Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Btw Beograd ima prilično visok modal split, zavisno od godine, statistike govore da se 49-53% putnika vozi gradskim prevozom. To je na nivou Tokija (!), ispod Pariza (59%) a ispred Berlina, Brisela, i Londona. Zamislimo sad da javni prevoz u ovom gradu liči na nešto, da je pola onog tokijskog ili londonskog...da ima bar 2 linije metroa...to bi izašlo na 60+

Link to comment

 

1 minute ago, hazard said:

 i već postoji problem kapaciteta autobusa, da izvadiš sve ljude iz automobila i staviš u autobuse je fizički nemoguće u ovom trenutku.

 

Ali nismo pricali o tome, nego da dozvolimo car:go i time izvlacimo ljude iz autobusa. To ti je poprilicno bezvezna zamena teza. Ako ti postavis uslov da grad prvo popravi GSP (jer koriscenje premasuje kapacitet), zasto je problem da ja trazim da se prvo uvede odgovarajuca saobracajna infrastruktura za dodatna vozila car:go (posto kolicina vozila premasuje kapacitet ulica vec danas)?

 

Protok vremena u racunici ne menja nista. 30 automobila ce u svakom trenutku praviti 15x vecu guzvu od 1 autobusa. Drugi argument mi deluje ovako: od 10 osoba koje ce zameniti 10 privatnih automobil za car:go, postoji sansa da ce tih 10 podeliti recimo 3 car:go vozila, pa je to 7 vozila manje i onda ako neko umesto GSP-a koristi car:go ima 7 vozila fore. Na papiru bih mozda i mogao da poverujem u tu mogucnost, ali ne znam zasto bi se tih desetoro vec sad ne bi vozilo zajedno. Nategnuti argument koji nema nikakve logike. U praksi to izgleda ovako:

 

Regina-RideHailing-Fig1.png

Figure 1. How ride-hailing users would travel if Uber or Lyft were unavailable.

Link to comment

Ti misliš da ono što ja pričam nema nikakve logike, ja mislim da ono što ti pričaš nema nikakve logike. Izbacuješ neke argumente koje ja uopšte ne razumem (npr. " ali ne znam zasto bi se tih desetoro vec sad ne bi vozilo zajedno" - uopšte mi nije jasno šta si ovim hteo da kažeš, konkretno ka odgovor na ono što sam ja napisao, no nebitno).

 

Konkretne podatke za Beograd koji bi ovde ,,presudili" nemamo, tako da je najbolje da prekinemo raspravu.

Link to comment

Zato sto je jedino sto mi je palo na pamet da tvrdis kako car:go moze da smanji broj vozila ako vozaci umesto 10 privatnih podele 3 car:go. Pa sam se zapitao zasto vec sad ne bi delili voznje? Ako ispada da si hteo da kazes da ce 10 da izadje iz istog autobusa ali da ce se raspodeliti na po pet voznji jedan za drugim u 2 car:go ne znam sta da ti kazem. Zna se zasto postoji spic i kad ljudi najvise koriste prevoz. Bilo bi lepo da car:go ima nadljudske moci i pretvori ljude u borg koji koordinise pozive vozila, ali nema. Car:go kao i taxi, kao i privatna vozila ce najveci deo vremena da stoji u mestu i uglavnom izlazi u spicu, jer ljudima tada prevoz treba. Ako je to tebi nelogicno ne znam sta da ti kazem.

 

Link to comment
13 minutes ago, Venom said:

Pa sam se zapitao zasto vec sad ne bi delili voznje?

 

Car:go kao i taxi, kao i privatna vozila ce najveci deo vremena da stoji u mestu i uglavnom izlazi u spicu, jer ljudima tada prevoz treba. Ako je to tebi nelogicno ne znam sta da ti kazem.

 

 

Pričao sam o 10 ljudi koji svejedno idu automobilom. Ne od 10 ljudi koji će preći iz autobusa. Ti opet pretpostavljaš da ljude možeš kako hoćeš da šetaš tamo-vamo, ja počinjem od pretpostavke da su oni već nekako raspoređeni, da postoje ljudi koji u trenutnom stanju nikako neće ići GSPom, itd.

