Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

Naisao sam na ovaj tekst u Tech Republic pa, premda je za uslove USA i oblast IT, ucinilo mi se da je ipak dosta univerzalan. Ja sam barem nasao da je "spot on" u prakticno svakoj tvrdnji (i u okviru IT industrije, i van). Cini mi se da najveci deo vazi i za balkanske uslove.Znaci, 10 mitova u vezi karijere:1. visoko obrazovanje obezbedjuje posao (i natprosecnu platu)Nekad bilo.2. unapredjenja ce doci vremenom, jedno po jednoPa, ne mora da bude. Obicno se resava tako sto se menja posao, a to je (kako kaze i clanak) "risky business".3. radicete dozivotno za jednu firmuCak i tamo gde je to bila dugovremena tradicija, to se gubi.4. karijera ce vam biti izvor zadovoljstva & sreceMozda je to oduvek bio mit, ali sad je jos i vise. Skoro svi koje srecem su skroz "pissed off" sa uslovima (i ljudima) na poslu5. u toku radnog veka bavicete se jednom istom specijalnoscuIsto kao pod 3.6. u penziju cete otici sa maksimalne platePosto se poslovi menjaju, a i strucne oblasti, to uopste ne mora da bude slucaj. A ni nezaposlenost nije nemoguca.7. benefiti ce biti i ostati deo vasih primanjaOvo je najvise za americke uslove, ali verujem da se na "platnim paketima" stedi sve vise svuda.8. moci cete da se penzionisete sa ocekivanim godinama starostiU Evropi se zbog podizanja doba za penzionisanje strajkuje, ali cinjenicu da duze zivimo u proseku (a i da drustva sve vise stare) moramo nekako da "platimo".9. vasa privatno uplacena penzija ce vas cekati kad se penzioniseteNaravno, mnogi fondovi su propali (i propadace), a ako i ne propadnu stvari kao svetska finansijska kriza znaju dobrano da smanje akumulirane novce (smrc).10. vasa drzavna penzija ce biti tu kada vam bude trebalaSto kaze tekst, "osim Australije i Kanade", drugde je ovo pod znakom pitanja (btw. cak i da nije, od visine tih primanja se niko nije ovajdio, pa i u pomenutoj Australiji jedva da moze da se opstane).

Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

Naisao sam na ovaj tekst u Tech Republic pa, premda je za uslove USA i oblast IT, ucinilo mi se da je ipak dosta univerzalan. Ja sam barem nasao da je "spot on" u prakticno svakoj tvrdnji (i u okviru IT industrije, i van). Cini mi se da najveci deo vazi i za balkanske uslove.delimično važi za balkanske uslove. kod nas se dešavaju stvari koje su nezamislive u civilizovanom svetu. radiš, a plata ako je uopšte bude, stigne sa zakašnjenjem. u ovoj državi je sve stalo, pa i građevinarstvo. juče sam, sa 32 godine i 4 meseca staža postala tehnološki višak. bivši gazda, sada samo dužnik, mi duguje solidne pare. mada je kao jegulja, neće mi se izmigoljiti. moraće da plati do poslednjeg dinara. ne osećam gorčinu što sam se pod stare dane našla na ulici, bez prebijene kinte, već snagu čuvam za rovovsku borbu koja mi predstoji. ako je mislio da će me preveslati, ljuto se prevario. uostalom, nastavljamo saradnju (od nečega se mora živeti) pod novim uslovima. ne uzimam miša ni olovku u ruke dok ne dobijem avans. projekat predajem tek kad na stolu vidim ostatak para. podrazumeva se da cena rada bude tržišna. ako bude vešt, još će i zaraditi na meni.u narednih mesec dana treba da donesem odluku da li ću se fiktivno zaposliti kod poznanika i uplaćivati staž ili na biro. ako tako uradim stičem pravo da poslednje dve godine budem na usahloj državnoj sisi i dobijam uz plaćene doprinose bednu nadoknadu. podrazumeva se da ću sve vreme raditi. idealno bi bilo da nađem pristojan posao i radim dok me snaga i zdravlje služe. srećna je oklnost što sam zdrava i snažna kao bik i nemam demenciju ni u tragovima. nevolja je što se to ne vidi u mejlu kada konkurišem za posao. mislim da od mojih molbi prave aviočiće. ko normalan zapošljava babu.Znaci, 10 mitova u vezi karijere:1. visoko obrazovanje obezbedjuje posao (i natprosecnu platu)Nekad bilo.i sada je u mojoj struci tako. posedovanje izvođačke licence omogućuje rad kod građevinskog preduzimača, koji je po pravilu on nema.ropski rad za osrednje pare. radila sam za dvojicu. posao sam volela, a sa gazdama redovno bila u komfliktu kada su pokušavali da izošljare ili podvale.išla sam im na živce. em žena em zna posao, a neće da im pezi.2. unapredjenja ce doci vremenom, jedno po jednoPa, ne mora da bude. Obicno se resava tako sto se menja posao, a to je (kako kaze i clanak) "risky business".na novom poslu počinješ od srednje plate. dobijaš poslove koje drugi neće ili ne umeju da urade. da bi dobio odgovarajuću platu moraš da lupiš šakom o sto.3. radicete dozivotno za jednu firmuCak i tamo gde je to bila dugovremena tradicija, to se gubi.ovde samo u državnoj službi to možeš da doživiš pod uslovom da većinu vremena provedeš pritajen u nečijem dupetu.4. karijera ce vam biti izvor zadovoljstva & sreceMozda je to oduvek bio mit, ali sad je jos i vise. Skoro svi koje srecem su skroz "pissed off" sa uslovima (i ljudima) na posluja sam budala. i dalje volim svoj posao i uživam u njemu. sa podređenim i sebi ravnim nikada nisam imala konflikt. dosta sam strpljenja uložila da tih 8 ili 10 sati ne boravim u paklu.5. u toku radnog veka bavicete se jednom istom specijalnoscuIsto kao pod 3.radila sam kao izvođač, zatim projektant, ponovo izvođač, zatim investitor, izvođač, pa ponovo posle dvadeset i kusur godina kao projektant.usput sam bila i magacioner, komercijalista vodila knjige šanka, šofer, amalin, darga saveta i sl.6. u penziju cete otici sa maksimalne platePosto se poslovi menjaju, a i strucne oblasti, to uopste ne mora da bude slucaj. A ni nezaposlenost nije nemoguca.u penziju ću, kako stvari stoje, otići sa minimalne plate. ako ne zapnem svojski dok me pamet služi, postaću i socijalni slučaj.7. benefiti ce biti i ostati deo vasih primanjaOvo je najvise za americke uslove, ali verujem da se na "platnim paketima" stedi sve vise svuda. xa, xa, xa 8. moci cete da se penzionisete sa ocekivanim godinama starostiU Evropi se zbog podizanja doba za penzionisanje strajkuje, ali cinjenicu da duze zivimo u proseku (a i da drustva sve vise stare) moramo nekako da "platimo".penzionisaću se pre godina starosti, jer sam mlada počela da radim. 9. vasa privatno uplacena penzija ce vas cekati kad se penzioniseteNaravno, mnogi fondovi su propali (i propadace), a ako i ne propadnu stvari kao svetska finansijska kriza znaju dobrano da smanje akumulirane novce (smrc).nisam uplaćivala u te fondove. kada su se devedesetih pojavili imala sam para, ali nisam imala poverenja. 10. vasa drzavna penzija ce biti tu kada vam bude trebalaSto kaze tekst, "osim Australije i Kanade", drugde je ovo pod znakom pitanja (btw. cak i da nije, od visine tih primanja se niko nije ovajdio, pa i u pomenutoj Australiji jedva da moze da se opstane).čekaće me penzija. nemam predstavu kolika će biti. u svakom slučaju radiću dok trepćem.
Link to comment

Meni se cini da je za ovo pod 3 u drzavnoj sluzbi kod nas dovoljno rukovoditi se principom iz vojske - nikad prvi, nikad poslednji.

