Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

Voditelj eventa na Dalmatinskom Kosovu je bio 1 Oliver Mlakar. To je bilo zamisljeno kao kulturnoumjetnicko desavanje a ne kao miting. Mitinzi podrske ovome ili onome su se desavali ranije po Kninu zavisno od bitnih sjednica ili kongresa SKa. Daleko je to bilo od nekog zestokog nacionalizma. Prvi nacionalisticki akt sam dozivio `90 kada su nam na ekskurziji polupali autobus. U Kotoru. Kao i svi kninski busevi nas je imao sibenske tablice laugh.gif

Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Voditelj eventa na Dalmatinskom Kosovu je bio 1 Oliver Mlakar. To je bilo zamisljeno kao kulturnoumjetnicko desavanje a ne kao miting. Mitinzi podrske ovome ili onome su se desavali ranije po Kninu zavisno od bitnih sjednica ili kongresa SKa. Daleko je to bilo od nekog zestokog nacionalizma. Prvi nacionalisticki akt sam dozivio `90 kada su nam na ekskurziji polupali autobus. U Kotoru. Kao i svi kninski busevi nas je imao sibenske tablice laugh.gif
ha, znaci percepcija dogadjaja u Srbiji bila je zesca nego sam dogadjaj. ovde je to izazvalo polemike medju mongoloidima "a sta ako ih Hrvati sve pobiju"
Link to comment
Bože :isuse::lol:
da, samo zelim da se ogradim da to nije bilo vecinsko misljenje o ovoj stvari. pricam samo o mongoloidima kojih u to vreme nije bilo toliko puno kao 2 godine kasnije.
Link to comment
Budjo, ja pamtim razliku veliku kao nebo i zemlja kada su u pitanju 1989. i 1990. godina u Hrvatskoj.
Potpuno istu stvar pričaju i moji roditelji. Ja se baš i ne sećam toga, ali po njihovoj priči se letovanje u Hrvatskoj 1989. godine apsolutno ni po čemu nije razlikovalo od letovanja svih prethodnih godina, čak tvrde da je opšta atmosfera bila možda i prisnija i pozitivnija nego inače. Čuo sam to jedno 150 puta. Onda je negde u aprilu-maju 1990. ćale bio dve nedelje u Hrvatskoj službeno, i zaključio da je bolje da te godine ne letujemo tamo.
Link to comment
Ovaj drugi boldovani deo ne razumem. Kakvi su to isti argumenti?Btw, ko bese Vujic?
Argumenti - 'vojska je naša' i 'imamo tapiju na NBJ i Sekretarijat za spoljne'.Vujić bješe osnivaš SocDemStraHvcke, članice KNS, kasnije fuzionirane sa SDPom, Račanov ministar kulture i barun jednog od SDPovih QUANGO feuda 2000-2004, Hrvatskog automobilskog kluba (Šprem (ex Mesićev savjetnik, šef skupštine ZGa) mu je tamo u tom feudu bio jedan od vazala).
Meni se čini da su prva događanja naroda u Kninu bila 1990-te. Možda i grešim.Budjo, ja pamtim razliku veliku kao nebo i zemlja kada su u pitanju 1989. i 1990. godina u Hrvatskoj. 15 godina bez izuzetka sam u Dubrovniku i okolini provodio minimum po tri meseca godišnje i sećam se da 1989. nismo imali pojma o bilo kakvom Kninu, nacionalizmu i Gazimestanu, niti se lokalno stanovništvo nešto previše ložilo na hrvatsku stvar. Već sledeće godine sve se promenilo i nacionalna priča je sve progutala, a primetio sam i strah koji pominješ kada su u avgustu podignute prve barikade. Kažem, 1990-te sam imao utisak da ih uopšte ne zanima šta radi Srbija već samo Tuđman i njegova spika. Slažem se da su im samo godinu dana ranije interesovanja i teme razgovora bili znatno drugačiji ali isto tako nemam neki osećaj da ih je strah od Srbije okrenuo ka HDZ-u. Mada dopuštam tu mogućnost, budući da se strah najbolje prodaje narodu.
