Jump to content
IGNORED

To, mačko!


Afterburner

Recommended Posts

Da li se jos nekom osim meni cini da je sport postao sporedni lik u sportu? :D I da je danas pod okriljem sporta ostalo samo ono sto retko koga interesuje da gleda?

#DuciSimonovic

Edited by Plajvi
Link to comment
17 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

ajd ako ti nije teško objasni nekome ko se ne razume u baze podataka i generisanje qr coda ovo sa testovima

 

:)

 

Velika ograda je da bez poznavanja tačnog modela baze podataka i arhitekture sistema, sve što pričam su pretpostavke.

 

Sam QR kod je manje-više samo upakovani URL sa još nekim metapodacima koje ne možemo da vidimo ali verovatno služe da bi se mogla proveriti autentičnost.

 

Da sam ja projektovao bazu podataka, ona bi imala sledeće tabele (pojednostavljeno):

- Lice (sadrži identifikacione podatke o licu, JMBG, ime i prezime, LIB, štagod)

- Test (sadrži podatke o svakom testu - jedinstveni ID svakog testa, na koje se lice odnosi, tip testa, datum i vreme kada je izvršeno uzorkovanje, podatke o osobi koja je izvršila uzorkovanje, datum i vreme kad je test urađen, podatke o osobi koja je unela rezultat, rezultat testa)

- Potvrda (sadrži podatke o potvrdi - jedinstveni ID potvrde, na koji se ID testa odnosi, kada je generisana, kojim kanalom je izdata - email, eUprava, itd)

 

Baze se obično projektuju za CRUD princip - (Create, Read, Update, Delete). Ni u ludom ludilu ne bih ovde to radio, arhitektura sistema bila bi takva da tabele za test i potvrdiu omogućavaju samo Create i Read, a ako je neophodna neka korekcija podataka to bi se radilo kreiranjem novog sloga u bazi koji sadrži ažurirane podatke uz debelu napomenu zašto je ažuriranje urađeno, ko je sproveo i vezu na originalni red. Tako bi se garantovao revizijski sled i onemogućila manipulacija. Ovo naravno ne bi bilo transparentno krajnjim korisnicima koji bi uvek videli samo poslednji red tj. najnovije podatke.

 

A da, i svakako bi direktan rad sa bazom bio sprečen sistemskom polisom da bi se onemogućila manipulacija. Moralo bi sve da ide kroz backend i da pravi trag u logu.

 

ID je u 99.99% slučajeva autogenerisani broj koji se dodeljuje rastućim redosledom ili nešto što se zove GUID. Pošto ovde nije GUID u pitanju, neću to ni da objašnjavam. ID je uvek rastući, može da dođe do pojave "rupa" ukoliko se transakcija koja je kreirala novi slog u bazi poništena, ali ne može da se desi da se ID-ovi preklapaju, vraćaju u nazad, i slično. To jest, teoretski može, ali taj nivo nesposobnosti informatičara ja to za 21+ godina profesionalne karijere nisam video.

  • +1 4
  • Hvala 5
Link to comment
2 hours ago, morgana said:

neka provjeri neko sa svojim testom, ovo sto kazu blokovi bi znacilo da se qr kod uvijek iznova generise

 

Ja nemam taj broj uopste u Zelenom sertifikatu. Savim drugaciji URL.

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Dokumentarac u 10 nastavaka, kao Vietnam War...

 

Bojim se bi bilo vise kao Tiger King. :( Sa Srkijem je nivo konstantnog transfera blama zagarantovan.

  • +1 1
Link to comment

ID je inače uvek isti, proverio sam na PCR testu koji mi je prijatelj dostavio u 2 verzije - kako je originalno stigao na mail, i kad ga je danas generisao preko eUprave. Timestamp se menja kao što je još ranije utvrđeno.

 

Teoretski postoji šansa da se u bazi testovi vode po laboratoriji, ali najiskrenije sumnjam. Mnogo je verovatnije da je laboratorija samo jedan od atributa u tabeli za Test.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, dragance said:

Kakav salto mortale, @Tsai izdrži!

Na svaku (neverovatnu) teoriju reagujete brzinom svetlosti, umesto da se malo dalje iatraži. Aj za novinare i razumem, treba im prihod od klikbejtova, ali vama?

 

Pazi, ovo su oziljen optuzbe koje idu dalje od Djokovica, nije u pitanju obican clicbalt ko je s kim bio u semi.

 

I ako se ispostavi da nije tacno, bilo bi lepo da Srbija tuzi Spiegel, koji kao vazi za ozibljnu novinu i ne "fake news" outlet, i odere ih na sudu.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Sammael said:

 

Velika ograda je da bez poznavanja tačnog modela baze podataka i arhitekture sistema, sve što pričam su pretpostavke.

 

Sam QR kod je manje-više samo upakovani URL sa još nekim metapodacima koje ne možemo da vidimo ali verovatno služe da bi se mogla proveriti autentičnost.

