Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Ja smatram da mi je 2300d premnogo za 5,5km (koliko imam do posla, ali moram da promenim 2 linije). Dok nisu naglo poskupeli sa 1500 na 2300 redovno sam kupovao markice sebi i supruzi (koja radi duplo bliže od mene). Od tada se švercujemo iz revolta i nemamo nameru da prestanemo.Da su poskupljivali postepeno, verovatno bih nastavio da kupujem.Niža cena karte = više prodatih karata = veći prihod.Dok su karte bile 20-tak dinara, skoro se niko nije švercovao.Sada kad su 40-tak, švercuje se pola putnika, pa gsb mora da plaća dodatne ridžovane, omladince, prsluke, uniforme...Neka sami procene kada su imali redovniji i veći priliv novca.

Link to comment

Da li se neko seća samouplate (i znaka 'S' na GSP-ovim krševima) i neverovatnih gužvi na stanicma, pošto se ulazilo samo na prednjim vratima i ubacivala sića u nekakvu sklepotinu kod šofera, koji je odokativno procenjivao iznos koji je ubacivao putnik i po poterebi se svađao sa istim?

Link to comment
Da li se neko seća samouplate (i znaka 'S' na GSP-ovim krševima) i neverovatnih gužvi na stanicma, pošto se ulazilo samo na prednjim vratima i ubacivala sića u nekakvu sklepotinu kod šofera, koji je odokativno procenjivao iznos koji je ubacivao putnik i po poterebi se svađao sa istim?
To je tako (bilo?) u Novom Sadu.
Link to comment
To je tako (bilo?) u Novom Sadu.
U NS se plaća vozaču na prednjim vratima(ili pokaže markica), ostala su zatvorena dok svi ne uđu. Kad svi uđu, otvaraju se ostala vrata za izlazak. Ako neko uskoči dok ostali izlaze, uglavnom, nikom-ništa, mada se dešavalo da vozač neće da krene dok uskakač ne pokaže markicu ili kupi kartu (što izaziva revolt besnih putnika, naravno, jer se čeka). Red vožnje se poštuje, za opterećene linije u špicu je interval 5-6 minuta, za manje opterećene 10-15 minuta... Gužve ima, naravno...Kontrole postoje, ali, manje-više, na istim mestima uvek, pa ko uspe da zajebe vozača, može opet da bude uhvaćen, ako ne zna gde ovi upadaju...Karta važi za jednu vožnju, nema dnevnih(mislim da je jedno vreme bilo tako nešto, gde je karta važila za 4 vožnje tokom dana)... Mesečne markice su oko 1600-1700 dinara za zaposlene...
Link to comment