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment

У бре, Инди, па шта сад да радимо? И после кад прочита човек такав текст, како да не симпатише светску револуцију?

Link to comment

meni se cini da je od pre par godina karijera stvar proslosti. sada kao kadar imas neto vrednost u znanju/vezama/sposobnostima/obrazovanju/itd koje je poslodavac spreman da plati + ostali troskovi porez i sta vec ide (ne znam taj socijalni paket jer sam ja "na crno" - samo cache :P)ili ta neto vrednost ti daje mogucnost da sam stvaras profit (ok, bitno je kol'ko i kakvog materijala imas medju nogama i po dzepovima). to je neki moj utisak poslednjih par godina. verovatno gresim jer ne pratim strucnu literaturu :unsure:

Link to comment
od mene je i karijera digla ruke pa sam konacno slobodan. shvatio sam sta zelim biti inace: gospodin nezavisnih primanja.
На супротном крају спектра је: друг незавидних примања.Али, да, систем убрзано одлази у неке чудне воде. Индијевих десет тачака је, бар што се мене тиче, отишло у оцов још осамдесетих (јер сам тад почео да радим :)). Већ на првом програмерском послу (први је био професорски, 5 година) сам схватио да је време лојалности фирми прошло - зашто бих био лојалан фирми кад од фирме имам само оно што шеф успе да отме за нас програмере, кад... (беше списак неких петнаестак пиздарија, ништа лепших од оних данас, једино је радно време било нормално). Отад још нисам саставио више од 5 година нигде. Лојалан струци, не фирми.
Link to comment

Ukratko, i malo ozbiljnije, koja crna karijera, puke smo zanatlije. Grabim svaku priliku da se priucim jos necemu osim onoga sto mi trenutno donosi novce, svaki zanat je zlatan.

Link to comment

Pa u principu nema ništa od karijere samo u jednoj firmi i bavljenja jednom specijalnošću, bar u mom slučaju. Nekad sam i napuštao bolje plaćen posao da bih otišao na onaj koji sam više voleo, a radna knjižica mi je išarana kao kod sezonskih radnika - na 5 godina sam odlazio, i radio sasvim desete stvari, a uživao sam u učenju tog novog.Jedino načelo mi je bilo da ne zatvaram vrata dupetom za sobom, čak i kad sam nezadovoljan, i da nikad ne pljujem po bivšoj firmi (stara škola).Ne verujem u sigurnu penziju u starosti, čak sumnjam da će postojati tako nešto za par godina.

