Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

Ama sto Srbi biraju da zive u koruptnoj i ekonomski neperspektivnoj drzavi, nego sto vise od pola planete to radi. Sve ludo. Jedva da sam imala gde da posteno emigriram da me proteraju jer sam manjina.
Pa nije bas pola planete - vecina nema izbora a ako ima i on se postuje onda se bune. U Srbiji sve OK.
Malo je nategnuta ta teza o indirektnom pritisku na sve vrste manjina kroz konstantno zalivanje koruptivnog sistema. Taj sistem se zaliva jer je sam sebi cilj tj. postoji radi sebe. U sistemima koji imaju nešto protiv manjina, pritisci na manjine su prilično konkretni i otvoreni. Niko ne upropaštava kompletno društvo da bi zamaskirao obračun sa manjinama već manjine u apsolutno korumpiranim društvima stradaju kao kolateralna šteta.
Naravno da direktni cilj nisu manjine ali iz perspektive masovne "kolateralne stete" sasvim je svejedno koji su motivi ako je rezultat isti. Mislim, nije lopovluk i nacionalisticki populizam mnogo bolji motiv od recimo otvorenog sovinizma.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Pa to je to vječno pitanje je li do rata došlo, jer su muslimani konačno dočekali ostvarenje tisućljetnog sna o nezavisnoj muslimaniji, ili su Srbi&Hrvati krenuli u velikodržavne projekte s komadanjem BiH. Kapiram da to objašnjavate muslimanskom secesijom. Kako vam milijuni dostupnih činjenica protiv takvog viđenja ne smetaju, to samo vi znate.edit: ali nema veze, ove vijesti su dobre, kontraproduktivno je održavat etnički hladni rat, vjerujem da polako dolazi iz dupeta u glavu.

Edited by king louie
Link to comment
Pa to je to vječno pitanje je li do rata došlo, jer su muslimani konačno dočekali ostvarenje tisućljetnog sna o nezavisnoj muslimaniji, ili su Srbi&Hrvati krenuli u velikodržavne projekte s komadanjem BiH.
Ni jedno ni drugo.
Link to comment
Pa to je to vječno pitanje je li do rata došlo, jer su muslimani konačno dočekali ostvarenje tisućljetnog sna o nezavisnoj muslimaniji, ili su Srbi&Hrvati krenuli u velikodržavne projekte s komadanjem BiH. Kapiram da to objašnjavate muslimanskom secesijom. Kako vam milijuni dostupnih činjenica protiv takvog viđenja ne smetaju, to samo vi znate.edit: ali nema veze, ove vijesti su dobre, kontraproduktivno je održavat etnički hladni rat, vjerujem da polako dolazi iz dupeta u glavu.
Ja to objasnjavam necijom zeljom za razbijanjem Jugoslavije. Srbi sigurno nisu ti koji su imali tu zelju.
Link to comment

Ustavopisci su, nabrajajući opciju "samoopredeljenja, uključujući i pravo na otcepljenje" i konstruišući Jugoslaviju kao "državnu zajednicu dobrovoljno ujedinjenih naroda i njihovih republika" sasvim jasno postavili državu kao plod dogovora republika, a znamo da do dogovora ne mora nužno doći. Hence, raspad.Ako je nekom Jugoslavija bila preča od republika nije trebao da glasa za ustav M74.

Link to comment

@buffaloS tim sto je to bio svojevrsni pravni nonsens, jer te republike nisu postojale u tom obliku (pa cak i pod tim imenom) pre nego sto je postojala Jugoslavija, a neke nisu postojale uopste (Makedonija, Slovenija). Verovatno zato ustav iz 1974. izricito priznaje pravo "samoopredeljenja do otcepljenja" jugoslovenskim narodima ali nigde eksplicitno i republikama - vec samo implicitno, tom formulacijom o "narodima i njihovim republikama". Sto npr. kod Slovenije i Makedonije ne stvara problem, ali sta cemo sa republikama koje pripadaju vise nego jednom narodu, a svaki od njih ima pravo na samoopredeljenje? Npr. - BiH?

