Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

betty je imala vec 2 vanbracna deteta, i morala je da ih pridavi da ne bi placala obdaniste. jadni jan i zivadinka, i sad mi podju suze na oci kad ih se setim. pa sad ti vidi koja je razlika izmedju nemacke i holandije.

Link to comment

moji dobri prijatelji (dvoje dece) zive i rade u eindhovenu.on je otisao tako sto je dobio posao i znam da im je firma dosta pomogla oko nalazenja stana (jeftinijeg), oko kursa jezika za nju, itd itd. ona u pocetku nije radila, dakle nista vrtic troskovi.koliko se ja secam, njima je prve godine iz nekog razloga vracen porez... pitacu tacno za razloge, pa cu ti preneti.taj novac koji ti nude nije dovoljan za normalan zivot porodice, i najbolje je da u prvo vreme odes sam, pa da ti se porodica prikljuci.kad si vec tamo, naci ces bolje placen posao...vredi pokusati u svakom slucaju, ali pritom minimizirati rizik.jos jedna stvar koju znam, a koja ti trenutno nije aktuelna, ali jednom moze biti: proces za dobijanje njihovog drzavljanstva se produzava ako nemas apsolutan vremenski kontinuitet u zaposlenju tamo. informacije o tome kako funkcionise sistem tamo bukvalno stede novac. ja mrzim da se bavim tim stvarima, ali obzirom na tu platu koju ces u pocetku imati - baci se na detaljno istrazivanje poreza, cena stanova, i svega ostalog.

Link to comment
86 еу месечно, може бити само (дебело) субвенционисано. Можда се у Хл. плаћа економска цена.
Pretpostavljam da jeste subvencionisano. Evo, sad ide u popodnevni boravak, tu je maksimalna cena, za one koji zaradjuju preko 65 000 evra, 156 mesecno, plus 50 za hranu (to se posebno placalo i u vrticu, isto toliko). Cini mi se da je potpuno ista cena kao sto je bila i za vrtic.Tako je u ovoj drzavi (Nordrhein-Westfalen) , koliko znam, nije isto svuda. Moja firma ima i sopstveni boravak za decu zaposlenih, al' dobro, moja firma je gigant. Nek se raspita covek kako stoji stvar u tom Mastrihtu ili vec gde ide...
Link to comment
koliko se ja secam, njima je prve godine iz nekog razloga vracen porez
verovatno su poceli da rade u drugoj polovini godine, pa su im primanja za tu kalendarsku godinu ostala u niskoj poreskoj grupi.
Link to comment

Verovatno je to u pitanju. Mene je bas nekidan to obradovalo ovde u Becu, a poceo sam raditi 15.05.2008. :)))Na linku dole imas prilicno realna poredjenja:http://www.numbeo.com/common/

Edited by bags
Link to comment

Ne znam da li je holandski poreski sistem isti kao u DE, ali u DE vraćaju sve šta je u vezi posla, pa tako i troškove preseljenja ukoliko je preseljenje zbog posla. Dakle, sačuvati sve te avionske karte, račune za kamijone i šta ja znam. Meni su na kraju prve godine na konto toga vratili nekih dve i po iljade tadašnjih maraka. Kad je kinta tanka, obavezno proveriti i ove stvari.

Link to comment

To bi bilo super, jer troskovi nisu nimalo zanemarljivi. Vidim po iskustvu svih ovde da ce biti cupavo...jer ako mi je neto 1800 (gde sam uracunao bilo kakve poreske olaksice ili sta vec od strane drzave vezane za klince), a troskovi su mi 250e za racune, 250e za zdr. osiguranje, ostaje mi nekih 600 evra za iznajmljivanje stana(nenamestenog), da bi nam pritom ostalo nekih 700e za hranu i ostalo. Ovo sam onako otprilike izracunao...siguran sam da ce se tu pojaviti jos neki sitni troskovi koje nisam uracunao.E sad, za troskove selidbe i opremanje stana(minimalno, osnovno za pocetak) bih se snasao ovde(prodaja kola ili sta god)...mozda bi ostao i koji euro sa strane.Hvala vam ljudi u svakom slucaju na informacijama, sada imam mnogo cistiju sliku zivota u Nl sa ponudjenom platom.

