Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

On 7.3.2019. at 13:28, Filozof manijak said:

 Voelo bih da kažeš neku ideju koju imaš oko ovog odblokiranja grada od trenutne količine goriva, a da ne bude par-nepar ili neka druga vrsta diskriminacije prema običnim građanima koji koriste automobil. 

mi smo besni, smeta nam malo gužve u javnom prevozu :D a nismo ni prošli pored prave gužve :happy:

 

47c4ab2702c0c109ab9f9fe679215cf0.jpg
Link to comment
On 7.3.2019. at 12:17, Frank Pembleton said:

Ajde kad već imaš uvid u studiju, u njoj bi verovatno moralo pisati i "svrha izrade" dakle na koje akte se odnosi  "ograničavanje broja taksista" .

Mene zaista zanima na šta se pozivaju "regulatorna tela" pri tome, jer se tu zalazi u neka prava, tj u njihovo ograničavanje?

Dakle da ponovim, na osnovu čega se ograničava broj taksista ?

to jest odakle se vuče pravo nekog organa da ograniči taj broj?

Nije pravo nego obaveza predviđena republičkim zakonom. Zakonodavac je predvideo da se u većim gradovima izradi studija o tome i da se na osnovu nje planira broj. Gradska ili opštinska vlast nema pravo svojevoljno da donese pomenuti plan, nego samo na osnovu naučnog istraživanja ovlašćene institucije, u ovom slučaju saobraćajnog fakulteta. 

Link to comment
7 hours ago, Timmy said:

Uvek sam se pitao koliko njih u proseku otpadne tokom jedne voznje... Nema sansi da svi stignu zivi :(

Zavisi. Verovatno cela ta stvar ide jako sporo, otprilike kao harmonika sa 200 i kusur putnika uzbrdo prema Banovom Brdu. Na meni su se nekad davno dvoja vrata od gradskih autobusa slomila. 

Link to comment
10 hours ago, nesha taxista said:

Nije pravo nego obaveza predviđena republičkim zakonom. Zakonodavac je predvideo da se u većim gradovima izradi studija o tome i da se na osnovu nje planira broj. Gradska ili opštinska vlast nema pravo svojevoljno da donese pomenuti plan, nego samo na osnovu naučnog istraživanja ovlašćene institucije, u ovom slučaju saobraćajnog fakulteta. 

 

Ako sam dobro razumeo ti si imao uvid u tu studiju, pa me interesuje šta je opravdaje, obrazloženje da se ograniči broj taksista u jednom gradu. Ne ograničava se broj pekara, kafića, apoteka, ali taksi vozila da. Šta je tu tako posebno. I zašto baš na 5000 za Beograd a ne 4000 ili 10000? To što je nešto predviđeno zakonom nije razlog jer svašta može, a i bude, izlobirano pa se prema interesima jedne uske grupe ili pojedinca prave zakoni i propisi.

Link to comment
16 hours ago, nesha taxista said:

Nije pravo nego obaveza predviđena republičkim zakonom. Zakonodavac je predvideo da se u većim gradovima izradi studija o tome i da se na osnovu nje planira broj. Gradska ili opštinska vlast nema pravo svojevoljno da donese pomenuti plan, nego samo na osnovu naučnog istraživanja ovlašćene institucije, u ovom slučaju saobraćajnog fakulteta. 

Ne tvrdim ja da je to kršenje zakona (mada me ne bi čudilo) nego me zanima osnov, obrazloženje. Dakle koji je osnov ograničavanja prava ljudima da se bave nekom delatnošću?

Link to comment

Juče sam imao zanimljivu situaciju u cargou. Ušli smo u Resavskoj, vozač je bio stariji gospodin. Vidjeli smo da se ne snalazi baš najbolje pa smo mu dali neke sugestije za trasu puta. Na to je on reagovao emotivno i završio vožnju na aplikaciji. Bio je dosta uzrujan i onda nam je ispričao da su ga prethodne noći napali dvojica taksista u Mirijevu u pola 3 ujutru, kada je vraćao djevojku iz grada. Kaže, sve je uradio da ih smiri, zar njemu to treba u ovim godinama..baš onako, mučna situacija posle koje smo se osjećali dosta loše. Na kraju je posle dosta duže rasprave jedva prihvatio da mu refundiramo razliku.