Ja tada (89) nisam znao da u Kninu žive Srbi, ali sam zato preko TVa i Danasa itekako bio upoznat sa Gazimestanom i mitinzima. Pa si ti misli.Sjećam se tada da se pričalo da li će Miting Istine biti u Zagrebu (u Ljubljani su već vladali ljudi i političari koji su imali kralježnicu i muda pa je zabranjen). Još se sjećam kako su mi stara i stari bili ljuti kad je Slobodan Uzelac (tada sekretar GK SK Zagreba) tada izjavio da je 'Zagreb otvoren grad'. I danas se stara toga sjeti svaki put kad ga vidi na telki. biggrin.gif
Link to comment

Hm, pa nije valjda da smo zaboravili tu hronologiju koja je zapravo osnova razumevanja geneze sukoba te vrste. Prvo mitinzi u Novom Sadu 88' - pada vojvodjanska vlast, nekoliko meseci kasnije pada kosovska, jos 88' pokusavaju da organizuju nesto u Titogradu, ne uspevaju odmah ali vec pocetkom 89' padaju I oni a Bulatovic se zahvaljuje Milosevicu. Zatim, krece priprema u Kninu, pa sledi Gazimestan, a u jesen Slovenci sprecavaju demonstracije u Ljubljani, pa onda sledi ona blokada Slovenije i tu su se vec pre poslednje sednice uplasili cak i komi-rukovodstva u Sloveniji I Hrvatskoj a da ne pricamo o ostalima. I posle svega toga Tudjman je dobio prilicno tesnu vecinu.....

Link to comment
Hm, pa nije valjda da smo zaboravili tu hronologiju koja je zapravo osnova razumevanja geneze sukoba te vrste. Prvo mitinzi u Novom Sadu 88' - pada vojvodjanska vlast, nekoliko meseci kasnije pada kosovska, jos 88' pokusavaju da organizuju nesto u Titogradu, ne uspevaju odmah ali vec pocetkom 89' padaju I oni a Bulatovic se zahvaljuje Milosevicu. Zatim, krece priprema u Kninu, pa sledi Gazimestan, a u jesen Slovenci sprecavaju demonstracije u Ljubljani, pa onda sledi ona blokada Slovenije i tu su se vec pre poslednje sednice uplasili cak i komi-rukovodstva u Sloveniji I Hrvatskoj a da ne pricamo o ostalima. I posle svega toga Tudjman je dobio prilicno tesnu vecinu.....
S 42 posto dobivenih glasova HDZ je osvojio 205 (58 posto) zastupničkih mjesta. Poslije najbolje je prošao SKH-SDP s 26 % osvojenih glasova i 107 mandata (30 posto). Sljedeća je bila koalicija narodnog sporazuma KNS s 15 posto glasova i 21 mandatom (5.9 posto). Jedina još stranka što osvaja nekoliko mandata je bila Srpska demokratska stranka (SDS) koja s 1.6 posto glasova osvaja 5 (1.4 posto mandata). Ostatak mandata je išao nezavisnim kandidatima i nacionalnim manjinama
Ово је нови појам тесног, 16% више од првог пратиоца. А због изборног система су имали апсолутно већину у Сабору и предност у односу на првог пратиоца од тричавих 28%. Тесно.А сада погледајте како пролазе српски националисти, 1.6% гласова а популација Срба је изнад 10%.А колико је у оних 26% СКХ-СДП српских гласова? Апсурдно је максимално да су Срби у Хрватској једини гласали већиниски за левицу, која и није била национално српска, на тим првим изборима а да су најгоре прошли.Ја бих очекивао по овој несрећној причи да СДС добије преко 5%.20. 2. 1989. Избијају нереди на Косову, рудари се затварају у руднике.Почињу преговори.У преговорима учествују Стипе Шувар и Милошевић. Рудари све одбијају.27.2. 1989. Милан Кучан даје подршку рударима и Косовоском руководству.28.2. 1989. демоснтрација у Београду, тражи се хапшење Власија и смиривање ситуације на Косову.Словенци су већ дали подршку нередима на Косову.