Link to comment

1. visoko obrazovanje obezbedjuje posao (i natprosecnu platu)Mislim da u IT-ju to nikad i nije vazilo. S druge strane, postoji niz profesija u kojima diploma plus licenca garantuju posao (medicina, farmacija, stomatologija, gradjevina, pravo, racunovodstvo) makar u zemljama u kojima ima traznje za tim profilima kao sto je Australija. Zato roditelji i ohrabruju decu da studiraju u tim oblastima jer je posao manje-vise izvestan, a i plate su solidne.2. unapredjenja ce doci vremenom, jedno po jednoNe mora da bude, ali moze da se desi. Zavisi gde se radi. Moguce u drzavnoj/javnoj ustanovi ili u manjoj privatnoj firmi u kojoj se vlasnik oslanja na tebe. Npr. poznat mi je slucaj devojke koja se zaposlila u manjoj privatnoj firmi koja se bavi insolventnoscu i postala je partner. Da rezimiramo - zavisi i od firme i od coveka (koliko doprinosi, kakve su mu pregovaracke/komunikacione sposobnosti i ostalo).3. radicete dozivotno za jednu firmu Verujem da statisticki sve manje ljudi radi za jednu firmu, ali opet to ne mora nuzno biti slucaj (pogledati odgovor iznad).4. karijera ce vam biti izvor zadovoljstva & sreceAko neko ocekuje da je do njega/nje samo da nadje posao i da onda taj posao bude izvor zadovoljstva onda nece da moze. Ali, ako neko ili pokrene svoj biznis, ili bude freelancer ili uspe da pregovarajuci sa poslodavcem se izbori za odgovarajuce uslove onda se moze desiti. 5. u toku radnog veka bavicete se jednom istom specijalnoscuMeni nekako ne ide u glavu kako to da se prica o promeni specijalnosti nekoliko puta u toku zivota kad oni u HR striktno traze osobu uskog specijalizovanog profila i na najmanju naznaku nekih drugih interesovanja=skretanja te eliminisu iz prvog kruga selekcije.6. u penziju cete otici sa maksimalne plateNe mora da bude slucaj, ali je i dalje moguce.7. benefiti ce biti i ostati deo vasih primanjaOvde se slazem sa Indyjem da benefiti polako prestaju da postoje kao kategorija.8. moci cete da se penzionisete sa ocekivanim godinama starostiPo meni je pitanje ne da li cete moci da se penzionisete sa ocekivanim godinama starosti zakonski, vec da li cete moci to da priustite finansijski. U Japanu npr. vec koju deceniju ljudi u penziji rade kao casual portiri, vozaci i ostali jer su penzije toliko male da moraju jos nesto da zarade.9. vasa privatno uplacena penzija ce vas cekati kad se penzioniseteZa ovo se stvarno moze reci ko to zna, jedino da se gata u pasulj. 10. vasa drzavna penzija ce biti tu kada vam bude trebalaZavisi od penzionog sistema i zemlje. Ako se zemlje sa velikim prosekom starosti kao Japan otvore za emigrante sistem ce mozda moci opstati. Koliki ce to iznos biti drugo je pitanje. U vezi Australije - deluje mi da je nas sistem izdrzljiviji jer koliko sam razumeo kada se procenat zarade oduzme od plate uplacuje se u super fond koji ga onda investira. Dok je opet koliko sam razumeo u Srbiji proces bio da novac koji uplacuje zaposlen ide za isplatu penzija tako da penzije direktno zavise od broja zaposlenih.I onda na kraju ako penzioni sistem propadne onda to verovatno znaci da ce propasti i sistem socijalne pomoci. Jer bi penzioner bez primanja odmah pohitao da se prijavi za socijalu koja (ako nije nista dodatno uplacivao) iznosi slicno koliko i drzavna penzija.

Edited by noskich
Link to comment

pa da, o svemu ovome se pise odavno, bar od kad sam ja naucila da citam. zato sam onomad rekla da nam ne preostaje nista drugo nego da prihvatimo neizvesnost i zivot kao seriju novih pocetaka. jer, sta ces drugo?

Link to comment
jer, sta ces drugo?
Svecku revoluciju? :P Poenta mog kacenja ove teme nije bila da se nesto zalim, mozda vise da upozorim posebno mladje koji (mozda) racunaju na to da ce ih diploma odredjene vrste obezbediti za zivot. Kao i da je posao (navodno stalnog karaktera) stvarno siguran.To (na zalost, ili na srecu, ili kako god bilo) uglavnom nije vise slucaj - mada se svakako mogu naci izuzeci, ako se zadje po specificnim strukama/drzavama. Ali, vise nije pravilo. Edited by Indy
Link to comment
Svecku revoluciju? :P Poenta mog kacenja ove teme nije bila da se nesto zalim, mozda vise da upozorim posebno mladje koji (mozda) racunaju na to da ce ih diploma odredjene vrste obezbediti za zivot. Kao i da je posao (navodno stalnog karaktera) stvarno siguran.
mislila sam da mladji to vec znaju, jer se o tome trubi vec odavno. ali nije na odmet ponavljati :) da li bi stvarno hteli revoluciju? osecam da bi ta imala zestok downside :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...