Dosta koristim cargo. Nekoliko stvari na samoj aplikaciji bi se moglo unaprijediti, takođe, imam utisak da pojedini vozači nisu dovoljno dobro obučeni da rade svoj posao. Ali taksi kartel treba rasturiti po svaku cijenu, nemam nikakvu dilemu oko toga.

Link to comment
45 minutes ago, Timmy said:

Izvinjavam se ako mi je promaklo...

 

Taksista je napisao mnogo redova ovde. Cesto izvrtao logiku, menjao teze, ignorisao cijenice. Plus mu je dozvoljeno da najbrutalnije vredja svoju konkurenciju.

 

U svemu tome je prupostio da poentira sa glavnim argumentima (verovatno jer ih nema).

 

Pominjao je troškove, dazbine, poreze i sta vec taksisti placaju, a cargo ne. Kada ga je neko pitao (valjda Pejsi) da navede te troškove pa da vidimo koliki su i sta Jos treba cargo da placa, nastao je naravno muk. Jer ako bi iskreno napisao, shvatili bismo koliko je ta prica supalj balon i kolko taksisti banalno receno jedu govna sa tim, jer im troškovi ka državi uopšte nisu tolilo veliki...

 

Onda je bilo studija ovo, studija ono... A kad mu je trazeno da okaci studiju, vise je nije pomenuo. Cudno naravno ..

 

Klasicno smradovsko, neargumentovano pljampanje, koje podržavaju njegovi drugari iz moderacije. 

 

A taksisti su klasična banda. To svako ko živi u BG zna. Jedino su kod nas na forumu taksisti fini i kulturni, a cargo narko dileri.

 

Ti troluješ ili si bezobrazan ili samo na čitaš šta ljudi pišu jer si zapenio?

 

Ćovek je taksativno naveo sve razlike u parama koje se od njega traže, a od CarGo ne...

 

Quote

Može, samo će moj odgovor biti nepotpun pošto ja nisam beogradski taksista nego živim i radim u Novom Sadu. U Beogradu pored opštih predviđenih republičkim zakonom postoje i neki posebni uslovi, a onda i svaka firma još ima svoje, tako da to nije za sve isto ni u samom BG. Ponešto od toga i znam šta je različito, ali ne sve. 

Registracija - svaki taksista mora prilikom registracije da plati i 50% veće obavezno osiguranje i na sve to još osiguranje putnika. Vozač Car - go koji taksira sopstvenim vozilom plaća samo obavezno osiguranje kao i svaki privatni vlasnik automobila. To recimo za početak priličan problem oko naplate štete ako dođe do povrede usled saobraćajne nezgode. Kolika je tu razlika ne može se tačno reći jer dažbine nisu iste za svaki auto, međutim u svakom slučaju osiguranje predstavlja lavovski deo u ceni registracije. Znači tu zavisi kakav auto vozi regularan taksista, a kakav neko iz Car - go kojeg bismo poredili. Msilim da bi recimo moglo  da se kaže da regularan taksista plaća tom prilikom oko 10 hiljada više, ali to je individualno i veoma gruba procena. No, na sve to svakako se dodaje šestomesečni pregled koji regularan taksista mora da vrši, a Car - go ne jer se vodi kao privatan auto. Ja sam ga platio 3800 dinara prošle godine, a koliko je u BG ne znam. Verovatno ne mnogo drugačije. 

Porezi i doprinosi - mene izađe oko 14 - 15 hiljada mesečno dok Car - go to ne mora da plaća jer njega niko ne vodi kao zvanično zaposlenog. Ne isključujem mogućnost da neko od njih zbog sebe ipak plaća doprinose, mada se tu javlja problem i kako uopte može da se prijavi jer kao član udruženjua građana ne može. Obaška što i to nazovi članstvo nigde nije potpisano, a skidanje aplikacije naravno da nije zakonski osnov da bi se neko negde vodio kao zaposleno lice. 

