Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

produžiće se ova linija sa sve tih famoznih 15min do bivših terminusa, kao što će se postepeno uvoditi i ostale linije u onom punom BeoVoz formatu. Za sada nemaju dovoljan broj vozova za tih 15min za ceo ex-BeoVoz sistem. Čeka se n-kompozicija koje se remontuju ili tek treba, kao i da dođe novih n-vozova koji su kupljeni mislim u Rusiji (?). Tek tada će ex-BeoVoz funkcionisati u punom obimu. ovo je tek početak.

Link to comment

Nisam siguran kakav je plan BeŽeVea što se tiče južnog dela grada - da li će biti nečega prema Čukarici (Banovo Brdo, Žarkovo)? Ova mapa koju viđam na raznim mestima nema ništa pre Rakovice...I da li grešim kad cenim da BG Voz nema svoj sajt?

Edited by papapavle
Link to comment

Ja se samo pitam šta cenjene gradske vlasti misle da urade povodom povezivanja Čukarice sa centrom (sem ćuprije na Savi koja će da zaživi kad tad). Svakog septembra i sa prvom kišom ista priča zaglavi se obrenovački, zaglavi se Požeška. I nikome nije ni na kraj pameti da se bavi Čukaricom.Uzgred, što se kontrolora tiče, svaki put kada mi traže kartu a ja sa klincima, lepo ih pitam - da li biste me izbacili sa dvoje male dece da nemam kartu. Oni kažu ne. A što mi onda tražite kartu na pregled? Ne podnosim ih uopšte.Edit - samo malo sporije kucam od kolege iznad

