Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Evo dijagnoze Srbije. Koren svih problema - KONZUMERIZAM: http://www.b92.net/i...2&nav_id=770507"Ušli smo u sistem vrednosti jednog naivnog konzumerizma. Samo razmišljamo kako da zaradimo više da bismo letovali duže, da bi naše dete imalo 101. igračku. Roditeljima se nameće da kupuju te igračke", kaže Dimitrijević."Deca su danas isuvise razmažena. Roditelji ne znaju kako da jasno postave granice. Što više imaju igračaka svaka im manje znači, a mi ih u predškolskom uzrastu pripremamo za konzumerizam“, kaže Dimitrijević i dodaje da naša deca odrastaju sa stvarima koje nemaju dugoročnu vrednost.Nekadasnji sistem vrednosti u Srbiji je preko noci zamenjen konzumerizmom koji nema bilo kakvu trajnu vrednost i ne moze da odrzava zajednicu na okupu. Zato ona puca po savovima, nema zajednickih vrednosti koje se dele, brige o drugom i saosecanju. Svako otima od svakoga ne bi li zasitio ono sto se zasititi ne moze. Pokusati zadovoljiti zedj za stvarima posedovanjem vise i vise stvari je kao pokusavati zadovoljiti zedj slanom vodom.
da. kad covek pogleda guzve na otvaranju Apple Store-a u Surdulici ili Aleksincu, uzasne se...
Link to comment
da. kad covek pogleda guzve na otvaranju Apple Store-a u Surdulici ili Aleksincu, uzasne se...
Realno, ne moraš da ideš do Surdulice i Aleksinca za ilustraciju, možeš i do Banjice.
Link to comment
Mic po mic dosao si i do teme djecijeg vaspitno-obrazovnog rezima. Da nije mozda neka prinova na vidiku?Euroasians su djeca sjutrasnjice!!!
Ne zurim se, ima i previse ljudi na ovom svetu.
Link to comment
U Srbiji gde ogromna većina jedva sastavlja kraj s krajem i ne može da priušti najosnovnije stvari/poplaća struju i komunalije na vreme, problem je 101. igračka. Podseća me onaj vic, "udelite nešto nisam jeo tri dana... brate moraš da jedeš"
Osnovni problem je konzumerizam kao jedini vrednosni sistem. On je izmisljen nakon industrijske revolucije kada je trebalo prodati sve te nove ne-neophodne proizvode masama. Tada je Frojdov necak Bernajs patentirao `ispiranje mozga` (o ovome ima dobra serija dokumentaraca http://en.wikipedia.org/wiki/The_Century_of_the_Self). Izbrisani su svi prethodni vrednosni sistemi i jedino sto je ostalo je taj sirovi konzumerizam. Ljudi koji su ziveli skromno, ali su imali sve sto im je potrebno su kao Adam i Eva nakon jedenja jabuke `shvatili` da su siromasni i da treba da prodaju zemlju, presele se u grad i robuju od jutra do sutra da bi kupili te upakovane industrijske proizvode u supermarketu.Evo dokumentarac o tome:http://www.youtube.com/watch?v=s3CedS7rCZ0A evo i knjiga:http://www.survival.org.au/books_ladakh.php Edited by noskich
Link to comment
I gde ti kupuješ jabuke, u supermarketu ili imaš svoj voćnjak?
Ja kupujem u porodicnoj piljari, mali privatni biznis, ili na pijaci. Zivim u stanu pa nemam vocnjak, ali cu imati kada budem otkupio svoje ropstvo. Edited by noskich
Link to comment

Živo me zanima čime se zanimaju ljudi oslobođeni ropstva posedovanja i trošenja.U stvari, nije ni teško da proverim, 90% građana Srbije je slobodno. Oslobodženi od dezodoranasa, sapuna, kaladonta, oslobođeni od novog nameštaja, a i od starog, oslobođeni od robnih marki, šefovih odela i sličnih trica i kučina. Na vreme shvatili da jugo star 20 godina može još dugo da taljiga, a kočnice što otkazuju, pa jebi ga, ne može čovek sve da ima.Tako da bi mi bilo korisnije da naučim kako da odviknem decu od hrane, izluđuju me više sa ta tri obroka dnevno.Još mi je pre neki dan Čerka tražila da joj kupim bolbone. Ej, bolbone i to neke uvozne.Noskiču, kad svrneš kadikad u Srbiju, javi se da odemo do, recimo, Prijepolja, da ti organizujem da održiš jedno predavanje o konzumerizmu. Da si bi tu za vreme proslave godišnjice SNS-a, pa da malo uzmeš mikrofon da nagovoriš bogatune iz hale da se odreknu konzumiranja sendviča i banane.Uostalom da ne pišem predugo, ko zna koliki post u komadu možeš da vidiš sa svog zx spektruma.

Link to comment

Da sam dobio neke pare svaki put kad sam čitao nekog kako hvali razne seoske idile i jednostavan život™, a sve to sa bezbedne udaljenosti od pomenutih, ne samo da bih otkupio svoje ropstvo već bih imao i preplate :)

Link to comment

ja bih jako voleo da Noskicha (koji mi je gotiva lik, bez ikakve šale, pošto ne propoveda nikakvo zlo i užas, već jednostavno nudi fringe rešenja za dobar život, pa ti uzmi ili ostavi) odvedem kod mojih prijatelja koji žive baš onako kako preporučuje i da vidi koliko je to zaista teško.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...