Nakon beogradskog mitinga, Slobodan Milošević je ultimativno zahtevao od jugoslovenskog državnog i partijskog vrha da mu odobri upotrebu sile kako bi ugušio pobunu na Kosovu. Istog dana, 28. februara, Predsedništvo SFRJ odobrava upotrebu vojske i zavodi vanredno stanje na Kosovu. Gotovo istovremeno, specijalne snage srpske policije upale su u rudarska okna i ugušile štrajk albanskih rudara. Pohapšeno je na stotine osoba, a pokrajinsko rukovodstvo je smenjeno.23. marta 1989. godine kosovski parlament usvaja ustavne amandmane. 28. marta, Skupština Srbije usvaja amandmane na republički Ustav. Tim amandmanima znatno su smanjena prava i ovlašćenja pokrajinama Vojvodini i Kosovu, koje su do tada bile skoro izjednačene sa republikama.
Za 1. decembar 1989. godine (dan kada je nastala Kraljevina SHS) najavljuje se veliki srpski „miting istine“ u Ljubljani. Međutim, Slovenija je zabranila skup i on nije održan. U Ljubljani se sve završilo hapšenjem tridesetak srpskih mitingaša zbog narušavanja reda i mira, među kojima i nekoliko pravoslavnih sveštenika
Настави даље. Баш ме занима докле ће то да иде. Edited by No7
Link to comment
Ово је нови појам тесног, 16% више од првог пратиоца. А због изборног система су имали апсолутно већину у Сабору и предност у односу на првог пратиоца од тричавих 28%. Тесно.А сада погледајте како пролазе српски националисти, 1.6% гласова а популација Срба је изнад 10%.А колико је у оних 26% СКХ-СДП српских гласова? Апсурдно је максимално да су Срби у Хрватској једини гласали већиниски за левицу, која и није била национално српска, на тим првим изборима а да су најгоре прошли.Ја бих очекивао по овој несрећној причи да СДС добије преко 5%.20. 2. 1989. Избијају нереди на Косову, рудари се затварају у руднике.Почињу преговори.У преговорима учествују Стипе Шувар и Милошевић. Рудари све одбијају.27.2. 1989. Милан Кучан даје подршку рударима и Косовоском руководству.28.2. 1989. демоснтрација у Београду, тражи се хапшење Власија и смиривање ситуације на Косову.Словенци су већ дали подршку нередима на Косову.
Ne znam, ti se po obicaju sa nekim svadjas i po obicaju masis poentu tako da u to ne bih ulazio. Da, 42% glasova jeste tesno jer par procenata manje bi znacilo gubljenje apsolutne vecine ako znas nesto o vecinskom izbornom sistemu. Taj procenat nije ni problizan Milosevicevim 60% i skoro 80% sedista u parlamentu gde je druga partija bila SPO (sa manje od 20% glasova, cini mi se) ciji je lider jos 1989. govorio o Velikoj Srbiji, Krajinama i spremao dobrovoljce.Drugo, poenta ovde je da dok je Miloseviceva Srbija organizovala nacionalisticke demonstracije, rusenja rukovodstava republika i pokrajina, sklanjanje Mamule, uzurpacija sedista u Predsednistvu jos 1988. u Hrvatskoj je malo sta ukazivalo da ce tvrdi nacionalizam preuzeti dominantnu ulogu (osim ako Stipe Suvara vidis kao nacionalistu :lol: ) a sukob u federaciji se uglavnom odigravao na liniji Srbija-Slovenija gde je momentum bio uglavnom na strani Milosevica dok su Slovenci reagovali. Sve to je kulminiralo krajem 1989. kad se cinilo da su na red dosle i Slovenija i Hrvatska za prevrat i zato ne cudi to sto su drugi forumasi ovde napisali o ogromnoj razlici u percepciji situacije u Hrvatskoj u leto 1989. i 1990.I, btw., okani se se vec jednom tog dosadnog prebrojavanja zrnaca jer o tome niko nije ni govorio. Nisu Srbi kao narod bili veci nacionalisti od Slovenaca ili Hrvata ali su imali tu nesrecu da budu mnogo duze izlozeni jednoj sistematskoj, sistemskoj, nacionalistickoj i otrovnoj kampanji koja je pocela jos 1986. To je kljucna razlika. Da se Tudjman pojavio 1987. u Hrvatskoj kao kandidat sistema sa svim sistemskim resursima, rezultat 1990. bi bio veoma slican. Medjutim, hronologija dogadjaja nam ipak govori nesto drugo i zato me cudi sto ljudi mesaju te datume, 1987.-89. sa 1990. kad se situacija i na drugim stranama drasticno promenila i kad su se pojavili pravi nacionalisticki pandani Milosevicu. Suvar i Kucan to definitivno nisu bili.