Edited by gita og
Link to comment
produžiće se ova linija sa sve tih famoznih 15min do bivših terminusa, kao što će se postepeno uvoditi i ostale linije u onom punom BeoVoz formatu. Za sada nemaju dovoljan broj vozova za tih 15min za ceo ex-BeoVoz sistem. Čeka se n-kompozicija koje se remontuju ili tek treba, kao i da dođe novih n-vozova koji su kupljeni mislim u Rusiji (?). Tek tada će ex-BeoVoz funkcionisati u punom obimu. ovo je tek početak.
nije broj vozova u pitanju, barem kad se govori o delu do pančeva. poenta je da posle pančevačkog mosta postoji samo jedan kolosek do pančeva, što onemogućava mimoilaženje osim na stanicama. a da bi se mimoišli moraju da se čekaju, pa ako jedan kasni, kasniće svi..
Link to comment
Nisam siguran kakav je plan BeŽeVea što se tiče južnog dela grada - da li će biti nečega prema Čukarici (Banovo Brdo, Žarkovo)? Ova mapa koju viđam na raznim mestima nema ništa pre Rakovice...I da li grešim kad cenim da BG Voz nema svoj sajt?
Na tom delu pruge je fizicki moguce upotrebiti jos onu stanicu u Kosutnjaku koja je odsecena od sveta. Eventualno bi bilo izvodljivo da voz umesto u Resnik ide u Zeleznik, ali ona stanica dole u rupi je teretna stanica i nije pristupacna.
Link to comment
Da odgovorim na ovo...Pre par meseci, ili možda ima i čitava godina dana, pisao sam na forumu o mom prvom susretu sa gradskom upravom u domenu javnog saobraćaja. Ukratko, kontrolor je ušao u bus a moja devojka mu je pokazala otkucanu kartu, ali to nije vredelo jer neko nije usaglasio sve poništivače tako da otkucavaju istu šifru. Tog prepodneva uspeo sam samo u naznakama da pohvatam ko je tu za šta nadležan. Evo kako je to izgledalo: Prvo smo otišli u GSP, jer sam telefonom dobio informaciju da su oni zaduženi za rad kontrolora. Oni su nas ipak uputili na Gradsku direkciju za saobraćaj, uz obrazloženje da je karta napisana u privatnom autobusu, te da je za održavanje poništivača u privatnim autobusima zadužen privatni prevoznik. A GSP u tom segmentu nema nadležnost. U Direkciji su nas uputili natrag na GSP. Objašnjenje je da je rad kontrolora, pogađate, u nadležnosti GSP. Objasnio sam im da sam pre toga bio kod njih i da je bezveze da nas šetaju. Onda su nas poslali u još par kancelarija u onoj ogromnoj zgradi u 27.marta, i tu sam iskreno pogubio lanac komande i nadležnosti, ako je tako nešto ikada postojalo.Ukratko, potrošili smo par sati na lutanje po gradskim upravama, i na kraju se sve svelo na to da je jedan službenik Direkcije obavio telefonski poziv, pa je kazna poništena.
Dobro, ovo sve stoji. Mada da bi se to popravilo, nije bas nuzno biti radikalan u rezovima kao sto predlazes, moze to da se resi boljom organizacijom. Mozda bi trebalo potpuno premestiti sve kontrolore iz GSPa u direkciju, pa da za sve bude jasno nadlezna direkcija kada su te stvari u pitanju, ili da GSP ima svoje kontrolore koji ulaze samo u svoja vozila, a da direkcija ima svoje kontrolore koji ulaze samo u privatna.
Odužio sam. Elem, evo odgovora na tvoje argumente:Prvo, kad sam pomenuo gradsku taksu, mislio sam na nešto što bi bilo sprovedeno prostim podizanjem cena za taj iznos. Dakle, kao što postoji pdv od 18 ili 8 procenata, tako da istovremeno postoji i taksa za javni prevoz. Naplata bi bila vrlo jednostavna, odnosno ništa manje efikasna od naplate pdv. Stranac koji bi došao ovde, pod pretpostavkom da za 5 dana potroši 200 eura, bi sada potrošio 203 eura, od kojih bi tih 300 dinara razlike otišli u budžet GSP. Taj iznos je približan ceni sedam pojedinačnih karata za prevoz.Odnos građana prema GSP bi bio kao i odnos prema gradskoj čistoći; mi ćemo u svakom momentu imati uvid u to koliko smo para ovog meseca odvojili na GSP. Ako sam ovog meseca potrošio 30hiljada dinara, i to sve u Beogradu, to znači da je približno 450 dinara otišlo na račun GSP. I onda ćemo moći jednako kao i do sada da stavimo prst na čelo i porazmislimo da li smo zadovoljni onim što dobijamo za taj iznos.Džaba je i drvo u parku, džaba je i hidrant na ulici, džaba su i trotoari, ulice, livade u parkovima. Pa se građani prema njima odnose koliko toliko prihvatljivo. Nema razloga da drugačije bude sa vozilima GSP.Onaj ko mesečno troši 10 hiljada će doprineti javnom prevozu u iznosu od 150 dinara. Neko ko mesečno troši 200hiljada, (i verovatno ne ulazi u javni prevoz), će budžetu GSP doprineti približno sa 3 hiljade dinara. Čisto da sagledamo i tu socijalnu dimenziju priče.Konačno, dolazimo do priče o nadležnostima gradskog sekretarijata za saobraćaj, direkcije za javni prevoz i gsp.Što se tiče taksi prevoza, tu sva nadležnost može da bude preneta na gradski sekretarijat. Tu oblast treba potpuno liberalizovati, tako da svako ko zadovoljava tehničke i stručne zahteve može da se bavi taksiranjem. Nadležnost direkcije tu treba da bude potpuno ukinuta.Što se tiče privatnih minibusa, ta aktivnost takođe može da bude totalno liberalizovana, te da gradski sekretarijat ima nadležnost samo u domenu davanja dozvola nakon što se neki najosnovniji preduslovi ispune. Vožnja minibusevima ionako nije neka socijalna kategorija, pa da je potrebno da se grad petlja više od najosnovnijeg uvida u poslovanje i rad privatnih firmi koje pružaju tu uslugu. Što se tiče privatnih prevoznika - njihova uloga postaje suvišna, ako novac od gradske takse bude dovoljan za održivi razvoj GSP. Eventualno u tranzicijskom periodu da se oni povlače i prepuštaju mesto GSPu. Zagovaram dakle monopol GSPa zato što je problem naplate karata neodrživ. Imaj na umu da i sada, i pored određene cene karata i pored samostalnog prikupljanja novca od strane GSP, Grad Beograd i dalje finansira to preduzeće. Novac koji GSP sam obezbedi prodajom markica, karata i naplatom kazni nije dovoljan za njegovo neometano funkcionisanje, pa je potrebna subvencija iz budžeta grada. Čini mi se da je mnogo poštenije da grad ukine tih (slobodna procena) 500+ raznih mesta (prodaja karata, kontrola, službenici u upravi), da se uvede taksa kojom bi se prevoz finansirao. Siguran sam da bi prevoz bio bolji nego što je to trenutno slučaj.