 

Kakva je dinamika korišćenja Car:GOa, i kada se ljudi najviše voze, ja to ne znam da ti kažem jer nisam brojao. Mogu da ti kažem da se ja, koji se često vozim Car:GO-om, u 80% slučajeva vozim uveče, van špica, kada idem ili se vraćam iz grada. Tada prevoza ili nema (posle 12 - ima noćni da, ali mnogo manje linija i na svakih sat vremena, te često nema smisla da se uzima, a i skuplji je, BusPlus u njemu ne važi, i kada idu dvoje-troje na relaciji koja meni treba, zapravo Car:GO izađe jeftinije ili slično po osobi, a mnogo brže i udobnije), ili jednostavno ide još ređe i neredovnije nego tokom dana, te me Car:GO dovodi kući za 5-10 minuta a prevoz za 20-30. Da ne govorim o tome da mi se ne smrzava zimi ili ne kisne (bilo kad) čekajući prevoz 15-20 min. u 11 uveče, itd. U špicu ja se u 95% slučajeva vozim prevozom ili idem peške (često kombinacija ta dva). A u mom okruženju retko ko koristi Car:GO više od mene. U špicu sedam u Car:GO samo u vanrednim okolnostima, tipa žurim, ili mi je loše pa nisam u stanju da idem prevozom, ili tako nešto.

 

Pričao sam sa mnogim vozačima Car:GO koji su me vozili, mnogi od njih su mi rekli da rade samo uveče i vikendom, jer im je to dodatni posao, tokom ,,regularnog" radnog vremena su na svom redovnom poslu. Prosečni Car:GO vozač i prosečni taksi vozač čini mi se nisu isti profil, mada sam umeo da naletim i na pokojeg taksistu koji kaže da radi samo noću i vikendom jer mu se tako više isplati.

 

To je moje iskustvo, i većine oko mene koja koristi Car:GO, istina jedanput mi je rekao jedan vozač da vozi ljude ujutru na posao, dakle ima i toga i svakako. Ali kada se ljudi najviše voze, kada ima najviše vozila na ulicama, to ne znam. Čisto sumnjam da se iko prešaltovao da ide baš svaki dan na posao i nazad Car:GO-om umesto prevozom, markica za prevoz je oko 3500, minimalna cena Car:GO vožnje (ja mislim do 4 km) je 289 dinara. Znači jedna markica je 6 dana vožnji na posao i nazad (2 vožnje dnevno) maksimum. Ako neko ide svaki dan na posao Car:GO-om, taj troši preko 10k dinara mesečno na to, on se verovatno nije ranije vozio prevozom nego taksijem ili sopstvenim kolima (u dnevnoj tarifi je razlika između taksija i Car:GO-a mnogo manja nego u noćnoj). E sad koliko ima ljudi koji su se ranije vozili 5 dana prevozom, a sada 4 a 5. dan sednu u Car:GO jer su se uspavali ili ih mrzi tog dana da čekaju bus ili busa nema ja ne znam, ali velika je verovatnoća da bi takvi u tim slučajevima bez Car:GO-a seli u taksi, cimali člana famiije da ih vozi, i sl. Opet, podatke nemamo.

Link to comment

A izvini zasto mi pricas o njima? Ja sve vreme govorim samo o tome da ce u car:go ici i ljudi iz autobusa i da ce to rezultovati vecom guzvom na ulicama. I postavio (dva puta) gif koji ilustruje problematiku koliko prostora zauzima 10 osoba u autobusu i 10 u automobilu. Jeste, busevi i automobili ce da idu oko 9 i oko 5, taksiji ce da voze kad pada kisa (da niko ne moze da ih dobije), a car:go... car:go ce da saobraca kad inace nema zive duse na ulicama. Sve vrlo logicno. Jedino ne znam kako ce izgledati neradni dan (koji niko ne postuje) u 5 popodne i padne kisa.

 

Ajde jos malo da razvodnjavamo, posto  verovatnoca za sve postoji: evo mozda ce car:go aplikacija slucajno da otvori portal kod Jupitera, pa ce doci vanzemaljci da nam rese saobracajne probleme. Zasto da ne, uvek postoji sansa, vredi probati. Sto vise koristimo car:go, vece su sanse da se otvori portal. U pravu si nista ne znamo, hajde da... hajde da... pustimo trziste da resi! Evo sad to imamo i sjajno funkcionise -- zakon dzungle svuda, radi ko sta hoce i ljudi su na korak od toga da se poubijaju da im se ne zatvori™ zeleno. Pa kad mi recimo pregaze dete, jer ga neko jureci kroz zuto nije video od kamiona parkiranog na trotoaru, pa poludim i krenem mitraljezom po Bulevaru, onda cemo imati podatke da je situacija suboptimalna i da bi mozda valjalo razmisliti o ogranicenju broja automobila, ukljucujuci i car:go. Doduse ne bi ni tada, u pitanju je bio samo 1 ludak, voleo je da rentuje protiv automobila, nije se ni s kim druzio i oblacio je cesto crne majice...