Lekarsko uverenje - ovde košta 3.5 - 4 hiljade, za BG ne znam. Vadi se svake 3 godine. Ovde smo mi u NS u gorem položaju jer nama traže svakih godinu dana. Jeste da po republičkom zakonu to ne bi smeli, ali neće da produže legitimaciju ako to nemam, a onda zbog toga može da me kazni inspektor. Sve kazne za nemanje bilo kog papira su od 20 hiljada pa naviše u NS. U BG mislim da su i veće.  Naravno Car go o tom ne razmišlja jer se vozač privatnog automobila ne kažnjava za to.  Za lekarsko se naravno mora izgubiti celo prepodne, pa je onda ukupan trošak zapravo preko 5 hiljada. Car - go kao vozač privatnog automobila to naravno ne radi.

Legitimacije za vozilo, vozača, estetski pregled vozila, takse za korišćenje stajališta itd otprilike u NS koštaju oko 10 hiljada godišnje. U BG više. Car - go ništa. Svaki papir naravno traži i čekanje u redovima, gnjavažu i gubljenje vremena i para.

Svake godine se radi baždarenje taksimetra, oko 1000 din plus gubitak jednog prepodneva. Car go ni to nema. 

Uslovi za vozila - postoje opšti i posebni za svaki grad. Opšti uslovi pored ostalog predviđaju da međuosovnisko rastojanje bude bar 2,55 m i prtljašnik minimum 350 litara. To manja vozila listom ne ispunjavaju, čak ni neka srednja. Pošto je taj zakon donet prošle godine ostavljen je rok do sledeće da oni koji ne ispunjavaju zamene kola. To je za neke naravno priličan trošak koji vozač u Car go nema. On može da kupi i najmanji i najekonomičniji auto. Ne kažem da svi imaju takve, ali on ima tu mogućnost, a regularan taksista ne. To važi za celu Srbiju, a specifično za Beograd postoje posebni uslovi. Recimo stajališta aerodrom, stanice obe i mesta ispred skupljih hotela su koliko sam razumeo proglašena posebnim i tu se može stati samo sa skupljim i mlađim autom, recimo od Pasata pa naviše. Ta njihova pravila su dosta komplikovana tako da ti ovo pišem uopšteno. Onda svaka firma ima posebna pravila pa one koje su na boljem glasu traže od svojih članova bolje automobile i tako dalje. To je različito. Isto važi i za članarine. Recimo ja mesečno po tom osnovu dajem oko 10 hiljada, ali u BG je to skuplje. 

Uslovi za vozača - po novom zakonu regularan taksista mora imati završenu srednju školu za profesionalnog vozača. To nikad bilo nije jeftino zadovoljstvo. Ne znam koliko sad košta, a koliko sam ja platio pre 35 godina stvarno se ne sećam. 

 

Car - go - postoje dve vrste nabavke automobila. Sama firma u svom vlasništvu nema nijedan, nego vozači voze one u privatnom vlasništvu ili najmljene od rent - a - car firmi (Tojote i Škode Rapid). Kod prvih se dakle sva davanja završavaju na 29% prometa, dok drugi imaju još i davanje za auto što je koliko sam čuo 10 - 12 e dnevno. 

 

Oćigledno je dakle da Car - go vozač ima znatno manje troškove, mada je zbog različitih automobila i firmi u kojima su regularni taksisti teško sad reći tačan iznos, pošto kao što rekoh nije kod svih isto. 

 

Ovo nije muk, jel' da?

 

Dakle ovako...

 

Prvo, prvaiš se lud... Drugo, bezobrazan si, jer neko ne misli kao ti, i pokušavaš spamovanjem i trolovanjem da dokažeš nešto što veze nema sa životom... Ljudi najnormalnije pričaju sa Nešom, samo si ti našao da nešto isteruješ? Razmisli o tome, ne moraju svi da dele tvoje mišljenje...