Nisam odusevljen bas ovom naplatom preko PDVa; uostalom objasni ljudima da ce sve poskupeti za tipa 2%. Oni koji ne koriste gradski prevoz bi digli uzbunu odmah - nisam siguran da bi cela stvar prosla. Takodje, pobunili bi se i penzioneri masovno - njima je sada prevoz besplatan, a ovako bi ga placali. Isto tako gubis mogucnost da ciljano dajes ljudima olaksice za prevoz (ako su studenti, invalidi, itd.) - sve svodi na prihod - cak ni na to, vec na trosak. Ispada da onda onaj koji vise stedi - npr. ne kupi auto (a na to ide PDV) nego stavi pare u banku, a vozi se prevozom - manje placa za prevoz od onog koji vise trosi - npr. neko ko kupi auto, i na to plati PDV + ovaj porez, i jos se i ne vozi prevozom. Onda ispada vrlo lako voziti se po gradu na tudjoj grbaci. Btw napravices dodatna radna mesta za te koji ce taj porez da razdvajaju od PDVa i prosledjuju gde treba sto ce donekle da ublazi eliminaciju onih 500.Drugo, potpuno se zanemaruje zoniranje (trenutno imamo 2 zone i 2 tarifne relacije unutar 2. zone), koje je potrebno jer realno prevoz do/od udaljenijih mesta/pregdradja kosta vise. Ako je prostor velik, deljenje na zone je svetska praksa (dakle nismo mi tu nista izmislili). Ovim tvojim pristupom dodatno subvencionises ljude koji zive u Zoni 2 (recimo Kaludjerica, Barajevo, itd.). Time zapravo i podstices neodrzivo sirenje grada (podstices stvaranje predgradja preniske gustine) jer ti je prevoz dzabe gde god da si, dakle nema vaganja "ako se odselim tamo jeftinije mi je to i to ali je prevoz skuplji", odmah stvaras distorziju jedne vrste.I uopste mi je problematican ceo ovaj pristup da oni koji zaradjuju vise finansiraju vise GSP, i da je ta "socijalna dimenzija" kao sto kazes dobra - zasto neko ko je siromasan ima pravo na jeftiniji prevoz od nekog ko je bogat? Mislim, koji je zapravo interes grada u svemu tome. Ja jesam za to da se gradski prevoz subvencionise iz gradskog budzeta (tako da je ta socijalna dimenzija vec sadrzana u tome) ali da to omoguci svakom gradjaninu da se vozi po istoj, subvencionisanoj ceni. Ne volim princip "subvencije za ponekog" jer i to stvara distorzije - neka drzava udeli socijalnu pomoc onome kome to treba, a ne da postoje subvencije za nekog a za nekog ne.Sto se minibusa tice, mislim da i je sad stanje otprilike tako kako ga opisujes. Direkcija jedino daje dozvolu za novu liniju, i obelezava stajalista. Markice u minibusevima ne vaze, niti ostale karte (minibusevi nisu u ITSu).Sto se taksija tice, dok god taksisti imaju odredjene povoljnosti koje im daje grad (taksi stanice na ulici, mogucnost koriscenja zute trake), moraju da pristanu na to i da im grad kontrolise cenu (sto je skroz dobro za mene kao korisnika, umesto da razmisljam o tome koliko ce da me kosta svaki put kada sednem u taksi). Inace mislim da taksi u Beogradu funkcionise sasvim fino, ima konkurencije, dosta udruzenja, treba samo pojacati kontrolu divljaka i odupreti se uticaja taksi lobija (koji je iz nekog razloga nenormalno uticajan).Mislim da poredjenje sa gradskom cistocom nije bas na mestu; to se placa preko infostana (stavka "iznosenje smeca") i koliko znam ima veze sa brojem ukucana, tako da tu nema ovakve subvencije koju ti spominjes za gradski prevoz.Takodje, besplatan gradski prevoz bi povecao broj putnika, pa bi ljudi isli prevozom tamo gde inace mogu i peske (a ne idu recimo ako nemaju markicu, jer ne zele da daju za kartu) sto bi povecalo guzve.Problem naplate karata nije neodrziv; i svugde u svetu gde se naplacuju karte, budzet gradskog prevoznika se u nekoj meri subvencionise. Problem kod nas je losa kontrola i losa kaznena politika, prevelika 'labavost' u naplacivanju kazni, previse oprastanja kazni itd. Kazne su kod nas generalno neprimerene standardu stanovnistva; odredi se neka drakonska kazna koja bi kao trebalo da bude prevencija da ljudi ne rade to i to, ali to ocigledno ne funkcionise (jer svi veruju da bas njih nece uhvatiti i da ce se nekako izvuci). I onda je lako kukati "ajoj, pa ja nemam to da platim" a onaj koji kaznu naplacuje ima za to razumevanja (jer sam sebe zamislja u istoj situaciji) i onda dolazi do popustanja i slicno. Kazne treba da budu manje, ali da budu naplative, i da se naplacuju cesto i na licu mesta. Mozda ako prvi put platis kaznu od 200 dinara (npr.) sto nemas kartu u prevozu to neces osetiti, ali 4., 5., 6. put ces vec da se zamislis. I onda nema "brate nemam da platim". Takodje, za vece kazne (govorim generalno, ne samo gsp) treba npr. blokirati registraciju kola ili vadjenje licne karte ili pasosa dok se ne plati kazna. Pa nek neko fino ne placa kazne 2 godine, stici ce ga, a onda ce morati.
Link to comment
nije broj vozova u pitanju, barem kad se govori o delu do pančeva. poenta je da posle pančevačkog mosta postoji samo jedan kolosek do pančeva, što onemogućava mimoilaženje osim na stanicama. a da bi se mimoišli moraju da se čekaju, pa ako jedan kasni, kasniće svi..
jeste, gledao sam juče. Voz se "okreće" tako što prespoje onaj kolosek koji ide ka pančevu pa ovaj vrati u rikverc, iz NBGD samo krene unazad.A vidi se da nisu baš planirali u isto vreme stajališta gsp i ovo. Od svih stanica jedino Vukov spomenik može da se kotira kao ok (i jedina dobro izgleda), ostalo... Karađorđev park je u sred ničega, ima da se šipči i ka autokomandi i gore ka dr Subotića.Generalno, baš me briga da li je metro, voz ili tramvaj, ako može da zvizne trasom bez da čeka semafore i zagušenja u saobraćaju - fine wtih me. Dosad još nisam video tramvaj koji ide deklarisanom brzinom, vuku se ko kočije.24sata je juče okačio neku dobru mapu, ali je toliko sitno da se ne vidi koja gradska služba je u pitanju, možda zavod za izgradnju ili tako nešto Edited by Kelt
Link to comment