Link to comment
21 hours ago, nesha taxista said:

Zbog nerešenih finansiijskih potrživanja (grad im još duguje deo para za to) studija nije postavljena za javnost nego samo korisnicima. Ja zbog nekih stvari imam uvid u to i u Novom Sadu i u Beogradu. Uglavnom, studija nije posebno posmatrala Car - go ili bilo koju drugu firmu koja se bavi taksi prevozom, nego se bavila uticajem broja taksi vozila na saobraćaj kao takav. Svi gradovi su po zakonu bili obavezni da traže naučno mišljenje od fakulteta u vezi potreba za taksi prevozom. Znači zakon ne dozvoljava opštinskim i gradskim vlastima da to samovoljno određuju, nego to može biti samo na osnovu naučnog istraživanja. Mislim na celu Srbiju. 

Ajde kad već imaš uvid u studiju, u njoj bi verovatno moralo pisati i "svrha izrade" dakle na koje akte se odnosi  "ograničavanje broja taksista" .

Mene zaista zanima na šta se pozivaju "regulatorna tela" pri tome, jer se tu zalazi u neka prava, tj u njihovo ograničavanje?

Dakle da ponovim, na osnovu čega se ograničava broj taksista ?

to jest odakle se vuče pravo nekog organa da ograniči taj broj?

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

@Venom

 

Ne vredi, ti u klin, ja u ploču, imamo nepremostiv jaz u pogledima očigledno (i ako se slažemo oko osnovnih stvari, da treba više javnog prevoza i manje automobila).

 

Navešću samo jedan podatak:

 

Quote

precizirajući da CAR:GO trenutno ima manje od 100 vozača u odnosu na 6.700 legalnih taksista.

 

To je iz aprila prošle godine, danas sigurno ima više, ali sumnjam da se broj uvećao za 60-70 puta.

 

Za to vreme u Beogradu ima preko 500.000 registrovanih automobila, i svake godine se registruje oko 20.000 (naravno neki odlaze na otpad, ili idu van Beograda, pa se ne povećava ukupan broj automobila za toliko - ali se povećava). Preko Brankovog mosta pređe oko 90.000 vozila dnevno, preko Gazele više od 100.000, Most na Adi bar oko 50.000...

 

I sad, ključan uticaj na gužve ima par stotina (pa nek je i hiljadu, no sumnjam da ih ima toliko) vozača Car:GO-a? Pa čak i 6-7 hiljada taksista? Koji naravno ne voze svi u isto vreme. How yes no.

Link to comment
17 minutes ago, Frank Pembleton said:

 

Dakle da ponovim, na osnovu čega se ograničava broj taksista ?

to jest odakle se vuče pravo nekog organa da ograniči taj broj?

 

Po starom zakonu (ne znam za ovaj novi skoro usvojen), član 7. Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju:

 

Quote

Opština, grad i grad Beograd uređuje i obezbeđuje, u skladu sa zakonom, organizaciju i način obavljanja javnog prevoza putnika koji se obavlja na teritoriji jedne opštine, grada i grada Beograda i auto-taksi prevoza.

 

Član 23. navodi:

 

Quote

Cena usluge u gradskom i prigradskom prevozu i auto-taksi prevozu utvrđuje se posebnim aktom koji donosi opština, grad i grad Beograd.

 

Član 36.:

 

Quote

Opština, grada i grad Beograd propisuje bliže uslove za obavljanje auto-taksi prevoza.

 

Opština, grada i grad Beograd, u skladu sa saobraćajno-tehničkim uslovima, donosi program kojim definiše optimalno organizovanje auto-taksi prevoza.

 

Opština, grad i grad Beograd svojom odlukom uređuju posebne uslove koje treba da ispuni prevoznik, karakteristike i obeležja taksi vozila i način obavljanja taksi prevoza koji nisu definisani ovim zakonom. Opština, grad i grad Beograd svojom odlukom utvrđuju i usklađuju ekonomski najnižu cenu u okviru taksi tarife po kojoj se auto-taksi prevoz mora obavljati na njenoj teritoriji.

 

Nigde se ne spominje koliko ja vidim izričito ograničenje broja taksista, ali se ni ne zabranjuje, a lokalnoj vlasti se daju široke nadležnosti (,,način obavljanja taksi prevoza koji nisu definisani ovim zakonom", ,,bliži uslovi za obavljanje auto-taksi prevoza", ,,program koji definiše optimalno organizovanje auto-taksi prevoza").

Link to comment
12 minutes ago, hazard said:

@Venom

 

Ne vredi, ti u klin, ja u ploču, imamo nepremostiv jaz u pogledima očigledno (i ako se slažemo oko osnovnih stvari, da treba više javnog prevoza i manje automobila).

 

Navešću samo jedan podatak:

 

 

To je iz aprila prošle godine, danas sigurno ima više, ali sumnjam da se broj uvećao za 60-70 puta.