 

Drugo, na forumu se za mnoge profesije govori da slu lopovi, kriminalci i svašta nešto... U čemu je problem, kada se za neku skupinu ljudi čak ne kaže ni to, nego se da poređenje, koje je dala i ministarka saobraćaja, BTW... To što ti miliš da je poređenje preterano, ne mora niko drugi da misli... Recimo, znam jednu profesiju, a da nisu taksisti, gde 99% foruma o njima priča kao da su svi lopovi, secikese i govna... Mene, realno to poriilčno vređa, pa nikada nisam ni reč rekao protiv toga, jer je to pravo čoveka da ima svoje mišljenje... Eto, to miliš da su taksisti banda... Ja ne mislim, ima ih svakakvih i ovakvih i onakvih, kao i u svakoj profesiji... Ne mora tvoje mišljenje da bude jedino ispravno, kao ni Nešino..

 

Smiri se malo, stvarno ne bih voleo da moram da te banijem, ali način na koji komuniciraš u poslednej vreme ti ne priliči... Razumi, da ljudi imaju drugačija mišljenje i probaj da diskutuješ, da čitaš šta je napisano umesto da vređaš ljude, i da stvari izvačiš iz konteksta i da ne čitaš šta je napisano... Biće i tebi i nama lakše... OK?

 

Link to comment
8 hours ago, Luther said:

 

Ako sam dobro razumeo ti si imao uvid u tu studiju, pa me interesuje šta je opravdaje, obrazloženje da se ograniči broj taksista u jednom gradu. Ne ograničava se broj pekara, kafića, apoteka, ali taksi vozila da. Šta je tu tako posebno. I zašto baš na 5000 za Beograd a ne 4000 ili 10000? To što je nešto predviđeno zakonom nije razlog jer svašta može, a i bude, izlobirano pa se prema interesima jedne uske grupe ili pojedinca prave zakoni i propisi.

 

1 hour ago, Frank Pembleton said:

Ne tvrdim ja da je to kršenje zakona (mada me ne bi čudilo) nego me zanima osnov, obrazloženje. Dakle koji je osnov ograničavanja prava ljudima da se bave nekom delatnošću?

 

 

Ima u skripti za javni prevoz na saobracajnom u delu paratranzit dosta o taksiju, kako su oni došlo do toga da je ograničavanje broja najbolji način nikada nećemo znati...ja sam siguran da su to sve nezavisni stručnjaci :fantom:

 

ovde  - verzija iz keša jerbo portal nešto ne radi danas, počinje od str 27, ali čitava skripta je zanimljiva (pogledajte kad proradi portal, sa slikama je lepše :)), samo što nema uber, car-go, primere tako da je iako od prošle godine u principu zastarela.

 

Za taksi kaže:

"

Osnovni problem u organizaciji i uprvljanju ovim (TAXI) podsistemom fleksibilnog transporta

putnika predstavlja određivanje politike cena (nivo osnovne cene i model formiranja cene

taksi usluga) i način pristupa tržištu (regulisano ili deregulisan).

 

Navedene elemente obično definiše organ lokalne uprave kao vlasnik tržišta, na osnovu

istraženih karakteristika transportnih potreba i transportnih zahteva za taksi uslugama na

posmatranom transportnom tržištu.

 

Uglavnom postoje tri dokazana načina regulisanja pristupa na tržište taksi usluga:

Ograničavanje broja izdatih taksi licenci (vozila),

• Regulisanje broja taksi vozila preko kriterijuma kvaliteta i bezbednosti,

• Regulisanje nivoa cena."

