Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

nije isto odlaziti sam, sa suprugom ili sa suprugom i decom. moj ti je predlog, koliko god tesko bilo, prvo otici sam na neko vreme (godinu, dve ako treba), uopste nije isto o necemu se raspitivati iz daljine ili na licu mesta. svakako pitati poslodavca da pomogne pri trazenju stana, ne znam kako je u nl, ovde u ch se za stan kandidujes pored desetine drugih zaninteresovanih, skoro kao pa za posao, tako da ako se tu poslodavac javi u tvoje ime, moze da bude vrlo korisno i sto je vrlo vazno, poznaje lokalno trziste.bitno je i kada ti supruga dobija radnu dozvolu. ozbiljno uzmi samo informacije 'holandjana' na forumu. po mom skromnom misljenju cena hrane i garderobe ti je u pocetku najmanje vazna, mnogo su vazniji drugi troskovi (stan, komunalije, osiguranja, porezi...etc) koji mnogo vise opterecuju budzet.

Link to comment
kupila sam kesu spanaca, pola kilograma sargarepe, pola kilograma klementina, par struka praziluka i za jedan obrok kelja pupchara za 3e...Suhomesnati proizvodi su i bolji i jeftiniji.
ima jedna takva pijaca i u amsterdamu, radi po principu kesa svega za 50 centi, a u sklopu nje je i odlicna jeftina mesara. ali to stvarno nije pravilo i stvarno verujem da ni u maastrichtu ne moze da se tek tako racuna na toliko jeftinu klopu. provela sam s drustvom 3-4 dana tamo jednom i nisam primetila nista sto je bilo osetno jeftinije (gledali smo i cipele za jednu drugaricu :D ). krevet u osmokrevetnoj sobi u hostelu je recimo bio 30 evra. mislim da je zbilja pogresno ici s uverenjem da ce neki osnovni troskovi biti manji, posebno jer covek u pocetku trosi i vise dok ne provali razne finte. holandija je vrlo skupa zemlja u proseku. studentska cena za obrok u menzi u nijmegenu (juznjikavo) je recimo 3.9 eura. kad sam dosla u amsterdam i brojala svaki evro i znala sve cene, primetila sam da je ocekivani iznos u samoposluzi negde duplo veci od onog sto bih platila u beogradu. u medjuvremenu su beogradske cene skocile daleko vise od holandskih, ali i dalje je skuplje, bez dvojbe - u obicnoj prodavnici koju mozes da nadjes na svakom cosku. ljudi mog obrazovnog statusa, tj. studenti na doktorskim studijama, dobijaju 1450-1750 eura mesecno. nikad ne mogu da zapamtim sta je neto a sta bruto, ali ovo je ono sto legne na racun. tipican doktorand-samac zivi u kuci gde deli kuhinju i kupatilo i dnevnu sobu s drugima, a ima svoju spavacu sobu. moze da kupi kompjuter i neku seksi tehniku, da se oblaci fino, da izlazi, ide na koncerte, vozi polovan motor i vise puta godisnje otputuje negde. zivi prilicno opusteno. ali ne u svom stanu. ovo isto u juznjikavom nijmegenu.e sad, zivot ovde je ipak mnogo lagodniji, ali ne toliko zbog manjka stednje koliko zbog perspektive i stalnog boljitka i zbog sistema koji je stabilan i koji te ipak koliko-toliko odrzava na povrsini. ja licno bih se uvek opredelila za dve-tri godine stiskavca i zivot u holandiji u odnosu na konstantnu tenziju i nesigurnost zivota u srbiji.
Link to comment
Mislim, da ne odvlačimo temu čoveku na drugu stranu - neke stvari su malčice jeftinije nego u Srbiji, a neke mastodontski skuplje.
Ma da, u pravu si.
nije, nemacka je generalno jeftinija. posebno istocna. i lakse se dolazi do smestaja.