"Sa neugledne i prilično zapuštene stanice kročili su u besprekorno čiste vagone sa novim sedištima poput onih u gradskim autobusima.""Grad je uložio oko deset miliona evra, odnosno oko 600.000 evra po vozu, da bi Beograđani imali vozove koji izgledaju kao u Evropi i svetu." :isuse: S obzirom na to na šta inače liče naši vozovi ovi su relativno dobri za naše uslove ali da izgledaju kao u EU... sedišta jesu promenjena ali tapacirung ima fleke i vidi se da je vodu videlo.. nikad. To su sa rashodovanih autobusa ubacili u vagone. Možda jeste čišćeno ali je daleko od čistog, smrdi na mazut i sve za šta se uhvati rukom ima neki masnjikav film. 10 miliona.. eh

Edited by Kelt
Link to comment
Karađorđev park je u sred ničega, ima da se šipči i ka autokomandi i gore ka dr Subotića.
Ima da se šipči celih 25 metara. Pa čim izađeš iz stanice Beovoza, dolaziš na tramvajsku.
Link to comment
oo ljudi, jeste blizu, ali nije kao kod Vuka, kako bi trebalo da bude svuda. Sve je blizu kad se ne žurite ili kad nije kijamet napolju.
Brate, kad izađeš iz stanice imaš bukvalno 20m ako i toliko do bus i tramvajske stanice. Ukupno 10-ak linija na 10 sekundi od izlaza. Možda si nešto pomešao?
Link to comment
o jbm ti. Sve vreme čekam Šermana da se javi <_<
a ja se lupkam po prstima u fazonu - smiri se smiri mozda nikad nije bio na toj stanici...neko ce ga dozavti pametimene zanima da li ces nastaviti da koristis usluge beovoza uprkos ociglednim manama istog
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...