Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

pa strme su i dugačke, preznojim se ko svinja, džaba mi tuširanje pre kretanja kad ću da budem mokra i znojava dok dođem do stanice...ne volim stepenice i inače, a ove su posebno grozne

Link to comment
pa strme su i dugačke, preznojim se ko svinja, džaba mi tuširanje pre kretanja kad ću da budem mokra i znojava dok dođem do stanice...ne volim stepenice i inače, a ove su posebno grozne
izgleda da smo srodne duse
Link to comment
dobro mi ne reče da se pazim i riba <_< Posebno onih što se očešu o tebe u gužvi.
tamo kod vas chovek mora i samoubistva da se pazi! izgleda da ima neki renesansni humanista koji vadi samoubice iz mutnog dunava. zive! :o
Link to comment

Pančevački most - Karađorđev park -> 4 minuta :Hail: U vozu je možda bilo šestoro ljudi, svi vrlo zadovoljni što je ovo pokrenuto. Cenim da će za deset dana biti gužva.Infrastruktura nije nešto...01092010266.th.jpgali mali trgovci odmah prepoznaju šansu01092010268.th.jpg01092010269.th.jpgako nekome treba raspored, samo zumirajte malo, dobro se vidi01092010270.th.jpg

Edited by Kelt
Link to comment
Direkcija za javni prevoz mora da postoji jer je javni prevoz jedna vrlo striktno regulisana delatnost (takva je po prirodi, narocito kada imas tramvaje, trolejbuse, zute trake i sl.) a GSP nije jedini koji pruza usluge javnog prevoza - tu su privatni prevoznici (autobusi, minibusi) i taksisti. GSP je tu samo "operater" - gde ce ici linija, gde ce biti stanice itd. to je posao za direkciju.Sa predlogom o besplatnom prevozu moram da se ne slozim. Mnogi ce naci nacin da taksu eskiviraju, i jos vise ce oslabiti svest o tome da je prevoz nesto sto kosta i sto se placa, a pojacace ideja da je to nesto sto je bogom dano i sto se podrazumeva jer je "dzabe" (narocito kod klinaca). Takodje, GSP ce postati jos bahatiji prema putnicima, jer ce mu sav prihod dolaziti iz gradske kase, a ne direktno od putnika, pa ce se tako umanjiti odgovornost koju GSP prema putnicima oseca. Na kraju, ispada da ce onda Beogradjani placati ne samo svoj prevoz na taj nacin, nego i prevoz svakoga ko kroz Beograd prodje ili ostane na kratko - a naravno nikakvu taksu taj nece platiti.
Da odgovorim na ovo...Pre par meseci, ili možda ima i čitava godina dana, pisao sam na forumu o mom prvom susretu sa gradskom upravom u domenu javnog saobraćaja. Ukratko, kontrolor je ušao u bus a moja devojka mu je pokazala otkucanu kartu, ali to nije vredelo jer neko nije usaglasio sve poništivače tako da otkucavaju istu šifru. Tog prepodneva uspeo sam samo u naznakama da pohvatam ko je tu za šta nadležan. Evo kako je to izgledalo: Prvo smo otišli u GSP, jer sam telefonom dobio informaciju da su oni zaduženi za rad kontrolora. Oni su nas ipak uputili na Gradsku direkciju za saobraćaj, uz obrazloženje da je karta napisana u privatnom autobusu, te da je za održavanje poništivača u privatnim autobusima zadužen privatni prevoznik. A GSP u tom segmentu nema nadležnost. U Direkciji su nas uputili natrag na GSP. Objašnjenje je da je rad kontrolora, pogađate, u nadležnosti GSP. Objasnio sam im da sam pre toga bio kod njih i da je bezveze da nas šetaju. Onda su nas poslali u još par kancelarija u onoj ogromnoj zgradi u 27.marta, i tu sam iskreno pogubio lanac komande i nadležnosti, ako je tako nešto ikada postojalo.Ukratko, potrošili smo par sati na lutanje po gradskim upravama, i na kraju se sve svelo na to da je jedan službenik Direkcije obavio telefonski poziv, pa je kazna poništena. Odužio sam. Elem, evo odgovora na tvoje argumente:Prvo, kad sam pomenuo gradsku taksu, mislio sam na nešto što bi bilo sprovedeno prostim podizanjem cena za taj iznos. Dakle, kao što postoji pdv od 18 ili 8 procenata, tako da istovremeno postoji i taksa za javni prevoz. Naplata bi bila vrlo jednostavna, odnosno ništa manje efikasna od naplate pdv. Stranac koji bi došao ovde, pod pretpostavkom da za 5 dana potroši 200 eura, bi sada potrošio 203 eura, od kojih bi tih 300 dinara razlike