E to tako moze u Novom Sadu, gde niko nigde ne zuri :P

Stari poništivači su uvedeni još pradavne 1976. godine, kada su ukinuti kondukteri, a uvedene su karte za jednu i više vožnji - ove druge su ostale poznate kao pantljičare. Poništivači su bili elektromehaničke naprave, poput pisaćih mašina, zato sumnjam da bi im nekorišćenje imalo naudilo. Razlog je verovatno prostiji - oprema se u međuvremenu potpuno amortizovala, proizvođač je verovatno prestao sa proizvodnjom, nestalo je rezervnih delova i to je to.Zagreb i Ljubljana imaju donekle sličan sistem sa dopunjivim smart karticama za plaćanje gradskog prevoza. Sistem košta oho-ho, a, koliko mi se čini, ZET-u je u Zagrebu bilo potrebno više od dve ili tri godine da uspešno sprovede najpre nabavku, a potom i primenu ovakvog oblika naplate.
Ukinut je rolleyes smajli :). Naravno da ne mislim da su prestali da rade zbog manjka upotrebe.
Link to comment
ma meni je neverovatno da u beogradu, takozvanoj metropoli, ne može da se kupi dnevna karta. niti karta za jednu liniju za određeni period dana.bio sam u rijeci pre mesec dana. otišao do trafike i pitao koje sve karte postoje. gospođa je par minuta odgovarala na moja pitanja, tolika ponuda različitih opcija postoji. na kraju sam skroz razumeo koje destinacije pokriva svaka od četiri zone. kupio sam kartu za treću zonu, na ograničeno vreme. koštala je 26kuna. imao sam 4 sata da odem taman do opatije i realizujem povratak. pritom sam mogao na toj liniji da izlazim gde god sam hteo, i ponovo ulazim u autobus, do sledeće destinacije.ovi naši misle da su uhvatili boga za muda što su osmislili polumesečnu markicu :isuse: jeste radikalno, ali:- ukinuti gradski sekretarijat za saobraćaj. odnosno, onaj njegov deo koji se bavi javnim saobraćajem.- ukinuti gradsku direkciju za javni prevoz.- ukinuti naplatu vožnje. besplatan prevoz, dakle.- ukinuti ridžovane, i prateću službu koja se bavi izdavanjem markica i naplatom kazni.- uvesti gradsku taksu od 1.5%, i preusmeriti je na GSP.
Direkcija za javni prevoz mora da postoji jer je javni prevoz jedna vrlo striktno regulisana delatnost (takva je po prirodi, narocito kada imas tramvaje, trolejbuse, zute trake i sl.) a GSP nije jedini koji pruza usluge javnog prevoza - tu su privatni prevoznici (autobusi, minibusi) i taksisti. GSP je tu samo "operater" - gde ce ici linija, gde ce biti stanice itd. to je posao za direkciju.Sa predlogom o besplatnom prevozu moram da se ne slozim. Mnogi ce naci nacin da taksu eskiviraju, i jos vise ce oslabiti svest o tome da je prevoz nesto sto kosta i sto se placa, a pojacace ideja da je to nesto sto je bogom dano i sto se podrazumeva jer je "dzabe" (narocito kod klinaca). Takodje, GSP ce postati jos bahatiji prema putnicima, jer ce mu sav prihod dolaziti iz gradske kase, a ne direktno od putnika, pa ce se tako umanjiti odgovornost koju GSP prema putnicima oseca. Na kraju, ispada da ce onda Beogradjani placati ne samo svoj prevoz na taj nacin, nego i prevoz svakoga ko kroz Beograd prodje ili ostane na kratko - a naravno nikakvu taksu taj nece platiti.
Link to comment
Dok su karte bile 20-tak dinara, skoro se niko nije švercovao.
Ma daj. Ja se secam da su se razni svercovali i kada je karta bila 2 dinara (tada ekvivalent tih nekadasnjih 20, mozda i manje), i kada se cekao "drzavni autobus" jer kod privatnika nisi mogao da izbegnes placanje karte.
Link to comment
Ja smatram da mi je 2300d premnogo za 5,5km (koliko imam do posla, ali moram da promenim 2 linije). Dok nisu naglo poskupeli sa 1500 na 2300 redovno sam kupovao markice sebi i supruzi (koja radi duplo bliže od mene). Od tada se švercujemo iz revolta i nemamo nameru da prestanemo.Da su poskupljivali postepeno, verovatno bih nastavio da kupujem.Niža cena karte = više prodatih karata = veći prihod.Dok su karte bile 20-tak dinara, skoro se niko nije švercovao.Sada kad su 40-tak, švercuje se pola putnika, pa gsb mora da plaća dodatne ridžovane, omladince, prsluke, uniforme...Neka sami procene kada su imali redovniji i veći priliv novca.
Inace, ovaj pristup me zesce nervira. Preskupi su, zato cu da se svercujem. Da li bi ukrao nesto iz supermarketa, iz revolta, kada bi postalo preskupo za tebe? Naravno da ne bi, nego bi prestao da kupujes. Ali postoji neka psihologija da je kradja u javnom prevozu OK (a svercovanje je isto sto i kradja).Preskupo je? Jebiga, markica je ista za sve, neki sa tom markicom prelaze duplo ili triput vise kilometara. Opet je dvaput jeftinije nego da kucas kartu svaki put. Da ne pricamo o taksiju.Mislim, moze brdo kritika da se uputi na racun GSPa, mnoge stvari rade lose, mozemo ih pljuvati do besvesti, ali ja zaista ni u cemu ne vidim razlog za svercovanje. Usluga kosta koliko kosta, takva je kakva, ako neko smatra da je preskupa, neka je ne koristi. Nigde u ustavu ne pise da je javni prevoz osnovno gradjansko pravo, jebiga.
Link to comment
Da li bi ukrao nesto iz supermarketa, iz revolta, kada bi postalo preskupo za tebe? Naravno da ne bi, nego bi prestao da kupujes.
ako je mleko za dete u pitanju, da, kradja je opravdana.takodje, ako neko ide na posao sa 3 prevoza, to je 6 karata puta 25. pri ceni karte od 40 dinara, to je oko 6.000 mesecno. uz platu od 20.000 to je previse i kradja je moralno opravdana.sto se mene tice, kada idem negde s 2 prevoza, placam kartu samo za 1, posto sam zakljucio da je imbecilno da za jednu trasu placam 2 puta. toga nema nigde. recimo pre jedno mesec dana su liniju 46 rascepili kod Cvetka na 46 i 46A. i ladno trazili da se karta placa za svaki bus pojedinacno. ma vazi. sto bih bio talac necije alavosti i gluposti? ne moze "usluga da kosta koliko kosta" kada je posredi osnovna komunalna funkcija.pri svemu ovome, svercujem se kad god mogu. racunam da cu oko 2031. godine naplatiti od GSP-a dusevni bol iz devedesetih godina. mene i dalje voze isti majstori koji su prodavali benzin iz sopstvenih vozila, pa sam pesacio po dva sata na posao. njima da placam plate? jes zabole me. Edited by vasudeva418
Link to comment
Inace, ovaj pristup me zesce nervira. Preskupi su, zato cu da se svercujem. Da li bi ukrao nesto iz supermarketa, iz revolta, kada bi postalo preskupo za tebe? Naravno da ne bi, nego bi prestao da kupujes. Ali postoji neka psihologija da je kradja u javnom prevozu OK (a svercovanje je isto sto i kradja).Preskupo je? Jebiga, markica je ista za sve, neki sa tom markicom prelaze duplo ili triput vise kilometara. Opet je dvaput jeftinije nego da kucas kartu svaki put. Da ne pricamo o taksiju.Mislim, moze brdo kritika da se uputi na racun GSPa, mnoge stvari rade lose, mozemo ih pljuvati do besvesti, ali ja zaista ni u cemu ne vidim razlog za svercovanje. Usluga kosta koliko kosta, takva je kakva, ako neko smatra da je preskupa, neka je ne koristi. Nigde u ustavu ne pise da je javni prevoz osnovno gradjansko pravo, jebiga.
A storniranje kazni je osnovno građansko pravo?Kakvu poruku šalje GSP kad dozvoli storniranje "10 i više opomena" (a ja uvek mislio da su to kazne?!) za 3000 din? Što bi onda iko kupovao markicu?
Link to comment