Za istocnu ne znam, ja sam u Kölnu. Ovde su stanovi jako skupi, kazu mi da su skuplji samo u Minhenu, a i zivot generalno...
e sad, zivot ovde je ipak mnogo lagodniji, ali ne toliko zbog manjka stednje koliko zbog perspektive i stalnog boljitka i zbog sistema koji je stabilan i koji te ipak koliko-toliko odrzava na povrsini. ja licno bih se uvek opredelila za dve-tri godine stiskavca i zivot u holandiji u odnosu na konstantnu tenziju i nesigurnost zivota u srbiji.
sustina, zbog koje sam se i ja odlucio da uzmem zenu i dete za ruku i krenem, bez ikakve ideje sta me ceka.
Link to comment
Za istocnu ne znam, ja sam u Kölnu. Ovde su stanovi jako skupi, kazu mi da su skuplji samo u Minhenu, a i zivot generalno...
istina. a i tesko se dolazi do smestaja. sad jos i nekako, ali pre 10 godina je bila katastrofa.
Link to comment
Možeš i drugačije da okreneš - u Aldiju dve paprike šilje evro i po (bio danas). Ove druge stvari koje se plaćaju na komad, a ne na kilo (patlidžan, tikvice, krastavac...) koliko dođe?Ima povrća i ponekog voća (tipa jabuka) koje je jeftinije, ali ima i koje odvaljuje od cene. Plus što nemaš klasične pijace, jer nema malih seljaka koji će da iznesu kvalitetnije domaće, a jeftinije na tezgu iz svoje bašte. Ima pijaca i kod mene četvrtkom i vikendom, sve je tu kvalitetnije i finije, ali brate i cene su barem 1.5x veće nego u radnji (i pod radnja ne mislim na Alnaturu). Pored stanarine, supermarket je i kod nas u kući najteža stavka.Mislim, da ne odvlačimo temu čoveku na drugu stranu - neke stvari su malčice jeftinije nego u Srbiji, a neke mastodontski skuplje.
I onda mislim da prosto u proseku izadje na isto. Samo bih se kladio da dobijes daleko vise za iste pare. Ono sto mogu da potpisem je, onaj ko hoce da stedi ce daleko losije da prodje u Srbiji. U Srbiji je sve isto, napolju bar imas izbor od socijalnih (Aldi i sl.) do Bio radnje gde je kilo krompira 4e. Ja i devojka smo kao skupljali racune bas da vidimo koliko izadje... jedino nas je posle mrzelo da prebrojimo :D. Ona je jednom pogledala na brzinu i izaslo 200e racuna mesecno za nas dvoje - na sta ipak mora jos nesto da se doda, jer cesto ne kupujemo po supermarketima, ili pojedemo nesto napolju. Ali ipak daleko od pominjanih 300e po osobi.Mislim da je ovo vredno splita.edit: dakle, sustina je da izbor postoji. Mozes da trosis manje, mozes (a i vecina hoce) da trosi vise. Ja recimo retko kad idem s nekim posebno preciznim spiskom, pa ako je jedna paprika 1.5e, ja kupim nesto drugo. Jednom sam kupio neku piletinu u Reweu (recimo 9e kilo), pa morao da svratim u Aldi i tu vidim da je recimo 4-5 :lol: . Mada, nisam od tad kupovao meso tamo; ne uzdam se previse u kvalitet supermarketa, ali ko zna sta je to kad je vise od 50% jeftinije. Edited by Venom
Link to comment
ja licno bih se uvek opredelila za dve-tri godine stiskavca i zivot u holandiji u odnosu na konstantnu tenziju i nesigurnost zivota u srbiji.