otišli u budžet GSP. Taj iznos je približan ceni sedam pojedinačnih karata za prevoz.Odnos građana prema GSP bi bio kao i odnos prema gradskoj čistoći; mi ćemo u svakom momentu imati uvid u to koliko smo para ovog meseca odvojili na GSP. Ako sam ovog meseca potrošio 30hiljada dinara, i to sve u Beogradu, to znači da je približno 450 dinara otišlo na račun GSP. I onda ćemo moći jednako kao i do sada da stavimo prst na čelo i porazmislimo da li smo zadovoljni onim što dobijamo za taj iznos.Džaba je i drvo u parku, džaba je i hidrant na ulici, džaba su i trotoari, ulice, livade u parkovima. Pa se građani prema njima odnose koliko toliko prihvatljivo. Nema razloga da drugačije bude sa vozilima GSP.Onaj ko mesečno troši 10 hiljada će doprineti javnom prevozu u iznosu od 150 dinara. Neko ko mesečno troši 200hiljada, (i verovatno ne ulazi u javni prevoz), će budžetu GSP doprineti približno sa 3 hiljade dinara. Čisto da sagledamo i tu socijalnu dimenziju priče.Konačno, dolazimo do priče o nadležnostima gradskog sekretarijata za saobraćaj, direkcije za javni prevoz i gsp.Što se tiče taksi prevoza, tu sva nadležnost može da bude preneta na gradski sekretarijat. Tu oblast treba potpuno liberalizovati, tako da svako ko zadovoljava tehničke i stručne zahteve može da se bavi taksiranjem. Nadležnost direkcije tu treba da bude potpuno ukinuta.Što se tiče privatnih minibusa, ta aktivnost takođe može da bude totalno liberalizovana, te da gradski sekretarijat ima nadležnost samo u domenu davanja dozvola nakon što se neki najosnovniji preduslovi ispune. Vožnja minibusevima ionako nije neka socijalna kategorija, pa da je potrebno da se grad petlja više od najosnovnijeg uvida u poslovanje i rad privatnih firmi koje pružaju tu uslugu. Što se tiče privatnih prevoznika - njihova uloga postaje suvišna, ako novac od gradske takse bude dovoljan za održivi razvoj GSP. Eventualno u tranzicijskom periodu da se oni povlače i prepuštaju mesto GSPu. Zagovaram dakle monopol GSPa zato što je problem naplate karata neodrživ. Imaj na umu da i sada, i pored određene cene karata i pored samostalnog prikupljanja novca od strane GSP, Grad Beograd i dalje finansira to preduzeće. Novac koji GSP sam obezbedi prodajom markica, karata i naplatom kazni nije dovoljan za njegovo neometano funkcionisanje, pa je potrebna subvencija iz budžeta grada. Čini mi se da je mnogo poštenije da grad ukine tih (slobodna procena) 500+ raznih mesta (prodaja karata, kontrola, službenici u upravi), da se uvede taksa kojom bi se prevoz finansirao. Siguran sam da bi prevoz bio bolji nego što je to trenutno slučaj.
Link to comment
ovo je legitimna opcija i na relaciji Centar/Vuk - Novi beograd. Stvarno, pohvala!pošto košta cena karte ?
kažu ovog meseca džaba, a do sad je regularna cena bila 45 dindžiedit: kako sad čitam, ipak će u vozu važiti iste karte i markice kao i u ostalim vozilima gradskog saobraćajnog. Edited by funk soul sister
Link to comment
ovo je legitimna opcija i na relaciji Centar/Vuk - Novi beograd. Stvarno, pohvala!
ovo je divota za studentariju iz blokova ka faksovima kod vuka.samo je sa te stanice nbg ochajna veza za bilo koji ostatak sveta...
Link to comment

pa jedino što je brže, inače od te stanice na nbgu imaju i tramvaje koji isto idu do vuka :)kad bi imali normalne tramvaje ne bi bilo potrebe za vozom, a umesto da popravljaju ono sto već imamo oni uvode nešto novo

Edited by funk soul sister
Link to comment

Testirao i ja. Imao neka posla na autokomandi, pa se vratio vozom. Interval polazaka je 15 minuta sto je prihvatljivo, vagoni su cisti i sredjeni, od Karadjordjevog parka do Novog beograda sam stigao za 8 minuta od cega je 3 minuta potpuno bespotrebno otislo na stajanje u Prokopu. Bilo bi dobro da se linija produzi do Zemuna jer je NBG stanica dobro povezana samo sa Blokovima, a u odnosu na ostatak sveta je slepo crevo. Tosin Bunar ima dobru vezu sa ostatkom NBGa, Zemunom i Bezanijskom Kosom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...