Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

21 hours ago, noskich said:

Multinacionalke su vlasnice svuda osim u "Axes of evil" drzavama, makar to sto je od njih preostalo, Iran i DRPK. 

A za ostalo nisi u pravu uopste, u SEA stranci ne mogu da kupuju zemlju, vodu i resurse kao sto mogu u plutokratijama.

Kinezi su vec progutali jer u plutokratijama ne postoji bilo kakav kolektivni interes, pa su veoma lako pokleknule. Plutokratije jedu same sebe i zato nemaju sansu u borbi protiv kineskog modela. 

 

Kako ne mogu pa što Kinezi pokupovaše sve živo? Kako oni Belgijanci otvaraju plantaže bibera, kupe pasoš domaće zemlje pa onda više nisu stranci? :D

Pa, evo ti tvoj Tajland tamo narod i dalje jadan i bedan i ako im je GDP 1,3 triliona, ali očigledno te pare ne idu sirotinji, skupljanje gume se plaća od 120-200$ mesečna ova cena gonja je kada baš ima puno potražnje gume.

Eno bilo ko neka pogleda neki snimak na youtube iz Bangkoka, ulice pune mešovitih brakova - belci muževi, žene Taji, a deca mešanci, to je SEA i uspeh iste.

Kod Australije i Novog Zelanda je problem što tamo kroz 50 godina neće biti mešanaca, ima da bude 100% Kineza. :D

Ali opet ako treba da se bira između polu-života u SEA ili života u Australija, ja glasam za ovo drugo, nisam probao, ali verujem da je mnogo bolje od prvog. 

Edited by Dodik
Link to comment
On 16.2.2020. at 14:45, Dodik said:

 

Kako ne mogu pa što Kinezi pokupovaše sve živo? Kako oni Belgijanci otvaraju plantaže bibera, kupe pasoš domaće zemlje pa onda više nisu stranci? :D

Pa, evo ti tvoj Tajland tamo narod i dalje jadan i bedan i ako im je GDP 1,3 triliona, ali očigledno te pare ne idu sirotinji, skupljanje gume se plaća od 120-200$ mesečna ova cena gonja je kada baš ima puno potražnje gume.

Eno bilo ko neka pogleda neki snimak na youtube iz Bangkoka, ulice pune mešovitih brakova - belci muževi, žene Taji, a deca mešanci, to je SEA i uspeh iste.

Kod Australije i Novog Zelanda je problem što tamo kroz 50 godina neće biti mešanaca, ima da bude 100% Kineza. :D

Ali opet ako treba da se bira između polu-života u SEA ili života u Australija, ja glasam za ovo drugo, nisam probao, ali verujem da je mnogo bolje od prvog. 

 

To je stvar korupcije na najvisem nivou za velike igrace. Ono sto je cinjenica je da po zakonu stranci ne smeju da kupuju zemlju, resurse i vodu. Dok u plutokratijama takav zakon ne postoji i sve je otvoreno za prodaju bez ogranicenja. 

 

Tako da taj argument da ljudi koji ne zele da 30-40 godina po plutokratijama zive kao pacovi, rade 40-50-60 sati nedeljno da bi otplatili krov nad glavom i dugove na kreditnim karticama, pa onda odu u zemlje u kojima konacno mogu da pocnu da zive kao ljudi, zeznu lokalce uopste ne stoji jer em ne mogu da kupuju zemlju, resurse i vodu, em to uglavnom ni ne zele. Nije rec ni o kakvim troshadzijama, vec ljudima koji zele da zive slobodnim jednostavnim zivotom. To sto ce taj slobodar da iznajmi jednosoban stan od 130 dolara, sto ce da jede u restoranu za 1-2 dolara, sto ce da ode na masazu od 6 dolara itd. moze lokalcima samo da koristi i bas nikako ih ne moze ostetiti. Oni donose sa sobom novac koji trose i pomazu lokalnu privredu. U "najgorem" slucaju mogu da kupe kondo u zgradi do 49% vlasnistva i on ne sme biti u prizemlju. A u SEA se tradicionalno ne zivi po kondoima jer su porodice uglavnom multigeneracijske. Izuzetak je Singapur ali tamo je 80% stanova u drzavnom vlasnistvu.

 

Na Tajlandu ima preko 5 miliona imigranata, a skupljanjem gume se uglavnom bave strani radnici nadnicari, prevashodno Kmeri i Burmanci.