za mene je ovo sto si napisala sustina.sad cesto idem u Beograd, skoro isto toliko cesto u Holandiju i sad da biram, opet se ne bih dvoumila. cene u Beogradu me svaki put toliko iznenade da mi uopste nije jasno kako ljudi uspevaju da sastave kraj sa krajem. bitne su i "finte" sto ti kazes. toliko se ispeces i toliko moze skupo da te kosta, eto, najgluplje osiguranje (kola, kuca...) dok sam placala kao sav normalan svet em je bilo 30%skuplje nego sto sad placam preko brokera, em mi moje osiguranje nista zivo nije priznavalo niti placaloonda smo igrali na konkurenciju, pa nam se jos desilo par "incidenata" koji su u potpunosti i neverovatno brzo bili sredjeni i naplacenitrazenje dobrog doktora, zubara, frizera je ista pricaali sto rece Venom - bar imamo izbor sto se krompira tice pa do stana i osiguranja. BTW - nije pijaca tipa 50 centi sve, nego najnormalnija pijaca. Kad se kupuje povrce i voce kome je sezona, ja i dalje tvrdim da je hrana jeftinija u Holandiji nego u Srbiji.Kupujem i u jednoj turskoj piljari. tek tamo sa 10e kola napunim. cipele bas u Mosae Forum, celo leto sam nosila sandale sto sam u Maastrichtu-u kupila.Maastricht je za Luxembourg neverovatno jeftin a posto je realtivno blizu, to nam je jedna od omiljenih shoping destinacija.edit - vapad -> venom Edited by msmodesty
Link to comment
edit - vapad -> venom
Вапад је онај који је сажетији, за референцу. :P УБР. Не знам чему чуђење понекад нижим ценама у Холандији и другде на Западу - у тржишним економијама цене одређују понуда и потражња (а не Мишковић). Понуда је, у случају Холандије и поврћа, сигурно на 1 нивоу. Читао сам у магазину.
Link to comment
u pravu si ti potpuno, samo je lik trazio nesto u maastrichtu, a ti pricas o ams-u. koji ima veze sa ostatkom holandije koliko i beograd sa ostatkom srbije. pa si mu jos premasio primanja za 500-1000, da se usere covek.
ne mora da se usere, nego da razmisli. ja ne znam kako je u drugim delovima nl, ali za amsterdam sam siguran i to je informacija koju mogu da ponudim. osim toga nisam nudio nikakvo svoje misljenje na temu.
Link to comment
Timmy, odstupi.Ne verujem da su poreske olaksice na decu velike, decji dodatak i to je to. Poreske olaksice ces verovatno moci da dobijes zbog nezaposlene supruge, pretpostavljam nekoliko stotina evra. Osnovni problem je zakonodavstvo - proveri koliko vremena supruga nece moci da radi nakon sto dobijes radnu/boravisnu vizu. U Nemackoj je to trenutno 2 godine, sto pretpostavljam da ti ne bi bio veliki problem s obzirom na klince (vrtici su skupi i obicno se ceka red). Ali ako je duze, onda jbg, pitanje je koliko je to fer prema njoj. 2-2.5k za cetvoroclanu porodicu je minimum prihvatljivog zivota. Sa 1.8k ces moci da preguras mesec, ali nista vise. Opet, ako ti u Srbiji trenutno nije odlicno, nemoj mnogo da razmisljas.
Ako je obdaniste 1-1200 mesecno, kako 2-2.5K moze da bude prihvatljivo.malo dete + renta=plata.Slicno je i u Britaniji, renta i vrtici ubijaju.
Link to comment
Ако жена неће радити (ако нема радну дозволу), онда то и није неопходно?
Svakako, ali ta cena obdanista me uvek fascinira.Recimo, zena radi za slicnu platu. Mesecno izadje za porodicu 4K, i od toga 25% za obdaniste. Jezivo. I sto je najgore, ne moze da se dobije. Lista cekanja k'o za Yugo onomad. Dve-tri godine, cim se dete rodi, odma mora da se rezervise. I sad, zamisli, male blizance.
Link to comment

ljudi, kakve hiljade evra za vrtic, sta vam je??Moj sin isao ovde u vrtic, placa se po skali u odnosu na godisnju zaradu. Za one do 45 000 bruto godisnje, gde sam ja upao, placao sam 86 evra mesecno. Naravno Nemacka, ne Holandija, ali ... dajte nekog ko ima decu u vrticu tamo, nekako ne mogu da verujem u te cifre.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...