Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Just now, Midgeta said:

Jel mogu da te pitam nesto?:D

 

Aj, al ne garantujem brzi odgovor, 3:30 je ujutru, a kofein iz yerba mate i kafe samo što nije izvetrio, a ja se onesvestio :) 

Link to comment
4 minutes ago, peralozac said:

 

Aj, al ne garantujem brzi odgovor, 3:30 je ujutru, a kofein iz yerba mate i kafe samo što nije izvetrio, a ja se onesvestio :) 

 

Jel bi mogao da napises nesto o zivotu u Ozilendu, kako je tebi tamo i tako to?

Cini mi se da ti se dopada tamo, iz onog sto sam pohvatala na ovoj temi (a to nije lak posao :D), pa ako nekad imas volje i vremena :)

 

Morala sam da guglam sta je yerba mate, mislila sam da je neki fensi viski ili nesto i bio me blam da ne znam, a to mi struka, kao :isuse:

Edited by Midgeta
Link to comment
9 minutes ago, peralozac said:

 

Slažem se, čudesan je Angkor Vat. Isto važi i za gomilu čudesnih mesta u Australiji, obavezno štivo ko god je u mogućnosti da poseti. To mi je tužno u tvojoj mržnji prema Australiji, što sve to propuštaš, a na dohvat ti je ruke. Mislim da si je više upoznao mnogo više bi je voleo pa koliko god mana imala. 

A otkud ti znaš šta ja propuštam?

Nije reč o mržnji. Stvar je u tome da je po meni slika koju ljudi imaju o Australiji pogrešna, i zato pokušavam da im razbijem te predrasude. Isto tako kao što je pogrešna i slika o Aziji i tzv. "Zapadu" uopšte. To jest te predrasude kaskaju jedno 30-40 godina unazad kada su stvari bile veoma drugačije, a u medjuvremenu se štošta promenilo. 

  • Haha 1
Link to comment
4 minutes ago, Midgeta said:

Jel bi mogao da napises nesto o zivotu u Ozilendu, kako je tebi tamo i tako to?

Cini mi se da ti se dopada tamo, iz onog sto sam pohvatala na ovoj temi (a to nije lak posao :D), pa ako nekad imas volje i vremena :)

 

A pa nema toga, mrzi te da čitaš 953 stranice (and counting) Aussie Rata i Mira! Mislim, ako te samo sporedni lik Pera zanima onda ne moraš sve, taj se pojavljuje tek na 488. stranici ;) 

  • Hvala 1
Link to comment
21 minutes ago, Midgeta said:

 

Jel bi mogao da napises nesto o zivotu u Ozilendu, kako je tebi tamo i tako to?

Cini mi se da ti se dopada tamo...

Suština različite percepcije je veoma prosto u tome što ovde na forumu ogromna većina ljudi koji se javljaju iz Australije su starija generacija koja je došla na skilled immigrant vizu što znači da em su došli ranije od moje i mladjih generacija, em su odmah u startu krenuli da rade i bili u mogućnosti da kupe nekretninu tu gde žive za relativno povoljan iznos.

Dok su mladje generacije, naročito one koje su došle na studentsku vizu, em došle kasnije, em su morale prvo da potroše 3-4 godine da dodju do papira koje je starija generacija imala u ruci od prvog dana. I iz tog razloga ta mladja generacija je propustila period kada su u Australiji nekretnine bile pristupačne.

 

Šta to znači u praksi.

Pa znači da ta starija generacija em što nije imala problema da se skući, em im je nekretnina koju su kupili dok je još bila povoljna skočila 2.5-3 puta. Što čini da im je percepcija Australije radikalno drugačija od nekoga ko je podstanar bez izgleda da će živeti u nekretnini koju poseduje, ili ako je kupio grca u dugovima koje vraća na jedvite jade.

 

Ti kad imaš otplacenu ili skoro otplacenu nekretninu, ostali troškovi su ti srazmerno ništavni i potpuno drugacije živiš od nekoga ko daje od trećine pa do polovine plate na rentu, a imam recimo drugara koji celu svoju platu plus deo zenine plate daje na otplatu kredita.

 

Eto suštine ukratko.

Iliti što si se kasnije doselio u Australiju i kasnije počeo da radiš to je verovatnije da ćeš imati negativniji doživljaj od onih koji su došli ranije. 

Jer za imigrante progresivno sve je lošije i lošije u svakom smislu. Viza, plata, standarda, socijalnog, posla itd.