 

Prvo nije tacno, mesoviti brakovi su statisticki zanemarljivi, a drugo, sta ti imas protiv mesovitih brakova?

 

Pa to je problem, sto percepcija plutokratija i zemalja u razvoju kaska za realnoscu jedno 30 godina. 

Kod nas se tu pred raspad SFRJ primila ideja o tome kako je na Zapadu sve bajno i sjajno i evo 30 godina kasnije ta ideja i dalje ne napusta nasu kolektivnu svest iako evo ima vec par godina da je kineska ekonomija po vrednosti prestigla USA, a za koju godinicu pola svetske ekonomije ce biti u Aziji. 

Ta ideja je mozda i mogla da ima neko pokrice onda 70-ih i 80-ih kada su na Zapadu bile drzave blagostanja, kada je muz mogao od jedne plate da otplacuje komotno kucu u predgradju, dvoje kola, godisnje odmore itd. Kada je socijala bila jaka, obrazovanje i zdravstvo potpuno besplatni itd. itd. Medjutim u anglosaksonskim zemljama to je sve nestalo krajem 70-ih sa Reganom i Tacerkom koji su napravili ovo sto imamo sada, taj neoliberalizam gde obican covek ne moze vise da zivi pristojno od svog postenog rada. U kontinentalnim evropskim zemljama se to jos donekle zadrzalo, a 80-ih godina nismo imali globalno trziste rada pa je i dalje bilo moguce da nepismen bracni par iz SFRJ ode u Nemacku, muz da kopa kanale, zena da cisti, da zive izuzetno skromno pa da ustede ogromne sume. Ta prica je sada daleka proslost, nakon pada gvozdene zavese imamo globalno trziste rada, opstu kompeticiju, Kinezi, Indijci, Rusi, ma svi se takmice sa svima. I onda je krenuo opsti krkljanac u te zapadne zemlje i desilo se sta se desilo. 

Link to comment
1 hour ago, noskich said:

Prvo nije tacno, mesoviti brakovi su statisticki zanemarljivi, a drugo, sta ti imas protiv mesovitih brakova?

 

Pa, ništa samo deluje krajne patetično i na Tajlandu i u Kambodži, žalosno da ne kažem i previše tipično...

Link to comment

Kakvo je porodiljsko u plutokratijama za majke i oceve? Sta se desava kada u plutokratijama hoces da promenis karijeru? Sta se desava kada ti treba lekar specijalista? Da li je obrazovanje potpuno besplatno? Da li su gradjani stambeno obezbedjeni? Za sta se koristi porez gradjana? Kakav je kriminal? Bolesti zavisnosti i depresija?

Edited by noskich
Link to comment

Na Tajlandu je sistem niskog oporezivanja pa je onus na gradjanima da se samoorganizuju i sami sa svojom porodicom planiraju sve to.

Za razliku od plutokratija u kojima je porez 2-3-4 puta veci nego na Tajlandu, a opet gotovo sve moras sam privatno da resavas.

Ali i pored niskog oporezivanja i Tajland ima javne usluge, uspeli su veoma znacajno da unaprede zdravstvo i skolstvo, infrastruktura je prva klasa, transport, komunikacije...

 

 

Edited by noskich
Link to comment

“Gradjani moraju da se samoorganizuju” :lolol:

Kako to ide, nadješ vrača da te leči ako imaš mala primanja - aka kurac na biciklu.

 

Ovde kod mene ne treba privatno, hvala NHSu kakav god da je. A ne treba ni na NZ.

Link to comment

Ide tako sto umesto da platis porez 37% koji ja placam u Australiji, a opet ti treba i privatno zdravstveno, i dodatno za kola hitne pomoci, i income insurance, i osiguranja za kucu, kola itd. na Tajlandu platis porez 10% pa onih 27% stavis u dzep za crne dane.

A ako imas mala primanja onda nebitno gde si si nagraisao ako ti treba specijalista i kompleksna operacija.

 

U Australiji ako neces da ti dete pohadja skolu u shupi u kraju sa visokom stopom kriminala i bolesti zavisnosti moras da kupis kucu od 1-2-X miliona da bi upisao dete tamo gde je dobra skola. Na Tajlandu toga nema.