 

Da sam ja projektovao bazu podataka, ona bi imala sledeće tabele (pojednostavljeno):

- Lice (sadrži identifikacione podatke o licu, JMBG, ime i prezime, LIB, štagod)

- Test (sadrži podatke o svakom testu - jedinstveni ID svakog testa, na koje se lice odnosi, tip testa, datum i vreme kada je izvršeno uzorkovanje, podatke o osobi koja je izvršila uzorkovanje, datum i vreme kad je test urađen, podatke o osobi koja je unela rezultat, rezultat testa)

- Potvrda (sadrži podatke o potvrdi - jedinstveni ID potvrde, na koji se ID testa odnosi, kada je generisana, kojim kanalom je izdata - email, eUprava, itd)

 

Baze se obično projektuju za CRUD princip - (Create, Read, Update, Delete). Ni u ludom ludilu ne bih ovde to radio, arhitektura sistema bila bi takva da tabele za test i potvrdiu omogućavaju samo Create i Read, a ako je neophodna neka korekcija podataka to bi se radilo kreiranjem novog sloga u bazi koji sadrži ažurirane podatke uz debelu napomenu zašto je ažuriranje urađeno, ko je sproveo i vezu na originalni red. Tako bi se garantovao revizijski sled i onemogućila manipulacija. Ovo naravno ne bi bilo transparentno krajnjim korisnicima koji bi uvek videli samo poslednji red tj. najnovije podatke.

 

A da, i svakako bi direktan rad sa bazom bio sprečen sistemskom polisom da bi se onemogućila manipulacija. Moralo bi sve da ide kroz backend i da pravi trag u logu.

 

ID je u 99.99% slučajeva autogenerisani broj koji se dodeljuje rastućim redosledom ili nešto što se zove GUID. Pošto ovde nije GUID u pitanju, neću to ni da objašnjavam. ID je uvek rastući, može da dođe do pojave "rupa" ukoliko se transakcija koja je kreirala novi slog u bazi poništena, ali ne može da se desi da se ID-ovi preklapaju, vraćaju u nazad, i slično. To jest, teoretski može, ali taj nivo nesposobnosti informatičara ja to za 21+ godina profesionalne karijere nisam video.


Potpisujem.

 

Dodatno se zbrka sa url moze objasniti time da je timestamp zaista vreme uzimanja potvrde, dok je id vezan za test.

 

U tom slucaju id testa od 16.12 je zaista nizi od id testa koji je radjen 22.12

Link to comment
3 minutes ago, Budja said:

 

Ja nemam taj broj uopste u Zelenom sertifikatu. Savim drugaciji URL.

 

ni ja, a imam ga u potvrdi o vakcinaciji

 

izgleda da vise nije ni vazno, zbog fakta da se qr kod i timestamp uvijek iznova generisu, tj ta svaki pdf koji se skida sa sajta. osim ako nije nacin generisanja qr koda promijenjen u smislu da je ranije bio statican, generisan pri unosu testa, a da je sad vezan za pdf instancu, ali nemamo  nikakav dokaz o tome.

Link to comment
4 minutes ago, Budja said:

 

Pazi, ovo su oziljen optuzbe koje idu dalje od Djokovica, nije u pitanju obican clicbalt ko je s kim bio u semi.

 

I ako se ispostavi da nije tacno, bilo bi lepo da Srbija tuzi Spiegel, koji kao vazi za ozibljnu novinu i ne "fake news" outlet, i odere ih na sudu.

 

 

 

srbija ne sme da tuzi nikog nikad jer gde god se zaceprka (a na sudovima se bas to radi) moze da izleti neki jos veci belaj.

 

i djokovic i srbija i australija cekaju da se desi neka nova senzacija pa da belosvetska raja zaboravi da postoje.

  • +1 2
  • Haha 6
Link to comment
1 hour ago, morgana said:

 

 

evo napisacu ponovo ja posto sam i ja pala na njihovu pricu, nije validno ovo sto pisu, qr kod i timestamp se generise iznova svaki put kad se test skine sa e zdravlje sajta, sad da skines svoj test pokazao bi ovaj trenutak, a ne momenat kad je radjen

 

sa testom od 22. su dobili 22. kao datum pa ih je to odvelo na stranputicu, nisu radili kontrolni test sa necijim drugim pcr-om

 

Ovo, dakle, opet govori da su mainstream mediji takodje fake news orijentisani i da je istrazivacko novinarstvo otislo u kurac.

 

Ovo je nivo 1 Informera - decko naso time code, ha, vidi Djokovic falfisikovo, odma na tviter, bez bilo kakve provere.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

Priča o tome da vakcine ne štite od omikrona ne stoji nimalo pošto je jasno po ciframa iz zemalja gde je vakcinacija sprovedena na višem nivou nego kod nas  - i te kako štite od ozbiljnijih posledica.

 

Niti je iko to tvrdio. Pogledaj ponovo sta si procitao.

  • +1 1
Link to comment
Just now, adam said:

srbija ne sme da tuzi nikog nikad jer gde god se zaceprka (a na sudovima se bas to radi) moze da izleti neki jos veci belaj.

 

i djokovic i srbija i australija cekaju da se desi neka nova senzacija pa da belosvetska raja zaboravi da postoje.

 

Spiegel je ekspliticno rekao da drzava Srbija falsifikuje sertifikate, to prevazilazi Djokovica.

  • +1 4
Link to comment
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...