Edited by noskich
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, peralozac said:

 

A pa nema toga, mrzi te da čitaš 953 stranice (and counting) Aussie Rata i Mira! Mislim, ako te samo sporedni lik Pera zanima onda ne moraš sve, taj se pojavljuje tek na 488. stranici ;) 

 

Pa stvarno mnogo ima, i ima i spin off topike, nije lako :D

 

Ali hvala, ja cu odma da se presaltsm na 488 stranicu :happy:

Link to comment
4 minutes ago, noskich said:

Suština različite percepcije je veoma prosto u tome što ovde na forumu ogromna većina ljudi koji se javljaju iz Australije su starija generacija koja je došla na skilled immigrant vizu što znači da em su došli ranije od moje i mladjih generacija, em su odmah u startu krenuli da rade i bili u mogućnosti da kupe nekretninu tu gde žive za relativno povoljan iznos.

Dok su mladje generacije, naročito one koje su došle na studentsku vizu, em došle kasnije, em su morale prvo da potroše 3-4 godine da dodju do papira koje je starija generacija imala u ruci od prvog dana. I iz tog razloga ta mladja generacija je propustila period kada su u Australiji nekretnine bile pristupačne.

 

Šta to znači u praksi.

Pa znači da ta starija generacija em što nije imala problema da se skući, em im je nekretnina koju su kupili dok je još bila povoljna skočila 2.5-3 puta. Što čini da im je percepcija Australije radikalno drugačija od nekoga ko je podstanar bez izgleda da će živeti u nekretnini koju poseduje, ili ako je kupio grca u dugovima koje vraća na jedvite jade.

 

Ti kad imaš otplacenu ili skoro otplacenu nekretninu, ostali troškovi su ti srazmerno ništavni i potpuno drugacije živiš od nekoga ko daje od trećine pa do polovine plate na rentu, a imam recimo drugara koji celu svoju platu plus deo zenine plate daje na otplatu kredita.

 

Eto suštine ukratko.

 

Ok, ovo je zanimljivo :D

A da li bi mogao za mene novajliju da ispricas ukratko kako si ti zavrsio u Ozilendu i kako si se ultimativno skucio tamo?

 

Link to comment
1 minute ago, Tpojka said:

 

Isplati se pročitati otpočetka. :sleep:

 

Jao Tpojko, nemoj mi to raditi :lolol:

Sad me intrigira sta sve ima, ja sam trazila po kljucnim recima, ono kontis, vodoktlic i to, a ko zna sta sve ima :cry:

Link to comment
3 minutes ago, Midgeta said:

 

Ok, ovo je zanimljivo :D

A da li bi mogao za mene novajliju da ispricas ukratko kako si ti zavrsio u Ozilendu i kako si se ultimativno skucio tamo?

 

Vrlo jednostavno. Dosao na master studije na osnovu kojih sam stekao pravo na permanent residency. 

Suštinski problem sa ovim načinom imigracije je što ti ništa nije garantovano jer se imigraciona pravila menjaju svakih 6 meseci. Znači ako su te studije kvalifikovale za PR kada si krenula da studiras potpuni je znak pitanja da li će to biti slučaj za 2-3-4 godine kada ih završis. 

Meni se u toku studija desilo da promene pravila i da se više nisam kvalifikovao, ali sam imao sreće da su ih promenili još jedanput bas kada sam diplomirao i to u moju korist.

Edited by noskich
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, noskich said:

Vrlo jednostavno. Dosao na master studije na osnovu kojih sam stekao pravo na permanent residency. 

Strava.

A sta si studirao if i may ask?

Mislim jel nesto specificno sto nema kod nas, ili si samo zeleo da odes?

Link to comment
1 minute ago, Midgeta said:

Strava.

A sta si studirao if i may ask?

Mislim jel nesto specificno sto nema kod nas, ili si samo zeleo da odes?

Studije su mi bile jedina opcija za useljenje jer u Srbiji nisam mogao da nađem posao u struci pa da se prijavim za skilled immigration nakon steknutog radnog iskustva. 

Link to comment
2 minutes ago, noskich said:

Studije su mi bile jedina opcija za useljenje jer u Srbiji nisam mogao da nađem posao u struci pa da se prijavim za skilled immigration nakon steknutog radnog iskustva. 

 

Pa lepo. A da li si imao problem sa trazenjem posla u Ozilendu kad si zavrsio studije tamo?

Link to comment
1 minute ago, Midgeta said:

 

Pa lepo. A da li si imao problem sa trazenjem posla u Ozilendu kad si zavrsio studije tamo?

Imao sam velike probleme dok nisam imao permanent residency. 

To je takozvana kvaka 22, u Australiji kada nemaš PR onda ti traže da imaš lokalno radno iskustvo. A to iskustvo ne možeš da steknes jer nemaš PR.

Ako imaš jedno od ta dva onda si ok. Ako nemaš nijedno jako nezgodna pozicija. 

Kada mi je bio odobren PR posao u struci sam našao za mesec dana. Pre toga ništa. Jako sam teško preživljavao te studentske dane. Imali smo ograničenje na 20 sati rada nedeljno i bila je nemoguća misija naći neki redovan posao tokom studija. Radio sam šta god sam stizao, ali nikada stalni posao, sve nesto odi mi dodji mi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...