Edited by noskich
Link to comment
21 minutes ago, noskich said:

Kakvo je porodiljsko u plutokratijama za majke i oceve? Sta se desava kada u plutokratijama hoces da promenis karijeru? Sta se desava kada ti treba lekar specijalista? Da li je obrazovanje potpuno besplatno? Da li su gradjani stambeno obezbedjeni? Za sta se koristi porez gradjana? Kakav je kriminal? Bolesti zavisnosti i depresija?

Znam da me noskich ignorise, ali ipak da odgovorim, bas me kopka. Evo kako je ovde gde ja zivim.

 

Porodiljsko za oboje.

 

Za promenu karijere : postoji fond koji skuplja pare (1% od plate koje placa firma), svaki zaposleni ima pravo da izabere bilo koje skolovanje u toku karijere (mislim da je jednom na svake dve godine, trebalo bi da proverim). To naravno podrazumeva sve moguce karijere i skolovanja koja postoje. Za vreme skolovanja fond te placa, plus placa same troskove skolovanja.

 

Idem redovno kod specijaliste, zakazem, nikad ne cekam duze od nedelju dana. Socijalno + dodatno osiguranje preko firme placa 100%.  Imao sam srcani udar, 2 stenta, nedelju dana u bolnici (solo soba), kostalo me manje od 200€. Svi lekovi za srce koje kardiolog prepise su besplatni 100%.

 

Obrazovanje u javnim skolama 100% besplatno, od skolice do kraja fakulteta. 

 

Da, gradjani su stambeno obezbedjeni. Za one sa slabijim primanjima postoje socijala stanovi (nije idealno, naravno, ali niko nije bez krova nad glavom). Za one koji stanuju privatno, a imaju mala primanja postoji fond koji im placa deo kirije. Fond cak placa i deo kredita kad kupujes, ako imas mala primanja.

 

Porez se koristi za funkiconisanje drzave u sirem smislu. Svaki dan vidim nesto od toga, od puteva, bolnica, skola, gradnje...

 

Kriminal je na mnogo manjem nivou nego recimo u Beogradu ili Tajlandu. 

 

Bolesti zavisnosti i depresija se lece, mnogo uspesnije nego na Tajlandu.

 

Plutokratija.

 

Edited by braca
Link to comment

Kako da ne, pošto je školstvo u Tajlandu bolje nego u Australiji. Usput, ne placas 37% na celu platu, no to sinpreskočio. Naročito ti imaš pravo da kukaš na zdravstvo, pa još na NSW Health :lolol:

Link to comment
1 minute ago, braca said:

Znam da me noskich ignorise, ali ipak da odgovorim, bas me kopka. Evo kako je ovde gde ja zivim.

 

Porodiljsko za oboje.

 

Za promenu karijere : postoji fond koji skuplja pare (1% od plate koje placa firma), svaki zaposleni ima pravo da izabere bilo koje skolovanje u toku karijere (mislim da je jednom na svake dve godine, trebalo bi da proverim). To naravno podrazumeva sve moguce karijere i skolovanja koja postoje. Za vreme skolovanja fond te placa, plus placa same troskove skolovanja.

 

Idem redovno kod specijaliste, zakazem, nikad ne cekam duze od nedelju dana. Socijalno + dodatno osiguranje preko firme placa 100%.  Imao sam srcani udar, 2 stenta, nedelju dana u bolnici (solo soba), kostalo me manje od 200€. Svi lekovi za srce koje kardiolog prepise su besplatni 100%.

 

Obrazovanje u javnim skolama 100% besplatno, od skolice do kraja fakulteta. 

 

Da, gradjani su stambeno obezbedjeni. Za one sa slabijim primanjima postoje socijala stanovi (nije idealno, naravno, ali niko nije bez krova nad glavom). Za one koji stanuju privatno, a imaju mala primanja postoji fond koji im placa deo kirije. Fond cak placa i deo kredita kad kupujes, ako imas mala primanja.

 

Porez se koristi za funkiconisanje drzave u sirem smislu. Svaki dan vidim nesto od toga, od puteva, bolnica, skola, gradnje...

 

Kriminal je na mnogo manjem nivou nego recimo u Beogradu ili Tajlandu. 

 

Bolesti zavisnosti i depresija se lece, mnogo uspesnije nego na Tajlandu.

 

Plutokratija.

 


pa upravo to. Nije problem noskich što imaš “drugačije mišljenje”, već proselitizuješ za nekakve utopijske, a uglavnom diktatorske režime, dok cinično uživaš u prednostima “zapada” i lažeš kako zineš.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...