Taj neko ko ide na posao sa 3 prevoza moze da kupi markicu za 2500 i da mu bude mnogo jeftinije od tih 6000. Dakle opet nema razloga za svercovanje.Da je debilno to sto kazes jeste, i treba da se promeni, ali javni prevoz nije nikakvo osnovno gradjansko pravo, jebiga. Svi ga tretiraju kao da jeste, ali nije. Niko ti nije duzan da ti obezbedi prevoz.

Link to comment
A storniranje kazni je osnovno građansko pravo?Kakvu poruku šalje GSP kad dozvoli storniranje "10 i više opomena" (a ja uvek mislio da su to kazne?!) za 3000 din? Što bi onda iko kupovao markicu?
Naravno i to je velika glupost. Da se redovnije naplacuju kazne, manje bi se ljudi i svercovalo.
Link to comment
Taj neko ko ide na posao sa 3 prevoza moze da kupi markicu za 2500 i da mu bude mnogo jeftinije od tih 6000. Dakle opet nema razloga za svercovanje.Da je debilno to sto kazes jeste, i treba da se promeni, ali javni prevoz nije nikakvo osnovno gradjansko pravo, jebiga. Svi ga tretiraju kao da jeste, ali nije. Niko ti nije duzan da ti obezbedi prevoz.
pa kad tako postavis drzava nije duzna ni da obezbedi pristup tekucoj vodi...ne mogu tako da razmisljam. ipak cu sam da odredjujem granice onoga sto ocekujem od drzave. mene niko nije pitao da li zelim da visim sa sesnaestice u grozdu istih pacenika kao sto sam i ja sam, i da cekam autobus koji ne dolazi zato sto su soferi prodali gorivo iz sopstvenog voznog parka. e pa kad je tako, onda cu da sam smislim sta i koliko dugujem za uslugu voznje GSP-om. kasno je da postajem odgovoran gradjanin.
Link to comment
Inace, ovaj pristup me zesce nervira. Preskupi su, zato cu da se svercujem. Da li bi ukrao nesto iz supermarketa, iz revolta, kada bi postalo preskupo za tebe? Naravno da ne bi, nego bi prestao da kupujes. Ali postoji neka psihologija da je kradja u javnom prevozu OK (a svercovanje je isto sto i kradja).Preskupo je? Jebiga, markica je ista za sve, neki sa tom markicom prelaze duplo ili triput vise kilometara. Opet je dvaput jeftinije nego da kucas kartu svaki put. Da ne pricamo o taksiju.Mislim, moze brdo kritika da se uputi na racun GSPa, mnoge stvari rade lose, mozemo ih pljuvati do besvesti, ali ja zaista ni u cemu ne vidim razlog za svercovanje. Usluga kosta koliko kosta, takva je kakva, ako neko smatra da je preskupa, neka je ne koristi. Nigde u ustavu ne pise da je javni prevoz osnovno gradjansko pravo, jebiga.
Izvini, pricamo o gradskom prevozu. Prodavnica postoji milion, kao i proizvoda - da li postoji milion alternativa gradskom prevozu? Nema? Onda ne mozes da poredis trziste gde uglavnom ima svega za sve (doduse, u Srbiji i ne bas, ali to je druga tema) i uslugu koja postoji radi gradjana, finansiraju je gradjani i nema alternativu.Ali ubo si u srz onoga sto meni ide na qrac. Kad se treba naplatiti nesto, i u GSP-u i u ovoj drzavi je sve osim mozda jos struje, po cistoj trsiznoj ceni. A kad je u pitanju usluga, onda je uglavnom 'jebiga, tako je to ovde'.Moze biti da karta mora da se plati, ali izmedju nekog ko se svercuje iz milion razloga (ili iz principa) i jake drustvene firme (u kojoj, kao sto cujes, postoji radno mesto osobe za kopiranje) kao glavnog problema gradskog prevoza, pogodi koga cu da izaberem.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...