Link to comment
Ne znam, ti se po obicaju sa nekim svadjas i po obicaju masis poentu tako da u to ne bih ulazio.
Nemoj sad da skaces na coveka zato sto te je ulovio u iznosenju pogresne hronologije dogadjaja, nakon sto si prethodni post poceo sa: Hm, pa nije valjda da smo zaboravili tu hronologiju koja je zapravo osnova razumevanja geneze sukoba te vrste. :lol: Edited by harper lee
Link to comment
Nemoj sad da skaces na coveka zato sto te je ulovio u iznosenju pogresne hronologije dogadjaja, :lol:
Dobro, možda sam ja ćorav, ali da me ..., ne vidim kako ga je to ulovio.  rolleyes.gif 
Link to comment
Dobro, možda sam ja ćorav, ali da me ..., ne vidim kako ga je to ulovio.  rolleyes.gif 
Ma pusti Harpera, voli on tako pausalno da lupi - pogotovo ako je tema nesto van Kosova. Mislim, sedmica ne razume vecinski sistem, tj. kako par procenata znaci vecinu i voli da predstavlja Kucana/Suvara kao nekakve bad guys koji su valjda isprovocirali jadnog Milosevica ali o pogresnoj hronologiji niko nije ni pricao.Nego, mozda se javi neki forumas iz Hrvatske i opise tu situaciju tokom 1988. i pogotovo 1989. u Hrvatskoj i kako su tada gradjani Hrvatske dozivljavali sve te mitinge, autobuse sa profesionalnim demonstrantima sirom Juge koji vise vole da skandiraju i da se biju nego da rade, pa price o krajinama medju akademicima i piscima u Srbiji 1988/89. iako Srbi u Hrvatskoj tako nesto uopste nisu ni trazili itd. Ipak, cenim da su se mnogo vise plasili toga da im Milosevic instalira neko podobno i poslusno rukovodstvo u Zagrebu uz pomoc JNA i lokalnih ekstremista nego sto su mrzeli uopsteno Srbe u Hrvatskoj. Mada, mozda nam sedmica isprica neku tuznu pricu o masovnom hrvatskom sikaniranju Srba jos osamdesetih kao potvrdu generalno urodjenog sovinizma.
Link to comment
Hm, pa nije valjda da smo zaboravili tu hronologiju koja je zapravo osnova razumevanja geneze sukoba te vrste. Prvo mitinzi u Novom Sadu 88' - pada vojvodjanska vlast, nekoliko meseci kasnije pada kosovska, jos 88' pokusavaju da organizuju nesto u Titogradu, ne uspevaju odmah ali vec pocetkom 89' padaju I oni a Bulatovic se zahvaljuje Milosevicu. Zatim, krece priprema u Kninu, pa sledi Gazimestan, a u jesen Slovenci sprecavaju demonstracije u Ljubljani, pa onda sledi ona blokada Slovenije i tu su se vec pre poslednje sednice uplasili cak i komi-rukovodstva u Sloveniji I Hrvatskoj a da ne pricamo o ostalima. I posle svega toga Tudjman je dobio prilicno tesnu vecinu.....
Dobro, možda sam ja ćorav, ali da me ..., ne vidim kako ga je to ulovio.  rolleyes.gif 
Nisi ti corav, a da te... necu. Samo si biased. Vecina datuma je pogresna.Sve i da je ova hronologija tacna u dan, a prilicno je tacna u sledu, niko nije ni sporio da je u Srbiji prvo krenulo sa nacionalizmom koji je bio direktno vezan za Kosovo. No, ideja da su Hrvati glasali za Tudjmana jer su se, mozes misliti, uplasili Milosevica i Srbije je savrseno komicna spekulacija koja nije zasnovana ni na cemu osim na uverenju. Sto se nisu Bosanci uplasili? Tamo su nacionalisticke stranke morale sve da se udruze da bi izbacili Markovica iz kombinacije. Tudjman bi dobio izbore u Hrvatskoj sve i da je Anduril licno bio predsednik Srbije. Kad smo vec kod salabajzerskih uverenja.