 

Za to vreme u Beogradu ima preko 500.000 registrovanih automobila, i svake godine se registruje oko 20.000 (naravno neki odlaze na otpad, ili idu van Beograda, pa se ne povećava ukupan broj automobila za toliko - ali se povećava). Preko Brankovog mosta pređe oko 90.000 vozila dnevno, preko Gazele više od 100.000, Most na Adi bar oko 50.000...

 

I sad, ključan uticaj na gužve ima par stotina (pa nek je i hiljadu, no sumnjam da ih ima toliko) vozača Car:GO-a? Pa čak i 6-7 hiljada taksista? Koji naravno ne voze svi u isto vreme. How yes no.

 

OK, to je jasno od samog starta :D (da se ne slazemo). Ali je imho nebitno koliko ih ima. Jedan, 10, 100. Sutra moze da ih bude 10000, jer je to super i hip i GSP je sranje, pa hajde da stojimo u krkljancu jer je to kul i poziva se preko aplikacije. Da to moze da ne utice direktno na moj zivot bilo bi me bas briga, ali utice.

 

Mislim evo, da probamo da se slozimo. Ti kazes grad prvo da uredi GSP pa da regulise car:go. OK, moze. Ja kazem grad prvo da odblokira saobracaj od trenutne kolicine vozila i onda mozemo da pricamo od car:go. Pa kad ga odblokira i GSP i dalje ne valja, moze i car:go (pod uslovom da posluju po zakonu). Jel mozemo da se slozimo oko toga da i ja i ti imamo pravo nesto da zahtevamo?

Link to comment
36 minutes ago, Venom said:

 

Mislim evo, da probamo da se slozimo. Ti kazes grad prvo da uredi GSP pa da regulise car:go. OK, moze. Ja kazem grad prvo da odblokira saobracaj od trenutne kolicine vozila i onda mozemo da pricamo od car:go. Pa kad ga odblokira i GSP i dalje ne valja, moze i car:go (pod uslovom da posluju po zakonu). Jel mozemo da se slozimo oko toga da i ja i ti imamo pravo nesto da zahtevamo?

 Voelo bih da kažeš neku ideju koju imaš oko ovog odblokiranja grada od trenutne količine goriva, a da ne bude par-nepar ili neka druga vrsta diskriminacije prema običnim građanima koji koriste automobil. 

Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

 Voelo bih da kažeš neku ideju koju imaš oko ovog odblokiranja grada od trenutne količine goriva, a da ne bude par-nepar ili neka druga vrsta diskriminacije prema običnim građanima koji koriste automobil. 

Ja bi ove zone za parking preuredio nekako, npr. ukinuo tu pauzu od pola sata izmedju plaćanja za istu zonu, ostao si u 3. zoni 3 sata i cao, to je to za danas. Cak i da se ne plaća parkiranje u zonama, nego samo da ima vremenski limit, radilo bi posao da se striktno primenjuje. Da se sprece ljudi da idu na posao kolima u grad. I razmislio bi o uvodjenju pravila da ne mozes da posedujes auto ako nemas parking mesto, dal u ulici u zoni, dal garazu, dal u dvoristu. Za to bi trebalo par godina da se dobro osmisli i sprovede, ali je izvodljivo. Ovo sa parkiranjem i guzvom u hradu je katastrofa, a u takvoj situaciji ne moze ni javni prevoz da se znacajno unapredi. 

Link to comment
9 minutes ago, Filozof manijak said:

 Voelo bih da kažeš neku ideju koju imaš oko ovog odblokiranja grada od trenutne količine goriva, a da ne bude par-nepar ili neka druga vrsta diskriminacije prema običnim građanima koji koriste automobil. 

 

Ja sam pesak i korisnik GSP-a zato sto mislim da u ovom gradu ne postoji mesto za ovoliko automobila i licno mogu i bez njega. Ideje za resavanje mojih problema izgledaju ovako: 1) povremeno kucnem ljudima na prozor kad bas preteraju parkiranjem i kazem im da pomere automobila pola metra na ulicu 2) odbijam da propustim automobile na pesackom prelazu uvek i u svakom slucaju, niti se ubrzavam kad sviraju da idem brze

 

Sticem utisak doduse da je tvoje pitanje u smeru "posto postavljas uslove koji je tvoj predlog". Nista od toga nije moj problem, nego ovo sto sam naveo gore. Resavajte svoje probleme sami, kao sto i ja probleme koje mi prave automobili resavam sam. Kad mi neko kaze "a gde da stanem?" ja mu lepo kazem "stani na kolovoz (samo ne u zutu traku)". Ako moze da blokira pesake, moze i saobracaj, jebe mi se.

 

Ali evo, mogu da predlozim da npr. grad popravi GSP. Time motivise ljude na ne idu kolima, rasterecuje saobracaj i ujedno daje sebi (moralno) pravo da ne dozvoli car:go posto je u pitanju divlji taksi. Problem solved.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...