Ako je nekom Jugoslavija bila preča od republika nije trebao da glasa za ustav M74.
Jos da je tada postojala mogucnost demokratskog izrazvanja gradjana na fer izborima i fer referendumu.
Link to comment

BiH je manje-više nebitna u smislu raspada Jugoslavije; do proleća '92 taj proces je bio svakako nepovratan.Slažem se da su takva rešenja pravni nonsensi a ovo za glasanje sam mislio na političku klasu. Pri tome, nema ništa posebno politički nelegitmno u tome da se Jugoslavija odjednom proglasi kao stvar dogovora, s tim što to govori o sistemu, njegovim nosiocima i političkoj klimi koja je živela od poslovanja na mufte, komesarski i komitetski. O ustavnim principima, jasnoći odredbi i usklađenosti normi dovoljno govori i to da se o statusu srpskog jezika u ustavu SRH na Saveznom ustavnom sudu većalo duže od 10 godina.Stoga mi je malo šta odvratnije od kuknjave za Jugoslavijom koja (je) dolazi(la) od raznoraznih nosilaca vlasti iz zadnje 2-3 decenije njenog postojanja. Gde ste bili - nigde, šta ste radili - ništa.edit:U trenutku nužnog izbora principa (što je i političko, a ne samo pravno pitanje) sasvim je bilo logično očekivati da će republike biti politički činioci koji sa sobom nose zahtev i ostvarenje nezavisnosti, namesto etničkih skupina i ponovnog crtanja granica. Uostalom EZ je 1991. po istim principima pristupila raspadu SSSR-a i SFRJ - priznala je listom republike koje su tražile nezavisnost (baltičke republike su 12. septembra 1991. već primljene u UN), doduše ne istom brzinom i ne automatski. Svakako se spoljni faktor nije hteo igrati prekrajanja granica zarad benefita Srba.Srpska politička elita je o Srbima zapadno od Drine morala da misli kad su se crtale granice, dakle 1944-46, ako ju je to pitanje interesovalo. Za sve posle toga važi pristup "posle jebanja nema kajanja". Jbg al' tako je.

Link to comment
Ja to objasnjavam necijom zeljom za razbijanjem Jugoslavije. Srbi sigurno nisu ti koji su imali tu zelju.
Ma da. Gde bi mi imali takve zelje. Gledali smo sa strane pa smo intervenisali jer su nas naterali.
Link to comment
Stoga mi je malo šta odvratnije od kuknjave za Jugoslavijom koja (je) dolazi(la) od raznoraznih nosilaca vlasti iz zadnje 2-3 decenije njenog postojanja. Gde ste bili - nigde, šta ste radili - ništa.
Pa dobro, ali ko je ovde na forumu nosioc vlasti iz poslednje 2-3 decenije postojanja Jugoslavije :)A neki koji su se zalili su posle toga skrajnuti...zar ne?
edit:U trenutku nužnog izbora principa (što je i političko, a ne samo pravno pitanje) sasvim je bilo logično očekivati da će republike biti politički činioci koji sa sobom nose zahtev i ostvarenje nezavisnosti, namesto etničkih skupina i ponovnog crtanja granica. Uostalom EZ je 1991. po istim principima pristupila raspadu SSSR-a i SFRJ - priznala je listom republike koje su tražile nezavisnost (baltičke republike su 12. septembra 1991. već primljene u UN), doduše ne istom brzinom i ne automatski. Svakako se spoljni faktor nije hteo igrati prekrajanja granica zarad benefita Srba.
Svakako, ali je upravo to i doprinelo ratu. Da je neko ostavio pitanja granica otvorenim, verujem da bi se svi dogovorili da toga na kraju ne bude ali da bude od starta neko federalno uredjenje BiH, autonomija za Srbe u Hrvatskoj i slicno. U sustini nikome nije skroz odgovaralo prekrajanje granica pa ni Srbima (Vojvodina, Kosovo, hello) ali otvorena mogucnost bi naterala na pregovore. Ovako su Hrvati i Muslimani videli da "svet uz njih" dok su Srbi zakljucili da ce jedino tenkovima dobiti ono sto hoce.Btw, balticke republike su mislim malo los primer, bile su nezavisne pre 1940. i mislim da vecina zapadnih zemalja nikada nije de jure priznala njihovu aneksiju od strane SSSR.
Srpska politička elita je o Srbima zapadno od Drine morala da misli kad su se crtale granice, dakle 1944-46, ako ju je to pitanje interesovalo. Za sve posle toga važi pristup "posle jebanja nema kajanja". Jbg al' tako je.
Pitanje je da li je uopste nesto sto bi smo mogli nazvati srpskom politickom elitom ucestvovalo u crtanju granica 1944-46. Mislim to je partija koja se u medjuratnom periodu izgradila na osudama "velikosrpske hegemonije" i koja je oznacavala Srbe kao problem br. 1 u funkcionisanju Jugoslavije. I onda tako 1945. Albanci dobiju autonomnu pokrajinu na konto medjuratne diskriminacije (sto je OK), a Srbi u Hrvatskoj ne dobiju nista slicno na konto genocida izvrsenog nad njima.Ti sto su granice crtali, su srpsku politicku elitu proterali, zatvorili, i streljali, a vecina medju ovim prvim koji su bili Srbi su svoju pravovernost i lojalnost dokazivali upravo na progonu ovih drugih.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...