Link to comment
To bi bilo super, jer troskovi nisu nimalo zanemarljivi. Vidim po iskustvu svih ovde da ce biti cupavo...jer ako mi je neto 1800 (gde sam uracunao bilo kakve poreske olaksice ili sta vec od strane drzave vezane za klince), a troskovi su mi 250e za racune, 250e za zdr. osiguranje, ostaje mi nekih 600 evra za iznajmljivanje stana(nenamestenog), da bi nam pritom ostalo nekih 700e za hranu i ostalo. Ovo sam onako otprilike izracunao...siguran sam da ce se tu pojaviti jos neki sitni troskovi koje nisam uracunao.E sad, za troskove selidbe i opremanje stana(minimalno, osnovno za pocetak) bih se snasao ovde(prodaja kola ili sta god)...mozda bi ostao i koji euro sa strane.Hvala vam ljudi u svakom slucaju na informacijama, sada imam mnogo cistiju sliku zivota u Nl sa ponudjenom platom.
zasto racunas 250€ za zdravstveno?to ti se odbija od bruto plate. bar je tako u nemackoj, a verujem i da je u holandiji tako.sto se tice namestaja ja sam uspeo (ali uz ziranta) da dobijem kredit za namestaj posle 2 meseca boravka, iako sam imao radnu dozvolu samo na godinu dana. inace, da se vratim na spomenutih 2 godine "zabrane" rada za supruznika. to nije zabrana vec supruznik ne dobija automatski radnu dozvolu nego tek posle 2 godine. ali ako supruznik uspe da nadje firmu koja ce mu uraditi radnu dozvolu, to nije problem. jedino sto bi u tom slucaju supruznik morao nazad u srbiju da preda papire u ambasadu i da ceka u srbiji.
Link to comment
ljudi, kakve hiljade evra za vrtic, sta vam je??
u mojoj okolini su 1000-1200 za tri dana nedeljno. utrecht. ne znam cenu za drugo dete. holandija je jako skupa/bogata zemlja. cekanje je godinu do dve (u boljim tj. manjim vrticima dve do cetiri :isuse: ), a prijavljuje se cim saznas za trudnocu. nesto jeftinije je u privatnim varijantama gde jedna osoba cuva nekoliko dece u svom stanu, ali tu si u problemu svaki put kad se ta osoba razboli ili hoce da uzme neki slobodan dan. ali sigurno, sasvim sigurno, nema skupljeg od utrechta po decijem pitanju, jer nema ni vece gustine decije naseljenosti. u mojoj ulici u 56 kuca zivi 42 deteta ispod 12 godina. eno ih podvriskuju mi ispod prozora.
zasto racunas 250€ za zdravstveno?to ti se odbija od bruto plate. bar je tako u nemackoj, a verujem i da je u holandiji tako.
ne, sam placas zdravstveno. moje je 120e mesecno sa nekim specijalnim dentalnim paketom, za partnera bi moglo biti isto toliko minus jedno 100e na godisnjem nivou kad bismo bili na istom osiguranju. inace je malo skuplje za privatna lica ali imamo grupne popuste preko firmi (fakulteta).inace, ako putujes na posao imas povoljnost da ti posao placa godisnju kartu za voz, a ta karta ti omogucuje da imas 40% popusta na vozne karte na svim ostalim destinacijama (i 25% za celu Evropu ako doplatis jos 15e). popust-karta vazi za tebe i za jos nekoliko saputnika (3 ili 4). u mom slucaju linijska karta kosta otprilike koliko i karta za celu godinu za celu zemlju, pa sam je zamenila i sad mogu da putujem besplatno svuda. takodje ako ne uzmes onoliko slobodnih dana koliko ti sleduje, mozes da dobijes neku kintu za to, ili mogu da ti pokriju neke stvari koje si kupio preko godine (npr. bicikl) ako sacuvas racune. takodje, kraj skolske godine je odlicno vreme da iz univerzitetskih gradova pokupis hrpu izbacenog namestaja sa ulice.
Link to comment
С тим да (претпостављам) није обавезно плаћање здравственог осигурања, па ту може лепо да се уштеди.
dok te ne zaboli zub. onda ume da ode 400-500 evra u jednom danu. mislim da nema nacina da ti deca budu pokrivena ako i sam nisi osiguran (a onda je za njih besplatno). tako da, nije se s tim igrati. naravno, moze da bude osiguran samo jedan od roditelja :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...