Jump to content
IGNORED

Posao u Holandiji


brite

Recommended Posts

decji dodatak je siguran (moras ga sam traziti), ali i nisu neke pare. 200/250 eura zdravstveno mesecno. iznajmljivanje stana pomenute kvadrature u amsterdamu je oko 1300/1600 eura mesecno (slobodno trziste). jug zemlje bi trebao biti jeftiniji. obdanista su uzasno skupa i obicno se ceka na slobodno mesto oko godinu dana (amsterdam). skola je obavezna od pete godine zivota i besplatna je.stanovi u nl: www.funda.nl.sto se tice vize, mislim da ces prvo morati traziti ulaznu vizu za nl (mvv), ali nisam siguran (stvar je jako komplikovana i moze biti poprilicno skupa). vise o tome saznaj na ovom sajtu.

Link to comment
Jeftiniji su skoro svi prehrambeni proizvodi, odeca i obuca.
prehrambeni proizvodi su jeftiniji ako poredis najskuplju samoposlugu u bg sa aldijem ili lidlom u holandiji. ako poredis albert hein sa c marketom, potonji je dosta jeftiniji. isto vazi i ako cemo porediti pijace. ovde puknem minimum 300 evra na hranu, a za te pare bi u beogradu mogao da svaki dan jedem po kafanama, i jos da mi ostane. ovo za odecu je tek budalastina. ako hoces jeftinu, idi u pariz. jedino sto je istina (i iz cega ovakve gluposti nastaju i nastavljaju da zive) je da su u holandiji snizenja veca, i ima ih cesce. pa ako naletis na nesto sto ti se svidja i ima broj, dobar si.
Nadam se da je dovoljno ovako u globalu.
naravno da nije. pricas mozda na osnovu 1 posete holandiji, i to u najboljem slucaju. cak i da si u pravu, ta usteda od 20 evra koja bi se iscedila iz hrane/ odece je totalno nebitna. odrace te za gajbu, energiju, izmisljene poreze i takse, osiguranje, bla bla. tu su stotine evra u pitanju, ako ne i koja hiljada. lik moze da dodje u situaciju da placa gajbu 1500 evra na platu od 2000, a ti ga saljes tamo sa zenom i dvoje dece na osnovu neceg sto si nacuo/ pogresno skapirao. idi pricaj o necemu u sta se razumes, ako isto postoji (a znamo da ne), ne trpaj se gde ti nije mesto.ps. rouxe, i ti ne plasi coveka amsterdamskim cenama. osim utrehta, svugde je bitno jeftinije. posebno vukojebine tipa ajndhovena, mada tu nikom ne bih preporucivao ni da prodje. Edited by Miralem
Link to comment

Mozda je u vreme C marketa on stvrano bio jeftiniji od Alberta. Ali ako pricamo u ovoj godini hrana je u Beogradu skuplja. Kad se gleda prosek, odnosno uporedive radnje. A ako je Pariz toliko jeftiniji za odecu i obucu, onda se caskom skokne za male pare tamo (sto odavde nije moguce) i lepo pazari i ustedi.Takodje ne znam o kom vremenu pricas (i kakve kafane posecujes u Beogradu), pa te molim za savet gde to moze da se jede dnevno za 10e po kafanama i da ostane. Bio bih ti zahvalan.A ovo sto pisem o Holandiji, nije na osnovu iskustva od tamo, nego sam citao reportaze u nekim novinama.

Link to comment

i sad na osnovu reportaza solis pamet onima koji tamo zive? pa im jos predlazes da za jeftine pare skoknu u pariz i tamo se obuku? :lol: dobro.kafane: malo korzo, cubura, lovac, ?, prolece, oces jos?

Link to comment

nije mi cilj da nekoga plasim cenama, nego da opisem realnu situaciju. pisem samo o onome o cemu znam, a to je situacija u a'damu. mislim da je za normalan zivot cetvoroclane porodice u amsterdamu potrebno oko 2500/3000 eura mesecno. naravno, sto si duze u nekom mestu nova saznanja ti otvaraju nova vrata, ali da bi se doslo do tih saznanja covek mora da napravi nekoliko gresaka i odguli par godina staza.

Link to comment
A ovo sto pisem o Holandiji, nije na osnovu iskustva od tamo, nego sam citao reportaze u nekim novinama.
:isuse: Timmy, ajd stvarno prestani. Čoveku trebaju informacije i saveti mahom onih koji žive iz Holandije, ili bar imaju neko iskustvo o selidbi u okolne države. Ako ti je do vijanja sa forumskim protivnicima, ima još topika, nemoj ovde čoveku razvodnjavati šta mu pišu oni koje je zapravo pitao.
Link to comment

ja idem na pijacu u Maastricht.valjda sam time dovoljno "kredibilna" da pricam o istom unsure.gifkazem "AKO" covek ne ide po kafanama i kuva sebi veceru stojim i dalje iza toga da je Maatricht jeftiniji od Obrenovca.u roku od par dana bila sam sa mamom na oba mesta i zena (koja dobro zna koliko sta kosta) bas bila zacudjena.kupila sam kesu spanaca, pola kilograma sargarepe, pola kilograma klementina, par struka praziluka i za jedan obrok kelja pupchara za 3e...Suhomesnati proizvodi su i bolji i jeftiniji.sasvim pristojne cizme koje smo kupile u Maastrichtu za 18E (bila kisa, mami noge pokisle pa smo usle i kupile bilo sta) e pa to bilo sta od 18E nosila mama cele zime!