 

Link to comment

Opiranje ovakvim uslugama kao sto pruza CarGo je gubljenje vremena, te stvari su prosto posledica razvoja tehnologije i bice ih sve vise i vise, a taksisti ce morati da se prilagodjavaju kao sto se i svi drugi prilagodjavaju kad su druge usluge koje koriste prednosti savremenih tehnologija u pitanju. Nema vise ni trgovackih putnika koji idu od kuce do kuce i prodaju razne proizvode pa se niko nije potresao, nece se potresti ni kad taksi vozaci nestanu kao koncept. Ja razumem da taksisti stite svoj biznis ali mene kao korisnika prevoza njihov biznis ne zanima i ne zelim da platim ni dinar vise od onoga sto je neophodno zato sto ce im se gusiti konkurencija od strane drzave. A to u cemu je razlika izmedju taksija i CarGo za raspravu nije relevantno sve dok svaki putnik zna tacno sta dobija ulaskom u jedno ili drugo vozilo.

 

Neka se ovakve aplikacije registruju i odredi im se porez na zaradu od pruzanja usluga pa neka trziste odluci, po meni je to prilicno jednostavno. Nigde nije upisano u kamen da taksi mora da postoji, drzava mora da obezbedi da gradjani imaju adekvatan gradski prevoz, sve drugo neka prepusti trzistu.

Edited by harper
Link to comment

Taksi je postojao i pre nego sto je omasovljen npr. telefon, pa niko nakon sto je postalo uobicajeno da se taksi zove telefonom nije rekao "ali to nije taksi, nego ride calling service". Nema nista posebno zanimljivo ili moderno u tehonologiji koju car:go koristi, u pitanju je samo kanal komunikacije.

 

Razlog za to sto su takvi servisi jeftiniji od taksija treba traziti u cinjenici da zaobilaze zakone. Pravo pitanje nije "zasto bi putnik placao skuplje, kad moze jeftinije", nego "zasto bi taksi placao dazbine drzavi koju njegova konkurencija ne mora".

Link to comment
9 hours ago, Luther said:

 

Ako sam dobro razumeo ti si imao uvid u tu studiju, pa me interesuje šta je opravdaje, obrazloženje da se ograniči broj taksista u jednom gradu. Ne ograničava se broj pekara, kafića, apoteka, ali taksi vozila da. Šta je tu tako posebno. I zašto baš na 5000 za Beograd a ne 4000 ili 10000? To što je nešto predviđeno zakonom nije razlog jer svašta može, a i bude, izlobirano pa se prema interesima jedne uske grupe ili pojedinca prave zakoni i propisi.

 

To sa ograničavanjem broja taksi licenci je nasleđe starog sistema koji je primenjvao ogroman broj gradova u svetu. Zašto su to radili nije teško pretpostaviti (zaštita esnafskog interesa), kako su određivali kvote nemam pojma ali verovatno ima neke veze sa brojem koji će omogućiti esnafu da fino zarađuje i ne cima se previše oko kvaliteta usluge, a šta su postigli to je vidljivo na keca:

- katastrofa od usluge, uz retke izuzetke tipa Lux Taxi ili kvalitetne pojedince u drugim udruženjima

- formiranje doslovce kriminalnih kartela kao što je npr. Beotaksi, ili onaj ološ sa aerodroma, ili čuveni slobodnjaci koji naplaćuju vožnju od autobuske stanice do Kliničkog centra 3000 dinara bolesnim ljudima iz unutrašnjosti

 

U drugim gradovima je situacije do pojave Ubera bila takva da su se zbog gore navedenog taksisti tukli za mušterije kada je lepo vreme a kada grune neki kijamet ili saobraćajni kolaps onda se mušterije tuku za taksiste. Doduše to je u dobroj meri prirodna pojava koju Uber nije eliminisao plus im je poslovni model takav da vožnju ne naplaćuju fiksno nego u zavisnosti od potražnje pa ako ti treba vozilo usred nekog kijameta doći će ali ćeš da ga platiš 2-3 puta skuplje nego klasičan taksi (koji ne možeš da dobiješ, tako da to ti je što ti je).

