Jump to content
IGNORED

Ribolov


kapetanm

  

51 members have voted

  1. 1. treba li zabraniti sportski ribolov

    • da
      14
    • ne
      26
    • svejedno mi je, ne interesuje me
      11


Recommended Posts

Srećno sa brancinom,ja sam ga pecao na voblera u Boki i od 3 dana uhvatio se samo jedan od 0,5kg.Izuzetno nepoverljiva riba,a bistra i topla voda ti ne idiu na ruku.Onda smo probali na mrtvog kedera na "muvanje" opet ništa gađale su neke sitnije grabljivice ali branicn ne.

 

Onda po savetu lokalaca živ keder (sardelica) ali kačenje na usta i free line,obavezno na free line jer sitne grabljivice gotovo odmah udaraju na njega,a i free lineom dobiješ panično bežanje kedere iz plićaka što opet pogoduje za brancina jer ga dodatno provocira.

 

Najlon što tanji jer branicn u čistoj vodi odlično vidi i ako posumnja od udarca nema ništa.

Edited by Bambula
Link to comment

Na Moravici ona je ove godine pod upravom ŠG Golija i njima plaćaš za dozvolu i oni ti daju E1 obrazac i tu upsiuješ ulov i na kraju godine predajše korisniku tj ŠG Golija.Ja tu pecam na mušicu više sportski pošto je izuzetno plitko i retko kad udari neka veća od 0,5kg.E1 moraš da predaš na kraju godine inače ne možeš da dobiješ dozvolu za narednu godinu.Al ja tu više idem da odmorim jer je netaknuta priroda i nema nikoga sem kad je sezona malina.Odmoriš mozak od grada i od ljudi,nekad ne sretnem lokalce po par dana,a i kad ih sretnem gostoprimstvo je na zavidnom nivou.

 

Ako ne voliš sportski ribolov onda ćeš da se ubiješ od dosade,ali izuzetno je lepo ciljano ići na pastrmku u kristalno čistoj vodi pa još na mušicu retko kad udari,ali kao što rekoh nadišeš se svežeg vazduha i odmoriš u divljini,Prošlog Septembra smo čak i vuka videli,pa smo cele noći dežurali ispred šatora.I isto ako nemaš hrabrosti da kampuješ u šatoru u sred Golije onda može da bude čupavo  :ss1:

Link to comment

a jel samo musica ili ima smisla ici sa nekim povrsinskim mikro voblerima? uzasno me sve to zanima, UL varalicarenje samo treba naci neku nedevastiranu vodu u srbiju (sto sem mene pokusava jos 100.000 ljudi u ovom trenutku  :cry: )

Edited by yolo
Link to comment

Yolo,na Varalicar Forumu imas dosta toga o UL. U BG imas Savsko jezero sa vrlo leepim primercima bandara.Pastrmka moze na Gradcu u Valjevu.To mu dodje relativno blizu BG.Mada ne preporucujem navlacenje na UL.Skup sport i  stvara jaku zavisnost.Prednost je mnogo pesacenja,dobar za liniju.Da bi se izborio sa ozbiljnim ribama na UL oprema mora da bude profi.Pogotovo masina. Daiwa Luvias,Certate,tako nekako.Opet prednost take makine je da je uzmes jednom i miran si .

Link to comment

nekad sam isao na mlavu na pastrmku, potez izmedju zagubice i suvog dola, moglo je da se uhvati potocara iznad mere, na pacice male i mepsice, ne znam kako je sada nisam bio desetak godina..

Link to comment

 

 

Pogotovo masina. Daiwa Luvias,Certate,tako nekako.Opet prednost take makine je da je uzmes jednom i miran si .

pogotovo ako je ne koristis, oce da traje vecno.masine su ipak "potrosna" stvar a ono sto treba da traje skoro vecno je dobar stap djecace

Link to comment

 Mozes i na vobler nista te ne sprecava,samo moras bar neku srednju klasu stapa da nabavis,inace je zeznuto da na stap od 10-20g vadis pstrmku od 500g,pogotovo sto divljak udara zestoko i moras da znas sta radis sa masinicom inace ode stap.

Link to comment

Svaka prilika je dobra za patkometriju ovde.Elem,stap moze i dedina Germina ako joj stavis nove sprovodnike i dobra je jos za hiljadu godina.Ali ako pecas voblerom i eventualno silikonom ne tezim od 2,3 gr.gornje granice mnogo puta moras da pecas polu opustenom strunom ili najlonom.Tada sa losim makinama dolazi do mrsenja i zavrsis u sred kopriva 5 km od kola sa Gordijevim cvorom dok komarci polako nalaze tvoj trag.Plus ne nebitna stvar je kocnica koja dopust da udaris kontru i da skoro istovremeno struna prokliza na velikoj ribi.To je toliko bitno da ne mogu da naglasim dovoljno.Gomilu klenova sam izgubio bas u tom udarcu.