Link to comment
Nisi ti corav, a da te... necu. Samo si biased. Vecina datuma je pogresna.Sve i da je ova hronologija tacna u dan, a prilicno je tacna u sledu, niko nije ni sporio da je u Srbiji prvo krenulo sa nacionalizmom koji je bio direktno vezan za Kosovo. No, ideja da su Hrvati glasali za Tudjmana jer su se, mozes misliti, uplasili Milosevica i Srbije je savrseno komicna spekulacija koja nije zasnovana ni na cemu osim na uverenju. Sto se nisu Bosanci uplasili? Tamo su nacionalisticke stranke morale sve da se udruze da bi izbacili Markovica iz kombinacije. Tudjman bi dobio izbore u Hrvatskoj sve i da je Anduril licno bio predsednik Srbije. Kad smo vec kod salabajzerskih uverenja.
Ti imaš neke šumove na komunikacijskom I/O. Nije ga ulovio ni u kakvoj pogrešnoj kronologiji, kao što kažeš sljed je točan, a i većina datuma je točna. Samo si ti, micica, po defaultu mislio da je sveobavješteni No7 sigurno 'ulovio' zlonamjernog Andurila pa se zaletio.Ja nisam ništa ulagao na tu tezu straha, mislim da je ključan moment u pobjedi HDZa onda kad su na TVZ proglašeni za stranku opasnih namjera. Tad je raja znala za kog treba glasati. To kakav je yugonastup imao Slobo, a kakav slovenski SK u kontrastu sa sramežljivim SKHaom, 'bobu bob' Šuvarom i 'otvoreni grad' Uzelcem sigurno je pomoglo, nemojmo se zezati.Oko BiH ti je nešto opet zašumilo, tri nacionalističke stranke su Markyja hametice potukle, otprilike kako i Slobo svoju opoziciju.
Link to comment
Ti imaš neke šumove na komunikacijskom I/O. Nije ga ulovio ni u kakvoj pogrešnoj kronologiji, kao što kažeš sljed je točan, a i većina datuma je točna. Samo si ti, micica, po defaultu mislio da je sveobavješteni No7 sigurno 'ulovio' zlonamjernog Andurila pa se zaletio.Ja nisam ništa ulagao na tu tezu straha, mislim da je ključan moment u pobjedi HDZa onda kad su na TVZ proglašeni za stranku opasnih namjera. Tad je raja znala za kog treba glasati. To kakav je yugonastup imao Slobo, a kakav slovenski SK u kontrastu sa sramežljivim SKHaom, 'bobu bob' Šuvarom i 'otvoreni grad' Uzelcem sigurno je pomoglo, nemojmo se zezati.Oko BiH ti je nešto opet zašumilo, tri nacionalističke stranke su Markyja hametice potukle, otprilike kako i Slobo svoju opoziciju.
Aha, sve tri zajedno. Lepo sam ti boldovao gde je Anduril uhvacen u promasaju.HDZ je dobio u Hrvatskoj zato sto je nacionalisticka stranka, a to je bilo vreme nacionalista svuda, pa i u Hrvatskoj. Jednostavno je vecina politickih aktera koji su "bili u zavadi" sa komunizmom smatrali tu nacionalisticku poziciju direktno suprostavljenu komunizmu. Neki su kasnije revidirali, neki su tu poziciju naknadno objasnjavali ratom i sistemom politickih spojenih sudova izmedju republika ali u osnovi to je bilo to. Posvuda se u SFRJ u to vreme smatralo da je komunizam najvise zgresio u suzbijanju legitimnih nacionalnih interesa i politicari su se time prosto okoristili.I, molim te, nemoj da mi tepas. Najpre si hteo da te ..., onda si poceo da mi tepas. Pomislicu da mi se nabacujes. Edited by harper lee
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...