Link to comment

Hrana je generalno jeftinija, osim mesa i jos ponekog izuzetka. Kucna hemija je takodje jeftinija. Kvalitetna odeca i obuca se moze lako naci po dosta niskim cenama (ako se bas ne pati od firmiranih stvari). Narocito je to slucaj za decju odecu i obucu. Ja pricam o Nemackoj, koliko sam video, u Holandiji je skoro isto.Pre 4 godine sam dosao ovde i tvrdim da sam i tada u Bgd-u trosio vise na hranu nego sto trosim u Nemackoj.

Link to comment
daj zeza se. nemoguće
Dobro je bar neko. Pomislio sam da sam lud :lol: Necu vise, izvinjavam se..Samo sam reagovao kad je pocela kuknjava kako je tamo sve skupo i da je selidba ludost. Drago mi je sto coveku sve lepo objasniste. Edited by Timmy
Link to comment

i za maastricht i eindhoven treba dobro proveriti povezanost stana sa javnim prevozom i blizina radnji za kupovanje stvari. moze se naci hrana pristojne cene, ali sve dosta zavisi od pokretljivosti. pijaca u maastrichtu je jeftina, ali ako tvoja zena treba da vodi dvoje male dece u dva prevoza da kupi namirnice, sve postaje mnogo komplikovanije. osim ako nece da tera bicikl po kisi. ni maastricht ni eindhoven nisu gradovi u kojima ima puno radnji. u predgradjima bas trebaju kola (ili bicikl) ako hocete da optimizujete kupovinu hrane, varijacije su velike. ja bih pre preporucila da se doda 100ak evra i uzme manji stan na bolje povezanoj lokaciji jer to moze da ustedi na drugim stvarima. @ aram: voce i povrce je jeftinije u nemackoj nego u srbiji?

Link to comment

Evo već treća strana i sve čekam hoće li se Miralem ponuditi čoveku za gajbu (standardna tarifa) i ništa. Toliko o tradicionalnom srpskom gostoprimstvu...Inače kao čovek koji nikada nije bio u Holandiji samo da još jednom ponovim predlog da se prvo ode solo pa ako ide onda dovesti porodicu. Jebeno je al šta da se radi. I naravno ne spaljivati mostove do Srbijice u slučaju da mora da se vrati...

Link to comment
@ aram: voce i povrce je jeftinije u nemackoj nego u srbiji?
Pa sad, kako sta i kako kad :) Tresnje su svakako skupe ovde uvek, sto mi jedino ozbiljno smeta. Evo iz glave jucerasnje kupovine u REWE supermarketu: brokoli 0,99; karfiol 0,79; patlidzan 1,59, krompir 5 kg 1,79€ pa uporedjujte...A REWE, kao sto znas spada u skuplje prodavnice. Ja se snabdevam na Grossmarktu koji mi je bukvalno preko ulice, pa to bude i jos povoljnije a i kvalitetnije - prodavnice uglavnom drze braca grci i spanci.
Link to comment
Pa sad, kako sta i kako kad :) Tresnje su svakako skupe ovde uvek, sto mi jedino ozbiljno smeta. Evo iz glave jucerasnje kupovine u REWE supermarketu: brokoli 0,99; karfiol 0,79; patlidzan 1,59, krompir 5 kg 1,79€ pa uporedjujte...A REWE, kao sto znas spada u skuplje prodavnice. Ja se snabdevam na Grossmarktu koji mi je bukvalno preko ulice, pa to bude i jos povoljnije a i kvalitetnije - prodavnice uglavnom drze braca grci i spanci.
Možeš i drugačije da okreneš - u Aldiju dve paprike šilje evro i po (bio danas). Ove druge stvari koje se plaćaju na komad, a ne na kilo (patlidžan, tikvice, krastavac...) koliko dođe?Ima povrća i ponekog voća (tipa jabuka) koje je jeftinije, ali ima i koje odvaljuje od cene. Plus što nemaš klasične pijace, jer nema malih seljaka koji će da iznesu kvalitetnije domaće, a jeftinije na tezgu iz svoje bašte. Ima pijaca i kod mene četvrtkom i vikendom, sve je tu kvalitetnije i finije, ali brate i cene su barem 1.5x veće nego u radnji (i pod radnja ne mislim na Alnaturu). Pored stanarine, supermarket je i kod nas u kući najteža stavka.Mislim, da ne odvlačimo temu čoveku na drugu stranu - neke stvari su malčice jeftinije nego u Srbiji, a neke mastodontski skuplje. Edited by Razzmatazz
Link to comment
nije mi cilj da nekoga plasim cenama, nego da opisem realnu situaciju. pisem samo o onome o cemu znam, a to je situacija u a'damu. mislim da je za normalan zivot cetvoroclane porodice u amsterdamu potrebno oko 2500/3000 eura mesecno. naravno, sto si duze u nekom mestu nova saznanja ti otvaraju nova vrata, ali da bi se doslo do tih saznanja covek mora da napravi nekoliko gresaka i odguli par godina staza.
ma jok, pogledas reportazu na tv-u, onako iskosa, i krenes posle da delis savete i pricas kako je na zapadu i u svetu. boli te kurac :lol: u pravu si ti potpuno, samo je lik trazio nesto u maastrichtu, a ti pricas o ams-u. koji ima veze sa ostatkom holandije koliko i beograd sa ostatkom srbije. pa si mu jos premasio primanja za 500-1000, da se usere covek.
Ja pricam o Nemackoj, koliko sam video, u Holandiji je skoro isto.
nije, nemacka je generalno jeftinija. posebno istocna. i lakse se dolazi do smestaja.
neke stvari su malčice jeftinije nego u Srbiji, a neke mastodontski skuplje.
dzaba ti. uvrteli su sebi u glavu da je sad sve najskuplje u srbiji, i gotovo. pisalo u novinama, a one ne lazu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...