Link to comment

Bitno je da štap ima odgovarajuću akciju za ono šta se lovi,da je iole brz ako ideš voblerom.Džabe tebi kvalitetan štap ako voblerom gađaš pastrmku a štap ti ima sporu akciju,za plitke vode i sitniju ribu je najbolji onaj koji ima vršnu akciju.Dakle brzina štapa je presudna štap za UL sa voblerom mora da bude toliko brz da već sa kuka imaš kontru.Sve ostalo imaš uglavnom otkačenu ribu.

 

Mašinica nikakva filozofija,za varalicu što kvalitetniji nepovratni ležaj,jer ako rotor ima prazan hod imaš lošu tj sporu kontru dakle ostaješ bez ribe uglavnom.Što više ležajeva da ima u pogonu i da budu što kvalitetniji.I najbitnije kočnicu dobro podesiti,loše podešena kočnica i eto te u problemu.

 

Koliko ćeš sve to da platiš zavisi koliko ti je dubok džep,cena diktira kvalitet samo onda kad ne znaš šta hoćeš pa daj da kupim najskuplje,kad znaš šta hoćeš za male pare možeš da kupiš stvar koja će da ti završava posao.

 

I zašto ovi postovi ne završe u temi o ribolovu? :ss1:

Edited by Bambula
Link to comment

Svaka prilika je dobra za patkometriju ovde.Elem,stap moze i dedina Germina ako joj stavis nove sprovodnike i dobra je jos za hiljadu godina.

:isuse:

 

Ali ako pecas voblerom i eventualno silikonom ne tezim od 2,3 gr.gornje granice mnogo puta moras da pecas polu opustenom strunom ili najlonom.Tada sa losim makinama dolazi do mrsenja i zavrsis u sred kopriva 5 km od kola sa Gordijevim cvorom dok komarci polako nalaze tvoj trag.Plus ne nebitna stvar je kocnica koja dopust da udaris kontru i da skoro istovremeno struna prokliza na velikoj ribi.To je toliko bitno da ne mogu da naglasim dovoljno.Gomilu klenova sam izgubio bas u tom udarcu.

sve pet ali pokusao sam da ti objasnim da masinice za varalicarenje ne traju zauvek kako si ti rekao vec se menjaju na nekoliko godina, zavisi koliko cesto pecas.ne postoji masinica kojom ces pecati 100 puta godisnje 100 godina.a stap je najvazniji u celoj prici,kvalitetan stap moze da ti radi posao prakticno zauvek, tu ne treba zaliti novaca.

o varalicarenju, opremi etc, mozemo na odg.topiku

Edited by Haralampije
Link to comment

trenutno pecam sa okuminom lure manijom od 230cm i 10-40, stapic je jeftin ali ima dosta univerzalnu komponentu jer je mekan ali ne previse a opet moze da podnese i neki laksi dzig a moze da se spusti i na granicu lakog varalicarenja za timok i slicno gde me put nanese. gledao sam ovaj cx spin okumin u koji se dosta ljudi kune i jasno mi je zbog cega ali meni to previse tvrdo, a nisam jos toliko bogat da imam 5 stapova za razlicite namene. pored toga imam neki tvrdi balzer koji retko nosim na vodu jer mi je bas samo za dzig, nerviraju me sad takvi stapovi. dugo sam trosio shimano super aero pa sam se pocastio sa okuma ceymar 30 koja je strava za te pare, kosta ko 2 megabass ili DUO varalice za more.

 

ajao sad vidim gde smo, renne pisi nekome da ovo prebaci na pecanje

Edited by yolo
Link to comment

Za male reke u Srbiji je dovoljan stapic do 5 gr tezine bacanja.Ima sjajnih modela od Mitchell,Savage gear, Okuma..Postoji Japanski Major Craft ,njihovi low end stapovi su i dalje strava u poredjenhu sa Shimano,Daiwa treshom do 100 eura.Savage Gear Troutizimo mi je jedan od omiljenijih stapica za vobler a moze da se nadje za 5000 din.Malo je sporiji ali uz pletenicu je savrsen.Na malim rekama kombinacija jako brzog stapa sa tankim udicama i upredenom strunom je los izbor.Sada pecam UL Avidom koji mi je najuniverzalniji stap u UL kategoriji  ali sam izgubio par lepih riba bas na povrsinske voblere imitacije insekata zbog brzine stapa i ultra tanke pletenice gde bukvalno varalica izleti iz usta ribi.Ne mislim da covek mora da ima najskuplji pribor ali treba da bude sto usaglaseniji i sto tanje strune i predvezi.Ali mislim da sam kao i svi uvek gledao u sto bolji stap a a masinica,pa dobro..ova mi je strava za te pare.Onda sam nabavio zaista dobru makinu i shvatio da je to vrlo bitna komponenta u UL,zbog gore napisanog.Kocnicu na jeftinijim masinicama ne mozes podesiti nikada kao na skupljim.Prosto ne postoji mogucnost.Masina u ovom vidu pecanja ne trpi neki napor i zato traje dugo,ne dziguje se smudj pa kontra u panj pa joj rasklimala se.Tu se multic koisti al aj sad.Za lako varalicarenje je bitna precizna mehanika a ne snaga toliko.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...