 

Posebna nuspojava ovog ograničenja je ta da su taksi licence u nekim metropolama postale ozbiljan commodity u koji su ljudi investirali. Bila je ona priča o ceni taksi medaljona u NYC, i koliko sati ti nesrećnici treba da provedu u kolima da bi otplatili tu cifru, plus dažbine i deo koji ide udruženjima. U Istanbulu ako hoćeš da kupiš taksi licencu mislim da je cifra već dogurala do pola miliona lira ili tako nešto. Grad naravno povećava kvotu svake godine ali zainteresovanih vozača ima mnogo više pa oni koji izvise jedino mogu nekog da iskeširaju. Pošto za te pare može stan da se kupi to niko naravno ne radi ali im zato vlasnici iznajmljuju licence za mesečnu rentu, bukvalno kao da imaju gajbu za izdavanje. 

Link to comment
22 minutes ago, harper said:

Opiranje ovakvim uslugama kao sto pruza CarGo je gubljenje vremena, te stvari su prosto posledica razvoja tehnologije i bice ih sve vise i vise, a taksisti ce morati da se prilagodjavaju kao sto se i svi drugi prilagodjavaju kad su druge usluge koje koriste prednosti savremenih tehnologija u pitanju. Nema vise ni trgovackih putnika koji idu od kuce do kuce i prodaju razne proizvode pa se niko nije potresao, nece se potresti ni kad taksi vozaci nestanu kao koncept. Ja razumem da taksisti stite svoj biznis ali mene kao korisnika prevoza njihov biznis ne zanima i ne zelim da platim ni dinar vise od onoga sto je neophodno zato sto ce im se gusiti konkurencija od strane drzave. A to u cemu je razlika izmedju taksija i CarGo za raspravu nije relevantno sve dok svaki putnik zna tacno sta dobija ulaskom u jedno ili drugo vozilo.

 

Neka se ovakve aplikacije registruju i odredi im se porez na zaradu od pruzanja usluga pa neka trziste odluci, po meni je to prilicno jednostavno. Nigde nije upisano u kamen da taksi mora da postoji, drzava mora da obezbedi da gradjani imaju adekvatan gradski prevoz, sve drugo neka prepusti trzistu.

 

Ovo sve stoji ali mislim da mora da se ukrsti sa onim što kaže Venom - svi pružaoci usluge treba da budu istovetno opterećeni od strane države, nevezano za to kakvu tehnologiju koriste. Dakle, ukinuti sve one besmislene kvote i ograničenja broja taksi licenci, ako hoće 20 hiljada ljudi da prevoze svoje sugrađane za novčanu naknadu onda ih treba pustiti i tržište će brzo da uradi svoje, kao što si rekao.

 

Država tu jedino treba da odluči da li će da ide na minimizaciju troškova kako bi usluga bila što jeftinija, ili će da zahteva neke standarde koji će u određenoj meri morati da povise cenu usluge. Drugim rečima, možemo da ne zahtevamo bilo kakve dodatne provere, testove i kvalifikacije od taksi vozača, i da ih pustimo da voze bilo šta u rasponu od Juga do Audija, pa ko se bolje snađe na tržištu i pridobije korisnike. To će u početku izložiti putnike određenom riziku ali ako im je minimalna moguća cena jedini kriterijum onda molim lepo, koliko para toliko muzike. Druga opcija je da država zahteva dodatne provere, testove i kvalifikacije od svakog ko hoće da se bavi taksi prevozom, bilo da sa mušterijama komunicira preko aplikacije ili ih parkiran čeka na prometnim tačkama u gradu. Ukineš ograničenja i uvedeš iste uslove za sve (plus porez koji se podrazumeva), i onda će tržište stvarno da uradi šta treba.

 

Ovo hibridno rešenje koje kaže da se problem taksi kartela rešava tako što država taksiste koji su sa tržištem povezani preko mobilnih aplikacija de facto ne tretira kao taksiste već kao "nešto između", pa ih ne izlaže dažbinama kojima izlaže kartel, po meni nije tržišno rešenje bez obzira na to što dovodi do niže cene za korisnike.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...