranu, samo pitam radi opste kulture.

Link to comment

Ja bih uvek Nikon, jbg... to bolje znam. Ne bih se mlatio sa M42 i uopste ne bih mnogo mislio oko objektiva. AF 50 mm/1.8 kod Nikona je smesno jeftin, a kvalitet je profi. Zgodno je da moze da se koristi puna automatika (EDIT. U medjuvremenu se ubacio gayya sa slicnim komentarom), a to u principu moze samo sa modernim objektivima (autofokus, i to ne samo autofokus, vec brzi i necujni autofokus, zatim naravno merenje svetla...) Aparat je lak sa 50mm/1.8, malog profila (meni staje u dzep od vindjakne)... Milion prednosti.

 

Ovo je (prema Nikonu) snimljeno sa AF 50 mm/1.8D Kosta nov 120 USD (u USA). Probaj ovo sa smartfonom, hehe.

 

sample_l.jpg

 

 

U danasnje vreme je ionako mnogo bitniji softver za obradu fotografija, kao i plaginovi, nego objektivi i fotoaparati...

Edited by Indy
Link to comment

hvala indy. cekaj, merenje svetla? to ne moze sa starim objektivima? pa sta radite, nosite svetlomer u dzepu?  :lolol: ... pa jbte, ko da ste ovu novu nadrkanu laiku od 20.000e kupili, aj sto nema autofokus nego nema ni merenje svetla... e hipsteri hipsteri...

Link to comment

@toni

ja napisah na prosloj strani u vezi m42 i nikon. moze, ali je velika muka. na canonu - pesma!

tako da, ako planiras m42, nemoj nikon.

po kojim cenama mozes da nabavis canone?

dada. video sam, ali sam video i dosta jucubova gde vele da su bez problema uparili ta 2, pa kapiram da je neka forica po sredi. mozda gresim.

elem, svi aparati dodju tu negde oko 350-400. sa kit objektivom, fkors.

 

hvala svima

(sem simovicu)

Edited by ToniAdams
Link to comment

Apsolutno podrzavam od reci do reci sve sto je Indy rekao, s dodatkom da ako bas hoces da budes hipster sa manuelnim objektivima, nije problem da jeftino nadjes manuelne Nikonove objektive iz sedamesetih i osamdesetih godina koji su, po pravilu, par klasa bolji od M42. Pri tome i za te Nikonove nekadasnje zveri je pitanje kako ce se ponasati na digatalnim fotoaparatima. Ovo (da odlicni objektivi za filmsku fotografiju, mogu da budu mnogo losiji kada se koriste na DSLR-ovima) vazi i za AF objektive konstruisane devedesetih godina.

Link to comment

ma necu da budem hipster (ah, mene si nasao da iscimas trik pitanjem, glavno pravilo hipsterluka je ne priznati da si hipster :D ), samo bih hteo da sto vise izvucem iz ulozenog, sto nas narod kaze - da manje platim za isti efekat.

Link to comment

@toni:

 

iskreno, ako stoji ovo za m42 što kolege kažu onda canon, a ako ti to ipak nije toliko bitno ja bih tu gledao samo D3200 i D5100, i uzeo prema onome što mi odgovara, nova trojka ima veći senzor, znači veće slike i više mesta za kropovanje, i ima nešto bolji video, i manja je, i jeftinija...ali petica je petica, težina je znak pouzdanosti, nešto bolja baterija, pokretan ekran i nešto malo osetljiviji senzor.

Link to comment

Toni, pošto se ova priča razvlači i razvlačiće se još dugo, kao i sve druge na forumu, sačekaj mart kad je fotoberza u Staklencu i imaš ogroman izbor objektiva. Rečeni Nikonovi mogu se onda baš probrati i m42 i Kanonovi, sve, jako veliki izbor, pa ćeš onda da vidiš i realne cene. Onaj koji je Indi sugerisao ima već od oko 50-80 evara

Link to comment

@toni:

 

iskreno, ako stoji ovo za m42 što kolege kažu onda canon, a ako ti to ipak nije toliko bitno ja bih tu gledao samo D3200 i D5100, i uzeo prema onome što mi odgovara, nova trojka ima veći senzor, znači veće slike i više mesta za kropovanje, i ima nešto bolji video, i manja je, i jeftinija...ali petica je petica, težina je znak pouzdanosti, nešto bolja baterija, pokretan ekran i nešto malo osetljiviji senzor.

 

pa da, na papiru je 3200 najjaci od svih, ali mi nesto govori sto 5100 ne pada cena, kao ni d100 i d1100. 

u sustini to ne mora znaciti nista, ali reko, bolje da pitam.

 

Toni, pošto se ova priča razvlači i razvlačiće se još dugo, kao i sve druge na forumu, sačekaj mart kad je fotoberza u Staklencu i imaš ogroman izbor objektiva. Rečeni Nikonovi mogu se onda baš probrati i m42 i Kanonovi, sve, jako veliki izbor, pa ćeš onda da vidiš i realne cene. Onaj koji je Indi sugerisao ima već od oko 50-80 evara

 

joj, mart je jos 2 meseca :(

za objektive svakako planiram da pazarim na takim manifestacijama, ali telo sam u fazonu da uzmem obavezno novo, sa garancijom.

nesto me nece elektrika u poslednje vreme, pa kontam, da ne reskiram.

Link to comment

Ima jako mnogo cheatinga. Recimo instagram je prepun fotografa koji ne prijavljuju da su im "instagrami" u stvari snimljeni sa Leica-ma i slicnom opremom, potom prebaceni u telefon i instagramizirani.

 

Ne znam zasto ljudi to rade, stvarno.

 

Drugo do mojeg ako kums misli da se moze i sa najskupljim smartfonom precizno kontrolisati dubinska ostrina i da se dobija lep bokeh. Ne mogu da verujem koliko je uporan. :D

Link to comment

Drugo do mojeg ako kums misli da se moze i sa najskupljim smartfonom precizno kontrolisati dubinska ostrina i da se dobija lep bokeh. Ne mogu da verujem koliko je uporan. :D

dok neko ko je početnik dodje do dubinske oštrine ima da preskoči ihaha stepenika.

nebitno je koji se aparat koristi da bi se dobila dobra fotografija. tačka.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...